Ožujak 28, 2024, 10:20:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: bojanje vode  (Posjeta: 4330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
bojanje vode
« u: Veljača 24, 2015, 16:20:40 poslijepodne »
pozdrav ljudi!
lisce hrasta uvjek prokuham kako bi tonulo kad ga ubacim u akvarij. inace, vodu u kojoj prokuham lisce iskoristim za bojanje vodenog stupa. to sam do sada radio odokativno...mislim na kolicinu obojene vode koju ubacim u akvarij.
e sad,zanima me da li netko sigurno zna bez nagadjanja, da li je uopce u redu takvu vodu uliti u akvarij, da li je to stetno za ribe? ako je u redu, kako znati koliku kolicinu takve vode uliti u vodeni stup? s cime jos i na koji nacin se moze obojati vodeni stup?
naravno, ako netko zeli dodati i nesto cega se ja nisam sjetio nek slobodno napise...
p.s. naravno, ne uljevam vrelu vodu u akvrij :D
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: bojanje vode
« Odgovori #1 u: Veljača 24, 2015, 17:10:50 poslijepodne »
ja sam za farbanje vode isto koristio lišće ili češere johe... isto ih se prokuha i onda ta voda kad se ohladi ide u akvarij...
mislim da nije štetno za ribe, negdje sam čitao da djeluje antistresno a sad dali se može pretjerati to ne znam...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #2 u: Veljača 24, 2015, 17:31:36 poslijepodne »
ja sam za farbanje vode isto koristio lišće ili češere johe... isto ih se prokuha i onda ta voda kad se ohladi ide u akvarij...
mislim da nije štetno za ribe, negdje sam čitao da djeluje antistresno a sad dali se može pretjerati to ne znam...
i ja sam cuo da djeluje blagotvorno, ali do sada nisam postavljao to pitanje...
ako ti se da napisi onako odprilike...koliko si dugo kuhao lisce i koliko si stavljao te obojene vode na koliko litara akvarija...cisto da usporedim sa ovim sto ja radim :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #3 u: Veljača 24, 2015, 17:33:23 poslijepodne »
ako netko koristi neke druge "tehnike" neka slobodno napise...da naucim i nesto novo :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: bojanje vode
« Odgovori #4 u: Veljača 24, 2015, 17:47:33 poslijepodne »
svojevremeno sam prije bio koristio od sere neko čudo..al preskupo je to bilo i nije davalo zadovoljavajuće rezultate.....ovo što znam je isto što ste i prije napisali..

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: bojanje vode
« Odgovori #5 u: Veljača 24, 2015, 20:50:55 poslijepodne »
Čaj, rooibos se preporuča na forumima, pogledaj i za zeleni dal može ići, to mi isto zvoni da je netko stavljao :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: bojanje vode
« Odgovori #6 u: Veljača 25, 2015, 09:21:35 prijepodne »
Ja sa svoje strane mogu preporučiti i to se koristi standardno za amazonski biotop,
ja ga koristim,to je koncentrat iz drveta mangra i dr.,što je 100% sigurno,odličan koncentrat na 200 litara staviš 20 ml i voda tamna :up:
JBL Troplol http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2319/jbl-tropol

Sa druge strane imaš odlično sredstvo koje je još jače i traje i više od godinu dana a to je
JBL TORMEC http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2423/jbl-tormec-activ
to su humidne pelete koje ujedno i kisele vode
ili kombinacija sa mangro drvetom,

Ti svi pripravci su 100% safe i možeš koncentraciju napraviti kakvu želiš,pa ići do toga da neonku ne vidiš na 5 cm :D

Za sve drugo lišće osim vrbe i hrasta ne znam jer nemojte zaboraviti većina tih drveća što se zna sadrže određene tanine i kiseline koje su inače otrovne i za ljude i životinje
NPR.
EUKALIPTUS ii to samo pet vrsta može jesti jedino KOALA
TISA je otrovna za bilo koju životinju,čovjeka list -plod (osim bobice bez ovojnice i koštica)

sve ostalo ako ne znamo riskiramo ..e sad  :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #7 u: Veljača 25, 2015, 14:24:37 poslijepodne »
hvala, ostajem na liscu hrasta...toga u slavoniji ima u izobilju, ali bit cu oprezan :D
TikaTaka, MadaFaka

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: bojanje vode
« Odgovori #8 u: Veljača 25, 2015, 18:05:58 poslijepodne »
Koristim nekuhano lišće hrasta i bukve od jeseni. Samo ubacim lisce dok se ne pocne raspadati. Koristio sam i tormec nije tako skup a prirodan je.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #9 u: Veljača 26, 2015, 15:30:18 poslijepodne »
Koristim nekuhano lišće hrasta i bukve od jeseni. Samo ubacim lisce dok se ne pocne raspadati. Koristio sam i tormec nije tako skup a prirodan je.
koliko treba nekuhanom liscu da oboja vodu?
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #10 u: Veljača 26, 2015, 19:42:20 poslijepodne »
htio sam dodati jos nesto, mozda nekome bude korisno...
lisce hrasta sam brao kada je u punoj snazi umjesto da ga skupljam kada opadne...
isao sam logikom da je opalo lisce tanje i istrosenije pa bi mu i u akvariju trebalo manje vremena da istrune...dakle, lisce uberem kada je najzilavije, osusim ga i spremim...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #11 u: Veljača 26, 2015, 22:46:58 poslijepodne »
TikaTaka, MadaFaka

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: bojanje vode
« Odgovori #12 u: Veljača 27, 2015, 12:30:20 poslijepodne »
Jako dobar članak! Hvala na dijeljenju informacija.

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: bojanje vode
« Odgovori #13 u: Veljača 27, 2015, 17:12:17 poslijepodne »
kaj se tiče kuhanja, nisam dugo kuhao, samo pustio da zavre voda ugasio nakon minute dve... tek toliko da pobije neke bakterije ako su na lišću pošto sam ga uzimao sa tla... johu isto tako samo pofurmi lagano i šuš u akvarij...

ja ti kod sebe ništa ne mjerim, kod mene vlada odokativna metoda... koliko mislim da mi je dovoljno i oku ugodnu toliko stavim :)

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #14 u: Veljača 27, 2015, 17:18:29 poslijepodne »
Jako dobar članak! Hvala na dijeljenju informacija.
nema na cemu...del je podijelila link na fb-u, ja sam ga samo kopirao :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: bojanje vode
« Odgovori #15 u: Veljača 27, 2015, 17:21:11 poslijepodne »
kaj se tiče kuhanja, nisam dugo kuhao, samo pustio da zavre voda ugasio nakon minute dve... tek toliko da pobije neke bakterije ako su na lišću pošto sam ga uzimao sa tla... johu isto tako samo pofurmi lagano i šuš u akvarij...

ja ti kod sebe ništa ne mjerim, kod mene vlada odokativna metoda... koliko mislim da mi je dovoljno i oku ugodnu toliko stavim :)
ma tako je i najbolje...odoka i gotova stvar, ja nekad zabrijem previse...al oped drago mi je cuti kako to rade drugi ljudi...u svakom slucaju hvala :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: bojanje vode
« Odgovori #16 u: Veljača 27, 2015, 22:58:50 poslijepodne »
Ja sam bojio vodu na nekoliko načina. Najjednostavniji način je da lišće u kesi ubacim u akvarij a kesu izbušim i nakon par dana ono pusti boju. Pravljenje čaja od hrastova lišća je brži način i ok je. Jednom sam ubacio poprilično veliku količinu lišća, maislim da je bilo od nekog jasena ili nečeg sličnog, i ribe su podivljale, letale po površini i hvatale zrak. Pa sam morao izmejnit veći dio vode. Sad ne znam je li do vrste lišća, možda prije do prevelike količne. Ali meni se događa problem da boja nakon nekolko dana izblijedi. Nestanetaje kako vrijeme prolazi ito prilično brzo.. Kako rješavate taj problem?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: bojanje vode
« Odgovori #17 u: Veljača 27, 2015, 23:59:31 poslijepodne »
Ja sam bojio vodu na nekoliko načina. Najjednostavniji način je da lišće u kesi ubacim u akvarij a kesu izbušim i nakon par dana ono pusti boju. Pravljenje čaja od hrastova lišća je brži način i ok je. Jednom sam ubacio poprilično veliku količinu lišća, maislim da je bilo od nekog jasena ili nečeg sličnog, i ribe su podivljale, letale po površini i hvatale zrak. Pa sam morao izmejnit veći dio vode. Sad ne znam je li do vrste lišća, možda prije do prevelike količne. Ali meni se događa problem da boja nakon nekolko dana izblijedi. Nestanetaje kako vrijeme prolazi ito prilično brzo.. Kako rješavate taj problem?
Koristiš ovo i traje stalno,filter ga ne opere ni nakon mjesec dana,a koncentracija ne tjera ribe na površinu,ne moraš mijenjati vodu i tvoje ribe i biotop su sigurni i prirodni...
JBL Troplol http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2319/jbl-tropol
 ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica