Ožujak 28, 2024, 16:34:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 89087 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #50 u: Srpanj 14, 2015, 22:43:47 poslijepodne »

[/quote]

KH i dalje katastrofa. Mg isto. Ca ok. E sad moj ti je savjet da kupis mg i kh soli odaberes balling metodu ( ja osobno koristim glasser ) i zamutis iste ili kupis gotove kao sta prodaje Zoo Panda ( koje takoder ja koristim ). Posto pretpostavljam nemas dozirku pocmes s recimo 6 ml mg i 8 ml kh dodavanja dnevno ako je moguce bar u 3-5 dodavanja. Dakle ako dodajes npr. 8ml KH 4 x dnevno onda jednostavno podjelis 8/4 i ispada 2 ml. Sam rasporedi sata kada ces dodavati i mjeri svaki drugi dan ako KH raste drzi se tog doziranja do zeljenih vrijednosti KH 7.5-8.5 i Mg 1250  - 1350. Nadam se da sam pomoga.
[/quote]

Je, hvala, jasno mi je sve to. Dozirku nemam jer košta više nego čitav akavarij, postolje, rasvjeta i sve što je u njemu :) a nemam ni mjesta (zato i jesam slagao tak nešto malo). E sad, kako se radi o 11 litara vode, sve je to jako osjetljivo a mene nema ponekad i po nekoliko dana doma tako da je to nekako ''utopijski''. Zato me interesira mogu li u startu izmiješati i zamiješati sol s kh i mg solima ili kupiti neku već tako zamiješanu sol pa vodu mijenjati jednom tjedno 50%? Pitam jer je do nedavno sama zamjena 5l vode u akvariju ''resetirala'' parametre na zadovoljavajuće...

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #51 u: Srpanj 14, 2015, 22:48:58 poslijepodne »
Ja osobno nebi to radija. Premal je sustav za takve eksperimente. Ako ne mozes ni na jedan nacin to postepeno podizat i ako te nema cesto doma po par dana dugorocno ovako mali sustav ce bit tesko odrziv. Nazalost bar ja tako mislim.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #52 u: Srpanj 14, 2015, 22:50:51 poslijepodne »
E i cisto informativno ako te cesto nema doma po par dana kako nadoljevas gubitak tekucine ? Koliko ti bude salinitet ?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #53 u: Srpanj 14, 2015, 22:53:31 poslijepodne »
Da, nekako se slažem s tobom jer znam da je mali sustav problem i da bi bilo lakše imati veliku ''kantu'' no na žalost je to teško izvedivo kod mene doma. MOram razmisliti kako sve to nekako uskladiti da funkcionira.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #54 u: Srpanj 14, 2015, 22:55:00 poslijepodne »
Posto pretpostavljam nemas dozirku pocmes s recimo 6 ml mg i 8 ml kh dodavanja dnevno ako je moguce bar u 3-5 dodavanja.

Ovo iako je u osnovi sasvim tocno i ispravno, ako dozvolis samo rijec opreza.

Nikad ne pocimas napamet. Dodavao rucno, putem dozirke ili kako god, uvijek moras znati par pravila.

A prvo i osnovno - podizanje KH nebi trebalo iznositi vise od 2kh dnevno.  Ukoliko dodajes sodu bikarbonu za podizanje kh, otopis 80 grama sode u 1 litri destilirane ili ro vode.

Zatim...izmjeris trenutni kh. po sljedecoj formuli izracunas koliko tocno te otopine trebas dodati.

volumen akvarija x (8-trenutna vrijednost) x 377,5 / 1000

ili u tvom slucaju 10x2 (jer je kh 6, 8-6=2) x 377,5/1000 = 7,5ml otopine sode. Dodas, sacekas malo, izmjeris ponovo, ako je KH 8...to je to. Korigiro si vrijednost.

ALI TO NIJE DNEVNO DOZIRANJE! - to je onaj dio na koji skrecem paznju.

Sljedeca 3 dana NE dodajes sodu. nakon 3 dana, izmjeris vrijednost KH. Recimo da je pao nazad na 6. TI vec znas da bi za podizanje na 8kh trebao dodati 7,5ml otopine. Dodas, izmjeris, sve ok.

Dalje, dnevno dodajes 2,5ml otopine sode - to ti je dnevna potrosnja, i dnevno doziranje. dodavaj 3 dana....izmjeri, kh bi trebao biti zacementiran na 8. ako nije, korigiraj, racunaj ponovo.....

Sto se magnezija tice, princip je isti, foruma je sljedeca:

volumen akvarija x (1300-trenutna vrijednost) /100

dakle, opet 10x (1300-950)/100 = 35ml otopine magnezija. Ali, ti ne smijes usuti svih 35ml otopine, jer dnevno podizanje magnezija nebi trebalo biti vece od 50. Dakle, ti imas 950, do zeljenih 1300 ti fali 350..... 350/50 (koliko maksimlano dnevno smijes dozirati) = 7 dana.

Dakle 7 dana zaredom dodajes po 5ml otopine magnezija. Zasto po 5ml....? ukupna doza za dizanje magnezija na 1300 je 35ml. i tu kolicinu moras podjeliti na 7 dana...

Nkon 7 dana, mjerenje, opet korekcija do 1300 (ako treba), a zatim opet tri dana bez doziranja, da utvrdis kolika je dnevna potrosnja, po formuli izracunas koliko dnevno moras dodavati da bi drzao magnezij na 1300.

Isti princip je i za kalcij.

Odoka dozirati...nije pametno. ovo sve vrjedi za glasser balling metodu, i koristenje sode bikarbone, magnezijevog klorida i kalcijevog klorida.


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #55 u: Srpanj 14, 2015, 23:01:06 poslijepodne »
Što se tiće isparavanja i nisu nešto prestrašna jer je akvarij pokriven pa je to recimo u nekoliko mililitara u dva ili tri dana. A pored akvarija je uvijek litra destilirane pa onda ''ženka'' ima zadatak svaki dan pogledati marker i razinu vode te po potrebi dopuniti akvarij :)
E kad nas nema malo duže onda je to tako malo zeznuto... Salinitet mjerim s običnim staklenim plovkom koji ima ''zeleno'' područje i salinitet je uvijek unutar tih granica (uvijek zaboravim naziv ''plovka'' a znam da nije refraktometar). Znam da je to onako dosta primitivan način i da će se mnogo ljudi na forumu uloviti za glavu kako to ja površno radim no to je sada tako jer sve što bi trebalo za akvarij ne košta ispod 80,00kn pa kad krenem zbrajati i računati čitava ''elektronika'' me košta malo manje od 500€...

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #56 u: Srpanj 14, 2015, 23:03:57 poslijepodne »
Posto pretpostavljam nemas dozirku pocmes s recimo 6 ml mg i 8 ml kh dodavanja dnevno ako je moguce bar u 3-5 dodavanja.

Ovo iako je u osnovi sasvim tocno i ispravno, ako dozvolis samo rijec opreza.

Nikad ne pocimas napamet. Dodavao rucno, putem dozirke ili kako god, uvijek moras znati par pravila.

A prvo i osnovno - podizanje KH nebi trebalo iznositi vise od 2kh dnevno.  Ukoliko dodajes sodu bikarbonu za podizanje kh, otopis 80 grama sode u 1 litri destilirane ili ro vode.

Zatim...izmjeris trenutni kh. po sljedecoj formuli izracunas koliko tocno te otopine trebas dodati.

volumen akvarija x (8-trenutna vrijednost) x 377,5 / 1000

ili u tvom slucaju 10x2 (jer je kh 6, 8-6=2) x 377,5/1000 = 7,5ml otopine sode. Dodas, sacekas malo, izmjeris ponovo, ako je KH 8...to je to. Korigiro si vrijednost.

ALI TO NIJE DNEVNO DOZIRANJE! - to je onaj dio na koji skrecem paznju.

Sljedeca 3 dana NE dodajes sodu. nakon 3 dana, izmjeris vrijednost KH. Recimo da je pao nazad na 6. TI vec znas da bi za podizanje na 8kh trebao dodati 7,5ml otopine. Dodas, izmjeris, sve ok.

Dalje, dnevno dodajes 2,5ml otopine sode - to ti je dnevna potrosnja, i dnevno doziranje. dodavaj 3 dana....izmjeri, kh bi trebao biti zacementiran na 8. ako nije, korigiraj, racunaj ponovo.....

Sto se magnezija tice, princip je isti, foruma je sljedeca:

volumen akvarija x (1300-trenutna vrijednost) /100

dakle, opet 10x (1300-950)/100 = 35ml otopine magnezija. Ali, ti ne smijes usuti svih 35ml otopine, jer dnevno podizanje magnezija nebi trebalo biti vece od 50. Dakle, ti imas 950, do zeljenih 1300 ti fali 350..... 350/50 (koliko maksimlano dnevno smijes dozirati) = 7 dana.

Dakle 7 dana zaredom dodajes po 5ml otopine magnezija. Zasto po 5ml....? ukupna doza za dizanje magnezija na 1300 je 35ml. i tu kolicinu moras podjeliti na 7 dana...

Nkon 7 dana, mjerenje, opet korekcija do 1300 (ako treba), a zatim opet tri dana bez doziranja, da utvrdis kolika je dnevna potrosnja, po formuli izracunas koliko dnevno moras dodavati da bi drzao magnezij na 1300.

Isti princip je i za kalcij.

Odoka dozirati...nije pametno. ovo sve vrjedi za glasser balling metodu, i koristenje sode bikarbone, magnezijevog klorida i kalcijevog klorida.

Slazem se ja sam samo naveo kao primjer. Odokativno nista se nece postic pogotovo se ne igrat s kh.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #57 u: Srpanj 14, 2015, 23:05:34 poslijepodne »
A ja samo naveo kao mjeru opreza....i ja sam dozirao po primjeru...pa poremetio sve moguce i nemoguce.... :D :D :D :D

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #58 u: Srpanj 14, 2015, 23:08:41 poslijepodne »
Što se tiće isparavanja i nisu nešto prestrašna jer je akvarij pokriven pa je to recimo u nekoliko mililitara u dva ili tri dana. A pored akvarija je uvijek litra destilirane pa onda ''ženka'' ima zadatak svaki dan pogledati marker i razinu vode te po potrebi dopuniti akvarij :)
E kad nas nema malo duže onda je to tako malo zeznuto... Salinitet mjerim s običnim staklenim plovkom koji ima ''zeleno'' područje i salinitet je uvijek unutar tih granica (uvijek zaboravim naziv ''plovka'' a znam da nije refraktometar). Znam da je to onako dosta primitivan način i da će se mnogo ljudi na forumu uloviti za glavu kako to ja površno radim no to je sada tako jer sve što bi trebalo za akvarij ne košta ispod 80,00kn pa kad krenem zbrajati i računati čitava ''elektronika'' me košta malo manje od 500€...

Naravno da bar ja ne osudujem. Nema svatko ni vremena ni novaca za skupe gadgete. Uglavnom primitivno ne znaci da ne radi samo je pristup drugaciji. Samo ti nastavi i izracunaj koliko dozirat nemoj se pokolebat.  :up:

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #59 u: Srpanj 14, 2015, 23:09:16 poslijepodne »
A ja samo naveo kao mjeru opreza....i ja sam dozirao po primjeru...pa poremetio sve moguce i nemoguce.... :D :D :D :D

 :D ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #60 u: Srpanj 14, 2015, 23:18:05 poslijepodne »
Plovak je salinometar (hydrometar) i definitivno se ne slazem da je primitivna metoda.

Cak je tocnija od refraktometra, koji moze ali i ne mora biti kvalitetan, moze ali i ne mora biti kalibriran, i moze ali i ne mora dati tocno ocitanje. Plovak je cista fizika, gustoca vode odredjuje koliko plovak tone, kraj price.

Ne pricam o kvalitetnim refraktometrima (i skupim) ali ebay kinezi su dosta cudni i cudnih ocitanja ponekad iako ih kalibriras 3 puta 3 puta u istoj vodi daju drugacije ocitanje.

Kvalitetan a jeftin, prakticki djabe jer vjerovatno sve to imas u kuci, sustav za nadoljevanje vode mozes napraviti doslovce za 10 minuta.

Treba ti....ca ljepilo, malo izolir trake, redna stezaljka, komadic plasticne cijevi fi 10-20mm (kakvu imas i nije bitno, razlika je samo u estetici i izgledu), jedna kantica litraze po zelji, mala pumpica za vodu, komadic crijeva, malo pleksiglasa, forexa ili bilo kakve otpadne plastike za nosac, bilo sto okruglo sto pluta i obicni mikroprekidac.

Mikroprekidac koji radi na principu onog kojeg imas u vratima hladnjaka koji ima polugu i ispod prekidac, poluga pritiska ili ne pritiska prekidac, sto je on off.... on = ima struje, voda se nadoljeva, off nema struje pumpa je ugasena.

I sve sto trebas je usarafti taj prekidac negdje iznad akvarija, na polugu zaljepiti komadic cijevim na drugi kraj cijevi zaljepiti bilo sto malo vece sto pluta, i od otpadne plastike napraviti samo jednu vodilicu - rupu u sredini koja vodi cijev i drzi je okomito na nivo vode i prekidac.

I....nivo vode pada....plovak pada..pali pumpu. nivo vode raste, sila gura plovak prema gore, cijev priiska polugu prekidaca, gasi struju i pumpu. i tako ukrug.

Iako ovo nije precizno kao mikroprekidaci koji se uglavnom koriste, jer ovaj prekidac ima veci hod, cca 2mm gore dolje koliko je potrebno za aktiviranje prekidaca....sasvim je dovoljno da bez problema drzi slanost konstantnu i nivo vode uvijek na tocnom mjestu.....a 2mm na nivou vode vjerujem da ne utjece drsticno na salinitet.....ali omogucava da budes bez brige i ne razmisljas o rucnom nadoljevanju.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #61 u: Srpanj 14, 2015, 23:22:36 poslijepodne »
Plovak je salinometar (hydrometar) i definitivno se ne slazem da je primitivna metoda.

Cak je tocnija od refraktometra, koji moze ali i ne mora biti kvalitetan, moze ali i ne mora biti kalibriran, i moze ali i ne mora dati tocno ocitanje. Plovak je cista fizika, gustoca vode odredjuje koliko plovak tone, kraj price.

Ne pricam o kvalitetnim refraktometrima (i skupim) ali ebay kinezi su dosta cudni i cudnih ocitanja ponekad iako ih kalibriras 3 puta 3 puta u istoj vodi daju drugacije ocitanje.

Kvalitetan a jeftin, prakticki djabe jer vjerovatno sve to imas u kuci, sustav za nadoljevanje vode mozes napraviti doslovce za 10 minuta.

Treba ti....ca ljepilo, malo izolir trake, redna stezaljka, komadic plasticne cijevi fi 10-20mm (kakvu imas i nije bitno, razlika je samo u estetici i izgledu), jedna kantica litraze po zelji, mala pumpica za vodu, komadic crijeva, malo pleksiglasa, forexa ili bilo kakve otpadne plastike za nosac, bilo sto okruglo sto pluta i obicni mikroprekidac.

Mikroprekidac koji radi na principu onog kojeg imas u vratima hladnjaka koji ima polugu i ispod prekidac, poluga pritiska ili ne pritiska prekidac, sto je on off.... on = ima struje, voda se nadoljeva, off nema struje pumpa je ugasena.

I sve sto trebas je usarafti taj prekidac negdje iznad akvarija, na polugu zaljepiti komadic cijevim na drugi kraj cijevi zaljepiti bilo sto malo vece sto pluta, i od otpadne plastike napraviti samo jednu vodilicu - rupu u sredini koja vodi cijev i drzi je okomito na nivo vode i prekidac.

I....nivo vode pada....plovak pada..pali pumpu. nivo vode raste, sila gura plovak prema gore, cijev priiska polugu prekidaca, gasi struju i pumpu. i tako ukrug.

Iako ovo nije precizno kao mikroprekidaci koji se uglavnom koriste, jer ovaj prekidac ima veci hod, cca 2mm gore dolje koliko je potrebno za aktiviranje prekidaca....sasvim je dovoljno da bez problema drzi slanost konstantnu i nivo vode uvijek na tocnom mjestu.....a 2mm na nivou vode vjerujem da ne utjece drsticno na salinitet.....ali omogucava da budes bez brige i ne razmisljas o rucnom nadoljevanju.

Već vidim na što ću potrošiti barem tjedan dana GO :)

Ja sam već prije našao na ebay-u istu stvar kao i plovak u vodokotliću...

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-tank-Auto-top-off-Water-Filler-water-level-controller-dont-need-power-/161682328816?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25a5048cf0


Samo što mi je to preveliko za akvarij....
« Zadnja izmjena: Srpanj 14, 2015, 23:26:02 poslijepodne od trpimirovich »

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #62 u: Srpanj 15, 2015, 10:33:29 prijepodne »
Da, nekako se slažem s tobom jer znam da je mali sustav problem i da bi bilo lakše imati veliku ''kantu'' no na žalost je to teško izvedivo kod mene doma. MOram razmisliti kako sve to nekako uskladiti da funkcionira.
Pratim tvoju temu od starta i sam sam pocetnik kao i ti.Nemam iskustva ali čitam i proučavam  več dugo i došao sam do zaključka da Pico i Nano trebaju jednostavnost.To sa tim pustim bočicama neče ti ici na duge staze.Samo redovite izmjene mora i ništa više.Ja se držim tog pravila i za sad je moj nano stabilan.Nisam još otvorio temu ali budem,pomalo  :) još nešto,Top Off riješi pod obavezno!Meni se nije dalo zezati sa tim raznim diy nego sam kupio Tunze nano top off,je da je skuplje ali je pouzdan i estetski ne narušava jer je neprimjetan u tanku.  Sretno!

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #63 u: Srpanj 15, 2015, 10:42:35 prijepodne »
Da, nekako se slažem s tobom jer znam da je mali sustav problem i da bi bilo lakše imati veliku ''kantu'' no na žalost je to teško izvedivo kod mene doma. MOram razmisliti kako sve to nekako uskladiti da funkcionira.
Pratim tvoju temu od starta i sam sam pocetnik kao i ti.Nemam iskustva ali čitam i proučavam  več dugo i došao sam do zaključka da Pico i Nano trebaju jednostavnost.To sa tim pustim bočicama neče ti ici na duge staze.Samo redovite izmjene mora i ništa više.Ja se držim tog pravila i za sad je moj nano stabilan.Nisam još otvorio temu ali budem,pomalo  :) još nešto,Top Off riješi pod obavezno!Meni se nije dalo zezati sa tim raznim diy nego sam kupio Tunze nano top off,je da je skuplje ali je pouzdan i estetski ne narušava jer je neprimjetan u tanku.  Sretno!

Da, jednostavnost me interesira. Koliko je tvoj nano već u pogonu i koliko je litara u njemu?
Koliko često mijenjaš i koliko vode?
Koju sol?
Parametre kontroliraš ili?
I gdje si uzeo Tunze (može na pp da se netko ne počne buniti radi reklame)?

Hvala!

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #64 u: Srpanj 15, 2015, 12:37:18 poslijepodne »
Poslano  ;)

Offline kresob

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Pico reef
« Odgovori #65 u: Srpanj 17, 2015, 15:41:26 poslijepodne »
I ja imam Tunze nano top off. Radi bez greške. Isplati se

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #66 u: Srpanj 17, 2015, 15:57:46 poslijepodne »
Naručio sam top off ali sada vidim da najvjerojatnije nema šanse da ga isntarliram u svoj akvarij osim ako želim imati 1/5 akvarija prazno (mjesto za ugradnju plovka s kontaktom....)

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pico reef
« Odgovori #67 u: Srpanj 17, 2015, 16:42:54 poslijepodne »
Naručio sam top off ali sada vidim da najvjerojatnije nema šanse da ga isntarliram u svoj akvarij osim ako želim imati 1/5 akvarija prazno (mjesto za ugradnju plovka s kontaktom....)
Što si naručio Tunze ili nešto drugo? Ako je Tunze onda češ moci jer se tijelo spaja magnetom pa se moze podignuti i iznad stakla.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #68 u: Srpanj 18, 2015, 00:08:14 prijepodne »
Naručio sam top off ali sada vidim da najvjerojatnije nema šanse da ga isntarliram u svoj akvarij osim ako želim imati 1/5 akvarija prazno (mjesto za ugradnju plovka s kontaktom....)
Što si naručio Tunze ili nešto drugo? Ako je Tunze onda češ moci jer se tijelo spaja magnetom pa se moze podignuti i iznad stakla.

Tunze sam naručio. Pregledao sam kompletne upute za montažu tak da će morati biti plovak iznad stakla ali to znači da moram prekrajati onda poklopac i kemijati tko zna što sve ne. Volio bih plovak ubaciti u zadnji dio akvarija gdje su komore s filterom tako da se ne vidi baš u akvariju... Sve ću znati kada fizički primim u ruke plovak i sve ostalo.

Isto tako piše u uputama (slično kao i za sump) o volumenima vode koji bi trebali biti u karnisteru da se u slučaju kvara ne prepumpa previše vode u akvarij i ne prelije. Volumen kod mene je 23x25x1,50cm odnosno 0,86 litara!!! Dnevno mi ishlapi sada kad je vruče približno 0,11 litara to bi znacilo da mi treba jedva jedna litra karnister i da mi je to preko ljeta za možda deset dana!

I zadnja stvar je brzina punjenja odnosno pumpanja vode. Vidim da postoje dva položaja u elektronici odnosno za akvarije ispod i akvarije iznad 100litara.

Radi svega toga nekako mi se čini da će TUNZE ćim dođe biti za prodaju jer je akvarij tolko mali da jednostavno ne znam kako će to uopće funkcionirati osim na dosadašnji način da ja nadoljevam vodu i da tjedno mijenjam 50% vode novom.



Računao sam i po Damir-Sl kalkulaciji pa mi je ispalo da samo 14 dana moram polako podizati koncentraciju Mg-a da uopće dođem do 1300mg/l Mg.
E sad je moje pitanje da li kada postignem tu koncentraciju mogu nastaviti na tjednoj bazi mijenjati vodu na način da odmah dodam u vodu dovoljnu koncentraciju Mg-a da nadom,jestim razliku koja fali kada se samo zamiješa sol? Ne mislim da je to problem jer bi koncentracija već bila u akvariju 1300mg/l i ne bih šokirao koralje s naglim povećanjem koncentracije?


Sve to moram nekako sada prespavati.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #69 u: Srpanj 18, 2015, 00:12:09 prijepodne »
Još sam se sjetio jedne stvari. Da nisam kupio testere i da nisam testirao vodu ne bih niti znao koji su parametri.
Moje pitanje je kako da znam da je koraljima loše? (izgled, boja, stisnuti, ne otvaraju se, ''skuhani''...)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pico reef
« Odgovori #70 u: Srpanj 18, 2015, 11:45:16 prijepodne »
Neznam kako si dosao do 14 dana za korekciju magnezija.

Ako ti je mg na 950, a zeljeno je 1300... 10x350/100 =35..

Razlika je 350, podjeljeno s 50 je 7. Dakle 7 dana po 5ml otopine, onako kako sam napisao.  Mjesati magnezij s pripremljenom vodom, nisam siguran sto bi dobio,bolje ga je dozirati direktno i svakodnevno.

No,negdje mozes procitati da se magnezij smije podizati i do 100 dnevno pa ajo ti se bas zuri.... iako mi nije jasno sto tebi jede taj magnezij u toj kolicini da ga tjedne izmjene 50% vode ne mogu drzati na nekom optimumu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #71 u: Srpanj 18, 2015, 19:16:14 poslijepodne »
Neznam kako si dosao do 14 dana za korekciju magnezija.

Ako ti je mg na 950, a zeljeno je 1300... 10x350/100 =35..

Razlika je 350, podjeljeno s 50 je 7. Dakle 7 dana po 5ml otopine, onako kako sam napisao.  Mjesati magnezij s pripremljenom vodom, nisam siguran sto bi dobio,bolje ga je dozirati direktno i svakodnevno.

No,negdje mozes procitati da se magnezij smije podizati i do 100 dnevno pa ajo ti se bas zuri.... iako mi nije jasno sto tebi jede taj magnezij u toj kolicini da ga tjedne izmjene 50% vode ne mogu drzati na nekom optimumu.

Mjerio sam Mg ponovno pa je ispalo da je 620mg/l (to nisam napisao jučer) i onda ako 1300mg/l-620mg/l=680mg/l podijelim s 50mg/danu ispada 13,6 dana. Zaokružio sam na 14 dana...

Danas sam dignuo i KH na 8 s pomoću soda bikarbone i Ca sam vratio na 420mg/l. Što mi jede Mg ne znam. Koralji mi svi izgledaju zdravo osim zoanthusa koji se ne otvaraju.

Ne vjerujem da krivo koristim JBL-ove testere jer su stvarno napravljeni za djecu.

Jedino može biti da sol koju koristim nije dovoljno dobra pa sam sada kupio dvije kile soli za reef akvarije (WAVE sol, deklaracija kaže da je nakon miješanja Ca 420mg/l a Mg 1300mg/l...)

Tražio sam u Red Coral See sol ali je više nema (meni bi količina od 7kg trajala skoro godinu dana tako da malo viša cijena soli nije neki razlog da ju ne kupim no nema je).
« Zadnja izmjena: Srpanj 18, 2015, 19:22:01 poslijepodne od trpimirovich »

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pico reef
« Odgovori #72 u: Srpanj 18, 2015, 22:55:45 poslijepodne »
Red sea imaš u Pet centru na Vrbanima http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.4e53a30c6dd64bb2b28c10bb8b750a28.red-sea-morska-sol-7-kg-morska-sol-za-akvaristiku-u-kanti.aspx
Meni se pokazala kao najprljavija sol koju sam do sada imao.
Kontaktiraj g.mizeraka, on ti ima soli.

Meni je u početku sistem trošio puno Mg i to je trajalo kojih 5mj.
Kod elem. postepeno smanjuj/povečavaj doziranje, nemoj prestati dozirati. Pogotovo Ca i kH !

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #73 u: Srpanj 19, 2015, 18:16:35 poslijepodne »
Ponovno sam mjerio parametre.

KH mi stoji na 8

Mg sam dignuo na 820mg/lit

Ca sam dignuo na 380mg/lit

Nastaviti ću i dalje dizati pa ću vidjeti što se događa.

Mjerio sam i parametre pripremljene sveježe vode pa je ispalo da je KH=7, Ca=340mg/l, Mg=840mg/l. Zaključujem da je sol loša...

Koralji mi ne izgledaju, barem meni, da im nešto fali osim duncana koji se ztvorio a zoanthusi se nisu ni otvorili...

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #74 u: Srpanj 22, 2015, 08:55:50 prijepodne »
Stigao je TUNZE nano osmolator i na zalost kao sto sam i mislio, zaletio sam se s kupovinom. Sva oprema je prevelika za moj akvarij odnosno kada sve posložim kako bi trebalo biti onda mi je nivo vode u akvariju dobrih 6cm ispod vrha stakla sto ne da je ne prihvatljivo nego je i centralni ''greben'' dobrih 5cm izvan vode. Znaci generalni zaje... Ne postoji nekakav top off kao na primjer ATO koji ima optički senzor? Ovaj plovak je dosta neprecizan na ovako malom akvariju i na zapremini od 10 litara vode pogotovo kada ga je izuzetno teško pozicinirati da ne zapinje za stijenke kučišta... Nivo vode mora pasti i više od 1cm da se plovak spusti i pokrene pumpu, a kad pokrene pumpu onda je u akvariju tsunami i ode sve u .... Jednostavno je sva ta oprema prevelika za ovako mali avkarij....