Travanj 24, 2024, 20:56:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.  (Posjeta: 4616 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« u: Svibanj 28, 2007, 14:05:00 poslijepodne »
Citao sam malo o Amanovoj metodi (ne)gnojenja pa mi nije bas sve jasno. Uz jako svjetlo ivisoku koncentraciju CO2, NO3 drzi ispod 2ppm, a PO4 <0.2ppm i nema problema sa algama,naprotiv, to mu je trik kojim sprijecava razvoj algi. Znamo pricu da ako je manjak PO4 u vodi dolazi do pojave zelenih tockastih algi, ili manjak NO3 pojavljuje se zelena cupava, cianobakterija itd. Ali kod njega to funkcionira bez greske. Uz onu njegovu specijalnu podlogu, dodaje kalij, zeljezo i ostale mikroelemente, a dovoljnu kolicinu P i N stvaraju ribe. Cuo sam dosta razlicitih misljenja, pa da cujem i jos koje. Edited by: Rastaman

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #1 u: Svibanj 28, 2007, 14:25:00 poslijepodne »
Ocito je da postoji nekoliko uspjesnih sistema aqua vrtlarenja koji se dosta razlikuju. Ovo koje si naveo cini mi se da je dosta teze odrzati jel su vrijednosti minimalne. Kakve izmjene vode radi?

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #2 u: Svibanj 28, 2007, 14:26:00 poslijepodne »
to je moguce i vjerovatno

recimo Profa u svom biljnom nije dodavao makroelemente i uz visok nivo svjetla, mikroelemente i co2 nije imao problema sa algama. Ja također jedno vrijeme nisam dodavao makroelemente i nisam imao problema sa algama osim sa zelenom tockastom. To je sve ukoliko ima dovoljno ribica koje proizvode makroelemente.

Sad kako to sve finkcionira nisam bas siguran...

ZG,Vrapče

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #3 u: Svibanj 28, 2007, 15:34:00 poslijepodne »
Pa to, Profa zato imao brdo riba i sigurno nije bilo deficita makroelemenata. Ja osobno od kad ne gnojim makroelementima imam manje algi odn. jako malo ih imam (osim koncaste), dobro je ono netko rekao da je bolje ne gnojiti nego lose gnojiti i napamet... da imam vode za velike izmjene, gnojio bih s npk.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #4 u: Svibanj 28, 2007, 15:40:00 poslijepodne »


Zanimljiva tema Rasta, i mene je intrigiralo isto..Ja npr. već jako dugo ne dodajem NPK jedino kalij kroz seru i jbl a nisam imao algi uopće kroz godinu dana osim točkastih. Tek nedavno zbog drugih razloga jer sam malo zapustio akvarij (bez CO2 i bez tekućeg gnojiva+ visoka temp)) su mi se pojavile neke alge. Hoću ovo reći, ja sam odavno odustao od gnojenja sa PO4 i KNO3 jer imam sasvim dovoljno riba..i računao sam da neće biti potrebe za makroelementima i nisam pogriješio.. Za posljedicu jedino kao što kažem sam dobio točkaste alge ali one mi nisu nikada predstavljale veći problem..Edited by: Renta

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #5 u: Svibanj 28, 2007, 15:51:00 poslijepodne »


Citat: Rastaman
Citao sam malo o Amanovoj metodi (ne)gnojenja pa mi nije bas sve jasno. Uz jako svjetlo ivisoku koncentraciju CO2, NO3 drzi ispod 2ppm, a PO4 <0.2ppm i nema problema sa algama,naprotiv, to mu je trik kojim sprijecava razvoj algi. Znamo pricu da ako je manjak PO4 u vodi dolazi do pojave zelenih tockastih algi, ili manjak NO3 pojavljuje se zelena cupava, cianobakterija itd. Ali kod njega to funkcionira bez greske. Uz onu njegovu specijalnu podlogu, dodaje kalij, zeljezo i ostale mikroelemente, a dovoljnu kolicinu P i N stvaraju ribe. Cuo sam dosta razlicitih misljenja, pa da cujem i jos koje.






Da se nadovežem.. Pitanje je koliko je zapravo dovoljno P i N za kvalitetan rast biljaka..Često sam čitao da nije loše NO3 imati čak do 30 ppm a opet neki(kolko se sjećam Profa) je imao oko 0. Sad da li su biljke potrošile većinu NO3 pa je zato toliko nizak ili ga ima više u podlozi a manje u vodi...

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #6 u: Svibanj 28, 2007, 16:15:00 poslijepodne »


iz osobnog iskustva, kada sm u gusto zasadjenom biljnom uz dodavanje NPK i 0.5w/l povecao rasvijetu na 1w/l zadrzavajuci iste udijele makro i mikro elemenata u tanku se pojavio spektar svih mogucih algi pocevsi od crne koncaste do zelene tockaste.


Tank je isitiravao jos par mjeseci dok nisam uskladio omjere mikro i makro elemenata, koje se svode na to da sam gnjojenje mikroelementima pojacao gotovo za duplo a s NPK dodacima u potounosti prestao.


Tak tada sam dobio ocekivani prirast biljne mase uz, naravno, smanjenje i/ili nestanak algi.
- nije ovca sve što bleji -

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #7 u: Svibanj 28, 2007, 16:48:00 poslijepodne »


Citat: Karlo
Kakve izmjene vode radi?



50% tjedno.



Citat: Renta
Da se nadovežem.. Pitanje je koliko je zapravo dovoljno P i N za kvalitetan rast biljaka..Èesto sam èitao da nije loše NO3 imati èak do 30 ppm a opet neki(kolko se sjeæam Profa) je imao oko 0. Sad da li su biljke potrošile veæinu NO3 pa je zato toliko nizak ili ga ima više u podlozi a manje u vodi...



To je Amano rekao da je dovoljno, neznam ja nista. On kaze da bilje raste sporije sto je i logicno. Ovo za 30ppm NO3, to vazi kodEI metode gnojenja, ali onda i PO4 mora biti najmanje 1-3ppm.


Ja sam primjetio da mi se alge pojavljuju zbog neujednacene konc. CO2 (DIY CO2) tj. kada je smjesa pri kraju, a ne napravim novu na vrijeme.


Od kada mi je nestalo salitre ne dodajem makroelemente. Bilje sporije raste i baca manje listove, ali nema nekih vecih problema ili znakova deficita.


Ono sto je dobro kod ove Amanove metode je to ako padne konc. CO2 ne dolazi do pojave algi kao sto nje to slucaj kod EI. Bez hranjivog substrata ovo nebi funkcioniralo. Bilje kad potrosi nutriente iz vode moze hranu uzimati preko korijena.Napravio samDIYPower sandpa cu probati sloziti jedan tank po Amano rulz.


Edited by: Rastaman

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #8 u: Svibanj 28, 2007, 17:27:00 poslijepodne »
Amaniovi tankovi imaju relativno malo svjetla (puno manje nego što momentalno koriste europljani i ameri).

Njegovi tankovi imaju bogatu podlogu, ali bez makroelemenata u vodenom stupu to je kratkotrajno rješenje, max godinu i pol do dvije.

Prirast suhe biljne tvari u jednici vremena je puno manji nego kod EI metode (nanji je i od PPS varijacija), za aquascaping to može biti velika prednost ali i nedostatak.

Bilje se vrlo uspješno prilagođava novonastalim uvjetima, da to nije u stanju evoluciski nebi opstalo ali nevoli nagle promjene.
Ono što veli Rasta da mu se događa ako ne promjeni bocu na vrijeme, bilju treba oko tjedan dana da pređe iz "moda" s puno CO2 u štedni "mod".

Rasta kakvu recepturu za Power send imaš?
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #9 u: Svibanj 28, 2007, 21:03:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Amaniovi tankovi imaju relativno malo svjetla (puno manje nego što momentalno koriste europljani i ameri).



Mislim da nemaju puno manje svjetla, vec da kraci period osvjetljenja koristi. On drzi svjetlo 10-12 sati s tim da ima samo 4 sata ful svjetla. Po njemu je dovoljno ti 4h jakog svjetla za uspjesan rast vecine bilja, sto je i ocito (npr. kod onih iwagumia sa glossom). Evo ovaj akvarij 90x45x45 ima 150 HQI + 2X36PC, sto nije bas malo.





Vjerojatno ga drzi upaljenog 10 sati s tim da HQI pali samo na 4h 3-4-3. Vidio sam negdje potenciometar za T5 rasvjetu. Vjerojatno i to koristi kod akvarija sa T5 rasvjetom.

Citat: Tuljan
Prirast suhe biljne tvari u jednici vremena je puno manji nego kod EI metode (nanji je i od PPS varijacija), za aquascaping to može biti velika prednost ali i nedostatak.



Je, mislim da je njemu tu daleko veca prednost jerje lakse odrzavanje forme setupa.On nema problema kao mi (da ima jednu kosaricu bilja sa kojom mora pokriti pola akvarija).


Citat: Tuljan
Rasta kakvu recepturu za Power send imaš?



Mijesao sam svasta; Pijesak lave (to sam drobio malo krupniji sljunak)(10), zemlja za cvijece (10),zemlja crvenica sa 4-5m dubine(6), treset (usitnjen)(4) i laterit(1) <---- ovi br. u zagradama su otprilike omjer koji sam mijesao.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #10 u: Svibanj 28, 2007, 23:21:00 poslijepodne »
Lijepa tema. Rasta, a da stavis dvije boce sa kvascem koje idu na isto crijevo i to tako da imas pomak u fazi za pi i tako da ti je co2 relativno konstantan? valjda sam dobro rekao, uglavnom, mislim da svaki tjedan (recimo, ovisi koliko ti traje smjesa, na pola trajanja smjese) u drugu bocu stavis novu smjesu... Da, zaboravio sam reci da je kod mene malo svjetla, 0.5W.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #11 u: Svibanj 29, 2007, 00:52:00 prijepodne »
Da to je dobra sema ( imam tako na drugom vecemaq.) samo sto nemam volje ni tamo mijenjati pa mi dodje na isto. Imam sad onaj drop checker pa ce me valjda podsjetiti kad treba mijenjati smjesu... senilan sam Edited by: Rastaman

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #12 u: Svibanj 29, 2007, 09:14:00 prijepodne »
ja sam inace poznat po ofljim rjesenjima, ali od kada sam probao co2 bocu , mislim da je investicija od 400 kn za bocu sa manometrima uistinu isplativa i nuzna.
ZG,Vrapče

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #13 u: Svibanj 29, 2007, 12:32:00 poslijepodne »
Rasta snimi na kojoj je visini ta rasvjeta od akvarija.
Činjenica je da koristi manje svijetla od večine aquascapera, posebno je to vidljivo na večim akvarijima.

Inače bilje u vodi "siromašnoj" s makroelementima ima daleko ljepše boje i sitnije lišče, i to u manjim akvarijima izgleda bolje.
Najbolji komentar na jedan od mojih tankova u kojem sam se strogo držao EI sistema od kolege akvarista je bio "jeb*te amerika" sve je oversize ali bljedo.

Da li si več koristio crljenicu u podlozi? Koliko znam bogata je željezom (što je super) ali i aluminijem što baš i nije super, posebno ribama.
Sumljam da če ta mješavina biti išta bolja nego čista zemlja, po pitanju prirasta biljne mase sigurno neče a i osiromašio si ju makroelementima a obogatio mikroelementima, a koliko sam shvatio planiraš u vodu dodavati samo mikroelemente i kali ?.
Sigurno je da si takvoj podlozi još smanjio vijek trajanja, ako čista zemlja ima vijek od cca dvije godine sumljam da ovo ima više od godinu. Pričam o maksimalnom prirastu bilja sigurno da iz obije podloge bilje može rasti i nakon toga.

Što se tiče CO2 boca, od kad sam prešao na njih preporodio sam se, em manje posla em financiska ušteda.
Posebno ako je moguče sve skupa nabaviti za 400 kn, mene je samo redukcioni ventil došao 350   .
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #14 u: Svibanj 29, 2007, 13:45:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Rasta snimi na kojoj je visini ta rasvjeta od akvarija.
Èinjenica je da koristi manje svijetla od veèine aquascapera, posebno je to vidljivo na veèim akvarijima.



Mora biti na toj visini kad je to MH zarulja. Na APC-u dosta ljudi takvu rasvjetu koristi. Ovo sto Amano koristi manje svjetla na vecim aq. je tocno, ali zato koristi pono vise na manjim. I to je ispravno, za razliku sto vecina ljudi koristi pojam W/l bez obzira na velicinu aq. Vidi ovo



Citat: Tuljan
Da li si veè koristio crljenicu u podlozi? Koliko znam bogata je željezom (što je super) ali i aluminijem što baš i nije super, posebno ribama.
Sumljam da èe ta mješavina biti išta bolja nego èista zemlja, po pitanju prirasta biljne mase sigurno neèe a i osiromašio si ju makroelementima a obogatio mikroelementima, a koliko sam shvatio planiraš u vodu dodavati samo mikroelemente i kali ?.
Sigurno je da si takvoj podlozi još smanjio vijek trajanja, ako èista zemlja ima vijek od cca dvije godine sumljam da ovo ima više od godinu. Prièam o maksimalnom prirastu bilja sigurno da iz obije podloge bilje može rasti i nakon toga.



Nisam ju koristio do sada u akvaristicke svrhe.Ja sam cuo da je bogata zeljezom i manganom. Aluminija ima puno manje odgline koju sam do sada koristio, sto se vidi i po boji.Bas zbog toga sam ju stavio umjesto gline iako nisam imao problema sa glinom do sada. Znam da nece biti bogatija makroel. od zemlje, ali to sam stavljao zbogpovecanjaKIK-a.


Cime bi mogao dodatno obogatiti podlogu makroelementima, a da nije zemlja?


Amanov Power sand se sastoji uglavnom od lave i treseta, i nekog praha koji je bogat makroelementima.


Vijek trajanja ovisi od vrste bilja koja je zasadjena. Nije istoako su u aq. Cryptocoryne i Echinodorusi ili Hemianthus i Rotale, sto ne?


Inace ovaj mix sam mislio staviti na dno oko 2-3cm debljine pa preko vulkanit i na kraju sljunak 1-3mm.Edited by: Rastaman

Offline Emanuel1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 306
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #15 u: Svibanj 29, 2007, 14:46:00 poslijepodne »


Pun ti je pp, pa ti sad moram spamat ovu temu


Hvala i sory!
Zagreb

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #16 u: Svibanj 29, 2007, 16:18:00 poslijepodne »
Bez obzira na vrstu rasvjete što ju više digneš to joj je prodornost u vodu manja. Kod MH žarulja još nekako ali kod klasičnih lampi koma. O ovom tanku znam toliko koliko si napisao u opisu. 2 PC lampe cijeli dan + 4 sata MH na ovoj visini sigurno nisu puno svijetla. Istina je da puno ljudi koristi takvu rasvjetu ali kladim se da ju na tu visinu dižu samo za slikanje   .
Link koji si dao sam pročitao prije kakvih pet godina i koliko se sječam jedini zaključak autora je bio da se Amano ne drži nekakve stroge matematičke formule u odabiru količine svijetla nego se ravna po nekakvom osječaju.
Dodatni nedostatak tog teksta je što je rađen 96 kad je i T8 rasvjeta smatrana high teckom. Tad je to zbilja bilo puno svijetla ali od onda su ljudi počeli koristiti sve više svijetla i kao u svemu skloni su pretjerivanju   .

Vjek trajanja podloge svakako ovisi o vrsti bilja koje se koristi (brzorastuče ili spororastuče) ali govorimo o prosječnom tanku, znači mješavina i jednih i drugih.
Koliko če podloga trajati to ovisi o brzini kojom če biljke rasti i crpiti ju, znači o ograničavajučem faktoru rasta (Liebigov zakon).

Glina je inertna i ne otpušta lako svoje komponente, kak če se ponašati crljenica nisam baš siguran ali priznajem da sam i sam dolazio na ideju da ju utrpam u akvari, osim alominija bilo me je i strah da če bojiti vodu više od zemlje, drago mi je da če neko eksperimentirati prije mene   .

KIK je skračenica od ?
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #17 u: Svibanj 29, 2007, 17:14:00 poslijepodne »


Predpostavljao sam da si to procitao, ali to sam stavio jer ljudi cesto racunaju W/l, pa misle ako imaju 20W na 20l da je to jako svjetlo.


Amano koristi izraz W/m2





Ovo je malo noviji podatak, ali se isto vjerojatno odnosi na T8 lampe. Njegove lampe od 20W imaju 1250 lumena. Ali budimo realni, za vecinu balkanskih akvarista T8 je jos uvijekhigh teck.


KIK- kationski izmjenjivacki kapacitet (Eng. CEC)

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #18 u: Svibanj 30, 2007, 12:48:00 poslijepodne »


Filtracija


Kodovog koncepta je potrebna dobra filtracija. Ja sam to ovako zamislio u DIY varijanti:


Volumen filtera nesmije biti manji od 5% ukupnog volumena tanka. Idealan vol.filtera bi trebao biti 8-10% vol. tanka, a protok 8-10 puta volumen tanka na sat.
Kao filter medij upotrebljavaju se ovi materijali, koji moraju biti slozeni ovim redom (od usisa prema ispustu filtera):

  • Sinteticka spuzva: Mehanicka filtracija (uklanja krupni otpad)

  • Bambusov ugljen: Vrsta inertnog ugljena, koji ima veliku povrsinu za nastanjivanje bakterija.

  • Sljunak od lave: Takodjer dobar medij za nastanjivanje bakterija, jedan od najporoznijih materijala u prirodi.

  • Palmina vlakna: Ovo je ona "kosa" sa palminog debla, stavlja se izmedju ovih materijala kao mreza koja ih odvaja. Ona djeluje kao mehanicki ali i kemijski filter smanjujuci pH i tvrdocu vode.
  • [/list]


    U prvih nekoliko tjedana moze se koristiti aktivni ugljen kako bi pokupio stetne tvari, boju koju ce vjerojatno supstrat ispustiti, teske metale i ostala sr.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #19 u: Svibanj 30, 2007, 15:48:00 poslijepodne »
Jedino što ti mogu reči je da kod takve filtracije možeš zaboraviti na DIY sistem CO2. Osim boce trebat če ti i vrhunski sistem za topljenje CO2, pomogučnosti bešto što ispušta mikroskopske sitne mjehuriče tako da ih voda donese direktno do lišča.
Sa svim što si nabrojao predviđam ti hrpu problema s crnom čupavom, osim ako ne misliš dodavati Easy Carbo ili Excel. Nadam se da griješim ali sam imao slične eksperimente i to je bio rezultat.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Niski NO3 i PO4 u Amanovim aq.
« Odgovori #20 u: Svibanj 30, 2007, 17:11:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Jedino što ti mogu reèi je da kod takve filtracije možeš zaboraviti na DIY sistem CO2.



To mi ije glavni problem sto zaboravljam na DIY smjese.Zbog toga samsada u nabaviboce, a i ovi difuzori sto imam slabo rade na diy CO2.


Citat: Tuljan
Osim boce trebat èe ti i vrhunski sistem za topljenje CO2, pomoguènosti bešto što ispušta mikroskopske sitne mjehurièe tako da ih voda donese direktno do lišèa.



Nabavio samcijeli arsenaltih stvarcica, pa cu viditi sto ce se pokazati najbolje. Izdvojio bi ovaj kaojacu soluciju.





Oce biti dobar na 150l vode?


Pokusavam napraviti "Lily pipe" ali mi ne uspijeva bas


Citat: Tuljan
Sa svim što si nabrojao predviđam ti hrpu problema s crnom èupavom, osim ako ne misliš dodavati Easy Carbo ili Excel. Nadam se da griješim ali sam imao sliène eksperimente i to je bio rezultat.



Sad si me izblesirao sa time, zasto to mislis?Na koliko su ti bili fosfati tada, i jel znas otprilike zbog cega su ti se pojavile?


Neznam bas koliko ce mi biti isplativo dodavati carbo na 150l, jedino mozda u kriticnim situacijama(ako ih bude) puknuti overdose.