Travanj 20, 2024, 05:35:25 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nano reef  (Posjeta: 6898 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Nano reef
« u: Rujan 06, 2015, 20:49:16 poslijepodne »
Nakon sto sam morao sahraniti veliki reef  :'( :'( :'( , odlucio sam ipak da se necu skroz povuci iz mora, makar u casi drzao 2 puza.

I tako je nastao ovaj nano reef, sirotinja varijanta, sklepan od prirucnih materijala i otpadnih dijelova, odlomljenih komadica koralja, uglavnom ono sto sam imao pri ruci.

Tehnikalije - akvarij 54l, filtracija polomljeni hang on filter (zaljepljen super ljepilom, dok drzi vodu odlicno, kad procuri cemo brinuti o tome), kinez stream 2000l, grijaca nema (jer svi grijaci koje imam su veci od ovog akvarija), u planu je kvalitetnija stream pumpa i neki nano skimmer, kad se docepam neceg povoljnog, ili polomljenog, pa da zakrpam.  :D :D :D

Rasvjeta je jedni dio koji valja, posudjena s "velikog reefa" - led modul 300w, naravno ne koristim sve ledice, u pogonu je 50w royal blue, 20w uv 425nm, 6w deep red 660nm, te 20w 35000k bijele + mjesecina. Timera nema, sve se pali rucnim radom.  :D

top off od teglice od 2l, eheim pumpa sumnjive izolacije na zicama, planiram ovo jos malo doraditi.  :D

Zivine - 2 ocelarisa i 1 bangajac, hrpa puzeva i sitnih zivotinja
Koralji - ima svega, par vrsta zoa, palitoa, anemone, zelene,plave,crvene i bordo gljive, ricordee, xenia, kenya,gorgonia, 3 vrste euphilia, 3 vrste calustrea, 2 vrste briareuma, sarco, montipora, 2 vrste pavone, nesto neidentificirano, vidjet cemo sto je kad naraste....od svega pomalo.

Hranjenje jednom dnevno, doziranje kh,mg i ca rucno (a kako drugacije) izmjene vode kad ima soli, a to je rijetko.

Da ne duljim, jedna losa slika, zanemarite prljavo staklo i los fotoaparat.

Znam da mali nisu popularni, ali, ja zadovoljan s ovim, kad nije bolje.


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Nano reef
« Odgovori #1 u: Rujan 06, 2015, 21:30:19 poslijepodne »
Nisam pratio, što se desilo s velikim?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #2 u: Rujan 06, 2015, 21:42:44 poslijepodne »
pa, i svasta i nista, ovisi kako uzmes.  ;)

Prvo sam u onom naletu vrucine, uhvatilo me nespremnog, dok sam osposobio hladjenje, zgubio nesto koralja, od ogromnih 30+ glava euphilia i calustrea, najdrazu ribu, krepala rasvjeta, rasula se povratna pumpa.....

To je onaj nista dio, jer sam to pokrpao nekako, prezalio gubitak, napravio novu rasvjetu, i gurao dalje.

E onda ide svasta dio, jednostavno nemogucnost da vise kvalitetno odrzavam relativno veliki sistem (450+200l), i eto....

Nije to u osnovi losa stvar, samo mala privremena prepreka, uz malo srece se vracam ubrzo u velike vode.....  :up:

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Nano reef
« Odgovori #3 u: Rujan 07, 2015, 00:08:38 prijepodne »
meni izgleda skroz ok. čak na slici i ne djeluje tako mali :)
diy-audio.com.hr

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Nano reef
« Odgovori #4 u: Rujan 07, 2015, 08:42:34 prijepodne »
Imaju i nano svojih draži ;-) ako ništa drugo ugodniji su za đep,financijski. Sasvim ugodno za oko kolega.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Nano reef
« Odgovori #5 u: Rujan 07, 2015, 08:52:20 prijepodne »
Čitam, čitam i mislim si koji šit. I na kraju kliknem na sliku i... wau  :klap:
I sam si valjda svjestan kako je ovo very long shot.
Ali te u potpunosti razumijem, jer kako za moje uradke moj otac kaže "sine nemožeš se pokenjat, ako ne prdneš".

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Nano reef
« Odgovori #6 u: Rujan 07, 2015, 09:26:29 prijepodne »
Damire vrhunski. Lipe boje i sklad. Zbilja da ne znam da je 54L i da ga ne odaje ona streamica pozadi mislija i da je bar 200 L. Super mi izgleda a sta se tice velicine moze se  lipi svit ugurat u nano akvarije ako se drzi nekih pravila. Ne znaci nuzno vece je bolje  ;).

Sve u svemu odlican.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Nano reef
« Odgovori #7 u: Rujan 07, 2015, 10:00:29 prijepodne »
Fino i lijepo, dobro doša u svijet nano reef-a.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Nano reef
« Odgovori #8 u: Rujan 07, 2015, 19:23:20 poslijepodne »
Kako ovoliko anemona držiš na okupu? Meni od kad se podijelila svaka na svoju stranu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #9 u: Rujan 07, 2015, 19:43:30 poslijepodne »
Ovo je ustvari povratak na pocetak, isti ovaj akvarij je vec bio u pogonu, nikad nije presao eksperimentalnu fazu isprobavanja ali je.posluzio za hvatanje osnova. Nadam se da ce se sad zadrzati duze, svidja mi se i kako izgleda,i kako napreduje, a o ustedama.i jednostavnosti odrzavanja mislim da ne treba ni pricati.

Deago mi je da vam se svidja,iako je u osnovi nabacan samo bez nekog slaganja i velike paznje.

Anemona ima 8 komada, nikud ne setaju,samo se rasporedjuju po grebenu,zauzimu puno mjesta ali vrijedi. Sad malo negoduju,izduzile su se, malo sam experimentirao sa svjetlom i cirkulacijom,nije im se bas svidjelo,ali doci ce one na svoje vrlo brzo.

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nano reef
« Odgovori #10 u: Rujan 07, 2015, 22:48:19 poslijepodne »
Nikad ne bi rekao da je ovo samo 54l. Krasan akvarij :up:.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #11 u: Rujan 07, 2015, 23:19:14 poslijepodne »
Hvala!

Evo malo sam testirao, no3 30, po4 0,09. Nije.lose za akvarij bez filtracije i bez izmjena vode, ali treba to jos malo skinuti. Za pocetak, reducirati hranjenje mesom i bazirati se primarno na suhu hranu vjerovatno bi to.dodatno pomoglo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #12 u: Listopad 09, 2015, 21:41:15 poslijepodne »
Evo malo novosti i nocnih slika.

Bilo je nekih promjena u rasvjeti i opremi, pa da  zabiljezim.

Rasvjeta je pojacana, sad je to 150w led rasvjete, pojacan je actinic dio spektra, kao i 35000K bijele, koralji su odlicno reagirali, ne bune se ni najmanje, iako je jacina rasvjete definitivno malo pretjerana.

Napravljen je i sump, postalo je zamorno sakrivati svu opremu po akvariju, tako da sam se odlucio za vanjski overflow i mali sump 40x40x20, tek toliko da mogu potrpati svu opremu u njega, za veci nisam imao mjesta.

Dodan je i skimmer, resun sk300, prodaje se pod raznim imenima i proizvodjacima, radi korektno svoj posao, iako je malo zeznutiji za podesiti i namjestiti, kao i svaki nano skimmer, dosta je osjetljiv. Da ga nisam dobio po cijeni postene porcije cevapa, vjerovatno ga nebi ni uzeo ali, uhvatio zadnji primjerak na rasprodaji, tako da....

Neki koralji izbaceni, nesto malo preslozeno, za sada nemam vecih problema, iako je tesko ostaviti se navika usvojenih na 10 puta vecem akvariju, pa se dosta puta zaletim u kolicini hrane, tako da su nitrati malo poviseni, nista strasno, ali uveo sam redovne izmjene vode, nadam se da cu uz to i skimmer ipak moci zadrzati tezu ruku kod hranjenja bez zrtvovanja kvalitete vode.

Da ne duljim, par nocnih slika pod actinic ledom, tesko je to slikati, ali to su totalno nuklearne pastelne boje, fenomenalno isticanje plave i zelene, sve je onako pastelno ljubicasto-plavo, definitivno podize cjelokupni dojam, a opet, koraljima izgleda itekako pase. Naravno, slike su ocajne, ali mislim da se kuzi o cemu pricam.













« Zadnja izmjena: Listopad 09, 2015, 21:47:55 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Nano reef
« Odgovori #13 u: Listopad 09, 2015, 22:18:36 poslijepodne »
Ak imaš sliku rasvjete baci da vidimo kako si složio.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #14 u: Listopad 09, 2015, 22:38:26 poslijepodne »
Imam samo sliku iz faze izrade, moze posluziti.

Uglavnom, i dalje je rasvjeta mjestimicno nedovrsena, u odnosu na ovo na slici, oblozeno je sve forexom, stavljeni su novi (i jednaki) ventilatori, uglancan je aluminij..... ono sto jos nije dovrseno je donja strana, nedostaju colimatori i lece, te  jos jedna ploca forexa koja ce sve s donje strane zatvoriti, tako da se ledice ne vide, odnosno forex bi imao rupe na mjestima gdje su lece, no to je zapelo jer mi estetika trenutno ne igra ulogu, a neka zastita ledica od vlage nije potrebna s obzirom da je rasvjeta na nekih 40-tak cm iznad akvarija.

Inace, cijela rasvjeta je dimenzija 75cm duzine, 35cm sirine i 3cm debljine, i ima 25x10w ledica, i 6x3w za mjesecinu.

Naravno, ne rade sve ledice, ono sto je u pogonu trenutno je 4x10w (2 25000K i 2 35000K), 4x10w actinic i 7x10w royal blue, bez dimanja (iako sve ledice imaju opciju dimanja), te 2 deep red od 3w, tek toliko. Kad se natjeram ocistiti staklo od prolivene vode, otisaka i fleka, bit ce i slike pod "dnevnim" svjetlom.




Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Nano reef
« Odgovori #15 u: Listopad 09, 2015, 22:46:13 poslijepodne »
Aha..10w su ledice. Jel crkla do sad neka?
To ide na komp napajanje ili?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #16 u: Listopad 09, 2015, 22:58:59 poslijepodne »
Na srecu, niti jedna nije krepala do sada, ni pokazala neko cudno ponasanje.

Da, ide na pc napajanje (mnozina), 50-tak drivera je bila poprilicno velika investicija. Kako sve ide preko dimera, on guta taman dovoljno da ledica ne dobiva preko 11v ni na maksimumu, odnosno dobiva oko 10.7v, 950mA, sto je unutar one preporucene vrijednosti. Skupe ledice (actinic) su dodatno zasticene recitifer diodom, koja iako nije idealno rjesenje, poprilicno je dobra zastita za struju preko 1000mA (ledicin max je 1050mA), isprobano, u slucaju da iz bilo kojeg razloga pokusa vise struje doci do ledice, dioda krepava, i ne pusta struju koja bi eventualno spalila ledicu. A s obzirom na cijenu od 2 lipe po diodi, ne moze jeftinije i jednostavnije zastiti ledicu.

Tako da one (zbog dimera i diode) rade na nekih 10.5V i, ako se dobro sjecam oko 900mA. Iako ne mogu tvrditi, isprobao, mjerio, vidio da je ok, i ne opterecujem se vise ni na koliko rade, ni koliko vuku  ;)

Sve ovo omogucava da su u ovoj konfiguraciji s 150w ventilatori prakticki nepotrebni, odnosno, pale se tek kad se upali kompletna rasvjeta, drugim rijecima 40w actinica i 70w royal blue ledica radi na pasivnom hladjenju, i za ta 4 sata koja je razlika dok se ne upali (ili ugasi) bijelo svjetlo, se aluminij uopce ne ugrije, a ledice budu onako umjereno tople,ali komotno mozes drzati prst na njima. S upaljenim ventilatorima su mrtve-hladne, a cak ni s upaljenih svih 250w (ili 300w u prvoj varijanti), ventilatori drze sve relativno hladnim, tako da nisam imao problema s pregrijavanjem.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Nano reef
« Odgovori #17 u: Listopad 09, 2015, 23:27:42 poslijepodne »
Ajde. :122:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #18 u: Listopad 15, 2015, 15:20:55 poslijepodne »
Evo malo i dnevnog svjetla, i detaljnijih (losih) slika bestija unutra.

I dalje me mrzilo da operem staklo, ni izvana, a bogami ni unutra.  :D :D :D

Da ne duljim.... akvarij.



Koralji i ostalo.



















Ignorirajte one flatwormse, to su raja,gaja,vlaja i paja, pristojni su, ne sire se, pa ih ne diram.  :D

I one retardirane zoe nakon tretmana peroxidom, napreduju svaki dan sve vise.







Vidljivo je na 2-3 mjesta  da me zeza cijano, spasila bi me jos jedna stream pumpa da malo pojacam protok, ali ne mogu pronaci nista cjenovno prihvatljivo, pa to ceka bolja vremena.





Offline The_Duke

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Cuprija, Srbija
Odg: Nano reef
« Odgovori #19 u: Listopad 15, 2015, 15:25:23 poslijepodne »
Braaaateee..... :D

Pa ovo fenomenalno izgleda...

E upravo su se meni ovakve zoe pozatvarale, treca slika s' kraja i poslednja slika... Cekam da mi keva donese hidrogen pa da probamo...
I'd kill a dragon for you.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #20 u: Listopad 15, 2015, 15:35:55 poslijepodne »
Javi rezultate kad probas, iako ocekuj koji dan dok se ne oporave i pocmu otvarati, nije panika ako su 2-3 dana zatvorene nakon tretmana peroxidom.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Nano reef
« Odgovori #21 u: Listopad 15, 2015, 17:12:41 poslijepodne »
Gdje je nestalo ono brdo anemona?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #22 u: Listopad 15, 2015, 17:15:21 poslijepodne »
u progonstvo.  :D

ova 3 komada su sasvim dovoljna, ne treba vise, gutaju previse dragocjenog prostora.

iako cu vjerovatno sljedeci koralj u ovaj akvarij staviti....mozda cak i nikad....lijepo je znati da imam mjesta ako kakav komadic od nekud padne s neba...  :D :D :D :D :D

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Nano reef
« Odgovori #23 u: Listopad 15, 2015, 17:17:13 poslijepodne »
Podijelit ce se te tri,pa ce ih opet biti za izvoz ;-)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nano reef
« Odgovori #24 u: Listopad 15, 2015, 17:22:12 poslijepodne »
pa i ne dijele se nesto u zadnje vrijeme,a ni ne trebaju.

premali je ovo akvarij, u velikom je taj izdvojeni greben samo za anemone imao smisla, ovdje je totalno nepotrebna ta kolicina anemona, makar je ljepse izgledalo s njih 10 na hrpi.