Travanj 28, 2024, 13:13:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: CRS & A.Helene  (Posjeta: 11008 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
CRS & A.Helene
« u: Ožujak 05, 2011, 08:30:34 prijepodne »
Htio bih čuti vaša iskustva oko razmnožavanja crystal red koza i helena puževa.Zašto?Pa eto jednostavno nisam pročitao da se netko hvali njihovim velikim brojem,mislim na CRS i nisam vidio da ih netko prodaje,osim noktopusa.Pak što se tiče helena,primjetio sam da ih prodaju ljudi iz južnih i zapadnih krajeva,kojima se kako mi se čini množe bez problema,dok slabo vidim da se netko od nas Slavonaca hvali da ih ima.Osobno sam ih imao jedno vrijeme 6 komada i nije bilo ništa,a kako znam i drugi nisu imali uspijeha,koji ih imaju u većem broju.Mene nezanima uzgoj radi prodaje,nego sam eto primjetio da nitko nepiše o uspiješnom razmnožavanju crs-a ili se to čuva u tajnosti,pa će biti boom na prodajnom dijelu foruma,a što se pak tiče helena isto sam primjetio da dosta Dalmatinaca ima malih helena iz vlastitog uzgoja.Da li je to zbog slanog zraka,drugačijeg sastava vode ili nešto slično?!?Pa ako je netko voljan iznijeti svoja iskustva ili zapažanja,samo naprijed i nemojte se stidjeti  :D :D :D

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #1 u: Ožujak 05, 2011, 10:10:21 prijepodne »
kod mene se helene normalno mnoze u bilo kojem akvariju al meni ne smetaju pa ih ni ne prodajem nego ih ostavljam koliko ih ima, eventualno ih zamjenim s nekim ako se dogovorimo

e kaj se tice Crystalki tu sam razocaran full, svi parametri kak treba, hrana posebno za njih + kopriva i ostale stvari ali....

..kad god nosi covjek se ponada da nesto bude jer ih stvarno dugo nosi i onda na kraju sipak, jednostavno nemam pojma radi cega ih ne iznosi do kraja??? nema ih kaj pojest jer su same, filter ima zasticen usis

jednostavno nece i nece, a nije mi namjera prvo prodaja nego bih volio da ih imam nekih 50 komada u nano akvariju radi toga kaj ih je super tak vidjet

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #2 u: Ožujak 05, 2011, 10:41:01 prijepodne »
Pa o tome Malky i govorim,ti si isto zapadno od nas i  kod tebe idu helene,kao i kod Dalmatinaca,a kod nas neće i neće.Isto tako znam da ti i još dosta ljudi ima cristalke,ali nitko nepiše da ima podmlatka,iako se pazi na parametre vode,ishranu,ali eto neće.To jedan od razloga zašto sam odustao od njih,imao sam ih namjeru uzeti i ubaciti u ovaj mali akvarij,ali kako nitko nije pisao da mu se razmnožavaju,odustao sam od njih,jer bi uz relativno skupo u usporedbi sa drugima kozicama,ulaganje nakon nekog vremena ostao od njih.Sad mi palo na pamet još nešto,da li vam se razmnožavaju white pearl ili je i sa njima ista situacija kao sa CRS-ovima?

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #3 u: Ožujak 05, 2011, 22:12:52 poslijepodne »
čudno,prodao sam nedavno u Osijek to sam još jednu staru ženku dao na poklon da bude sigurno malih ali ne javlja se čovjek..
ne znam.
a sa CRS neam pojma,tek sam neki dan primjetio da mi po prvi put nosi jaja(izgleda kao da će eksplodirat koliko ima jaja)baš me sad zanima što će biti
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #4 u: Ožujak 05, 2011, 22:28:11 poslijepodne »
Helene imam 3mjeseca, pare se, polazu košuljice s jajašcima, ode puzić iz košuljice i dalje ne vidim ništa! Sad dal su u pijesku ili gdje drugdje stvarno ne znam! A CRS sam nabavio prije tjedan dana, od 20komada, sad trenutno brojim 8 (koje vidim u akvariju)...Vidio sam 3 mrtve...A sad što im je, ne znam! Hranim koprivom, lišće hrasta, češer johe, itmjena 40%vode tjedno i rikavaju! Koma!

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #5 u: Ožujak 05, 2011, 22:59:59 poslijepodne »
Helene imam 3mjeseca, pare se, polazu košuljice s jajašcima, ode puzić iz košuljice i dalje ne vidim ništa! Sad dal su u pijesku ili gdje drugdje stvarno ne znam! A CRS sam nabavio prije tjedan dana, od 20komada, sad trenutno brojim 8 (koje vidim u akvariju)...Vidio sam 3 mrtve...A sad što im je, ne znam! Hranim koprivom, lišće hrasta, češer johe, itmjena 40%vode tjedno i rikavaju! Koma!

ovo ti je previse izmjene tjedno za njih, dozive sok radi nagle promjene parametra. ja ti mjenjam na 30L 5 litara tjedno max

ma ja isto pomalo odustajem od njih, ne vrijede one te love i zivciranja

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #6 u: Ožujak 05, 2011, 23:25:50 poslijepodne »
Moje prve dvije helene su se jašile više od tjedan dana,ali malih ni od korova,poslije sam dodao još 3 komada,ali ih više nikad nisam vidio da su spojene.Sad nakon nekih 7 mjeseci krase policu iznad televizora,naravno mislim na njihove kućice,jer su sve  :dead: .

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #7 u: Ožujak 06, 2011, 08:43:52 prijepodne »
Ako očete imat male CR kozice, neobhodno trebate imat meku vodu, u tvrdoj vodi je ratmnožavanje moguče ali vrlo rijetko, kh nebih smeo biti viši od 7.

Ja uopšte ne komplikujem, jer imam tvrdotu vode na pipi 3 KH, nikat u akvarijama ne merim nikakvih parametra,nego na svakih 7 dana mjenjam pola vode,mat filter ne čistim uskoro nikada, možda jednom u godini ,da ga malo saperem u vodi iz akvarija,podlaga akadama,ishrana veči deo koprive briketi ebi dame, špinače i zeli , u akvariju ima puno suhoh lišča od hrasta i storžki od črne jelše i to je to.
 
Dakle potrebno jim je ustvarit dobre pogoje,podlaga od akadame ili shirakure,pravilna prehrana i redovita menjava vode i biče puno mladih.

Trenutno imam preko 500 kom različitih veličina CR kozica, ali sve su razreda K2 i K4, i mislim da je nemoguče u nekom normalnom periodu razred K4 iselekcijonirat na viši razred (K6 ili K8), zato razmišljam o nabavki iz Nemačke, ali tamo su viši razredi vrlo skupi.

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #8 u: Ožujak 06, 2011, 15:03:21 poslijepodne »
Eto, Igor8 i ja kupili od noktopusa 22kom CRS i u samo 7 dana je broj pao na 8kom.
Hranu im stavljamo što smo naručili isto od noktopusa, znači komplet za kozice i nestaju iz dana u dan..
Još da napomenem da je kod nas voda 7kh, ag se ciklirao mjesec i koji dan i u 54lit su samo one uz ramshorn pužiće, te se u aq ne stavlja nikakva kemija za rast bilja..
E sad, u čemu je problem??????
 :hang:

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #9 u: Ožujak 06, 2011, 15:21:57 poslijepodne »
Koliko imaš temperaturu. i kakva je filtracija?

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #10 u: Ožujak 06, 2011, 17:13:15 poslijepodne »
Koliko imaš temperaturu. i kakva je filtracija?
24-25C i filter je fluval 2plus od 400l/h

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #11 u: Ožujak 06, 2011, 17:22:45 poslijepodne »
 I moje su koze iz istog izvora,od 10, koliko sam kupila, živo je 8, jedna uginula sama od sebe, drugu sam ja koknula, izvučena van sa pistiom :'( .Jadne su bile cijelo dopodne na minusu jer ih je striček poštar zakvačio na ogradu i tamo ostavio X-(, mislila sam ništ od toga al one sretno i zadovoljno plivaju več 2mj., stoga mislim da nije kvaka u kozama. Sa vodom ne petljam ništ, takva je kakva je, malo treseta u filteru, hranim ih sa onim kaj mi je pod rukom; hrana za ribice,čaj od koprive, tikvice- za njima su sve lude.Sa njima žive mikre, RC, i plave koje se uredno razmnožavaju, kristalke ne al nema veze, ima kod Igora još, čovjek zna kako i  :up: za to.                                    

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #12 u: Ožujak 06, 2011, 17:37:23 poslijepodne »
ima kod Igora još, čovjek zna kako i  :up: za to.                                    
to i jesu kod Igora..

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #13 u: Ožujak 06, 2011, 17:42:06 poslijepodne »
24-25 stepeni je možda malo previše, ako možeš spusti na 22-23, ali ovo nije uzrok za to da ti ugibaju. I tvoja filtracija  je po mome malo prejaka, kozice se najbolje osečaju kad je protok vrlo mali, to znači protok na vazduh, cevčica u koju ispoda dovajaš vazduh i on tera vodu iz filtra, zato imam ja u svim akvarijama sa kozicama od cca 30l mat filtre sa vrlo malim protokom.Po moime je pretok tako mali da u jednom danu ne promeni tri puta sve vode u akvariju.
A ti imaš pumpu od 400l/sat, što je po mojim iskustvima jako prejako.
« Zadnja izmjena: Ožujak 06, 2011, 17:45:36 poslijepodne od noktopus »

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #14 u: Ožujak 06, 2011, 17:43:57 poslijepodne »
znam, pa ak nam nejde, nejde, on očito zna kak a na nama je da metodom pogrešaka i pokušaja dođemo do željenog rezultata, dakle zakaj odustati.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #15 u: Ožujak 06, 2011, 18:00:51 poslijepodne »
ajd ovak

koristim RO vodu 75%, pipa 25%, podloga akadama, filter hang on minimalnog protoka (zasticen od usisa) jer sam i ja primjetio da su aktivnije kad je slabiji, tjedna izmjena od 25% mislim da je dosta kad je u 30L 6 kozica i nista vise.

imam  hranu ebi darma, koprive momentalno nemam al cu pocet kad prolistaju mladi listovi, od lisca je katapa unutra, mislim da mi temp od 24-25 nije krivac

ono kaj je mislilo krepat krepalo je u prvih mjesec dana i to je neki vremenski period kad znam koje ce ostat a koje prezivit i to mi odgovara ali....

... i ako nosi neka a vidim da samo jedna je noseca nemam ponladtka a proslo je vec dosta vremena od kad sam ih uzeo

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #16 u: Ožujak 06, 2011, 22:01:37 poslijepodne »
ja sam uzeo helene od fabera, slabo ih vidjam jer su zavucene negdje, ali zasada su zive i zdrave, a i apetit za svrdlastim puzevima ih sluzi... a o opstanku ili podmlatku je rano pricati, imam ih prekratko...a white pearl imam od pocetka studenoga, od 10 ostalo ih je samo tri... prvo su bile sa endlerima, nista, nisu se razmnozavale, koze su bile ok, velike i zrele, sada su same u 8 l, jedna je dosla noseca, sa par jajasaca, ali stvarno par, tako da sada imam i 2-3 male koze.... nadam se da ce krenit na bolje. white pearl ne bi trebale bit zahtjevnije od red cherry, ali evo - ne ide mi sa njima....

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #17 u: Ožujak 06, 2011, 22:18:47 poslijepodne »
aa,javio si se..baš me zanima hoće li biti,ma mora bit malih.samo da im je hrane(pužića)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #18 u: Ožujak 06, 2011, 22:34:44 poslijepodne »
aa,javio si se..baš me zanima hoće li biti,ma mora bit malih.samo da im je hrane(pužića)

Ako itko ima ramshorna i svrdlatsih puževa,onda je to pierre,tako da neće oskudijevati.Moje su pojele na stotine puževa,imali su ih na biranje od jabučara,ramshorna,svrdlastih do onih malih plosnatih,ali su svejedno  :dead: i nisu se množile.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #19 u: Ožujak 06, 2011, 22:40:37 poslijepodne »
eto..njemu sam poklonio 100% matoru ženku koja je i meni lijepila jaja,tako da budemo sigurni da bude malih..e sad.ako su ovi drugi koje sam prodao muški..super...ali to ne mogu znati
.treba čekat

nego,dosta sam ih prodao,na kraju gledam..ostalo mi svega par,stali mi sa razmnožavanjem,ali nije frka u svakom mom akvariju ih imam :)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #20 u: Ožujak 06, 2011, 22:47:38 poslijepodne »
ma nije problem toliki za helene, ima ih vec dosta clanova ali Crystalke su u banani

Offline iglica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 651
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin, Zagreb, Rijeka
  • Shrimp Master
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #21 u: Ožujak 07, 2011, 12:28:54 poslijepodne »
kod mene sa helenama također nema problema, ali hm.. CRS su u banani.. od 8 kom ostala samo 1 i ta je upitna koliko dugo će preživjeti... :down:

u čemu je problem ne znam, držim se svih regula ali bezuspješno..  :-X







Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #22 u: Ožujak 07, 2011, 15:18:04 poslijepodne »
ja sam ljeti nagrabusio,kod mene u tom akvariju zna bit i 29c.Malo mi je bilo dosadno pa sam slagao ventilator za ljeto..nista to puno ne puse ali koliko vidim kad nije ukljucen temp je 24-25 kad je ukljucen tad je 23-22(u biljnom akvariju su pa griju dosta lampe jel to sad radi ventilatora ili sto je u sobi mozda hladnije,nemam pojma).I eto pH sam mjerio,jucer kad sam mjerio nakon promjene vode(mjenjam pola vode svaki tjedan jer gnojim) bio je 6.9,danas sam ponovno kalibrirao dig.pH  i co2 mi radi dan i noc,pH je 6.2
I bome vidim da su mi zivnile kozice(plivaju amo tamo i kace se,valjda ce bit oplodjenih zenki).Imao sam ih 15,jedna je odapela ali nikako ne mogu prebrojat 14 kozica vec 10-11.(od kad sam ih kupio,a sad je to vec jako dugo)
Zenku koja je nosila jaja ne vidim(ne prepoznajem koja je )vise ne nosi,ali malih ako ima jos ne vidim.
Ne znam hoce vam pomoci ovo sto sam napisao..
U pocetku me bilo strah,kako ce se tako osjetljive kozice naucit na gnojidbu,na promjenu vode,na co2,ali sam prvih tjedana sve smanjio(i dobio opet neke djubretarske alge)i postepeno povecavao sve da dodjem na to kako sam prije radio.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #23 u: Ožujak 07, 2011, 16:53:39 poslijepodne »
Ja osobno sam razočaran CR kozicama, jer kažem, u tjedan dana ošlo 13kom u vječna lovišta i jučer je ostatak od njih 9 došao u moj akvarij koji se napokon zaciklirao, pa ćemo vidjeti. (od igora8)
Temperatura po danu mi je 24-25, a po noći 22-23, protok filtera sam smanjio na minimum, hranim ih sa komplet hranom od noktopusa i same su u 54lit.
Ako krepaju, nikad više CRS. Odlično izgledaju,ali u konačnici jako skup hobi!!
Šteta..  :drag:

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: CRS & A.Helene
« Odgovori #24 u: Ožujak 07, 2011, 17:41:56 poslijepodne »
pa jel imate vi jos kakva iskustva sa drugim kozicama?nekim drugim Caridinama?
crystal red bas i nije za pocetnike koliko sam cuo.
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst