Ožujak 28, 2024, 22:28:31 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bio pelleti-zamućenje  (Posjeta: 11240 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #25 u: Siječanj 10, 2013, 15:48:00 poslijepodne »
A možda si mogao i pojačati hranjenje pa i koralji sretni a i peleti imaju što obrađivati...
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #26 u: Siječanj 10, 2013, 18:16:08 poslijepodne »
Nisam ni znao da se mogu samo isprati i osusiti, ja sam svoje bacio mislio sam da se nemogu ponovo upotrebljavati, šteta :'(


Ma kakvi baciti, ja sam svoje sušio i močio već barem 5 puta.

Offline Šule

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #27 u: Siječanj 10, 2013, 18:47:01 poslijepodne »
Đaba bi rekli sad kad su vec na jakuševcu
 

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #28 u: Siječanj 11, 2013, 01:16:01 prijepodne »
Rekoh ti ja da stavljas previse :P ja sam stavio oko 30ml od onih 250 sto sam imao u startu za mojih 120l i prije par dana dodao jos nekih 30-50... Bilo mi je malo zamuceno par dana ali evo sad mi je voda kristalno cista. sad citam i vidim da sam i sam napravio gresku, nisam stavio izlaz da ulazi maksimalno u skimer nego se sve vraca u akvarij... To moram ispraviti.

update:

danas se probudim i vidim da je nemac mrtav, jucer mi je uginula jedna jadranska ribica ali nisam povezivao dok nisam vidio jutros da mi drugi nemac pri dnu pliva i kao da tesko dise... bangajac u kutu, u dnu.. kao da i njemu fali zraka.. Odem na net , provjerim i nadjem da pellet moze , ako se stavi previše, iako sam ja stavio ispod norme, progutati sav kisik iz vode. To se ocito sad dogodilo meni. Pellet sam ugasio, upravo radim izmjenu vode, skimmer radi na maksimum i nadam se da ce ostale ribice prezivjeti. Pellet je opasna stvar... Mislim da sam trebao napisati doktorski rad na temu njega  prije samog pokretanja jer ovo je frustrirajuce..

« Zadnja izmjena: Siječanj 11, 2013, 13:35:36 poslijepodne od Che* »

Offline Šule

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #29 u: Siječanj 11, 2013, 15:26:40 poslijepodne »
Kaj nejdu ribe gore kad im fali kisika. Mozda nekaj drugo ne stima iako me nebi iznenadilo da su ti ih satrali pelati. Meni su sve koralje satrali a na svu srecu nisu ribu pa bar imam fish tenk :)
 

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #30 u: Siječanj 11, 2013, 19:41:09 poslijepodne »
Evo izmjereni parametri:
nitrati:0,5
fosfati: 0,03
slanost: 1,026
temp: 25,4°C
Ca i Mg nemam ali ću odnjet vodu i izmjeriti kod kolege "Che*"
sve govori da su nitrati i fosfati u padu...

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #31 u: Siječanj 14, 2013, 10:34:09 prijepodne »
Ja sam tokom koristenja pelleta imo 3 blooma.. I svaki put nakon blooma naso bih praznu kucicu od puza, pa sumnjam da bi radi toga moglo doci do blooma. Jel imao tko takva iskustva?

Ubacio sam par tvrdih koralja, ne tokom blooma i svi su dobili po lampi, no neke mozda uspijem spasit. Nisam mjerio parametre ph, kh, ca i mg. Dali je moguce da velika kolicina bakterije remeti nesto od tih parametra? Jel no3 i po4 sigurno nisu u pitanju.



Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #32 u: Siječanj 14, 2013, 11:48:28 prijepodne »
Mislim vise da je stvar da su ti peleti i bakterije pojele sav NO3 i mozda i PO4 i spustili na 0, i onda je to problem, koji se izmedju ostaloga tako manifestira. S peletima, mjerenje ide pod ruku. Dok se ne najde prava kolicina i dok se pomalo povecava ili smanjuje razina peleta, mjerenje parametara se radi svako 2-3 dana.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #33 u: Siječanj 14, 2013, 13:01:57 poslijepodne »
Nesmije se zanemariti ni hranjenje riba i koralja koje treba biti pojačano.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #34 u: Siječanj 14, 2013, 13:57:36 poslijepodne »
Ako se dobro sječam teorije: biopelleti proizvode hranu za bakterije koje u tom slučaju se brzo množe i koriste kisik iz vode za prepradu nitrata i fosfata.Što bi značilo da pada razina kisika što vodi do pada PH,znači ako je to dobro kaj se sječam sjebali ste sve parametre i stvorili veliki stres za životinje u akvariju. @Balto: ne kužim zakaj uopče ubacuješ biopellete ako su ti to parametri bez njih ak sam dobro skužio. 
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #35 u: Siječanj 14, 2013, 14:49:19 poslijepodne »
Ako se dobro sječam teorije: biopelleti proizvode hranu za bakterije koje u tom slučaju se brzo množe i koriste kisik iz vode za prepradu nitrata i fosfata.Što bi značilo da pada razina kisika što vodi do pada PH,znači ako je to dobro kaj se sječam sjebali ste sve parametre i stvorili veliki stres za životinje u akvariju. @Balto: ne kužim zakaj uopče ubacuješ biopellete ako su ti to parametri bez njih ak sam dobro skužio. 
Ne to su parametri nakon 2 tjedna pelleta, a prije su bili svakakvi i nikako da se stabiliziraju, a što se tiče pada pH bio je sa 8,2 pao na 7,9 i to vrlo kratko ,a skimmer je te dane radio prekovremeno i čistio vodu i vraćao kisik. Ukratko sad je sve ok i nadam se da će uz pellete tako i ostati.

Offline Che*

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zg east
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #36 u: Siječanj 14, 2013, 22:49:06 poslijepodne »
Klanjo... Teorija ti je potpuno tocna ali u mom slucaju, saznao sam prekasno za nju iako sam se informirao...Izgubio sam jednog klauna, drugi se oporavlja a moglo je biti i gore, u mom slucaju :/

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #37 u: Siječanj 23, 2013, 17:33:30 poslijepodne »
Molio bih ekipu sa bio pelletima da mi vele svoja iskustva.

Skuplja li vam se tanak bijeli sloja po staklima nakon recimo dva dana? Nakupljaju li vam se sline bakterija na stream pumpa, ceslju itd. onda recimo na mjestima gdje se povrsina vode dodiruje sa staklom?

Znaci nema nikakvog blooma ili nesto, voda je savrseno bistra, ali nakon par dana bakterije su tu i uzasno zivciraju.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #38 u: Siječanj 23, 2013, 19:54:58 poslijepodne »
Da na sve kaj si napisao....ali sve nestane za par dana...(čitaj 7 dana)
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2013, 20:16:15 poslijepodne od Balto »

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #39 u: Siječanj 24, 2013, 13:09:42 poslijepodne »
Kod mene ne. Znaci ja ocistim stako, cesalj pumpu, i za par dana opet i takos talno.. Pelleta u reaktoru je manje od preporucene doze, te imaju dobar protok i dobro se tumbaju.

Mozda ipak da prepolovim dozu?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #40 u: Siječanj 24, 2013, 15:01:12 poslijepodne »
Svaki akvarij ima svoj omjer koji se mora pogoditi, najbolji pokazatelj je mjerenje parametara, osobno nisam nikada bio "pacijent" koji neprekidno mjeri parametre ali od kad imam pellete mjerim tjedno da pratim stanje, naravno da ako ti su nitrati i phosfati u padu a pH stabilan i ostale vrijednosti ok da sve funkcionira.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #41 u: Siječanj 24, 2013, 21:15:45 poslijepodne »
Evo da ti ja napisem svoje iskustvo s peletima jer sam se oducio na taj sistem filtracie odmah po planiranju novog tanka.

Dakle sada ih evo godinu dana koristim i nikada nisam imao problema s njima. Najmanju kolicinu peleta sam dodao odmah nakon mjesec-dva po startanju tanka, pa cisto neka se vrte, neka se lagano stvaraju kulture bakterija na peletima. Radi toga nisam imao nikakvog bakterijskog b(l)ooma jer bakterije se nisu mogle tako naglo stvarai jer nije bilo smeca u tanku sto bi one mogle razgradjivati, tako da su se jako polako naseljavali. Kako su se dodavali organizmi u tank tako je load skakao te tako sam dodavao jos peleta. Ja tezim da mi NO3 bude 0.25 i PO4 0,02. I onda se pomalo mjere parametri. I onda izmjerim recimo NO3 da je 0.75, dodam jako malu kolicinu peleta ja bi isao s recimo 50-100ml i onda ostavi barem 2 tjedna. Treba znati da samo za prvi put treba 3-4 tjedna da se nasele bakterije i na nove pelete, ali kada je reaktor vec u pogonu, i peleti su vec naseljeni bakterijama, dosta krace treba da se bakterije nasele i na nove pelete. Po mom testiranju 2 tjedna je dovoljno, mozda i jedan, neznam - nisam dodavao na tako kratak period. I onda nakon 2 tjedna izmjeris, ako je opet 0.75, dodaj jos. Ako je recimo palo, tipa na 0.50 NE VISE DODAVATI, jer su nitrati u padu i neznamo jesu dosli do kraja kapaciteta peleti/bakterije za taj load, ili su jos uvijek u padu, samo jednostavno treba im jos vremena. Sacekaj tjedan dana, napravi test. Ako vidis da je se povecalo ili ostalo isto, dodaj jos malo. Ako je palo nista - cekaj. Isto tako ako ti jako brzo padaju (a nebi se to smjelo dogadjati ako si isao dodavati po malo peleta, nego ono ako si ko sivonja dodao 200-300ml odjednom) bez problema izvadi malo peleta. Nemoj ih gasiti skroz. Nego ono ako si imao u sistemu 500ml peleta i tu je bilo sve ok, i dodao si jos 200ml, i vidis da ti je u tjedan dana palo za 0,5 nitrati - VADI, nemoj stopirati ga jer ti je se sistem balansiran da ti bakterije od peleta razgradjuju nitrat. Ako ih ugasis, niko nema razgradjivati taj nitrat i pocet ce naglo se dogadjati promene u tanku koje definitivno nisu preporucljive. Ovo govorim iz druge ruke jer se meni ovo nije nikada dogodilo (jer dodajem pelete u malim skokovima i mjerim napredak), ali kako sam na drugim stranim forumima citao, moze biti veliki shit.

Tako da peleti su super jednostavan nacin rijesavanja nitrata u tanku i ponesto fostvata (ali nemojte ocekivati cuda u pogledu fostvata, al otom potom), ali treba biti discipliniran i strpljiv, i rezultati su tu.

Eto valjda je pomoglo nesto :)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #42 u: Siječanj 24, 2013, 21:43:19 poslijepodne »
Kuzim ja Vipko tvoju pricu. Tocno tako sam i radio. Akvarij je 130l mora sa sumpom kad se zbroji. Na pocetku sam dodao 30ml, sto je vise neko pola manje od preporucene doze i nakon tri tjedna bloom. Kad se smirilo mjerio sam nitrate, oko 5 su bili. Dodao sam jos 40ml pelleta i opet bloom. Sad nakon svih tih bloomova bilo me strah ponovo dodavat i ostavio sam tako, no nakon mjesec dana normalnog rada opet iz cista mira bloom. Napominjem u tom periodu nisam dodavao nista pelleta i reaktor sam redovito cistio tako da je protok bio konstantan. I sad nakon sto se i treci bloom smirio nakupljaju mi se sline bakterija na mrezastim mjestima tipa cesalj, stream pumpa itd. Bjeli sloj bakterija na staklo se napravi kroz 2 dana.

Jucer mjerio nitrate i jos uvjek ih ima u maloj kolicini tako da ne vjerujem da sam napravio neki overdose.

Sve u svemu cudna prica.

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #43 u: Siječanj 24, 2013, 21:52:26 poslijepodne »
Evo i slike  :dead:

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #44 u: Siječanj 24, 2013, 21:54:42 poslijepodne »
E da i diatome na skoro 5 mjeseca starom akvariju wtf?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #45 u: Siječanj 24, 2013, 22:02:48 poslijepodne »
Samo par podpitanja:

- čije pelete koristis? Marka?
- koji koja je pumpa na skimmeru i koliko okvirno l/h
- kolika je pumpa i koliki je protok na pelet reaktoru?
- jel ti izlaz iz pelet reaktora namjesten direktno na usis pumpe skimmera?
- jel ti skimmer namjesten na wet skim?
- i daj baci ostale parametre tanka tipa PO4, Kh i sl.
- koji PO4 remover koristis i u kojoj dozi (cisto jel u dozi preporucenoj od proizvodjaca, ili vise/manje)

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #46 u: Siječanj 24, 2013, 23:45:26 poslijepodne »
Samo par podpitanja:

- čije pelete koristis? Marka?
- koji koja je pumpa na skimmeru i koliko okvirno l/h
- kolika je pumpa i koliki je protok na pelet reaktoru?
- jel ti izlaz iz pelet reaktora namjesten direktno na usis pumpe skimmera?
- jel ti skimmer namjesten na wet skim?
- i daj baci ostale parametre tanka tipa PO4, Kh i sl.
- koji PO4 remover koristis i u kojoj dozi (cisto jel u dozi preporucenoj od proizvodjaca, ili vise/manje)

-od FM npo redupellet
-skimmer je reef octopus nw150, pumpa je OTP2000S 20w, koliko litara po satu, neznam
-na reaktoru je 600l/h i protok je mrvicu prigusen
-skoro, jako blizu, vidi se na slici
-da od samog pocetka
- po4 neznam, JBL test ne pokazuje nikakvu obojenst no pitanje je kakav je test. Mjerio sam kh prije tjedan dana i bio je 10, neznam iz kojeg razloga
-nikakav remower ne koristim


Evo video kakav je protok kroz reaktor

Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #47 u: Siječanj 25, 2013, 00:03:58 prijepodne »
Trebalo bi petra pitati ima li nesto specificno za te pelete. Ja koristim NP i D-D biopelete (cak sam ih i mixao u zadnjoj turi, bez problema) i s njima znam manje vise vecinu. Zaboravio sam pitati kada radis more, koju vodu koristis, i ako je RO uredjaj u igri koliki je TDS? Diatome najlakse dojdu kada su silikati visoki, a to ces rijesiti s promjenama vode ili s nekim removerom. Vecina PO4 removera ti mice i silikate.To sto neznas koliki je PO4 i pogotovo sto ne koristis nikakav remover mislim da je uzrok problema, ali neka se i drugi ljudi izjasne. Isto sam zaboravio pitati sto ima od živina u tanku i koliko i s cime ih se hrani. Ako ima riba i hrani se, a nemas nikakav PO4 remover, jednostavno nevjerovatno mi je da ti je PO4 nemjerljiv. Daj malo svog mora nekome tu kod vas, barem ima u zagrebu reefera, pa neka ti napravi par testova. Koji ugljen koristis i u kojoj mjeri?

Gledam onaj reaktor i po meni je dosta brz protok i skakanje peleta, ali ovi FM peleti su puuuno veci od ovih ostalih, tako da mozda mora tako biti s tim peletima, necu ulaziti u to jer nemam iskustva s njima. Inace ja drzim pelete ono taman da se vrte lagano, i da mi se mixa ono s vrha s onim sto ide s dna. Nije mi bitna brzina da to ide ko ludo, nego samo lagano da cirkulira i da se mijesa. Da sam ja na tvom mjestu, ja bi smanjio najmanje za duplo protok.

Isto tako kada mijenjas more, ono more sto izbacujes vani, dobro bi bilo da usisas diatome u sto vecoj mjeri, pa da ubijes 2 muve s jednim udarcem, em si izbacio more i em si usisao algu :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #48 u: Siječanj 25, 2013, 07:25:26 prijepodne »
Skimmer se mora čistiti DNEVNO a nikako onako sakupljati otpad u njemu, čist skimmer će lakše i brže otkloniti otpad iz akvarija, naravno da izlaz iz biopellet reaktora mora biti usmjeren na usis skimmera. Po prljavoj čaši kimmera (misli se na vrat skimmera)nečistoće teže putuju prema gore i kližu po stijenci skimmera nazad...(moje iskustvo) btw imam isti takav skimmer na 250l sistemu...ali pelleta koristim količinski kao i ti!

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Bio pelleti-zamućenje
« Odgovori #49 u: Siječanj 25, 2013, 13:49:07 poslijepodne »
Ovo je skim od 3 dana, isto tako cesto ga i cistim. Nekuzim zasto bi radili tako veliku casu, ako bi ga trebo cistit svaki dan?

Probat cu prepolovit dozu pa vidjet kako ce se ponasat.
Ne ostavljajte nista nedovrs