Travanj 19, 2024, 05:54:41 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: po4 remover  (Posjeta: 3074 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
po4 remover
« u: Prosinac 03, 2012, 23:17:02 poslijepodne »
Jel se moze kombinirati istovremeno onaj na bazi zeljeza i onaj na bazi aluminija?
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #1 u: Prosinac 05, 2012, 18:22:46 poslijepodne »
Šime vidim da si neodlučan,ali kako sam ti i rekao preko tel. ti možeš koristiti i jedan i drugi Fe+Al,ali te pitam što će ti oba i kakva korist od toga?!,zašto oba?
1.kao što se zna (ali ne 100%) opisano i u J.Sprung vol.3 knjizi,a isti info se može naći i na nekim sajtovima pa kaže
  remower na bazi Aluminija (u ovom slučaju pitaš za JBL fosfat remower)ne znam koji ga proizvođač još ima,taj odstranjivač fosfata djeluje
  lagano(polako) ali puno duže nego Fe remower-ali su neki koralji spominju se softići osjetljivi na isti(uzrok nepoznat)
  to su samo izjave par reefera iz SAD (koji meni baš i nisu bitni) :D-da su to izjavili švabe ili japaneze uzeo bi u obzir 100% ;)
2.Remower na bazi Fe JBL silicat ex(sl.rowa,foseex i dr) su na bazi željeza i oni su jači brže vuku fosfat na sebe,ali ujedno izvlače iz vode i    mogući silikat.
 ali za razliku od Al kraći vijek trajanja,što je i logika :)

Znači učinak isti (svi imaju kapacitet),jedan sumnjiv za more,koliko traju? ko i svaki remower onoliko dugo dok se ne zasite,ovisi koliko fosfata u vodi,koja količina remowera,a to sve znamo testirajući testovima za Si i PO4

LINK  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=78320.0

Ovako je to bolje jer svi vide,pa se ne mora ponaosob pisati.
Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: po4 remover
« Odgovori #2 u: Prosinac 05, 2012, 18:33:24 poslijepodne »
kad vec pricamo o JBL-u, jedno ne kuzim.

U linkanom postu se navodi da JBL PHOS_EX nije za koristenje u morskoj vodi, jer je na bazi aluminija. ALi, svuda u opisu tog istog proizvoda stoji da je od "netopivih spojeva zeljeza. sad, sto je tocno?

drugo, kad vec pricamo o tom phos_ex-u, nigdje se ne spominje doziranje. znaci, toliko grama na toliko litara i sl? ili bi se za taj podatak trebalo igrati i baviti matematikom, pa racunati eventualnu koncentraciju po4, pa u litre, pa na grame, pa eventualno mozda dobiti koju dozu staviti na recimo 100 litara vode?


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #3 u: Prosinac 05, 2012, 21:17:29 poslijepodne »
Bravo Damire odlična konstatacija i zapažanje,
naime s obzirom da ja ne prevodim deklaracije,ali upotrebljavam većinu(gotovo sve) naše proizvode tako kada sam odlučivao koji proizvod mi treba za moje potrebe i potrebe održavanja, JBL PHOS EX ULTRA mi nije dolazio u obzir iz razloga što je bio deklariran kao Aluminijev oxid,a s obzirom na široku paletu proizvoda odmah je pala odluka na JBL SILICAT EX koji sam već opisao je baziran na Fe i to je što mi treba za slanu vodu.
Ja sam svojedobno postavio upit JBL-u baš vezano za  JBL PHOS EX ULTRA zbog navodno štetnog djelovanja Al na koralje,a deklarira se za more,a  JBL SILICAT EX također ,a željezna hrđa je provjerena.
Tada sam dobio odgovor da njihovo iskustvo nije pokazalo probleme vezane za Al,te kao što si rekao Damire to je apsorber,no on se pere u vodi i svaki metal djelomično ili skroz korodira-tada je štetan ako je štetan ;).
Željezo ne smeta i to je 10001% sigurno, ameri npr. skinu sve sa nosača aviona (starog) i ostave samo i isključivo željezno-čeličnu konstrukciju potope ragu i za dvije godine imaju bazu za lijepi koraljni greben :klap:

sada čitam baš u PDF-u od JBL-a i na proizvodu JBL PHOS EX ULTRA se više nigdje ne spominje aluminij već kako ti kažeš Fero-žebelezo.
Znači dekla je promjenjena,da li je proizvod promijenjen e to ne znam dok ga ne pogledam :)


Tako da ide moja isprika za neažuriranuje promjene informacija vezanih uz taj proizvod(napominjem ne koristim ga),ali...onda opet postavljam sebi pitanje ako nije Al baza,a imaju i SILICAT EX fero baza,što su stavili u PHOS EX ULTRA i što će im dva ista proizvoda.

Tu enigmu čim saznam javim,jer evo LINKA od JBL-a za JBL PHOS EX ULTRA  -
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2429/jbl-phosex-ultra

u kojem sada stoji da je baza željezo 3 oxihidrat i željezo hidroxid. -?
a u SILICAT EX stoji jedan spoj željezohidroxidoxid naravno do 50% do 30% željezohidroxidpulver-prah pod kodom 243-746-4 nema podataka jer su dužni navesti osnovne sastojke ne i ono što je osiguranje proizvoda.
LINK http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/3204/jbl-silicatex#download

Što se tiče doziranja Damire ono je na svakom JBL-ovom proizvodu napisano veliki piktogram na kutiji npr.
SILICAT EX-za 200 fresh-400 L more.

Lp

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #4 u: Prosinac 05, 2012, 21:37:51 poslijepodne »
Da ne bude predugačak prvi text-kako dozirati
tu ne može biti pravilo,ali postji i zna se što i kako,sve ovisi koliko su ti visoki fosfati,ništa se ne smije skidati naglo...ništa
jer će ti to koralji prvi reći :D
Naime pakiranje JBL silicat ex 500g-izvlači cca.5000 mg/L fosfata i silikata,
a JBL PhosEX ultra-  pakiranje od 340grama izvlači iz vode 18000 mg/fosfata-zaista impresivno
što nam to govori da je phosEX ultra 3 i pol puta jači u apsorbciji :o odličan info-dupli spoj tu je neka promjena u igri,
ali i dalje koliko staviti na 100 L morske vode -?
Ovako silicat ex-a na 125 L mora ide  68 grama silicat ex-a i to je da očisti 125 mg/l PO4 mora na 0 od fosfata, ako imaš u vodi momentalno 10 mg/L PO4,stavi 10% PO4 remowera ili ti cca 7 grama na 125 lit. mora i skida sve na nulu i imaš rezervu za još 2,5 mg/l fosfata ;)
Dakle 7 grama na 125 L je optimum jer ko ima više PO4 u akva od 10mg/L tome više ne treba remower već novi koralji :D

valjda sam uspio ah ta matka :)


život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: po4 remover
« Odgovori #5 u: Prosinac 05, 2012, 22:15:47 poslijepodne »
evo bas gledam kutiju tog phos_ex ultra, piktograma ja ne vidim nigdje, osim ako nije vjesto sakriven deklaracijom. odljepiti se neda, pa cu pretpostaviti da je tu ustvari prikazano kako dozirati. ili ja imam neku prastaru kutiju.

istina, na deklaraciji, a mislim i na uputstvu (kojeg sam samo djelomicno preletio pogledom, i spremio negdje, da ga vise nikad ne pronadjem, ocigledno, jer nisam uspio  :-[ ) pise da 340 grama uklanja 18000mg fosfata iz 200 litara vode.

kolicina removera je podjeljena na 2 vrecice, dakle, matematikom, na 100 litara vode, i pola od tih 340 grama ce skinuti istu kolicinu fosfata.

e sad, sve ovo ja nisam primjetio iz neke velike strucnosti i upucenosti u tematiku, iskreno, ni neznam koliki su mi fosfati u akvariju - iz jednostavnog razloga sto to jos uvijek ni ne moram znati - ali sam taj proizvod namjenio za neku buducu (eventualnu) potrebu za skidanjem fosfata, pa mi je onda informacija da to bas i ne mogu iskoristiti relativno "uljepsala" dan. iz istog razloga me je zanimalo i doziranje, jer pretjerati s dozom je lako, posebice sljedeci uputstva "TO skida toliko u 200 litara"...aha, znaci, 4 puta manje, ok, to je to.... :D :D :D

Na kutiji takodjer pise - engleska varijanta - "no aluminium or other harmfull substances released"

i sad, konkretno pitanje, mozda i niste koristili konkretan proizvod, ali koristite slicne (isti proizvodjac i namjena) - dali je bolje cesce mjenjati taj materijal, recimo na tjednoj bazi (npr, onih 7 grama podjeliti na 2 ili 3 dijela, pa svaki tjedan promjeniti novi), ili utrpati odmah potrebnu kolicinu (7grama), i ostaviti npr. 1 mjesec?


Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: po4 remover
« Odgovori #6 u: Prosinac 05, 2012, 22:42:13 poslijepodne »
.... ma ja sam samo htio pitati zbog toga što imam jednu vrecicu Phos EX-a (pola pakiranja- ostalo od frendovog slatkovodnog) i malo ATI-ja koji je na bazi Fe-a.... to bi mi taman bilo zajedno dovoljno za moj akvarij!
Miza hvala na objasnjenju prek telefona, sve mi je bilo jasno onda :)
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #7 u: Prosinac 06, 2012, 19:46:38 poslijepodne »
ma ja sam pisao za JBL SILIKAT EX jer ga imam doma,i dao sam poveznice za ovaj drugi PDF.
Znači na kutiji svakog filter medija imaš veliku brojku u nekom djelu kutije tzv.piktogram koji te odmah upučuje za koju litražu je što,a detaljne info sve ima na dekli i široki opis knjižica unutar svakog proizvoda.
evo našao ovu sliku NITRAT EX (tzv biopelet) mislim da ćeš vidjeti gore lijevo crna masna slova...
-također označava da li je i za slanu i slatku vodu ili samo za jednu opciju -to ovisi o proizvodu koja mu je namjena,ako nema morskog piktograma -znači ne metati i obratno osim ako nisu oboje ;)
Doziranje JBL PHOS EX je već u vrečicama -pa kombiniraš jednu vrečicu podjeljeno na nešto....,dok je
JBL SILICAT EX 500 g (kao ROWA)-rifuzno pakiran ,kao i ugljen,nitrat ex i neki dr. mediji,ali ako je rifuzan obavezno se dobije u kutiji i 1 jedna fina filter vrečica sa pripadajućom kopčom.
Eto valjda se nismo pogubili u prijevodu :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #8 u: Prosinac 06, 2012, 20:04:20 poslijepodne »
.... ma ja sam samo htio pitati zbog toga što imam jednu vrecicu Phos EX-a (pola pakiranja- ostalo od frendovog slatkovodnog) i malo ATI-ja koji je na bazi Fe-a.... to bi mi taman bilo zajedno dovoljno za moj akvarij!
Miza hvala na objasnjenju prek telefona, sve mi je bilo jasno onda :)
U tom slučaju ako su na istoj bazi,a treba ti količina tu ne možeš pogriješiti,samo kažem to je jedino sredstvo od medija koje skida velikom brzinom u ovom slučaju PO4 i zato svi kažu da treba vrlo malo staviti jer ako staviš puno on će za 24 sata skinuti sve PO4 na 0,a onda je to šok za koralje,zato bolje manje staviti pa da vidiš testom nakon dva dana što si postigao.pa po malo opet ako se zasiti ta količina da ne šokiraš ili na dulji period ubiješ koralje,jer koraljima treba i PO4 i NO3 kao dodatak hrani ali u malim količinama,znači nikad apsolutna 0 :up:
Samo još jedna digresija ne znam možda nagađam, pitam... skidanjem PO4 na 0 ne znači da će i boje koralja biti bolje,možda nijansu ali i sve ostalo je bitno ;)
ja osobno to ne stavljam skoro uopće(zadnje prije cca. 3 mj.),jer kako sam ih doveo na 0 nemjerljivu testom,znači da je hranjenje i sve ostalo u balansu,mjerim povremeno ali PO4 je i dalje nemjerljiv ispod 0,02 mg/l-to je to.

Ali kada ciklirate novi set up -tada odmah unutra i to dobru količinu,jer je kamenje prljavo puno je Ca u vodi ,a ako nešto ne izvuče PO4 tada van, kasnije imate alge na kamenju ovom metodom provjereno u fazi cikliranja nema algi,samo blagi kričavo zeleni film
jer Ca veže kalcificira u tom stadiju PO4 i cementira ga na podlogu(kamen i sl),a kasnije kad dođu organizmi oni otope Ca jer ga usfali i eto gnojiva za alge :)

Lp,
Šime
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: po4 remover
« Odgovori #9 u: Prosinac 06, 2012, 20:20:26 poslijepodne »
mozda je mali ot, ali mislim da se nadovezuje na temu.

a s cime testirati po4?

jer, lijevi test je igracka, desni je katastrofa, salifert je neprecizan, ovaj je ovakav ili onakav, pa onda ostaje pitanje - cime izmjeriti i biti koliko toliko siguran? kako se jbl-ov test uklapa u tu pricu?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: po4 remover
« Odgovori #10 u: Prosinac 06, 2012, 21:05:28 poslijepodne »
mozda je mali ot, ali mislim da se nadovezuje na temu.

a s cime testirati po4?

jer, lijevi test je igracka, desni je katastrofa, salifert je neprecizan, ovaj je ovakav ili onakav, pa onda ostaje pitanje - cime izmjeriti i biti koliko toliko siguran? kako se jbl-ov test uklapa u tu pricu?

E vidiš Damire kada ja nešto kažem onda svi vrište da ja vućem vodu na svoj mlin >:(
A ja sam uvijek objektivan,koristio sve više manje proizvode i "proizvođače"-ja sam akvarista morski i slatkovodni već više od 30 god......
,ti sad kažeš da su neki rekli da ovaj valja ili ne valja kad sam ja to rekao onda je jel....miza ruši konkurenciju,  pod izlikom navlačenja na svoje?! koje...ja radim i zadužen sam za to "moje",ali radim ko da je moje ;)tipično za HR....hahahaha
U moju firmu ne ide neprovjereno i ne kvalitetno,pa da mi neko i liže tabane i daje ne znam što....jer dobar proizvod ima renome,kvalitetu i
godine iza sebe-"e tu sam ja gazda"-ko da je moje :D
Ima i drugih dobrih proizvoda da se razumijemo,ali ima i svega... :'(

dakle ja koristim ono što sam provjerio davno i nedavno (usporedba točnosti HR vode-odstupnja neznačajna u većini identična),
a to je JBL :) ili tebi za info i ko želi znati JBL  PO4 phosphatetest-dobre boje,lako za komparaciju.

Hvala na upitu i ja bi molio pošto će ovo biti OT :D da ADMIN ili netko ovo prebaci pod DDL akvaristiku (FILTER MEDIJIi)

pa ako netko treba dodatne info ili rasprave možemo tamo nastaviti sa zadovoljstvom.
Lp
ps.
ja kad krenem pisati ko da sam pisac,nemrem stat,ali ruku na srce kako da nešto što je kompleksno objasnim u par riječi
tada bi i škola trajala uvrh glave tri godine i ajmo svi u menađere,advokate ili kod tete kate :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica