Travanj 28, 2024, 10:52:09 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće  (Posjeta: 7430 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« u: Kolovoz 17, 2010, 05:42:50 prijepodne »
Bok, evo da predstavim moj plan za proljece
Ribnjak bi bio dosta velik, tj jedan ribnjak i jedan bazen za kornjace međusobno povezani sa tankom kanalom u kojem bi bio filter a izmedu filtera pumpa za vodu.Taj filter bi bio prekriven daskom te daska kamenjem.
Planirao sam tako da na ta 2 jezerca utrosim samo jednu pumpu, dakako uzet cu je jaku.
E sad imam 2 pitanja, planiram da se voda vraca po sredini oba jezerca, i sad me brine dal voda desnog djela desnog jezerca nece doci do filtera tako i lijeva voda lijevog jezerca, jer nebi htio da skroz se na kraju slijeva voda jer glupo izgleda??? ili da malo duzu zonu napravim gdje se voda vraca u jezerce???

I drugo pitanje kako da fizicki ogradim dio od kornjaca sa djelom od riba a da neizgleda grubo???, od riba planiram imati sarane...

Pozitivne kritike, komentari, ideje i slicno su i vise nego dobrodosli!!!

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #1 u: Kolovoz 17, 2010, 12:10:16 poslijepodne »
neznam što će brdo od crijeva pumpe...
ako bi uzeo jedan filter,i da uzmeš jaku pumpu,vjerojatno znaš da nije samo stvar o tome,nego i o organskom otpadu itd.

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #2 u: Kolovoz 17, 2010, 12:21:08 poslijepodne »
 a kolko bi ti ribnjak uopće bio velik,prvo da to razjasnimo,pa onda o pumpama

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #3 u: Kolovoz 17, 2010, 15:38:16 poslijepodne »
Ma nebi tak veliko brdo pravio, vec malo brdasce pa da se voda spusta prirodnim tokom. Ma ni sam neznam koliko bi bilo veliko, mislim rec cu ti otprilike dimenzije...
ribnjak za kornjace- 2.5m sirok, dug 2 m i dubok 1 m.
ribnjak za ribe- sirok 2 m, dug 2 m i dubok 1 m.
Neznam koliko bi to litara iznosio, i da kako mislis da ne bi organski otpad se filtrirao jer planiram za filter od kuhinske nape materijal upotrjebiti, a uzet cu jaku pumpu pa ce vuc svu vodu, a kako se cista voda vraca nazad i ona mjesa vodu u bazenu pa mislim da ce sve filtrirati

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #4 u: Kolovoz 17, 2010, 16:15:34 poslijepodne »
Ma nebi tak veliko brdo pravio, vec malo brdasce pa da se voda spusta prirodnim tokom. Ma ni sam neznam koliko bi bilo veliko, mislim rec cu ti otprilike dimenzije...
ribnjak za kornjace- 2.5m sirok, dug 2 m i dubok 1 m.
ribnjak za ribe- sirok 2 m, dug 2 m i dubok 1 m.
Neznam koliko bi to litara iznosio, i da kako mislis da ne bi organski otpad se filtrirao jer planiram za filter od kuhinske nape materijal upotrjebiti, a uzet cu jaku pumpu pa ce vuc svu vodu, a kako se cista voda vraca nazad i ona mjesa vodu u bazenu pa mislim da ce sve filtrirati
dobro...na slici je max...
dimenzije su sasvim ok.
ne mislim da se nebi filtriro,nego da i uzmeš pumpu jakog protoka da ti mediji nisu dobro ništa od toga to sam mislio.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #5 u: Kolovoz 17, 2010, 20:07:04 poslijepodne »
Ogradu oko ribnjaka moraš ukopati,jer kornjače znaju prokopati ispod i zbrisati,također nevidim zašto bi fizički odvajao ribnjake,kad kornjače mogu prošetati iz jednog u drugi.Ako si mislio da ta pregrada bude isključivo samo kao filter,onda dobro,ali kao barijera između stanovnika baš i neće imati svrhe,zbog razloga kojeg sam ranije naveo.Pitanje pumpi i filtracije prepuštam stručnijima koji već imaju iskustva  :up:

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #6 u: Kolovoz 17, 2010, 20:37:50 poslijepodne »
Možeš napraviti dva ribnjaka jedan uz drugi.Na jednom ribnjaku složiš viši nasip da ti jedno jezero bude više od drugog.Sistem filtaracije može biti tako kako si mislio ali bilo bi ti bolje napraviti vanjske filtere(koje staviš na taj brijeg) pošto misliš imati i kornjače.Samo bi bilo dobro da imaš dvije pumpe. Svaka pumpa bi vukla vodu iz svog jezera a dovod čiste vode iz oba ribnjaka složiš da ide u jezero koje je više i tako će kada se prepuni prelijevati u niže jezero.Bilo bi dobro da ti pumpa u nižem jezeru ima veći protok od one u višem jer ukoliko ti se ikako zaštopa prijelaz između jezera u nižem jezeru će ti često faliti vode pa ćeš morati nadolijevati.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #7 u: Kolovoz 17, 2010, 21:32:16 poslijepodne »
Ogradu oko ribnjaka moraš ukopati,jer kornjače znaju prokopati ispod i zbrisati,također nevidim zašto bi fizički odvajao ribnjake,kad kornjače mogu prošetati iz jednog u drugi.Ako si mislio da ta pregrada bude isključivo samo kao filter,onda dobro,ali kao barijera između stanovnika baš i neće imati svrhe,zbog razloga kojeg sam ranije naveo.Pitanje pumpi i filtracije prepuštam stručnijima koji već imaju iskustva  :up:
Ma nije mi problem i da idu u ribnjak od riba vec bi one poubijale sve ribe, zato bi htio fizicki ograditi a opet da ne izgleda grubo, neznam da nekak kamenjima il tak nest slicno?
Za ogradu cu najvjerojatnije napraviti da nebude zicana vec od cigla, naravno temeljcice bi kopao tako da kornjace nemogu ispod proc, lakse mi je onda i pokositi oko te ograde... (trimerom) a unutar ribnjaka bi onda skarama...
Možeš napraviti dva ribnjaka jedan uz drugi.Na jednom ribnjaku složiš viši nasip da ti jedno jezero bude više od drugog.Sistem filtaracije može biti tako kako si mislio ali bilo bi ti bolje napraviti vanjske filtere(koje staviš na taj brijeg) pošto misliš imati i kornjače.Samo bi bilo dobro da imaš dvije pumpe. Svaka pumpa bi vukla vodu iz svog jezera a dovod čiste vode iz oba ribnjaka složiš da ide u jezero koje je više i tako će kada se prepuni prelijevati u niže jezero.Bilo bi dobro da ti pumpa u nižem jezeru ima veći protok od one u višem jer ukoliko ti se ikako zaštopa prijelaz između jezera u nižem jezeru će ti često faliti vode pa ćeš morati nadolijevati.

Ma mislio sam samo jednu tu pumpu da mi puno struje netrosi, i da el imate iskustva kolika je potrosnja takvih pumpa za ispustavanje vode???

Vidio sam da ti imas 9000l jezero pa me zanima el drzis u njemu ribe ili samo kornjace???
I da kak si mislio dva filtera na brijedu??? mislis isto ovako sam da je filteru protocnost na jednoj strani te pumpa, tako na jezercu za kornjace tako i za ribe???
Moguce da napravim da je od riba ribnjak veci od ovog, ali da je ista razina vodostaja jer ne bih probao sa dvije pumpe, cisto da uzidam vece kamenje d akornjace nemogu preci...

Hvala vam na savjetima!!!

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #8 u: Kolovoz 17, 2010, 21:42:17 poslijepodne »
Ja ti imam takav sustav o čemu ti pričam.Imam dva jezera,ono za kornjače je površinom ćak nešto veće od ribljeg.Pumpe mi zajedno troše oko 250 w.Jako teško ćeš to ograditi,kao prvo na prijelazu ti ne može biti ista dubina kao cijelo jezero jer neznam kako bi uspio naslagati kamenje na vidinu od 1m,može ti probušiti foliju,kornjača ga može urušiti.Kao drugo,ako na prijelazu bude plićak u jednom dijelu  jezera(bez filtera) će ti se nakupljati otpad koji će teško preći na drugu stranu ako neće biti jake cirkulacije vode.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #9 u: Kolovoz 18, 2010, 00:41:42 prijepodne »
Ja ti imam takav sustav o čemu ti pričam.Imam dva jezera,ono za kornjače je površinom ćak nešto veće od ribljeg.Pumpe mi zajedno troše oko 250 w.Jako teško ćeš to ograditi,kao prvo na prijelazu ti ne može biti ista dubina kao cijelo jezero jer neznam kako bi uspio naslagati kamenje na vidinu od 1m,može ti probušiti foliju,kornjača ga može urušiti.Kao drugo,ako na prijelazu bude plićak u jednom dijelu  jezera(bez filtera) će ti se nakupljati otpad koji će teško preći na drugu stranu ako neće biti jake cirkulacije vode.
planiram zidati kamenje, folio ne bi stavio ili ako bi stavio bi nju pa po njoj zidao ipak radi sigurnosti ako nekad beton pukne (dal je bolje da stavim foliu???)
Evo kakav je plan zidanja, vjerujem da se nece raspukniti...
sry ak slika nije lijepo nacrtana...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #10 u: Kolovoz 22, 2010, 23:06:48 poslijepodne »
 :up:

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #11 u: Kolovoz 22, 2010, 23:18:14 poslijepodne »
I dal onda da stavim foliu???
mislim ovako pjesak-folija-malter-kamenje i isfugirati kamenje. Ak mislite da je foliju nepotrebno staviti i imate iskustva da nece popucati po zimi kamen pls podjelite zanima me :))))

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #12 u: Studeni 24, 2010, 02:22:55 prijepodne »
Svaka čast kaj si u paintu uspio mišem nacrtati tačke!  :klap: Ja to ne bi mogla ni u ludilu...
  Mislim da ti je jednostavnije samo postaviti foliju jer je beton jako dugo kemijski reaktivan - ak' to tak' počneš na ovo proljeće raditi - najesen ćeš imati ribnjak. Beton treba dugo i obilno zalijevati da ne popuca/ se prebrzo sasuši. Za osiguranje brane predlažem neku nisko rezanu živicu sa strana da ti zemlju kao branu drži na mjestu, il' posadit 2 mlade vrbe da ti gornje u potpunosti ne iscuri u donje jezero.  ;)

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Vrtno jezerce za ribe i kornjace- plan za proljeće
« Odgovori #13 u: Studeni 24, 2010, 22:07:15 poslijepodne »
Ja sam malo prenaglio onda, trenutno imam jedno malo, nekih 400-600 L betonski, al htio sam vece.

sada vlada kod mene besparica, moram kupit aQ, pa cu ovaj 400-600 l sam ograditi za barsku koju imam.