Ožujak 29, 2024, 01:40:10 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?  (Posjeta: 4760 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
"štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« u: Listopad 15, 2008, 21:32:16 poslijepodne »
ok imam malo tupavo pitanje pa ga nisam htjeo stavit nigdje u akvarističkim podforumima nego u ovaj podforum bla bla..pa da malo raspravljamo..
dakle...
jel imaju ikakvu funkciju u akvaristici?
poznato je da su te žarulje do nekoliko puta jače od obične žarulje...
a isto tako je poznato da se recimo žarulja od 15 wati ravna otprilike sa običnom žaruljom od 60 wati
to su isto "neonske" žarulje.
manje su itd...
e sad koje se vrste žarulja još koristi u akvaristici?
nešto tu doma raspravljam pa nam nije baš sve jasno...
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2008, 21:51:02 poslijepodne »
ja iznad malog "testnog akvarija" od 30 ltara imam stolnu svjetiljku u kojoj je stedna zarulja od 20w... za sada ne vidim nikakvih problema...  :D

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2008, 21:56:27 poslijepodne »
pa e,ne kužim ni ja u čem je fora??
i zašto se to ne koristi?
još da je neku vrstu folije grunut... :D


a jel zna netko kolko neonska cijv daje lumena po jednom watu???? tako ću ja lakše objasnit svojima...
naime,raspravljamo jel može ili ne se koristit za biljke....
ja smatram da može i sad tražim po netu o tome ali slabo! :down:
a ovdje ima puno pametnih sa tim svijetlima reko ajmo malo raspravljat! :D
« Zadnja izmjena: Listopad 15, 2008, 22:00:53 poslijepodne od Faber »
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2008, 22:26:42 poslijepodne »
gle - neonke imas odonih obicnih do bas specijaliziranih za akvarije, za boju biljaka, za boju riba, tralala... a stedne zarulje u principu imas koje isijavaju "normalan speektar" iliti daylight.. sad netko hvali te daylight neonke, netko kaze da nisu bas ok, da su bolje neke druge tpa aquastar, grolux....... pricekaj jos neki odgovor, valjd netko zna konkretno rec..

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #4 u: Listopad 15, 2008, 22:38:26 poslijepodne »
U principu se radi o istoj stvari, i jedno i drugo su neonska cijev i rade na istome principu. Jedina prednost klasične neonske cijevi, kakve inače koristimo u akvaristici, nad štednom žaruljom je u njezinom obliku... S jednom neonskom cijevi pokriješ cijelu dužinu akvarija, dok sa štednom žaruljom samo jedan mali djelić, točku, spot.... Kao takva ti je preslaba čak i da koristiš reflektor. Recimo u morskoj akvaristici se na takav način koriste metalhalogene lampe ali one su u pravilu od 150, najčešće 250 ili čak 500 Watta (postavljaju se na svakih 50-60 cm dužine akvarija) te generiraju ogromnu količinu topline....

Inače za nano akvarije se štedne žarulje mogu koristiti kao efikasan način osvjetljavanja, iako meni ljepše izgleda kada je poklopac što tanji što me opet vraća više manje klasičnim ili PL neonkama. Pored toga nisam siguran koliko je raznolika ponuda spektra takvih štednih žarulja (a mnogi imaju određeni ukus i viziju kako žele da im akvarij izgleda) iako bi bilo kakve daylightice trebale obavljati svoj posao.
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #5 u: Listopad 15, 2008, 22:54:03 poslijepodne »
Evo ja sam baš dosta kopao po tome, pa mislim da nešto mogu reći:

Neonke koristimo da bi biljkama dali svjetla za rast. Prema istraživanjima, biljke za rast koriste određeni dio spektra, sa naglaskom na određenim dijelovima spektra. To su oni vrhovi u spektru koji se vide na svakoj web stranici proizvođača neonki za akvarije.

Ono što sam ja primjetio, jest da se za biljke koriste lampe sa 4500K toplinom boje. Sylvania, Aquastar, blabla...sve se one svode na to da daju otprilike tu topline boje (naravno, pričamo o lampama za bilje). Netko će reći da je jedna bolja, druga lošija...ali to su uglavnom sve subjektivni dojmovi. Realno bi mogao vidjeti tko ima bolju lampu jedino da nekako testiraš koji dio spektra određena neonka daje. Ili vjeruješ proizvođačima.

Pa se priča zapravo svodi na dvije stvari: pokrivenost spektra, te jačina po wattu (lumeni po wattu). Lumeni su u većini slučajeva navedeni negdje, pa nije problem.

Idemo dalje, da li moramo koristiti baš neonke? Po meni, ne moramo. Možeš koristiti i CFL - compact fluorescent light. Neonka u malom, zakrivljena za 180°. Koliko sam ja uspio povezati, to su štedne žarulje koje možeš kupiti u dućanima. Razlike se vode po tome da li imaju e27 grlo (standardno) ili moraš koristiti posebna glra (g23, g24d-1, itd...). Kod većih wattaža, radi se o 2 neonke, pa bi ti trebao reflektor da ne "bacaš" svijetlost gornjih dijelova lampe. Isto se proizvode u više spektra, najčešće 2700K, 4000-4500K i daylight 6000-6700K. Lumene ne znam na pamet, to bi trebao još provjeriti (recimo ja sam dosta kopao po žaruljica.com).

Zaključak? Štende lampe su neonke koje koriste T5 tehnologiju, znači nema startera i koriste elektronsku prigušnicu.

U testnih 18 litara koristim 20W daylight od TEŽa, i za sad sve u redu. Algi je malo, bilje raste, svijetlo je isto kao i kod Arcadijine lampe koju sam platio 100 kuna.

I za kraj, moja je teorija da nam sylvanija i slični prodaju mu.a pod bubrege. A razlike u cijeni su boli glava.
Važne su tri stvari: spektar, lumeni po wattu i kvaliteta reprodukcije boje. Kod neonki, a i kod štednih, gledaš oznaku na lampi: 865 recimo znači kvaliteta reprodukcije svjetla 8, spektar 6500K. Koliko sam uspio pronaći na forumima, u Zg se može kupiti i 965 lampe.

Imaš dosta o tome na Aqua-art forumu, ja sam puno od tamo naučio...
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #6 u: Listopad 15, 2008, 23:20:35 poslijepodne »
zato što sam pročitao da se čak i u staklenicima recimo koriste te neke štedne žarulje.... pa nam sad doma nije bilo jasno...
točno to,te štedne žarulje koriste T5 tehnologiju...na akva forumima sam čak čitao da se može rastavit pa koristit prigušnicu ako ćemo doma sami radit rasvjetu(neonska cijev)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #7 u: Listopad 15, 2008, 23:24:49 poslijepodne »
ee maxim,pa jel se nebi moglo folijom regulirat efikasnije osvjetljenje??? dakle da nije samo na jednoj...
pa je da logika.... :nerv:
vratim se sutra na raspravu,fakat mi je ovo zanimljivo...a sad odo spat  :D :D dok mi se sin nije probudio. :D ;)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline korni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 609
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #8 u: Listopad 16, 2008, 00:14:29 prijepodne »
na akva forumima sam čak čitao da se može rastavit pa koristit prigušnicu ako ćemo doma sami radit rasvjetu(neonska cijev)

Jednu sam takvu od 15W kojoj je pukla cijev raskopao i elektroniku iskoristio za napajanje 18W Osramove "fluore" s kojom nadopunjujem rasvjetu kucnim biljkama u zimsko doba, kad je slabo svjetlo kroz prozor. Isti se princip moze iskoristiti za napajanje akvarijske lampe, samo treba elektroniku smjestiti u vodonepropusnu kutijicu i smjestiti je s vanjske strane poklopca. Grla se kupe onakva kakvu lampu mislis pogonit s elektronikom, a cijeli sklop se smjesti na letvu ili pvc u-profil.

Dakle, nitko te ne bu kaznil ako si sam slozis rasvjetu na akvariju  :D dapace pravi hobisti sve sami rade prema svojim potrebama.

Jednom sam cak osvijetlio mali akvarij od 40 litara sa dvije stedne zarulje smjestene celom u celo u duguljasti metalni reflektor na obicnim grlima, ali naravno, na reflektoru je bilo staklo zaljepljeno silikonom. Kad se sve lijepo oboji crnom bojom izvana izgleda kao tvornicki poklopac.
Zagreb

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #9 u: Listopad 16, 2008, 12:59:31 poslijepodne »
ee maxim,pa jel se nebi moglo folijom regulirat efikasnije osvjetljenje??? dakle da nije samo na jednoj...

Pa naravno da bi se moglo :D ali kako nikada nisam naišao na odgovarajuću štednu žarulju, recimo high output, glavni nedostatak vidim upravo u nedostatku dovoljno lumena (+ različitog spektra) takvih rasvjetnih tijela. Trebalo bi ih poprilično nasložiti iznad kakvog većeg biljnog akvarija da bi se nešto dobilo. Možda bi bile dobro riješenje u kombinaciji (sa klasičnim neonkama) za rubove akvarija koji su uvijek tamniji.... Inače, kao jedino rasvijetno tijelo, mislim da nisu dovoljeno efikasne na akvarijima preko 50-tak litara. Tu je naravno i činjenica da te žarulje dolaze u sklopu sa grlom (u kojem je elektronika) te sve skupa ide na 220V. Ako ne bi raskopavao žarulju i fizički odvajao komponente morao bi tih 220V staviti pod poklopac, tada mi se čini obavezan neki pokrov ili preko akvarija ili ispod poklopaca, kako je Korni napravio...

Zato meni štedne služe samo za razvaliti :D Evo linkić za korištenje prigušnica iz štednih žarulja ako netko od ostalih nije vidio:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&task=view&id=416&Itemid=83

usput sam i na ovo naletio...
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=128
« Zadnja izmjena: Listopad 16, 2008, 13:06:52 poslijepodne od Maxim »
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #10 u: Listopad 16, 2008, 13:32:34 poslijepodne »
koliko lumena ima jedna štedna od 15w neka standardna a koliko jedna neonska cijev od 15w????
eto koliko daje lumeana po jednom watu??? jel ja baš mislim da nisu one tako slabe...
« Zadnja izmjena: Listopad 16, 2008, 13:34:41 poslijepodne od Faber »
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #11 u: Listopad 16, 2008, 13:39:56 poslijepodne »
Znam nekoliko vrhunskih aquascapera koji vec dosta dugo koriste samo daylight stedne zarulje (6000-6500K) i rezultati su isti kao i sa t5,t8 neonkama...znaci mogu se koristit bez ikakvih problema u akvaristici. Jos ako mozes nac neke jeftinije kineske...super, i financijski dobro prodes.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #12 u: Listopad 16, 2008, 13:45:52 poslijepodne »
Znam nekoliko vrhunskih aquascapera koji vec dosta dugo koriste samo daylight stedne zarulje (6000-6500K) i rezultati su isti kao i sa t5,t8 neonkama...znaci mogu se koristit bez ikakvih problema u akvaristici. Jos ako mozes nac neke jeftinije kineske...super, i financijski dobro prodes.

ma, naravno. S prostora bivše juge posebno u Srbiji to često koriste i imaju odlične rezultate.. da ne bacam sad link svi dobro znate stranicu.. treba se malo informirati pa onda postavljati notorna pitanja..

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #13 u: Listopad 16, 2008, 17:19:06 poslijepodne »
Evo da se nadovezem,iz vlastitog iskustva : Kozičnjak 20L cca sa štednom žaruljom od 15w koja je na obicnoj sobnoj lampi,svo bilje raste odlično,i Glossa koja je tu najzahtjevnija.. Za preporucit  :up:

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #14 u: Listopad 16, 2008, 19:34:13 poslijepodne »
Znam nekoliko vrhunskih aquascapera koji vec dosta dugo koriste samo daylight stedne zarulje (6000-6500K) i rezultati su isti kao i sa t5,t8 neonkama...znaci mogu se koristit bez ikakvih problema u akvaristici. Jos ako mozes nac neke jeftinije kineske...super, i financijski dobro prodes.

ma, naravno. S prostora bivše juge posebno u Srbiji to često koriste i imaju odlične rezultate.. da ne bacam sad link svi dobro znate stranicu.. treba se malo informirati pa onda postavljati notorna pitanja..
evo se ja ovdje informiram  :up: meni nije besmisleno.Bolje neg da se na forumu piše o šta ja znam,pljeskavicama lol,a ovo je ionako bla bla pa sam mogao otvorit temu o čem hoću..ali sam htjeo sa kolegama raspravit o ovome.

Evo da se nadovezem,iz vlastitog iskustva : Kozičnjak 20L cca sa štednom žaruljom od 15w koja je na obicnoj sobnoj lampi,svo bilje raste odlično,i Glossa koja je tu najzahtjevnija.. Za preporucit  :up:
e pa super! :)
« Zadnja izmjena: Listopad 16, 2008, 19:38:33 poslijepodne od Faber »
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: "štedna žarulja" jel se koristi u akvaristici?
« Odgovori #15 u: Listopad 16, 2008, 20:32:58 poslijepodne »
ok faber, onda selimo temu u opremu jer se radi o rasvjeti.