Svibanj 17, 2024, 19:41:59 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Gnojenje kroz podni filter  (Posjeta: 1382 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Gnojenje kroz podni filter
« u: Rujan 30, 2010, 10:21:45 prijepodne »
Stalno čitam o tome kako se podloge brzo iscrpe pa treba gnojiti kojekakvim tabletama, štapićima i kroz vodeni stup. S druge strane čitam jednu zanimljivu pdf knjigu - "Ecology Of The Planted Aquarium A Practical Manual And Scientific Treatise For The Home Aquarist, Second Edition - Diana Walstad". Stručno objašnjava zašto je bolje gnojenje kroz podlogu nego kroz vodu. Namjera mi je imati veliki akvarij koji neću morati često prekopavati, htio bih da traje godinama ili desetljećima.
Već prije gledam te podne filtere - uglavnom ne bi služio za filtraciju nego kao komora u koju bih mogao staviti podni grijač, a toplo dno bi napravilo cirkulaciju samo od sebe. Za sad mi je Fluorite podloga favorit ali užasno je skupa pa i neke druge opcije dolaze u obzir.
Čitajući gornju knjigu pala mi je na pamet ideja da bih mogao kroz cjevčicu podnog filtera direktno u dno ulijevati gnojiva koja bi se onda polako probijala u akvarijsku vodu, ali najveća koncentracija bi bila u podlozi.
Ajmo, kritike i mišljenja?

Ako ova tema ne spada ovdje molim da ju premjestite gdje spada.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #1 u: Rujan 30, 2010, 11:51:39 prijepodne »
Tekućim gnojivom gnojit kroz podlogu.. hmmm..   čini mi se da bi to moglo ispuštat u vodu , a onda nikad ne znaš koliko će pustit..

Zašto ne staviš običnu zemlju pa s vremena na vrijeme utisneš nekojiko granula osmocota , i problem riješen..

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #2 u: Rujan 30, 2010, 11:59:18 prijepodne »
Naravno da bi ispuštalo, a ne bih stavljao više od uobičajenih doza. problem vidim samo u tom je što su i takve doze možda prejake za korijenje bilja pa bi početne bile manje dok ne vidim koliko se brzo rasporede po akvariju i kako to djeluje na bilje.
Zemlju ne bih, hvala. Mnogi imaju problema s njom. Mislim da ću puno presađivati i ne bi htio da mi izađe van, a to i nije tako trajno rješenje.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #3 u: Rujan 30, 2010, 12:29:05 poslijepodne »
Aha , misliš normalne doze , samo dozirat kroz podlogu?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #4 u: Rujan 30, 2010, 12:36:40 poslijepodne »
da, po EI ili PPS Pro sistemu. koncentracije u vodi bi po meni trebale i mogle biti znatno manje jer bi bilje gnojiva pokupilo korijenjem. Brzina probijanja gnojiva kroz podlogu bi se mogla donekle regulirati podnim grijanjem.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #5 u: Listopad 08, 2010, 10:18:57 prijepodne »
Šutnja znači odobravanje, vidim da ste oduševljeni mojom idejom  :clown:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #6 u: Listopad 08, 2010, 12:40:11 poslijepodne »
Mislim da su ti podni filteri skupi. Zašto jednostavno ne ideš na podni grijč, ako ti je to funkcija radi cirkulacije? Ovo nemam pojma kako točno bilje preuzima spojeve preko korijena. Trebao bi pitati Tuljana, on bi ti sigurno to mogao malo bolje pojasniti. Ne razumijem zašto se bojiš zemlje? Ja imam odlične rezultate s njom... Prekopavanje i nije tako neki veliki problem...

Jedan manji postav koji namjeravam uskoro složit će u potpunosti biti zemlja, bez ikakvog sloja šljunka, pa me jako zanima što će se dogoditi....

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #7 u: Listopad 08, 2010, 14:08:46 poslijepodne »
iz HK mi za 30$ dolazi 5 kompleta ovog sa slike.
nije funkcija cirkulacija, tu podni znaju bit zahebani ako se ta cirkulacija prekine. funkcija je direktno gnojenje podloge, bez šprica i ostalih komplikacija.

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Gnojenje kroz podni filter
« Odgovori #8 u: Listopad 08, 2010, 21:35:55 poslijepodne »
ja imam samo pohvale za podne filtere, al na tvoje pitanje ne znam odgovor. ja sam gnojio sera i jbl tabletama uz korijen i tekućim gnojivom. sve bilje je super raslo, al nisam imao nekih iber kompliciranih biljaka. nisam imao podni grijač.

podloga mi je bila 3-5mm granulacije.