Travanj 26, 2024, 18:08:04 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mojih 95 slatkovodnih litara  (Posjeta: 18556 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #50 u: Studeni 07, 2011, 13:17:05 poslijepodne »
koliko helena da uzmem za svoj akvarij?za sad ih nema puno al vidim da ima jajašca,,,,i jel dovoljno za tu dužinu od 90cm dvije lampe od 60cm po 18W?imam dosta algi na staklu,pa čistim magnetnim čistačem...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #51 u: Studeni 07, 2011, 15:14:23 poslijepodne »
Imam 4 helene u 65 L i ostali puževi ne uspijevaju dugo izdržati unutra (bez obzira koliko ih ubacujem). Vjerovatno bi mi i 2-3 helene bile dovoljne... -?

U tvom akvariju mislim da bi 3-5 helena bilo sasvim dovoljno! Više ti nije potrebno... :up:

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #52 u: Studeni 07, 2011, 17:16:38 poslijepodne »
a svjetlo?

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #53 u: Studeni 07, 2011, 18:12:52 poslijepodne »
a svjetlo?

sa 2 x 24W T5 ti je 0.5 W po litri

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #54 u: Studeni 07, 2011, 19:20:28 poslijepodne »
Neki dan osto samo jedan puž jabučar, taj ili ima sreče ili je prebrz za helene , dok je drugi  :d015:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #55 u: Studeni 07, 2011, 21:29:29 poslijepodne »
Neki dan osto samo jedan puž jabučar, taj ili ima sreče ili je prebrz za helene , dok je drugi  :d015:

Samo je imao sreće, ja mu dajem još par dana i to bi onda bilo to... -?

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #56 u: Studeni 09, 2011, 22:23:14 poslijepodne »
jel ok da mi svjetlo radi 12h?il je to previse?

Offline andorl

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Kupres
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #57 u: Studeni 10, 2011, 08:55:46 prijepodne »
Dobar je. Kula usitinu bila suvišna.
Pozzzz
Androl

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #58 u: Studeni 10, 2011, 20:10:50 poslijepodne »
Taj je več preživio oko 3 mj sa helenama

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #59 u: Studeni 10, 2011, 20:13:18 poslijepodne »
Taj je več preživio oko 3 mj sa helenama

Bit će da im je simpatičan pa su se sprijateljili... možda priča dobre viceve pa ih nasmijava! :D

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #60 u: Studeni 12, 2011, 15:59:29 poslijepodne »
najradije bi krenuo sve ispocetka,sam nemam vremena...radim 12h,12h odmora pa opet 12 h posla..... :roll:

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #61 u: Studeni 12, 2011, 19:34:15 poslijepodne »
ako bi  isao ispocetka...koje ribe mogu stavit zajedno s gupijima i neonkama?

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #62 u: Studeni 13, 2011, 13:26:06 poslijepodne »
neki savjet?

Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #63 u: Studeni 13, 2011, 19:06:59 poslijepodne »
jel ok da mi svjetlo radi 12h?il je to previse?

svjetlo stavi na 8 sati max
radije uzmi jos neonki ili gupija pa napravi vece jatasce nego jos neku trecu vrstu.. osim nekih cistaca manjih, njih mozes.

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #64 u: Studeni 13, 2011, 19:31:15 poslijepodne »
jel ok da mi svjetlo radi 12h?il je to previse?

svjetlo stavi na 8 sati max
radije uzmi jos neonki ili gupija pa napravi vece jatasce nego jos neku trecu vrstu.. osim nekih cistaca manjih, njih mozes.
svjetlo sam smanjio na 10h....al bi morao stavit ove neonke bas za akvarije!?

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #65 u: Studeni 20, 2011, 14:45:52 poslijepodne »
ništa mi nije jasno...čitam po forumu,neki pišu da imaju obične lampe,neki vele da imaju akvarijske???i ako nabavim zemlju za cviječe Florabelu.namačem ju 3 tjedna,da stavim neku mrežicu između zemlje i šljunka?to sam negdje pročitao da se onda korijenje primi za tu mrežicu!?ne razumijem....

Offline Kiki007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 147
  • Spol: Muški   Lokacija: Šenkovec-Čakovec
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #66 u: Studeni 20, 2011, 18:52:53 poslijepodne »
Što se tiće mrežice,to ti je ona za komarce u ljeto što se stavlja na prozor.Da,stavi ju izmežu zemlje i šljinka ;) Koristi da se zemlja ne diše itd.....ja sam je stavio i ništa loše zasad pa sam vadio veliki valisineriju koja ima uge korijene,samo moraš paziti kad vadiš bilje sa dugim korijenom,ne naglo nego polako ;)

Offline bena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: ZeGe
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #67 u: Studeni 20, 2011, 19:31:36 poslijepodne »
vidim da ste pisali o helena puževima za rijesavanje jabucara, ali zar se helena isto tako ne razmnoži?

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #68 u: Studeni 20, 2011, 19:41:02 poslijepodne »
vidim da ste pisali o helena puževima za rijesavanje jabucara, ali zar se helena isto tako ne razmnoži?
neznam.... :(

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #69 u: Studeni 20, 2011, 19:42:51 poslijepodne »
a gdje u Međimurju mogu kupit Florabelu?jel to ima u boljim cvječarama,nekim rasadnicima?i svjetlo,dal da stavim obične neonke il te baš za akvarije?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #70 u: Studeni 20, 2011, 22:19:44 poslijepodne »
vidim da ste pisali o helena puževima za rijesavanje jabucara, ali zar se helena isto tako ne razmnoži?

Helene bi prije bile za rješavanje običnih, štetnih puževa, onih koji se razmnožavaju kao blesavi i štete biljkama. Helene se ne razmnožavaju baš tako brzo, a one npr. nikad ne uništavaju biljke, jedu druge puževe, ostatke hrane i slično, tako da su korisne...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #71 u: Studeni 20, 2011, 23:11:57 poslijepodne »
a gdje u Međimurju mogu kupit Florabelu?jel to ima u boljim cvječarama,nekim rasadnicima?i svjetlo,dal da stavim obične neonke il te baš za akvarije?

Nekad niti nije bilo akvarijskih fluo cijevi pa je opet sve funkcioniralo. Ali naravno da je akvarijska rasvjeta bolja (ali i skuplja). Uzmi si ono što si možeš priuštiti, dakle ili obične fluo cijevi ili ako hoćeš nešto bolje onda T8 a ako hoćeš još bolje onda T5 (ima tu i drugih bitnih stvari ali za sada se ne zamaraj još i s tim detaljima). Ovisno o tome koliko će ti rasvjeta biti kvalitetna birat ćeš i biljke koje ćeš imati u akvariju, ako ćeš imati slabiju rasvjetu orijentirat ćeš se na manje zahtjevne biljke, a ako ćeš imati bolju rasvjetu onda ćeš moći saditi i srednje zahtjevne ili možda i jako zahtjevne biljke... za svaku varijantu imaš rješenje, samo se moraš prilagoditi tome što ćeš imati! :up:

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #72 u: Studeni 21, 2011, 08:42:55 prijepodne »
vidim da ste pisali o helena puževima za rijesavanje jabucara, ali zar se helena isto tako ne razmnoži?

Helene bi prije bile za rješavanje običnih, štetnih puževa, onih koji se razmnožavaju kao blesavi i štete biljkama. Helene se ne razmnožavaju baš tako brzo, a one npr. nikad ne uništavaju biljke, jedu druge puževe, ostatke hrane i slično, tako da su korisne...
tp meni treba,jer imam štetne puževe....

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #73 u: Studeni 21, 2011, 08:48:20 prijepodne »
a gdje u Međimurju mogu kupit Florabelu?jel to ima u boljim cvječarama,nekim rasadnicima?i svjetlo,dal da stavim obične neonke il te baš za akvarije?

Nekad niti nije bilo akvarijskih fluo cijevi pa je opet sve funkcioniralo. Ali naravno da je akvarijska rasvjeta bolja (ali i skuplja). Uzmi si ono što si možeš priuštiti, dakle ili obične fluo cijevi ili ako hoćeš nešto bolje onda T8 a ako hoćeš još bolje onda T5 (ima tu i drugih bitnih stvari ali za sada se ne zamaraj još i s tim detaljima). Ovisno o tome koliko će ti rasvjeta biti kvalitetna birat ćeš i biljke koje ćeš imati u akvariju, ako ćeš imati slabiju rasvjetu orijentirat ćeš se na manje zahtjevne biljke, a ako ćeš imati bolju rasvjetu onda ćeš moći saditi i srednje zahtjevne ili možda i jako zahtjevne biljke... za svaku varijantu imaš rješenje, samo se moraš prilagoditi tome što ćeš imati! :up:
hvala na odgovoru...manje zahtjevna je valniserija(a za ostale neznam)?i rotala možda?al ja ne želim imat C02.pa onda ako ja stavim T5 ili T8 rasvjetu,onda neču moč imat te zahtjevnije biljke jer nemam CO2?jel tako?a što se tiče zemlje?jel ok da stavim tu Florabelu,malo vulkanita i kvarcnog pijeska i gore šljunak?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Mojih 95 slatkovodnih litara
« Odgovori #74 u: Studeni 21, 2011, 10:01:07 prijepodne »
a gdje u Međimurju mogu kupit Florabelu?jel to ima u boljim cvječarama,nekim rasadnicima?i svjetlo,dal da stavim obične neonke il te baš za akvarije?

Nekad niti nije bilo akvarijskih fluo cijevi pa je opet sve funkcioniralo. Ali naravno da je akvarijska rasvjeta bolja (ali i skuplja). Uzmi si ono što si možeš priuštiti, dakle ili obične fluo cijevi ili ako hoćeš nešto bolje onda T8 a ako hoćeš još bolje onda T5 (ima tu i drugih bitnih stvari ali za sada se ne zamaraj još i s tim detaljima). Ovisno o tome koliko će ti rasvjeta biti kvalitetna birat ćeš i biljke koje ćeš imati u akvariju, ako ćeš imati slabiju rasvjetu orijentirat ćeš se na manje zahtjevne biljke, a ako ćeš imati bolju rasvjetu onda ćeš moći saditi i srednje zahtjevne ili možda i jako zahtjevne biljke... za svaku varijantu imaš rješenje, samo se moraš prilagoditi tome što ćeš imati! :up:
hvala na odgovoru...manje zahtjevna je valniserija(a za ostale neznam)?i rotala možda?al ja ne želim imat C02.pa onda ako ja stavim T5 ili T8 rasvjetu,onda neču moč imat te zahtjevnije biljke jer nemam CO2?jel tako?a što se tiče zemlje?jel ok da stavim tu Florabelu,malo vulkanita i kvarcnog pijeska i gore šljunak?

Ima puno nezahtjevnih biljaka, istraži malo na akvarij.net-u bazu biljaka pa ćeš kod svake naći podatak kakvi su joj zahtjevi za svjetlom. Moraš malo više istraživati i to je to, je npr. imam T8 lampu od 15 W na 65 L akvariju (iako je u njemu sve skupa oko 45 L vode), tako da je to jako malo W/L, dakle slaba rasvjeta. Na dnu ispod pijeska i šljunka je ona kupovna podloga za bilje, tu i tamo dodam ProFito (tekuće gnojivo za akvarijske biljke) u vodu i sve funkcionira normalno. Od biljaka recimo imam (ili sam imao): anubias nana, vallisneria, sagittaria subulata, cryptocoryna, rogolist, limnophila sessiliflora, microsorum pteropus, pistia stratiotes, pa je nedavno stigla i ludwiga repens, rotala rotundifolia i hygrophila angustifolia. Ovo zadnje se za sada dobro drži, ali vidjet ćemo kroz duži rok.

Za zemlju ne znam koja točno bi bila upotrebljiva a koja ne (jer to još nisam primjenjivao), ali i o tome se puno pisalo na akvarij.net-u pa ćeš lako naći sve što te zanima. Ja sam gore imao krupni šljunak (granulacija 5-8 mm) pa sam izludio s njim, jer se nečistoće previše i preduboko zavuku u te šupljine, teško je to uopće čistiti, a po mom mišljenju bit će ti lakše ako skroz gore staviš granulaciju 1-3 mm. Ako si početnik onda si olakšaj stvari koliko možeš, svakako nemoj ništa s CO2 raditi, a poslije uvijek stigneš "zakomplicirati" ako ćeš baš htjeti, stigneš i T5 lampu kupiti jednog dana npr. kad ti ova koju ćeš sad nabaviti "rikne"... :)