Travanj 24, 2024, 19:25:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: reef by P&P  (Posjeta: 13683 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
reef by P&P
« u: Studeni 02, 2014, 22:59:16 poslijepodne »
nakon godina scapeanja i ciklidarenja, odlučili smo se na prvi morski......
Dugo smo tu i znamo pravila, ali.....

Prvo, Hvala Petru iz CMA, hvala Mirabelu iz Elegance Reefa, Hvala zeljkoc, hvala Renti, hvala Figaru, hvala Anti, hvala Buri, Hvala denisu, hvala Tuljanu, hvala Roniju na skimmerui posebno hvala gmizeraku, što smo ovo startali.
Akvarij je 150X60X55, sa sumpom 100x50X45
skimmer je reef octopus, Roni zna koji je, ja još uvijek ne znam.
Rasvjeta je Zetlight Qmaven ZT6600, koja iako je odlična, malo je premala za ovoliki akvarij.
Danas nam se ne da više pisati, ali još jednom, hvala svima koji su trpili moju dosadu dok sam se raspitivao o svemu.
Uglavnom, kamen se vrti već 2 mjeseca u akvariju, svih 60 kg, od toga 30 živog i 30 sa Vogela, ovaj tjedan su nam dragi ljudi gore spomenuti donirali nešto koralja, pa da se krene s nečim.
Sutra tokom dana postavit ćemo slike i slaganja, i sadašnjeg izgleda akvarija. Moram samo napomenuti, da sam malo okrenuo priču, te sam vrhunskog scapera uposlio da složi reef.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: reef by P&P
« Odgovori #1 u: Studeni 02, 2014, 23:13:03 poslijepodne »
Opa, ovo će biti zanimljivo. Daj slike :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: reef by P&P
« Odgovori #2 u: Studeni 23, 2014, 20:00:35 poslijepodne »
Evo par slikica, jos uvijek je scape u radu. Mislimo malo presloziti lijevi greben, odnosno poljepiti ga kako spada :) Isto tako, koralji su na "privremenim" pozicijama jer jos ne znamo kako kaj raste.

Sto se biologije tice, hvala svima na koraljima. Za sada je sve super, nema problema sa algama, a parametri su:

NO3 10
PO4 0,1
Ca 440
Mg 1500
KH 7,5
Ph 7,8

More je iz Jadrana, samo doljevamo RO koliko ispari.

Sugestije su dobrodošle :)

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #3 u: Studeni 26, 2014, 11:54:11 prijepodne »
Kad neće nitko početi sa kritikom (dobronamjernom) idem ja. Valjda se ne boje baniranja ? :up:
Rasvjeta je definitivno preslaba ali to ste uočili sami.
Lijevi greben presložite u stilu desnog i to će biti ok.
Montipore digitate treba nastojati staviti u pozadinu na vrh (najbrže rastu) i grupirati ih (da nema više fragova iste razbacane po grebenu). Acropore probati odmaknuti što više od njih a pogotovo od plate montipora. Plate montipore ne stavljati više od 1/3 visine od pijeska( jako dobro izgledaju i kao samostale na pijesku). Palitoe probati držati samostalno da se ne uhvate glavnog grebena (poslije se jako teško skidaju, kad počnu preuzimati greben).
Sve u svemu odličan početak.

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #4 u: Veljača 14, 2015, 20:12:24 poslijepodne »
Kizo, thnx, da rasvjeta je još uvijek tema o kojoj stalno raspravljamo, pa nikako u nabavu.... (tanak novčanik). dodali smo 4X24W t5 lampe, pa da barem malo više svjetla dobijemo.
inače, nažalost, borimo se sa cijanom cijelo vrijeme.... slušam razne savjete, ali još nekako nisam sklon ubacivati kemiju u aq, pa smo radili promjene mora da spustimo fosfate kao i dodali Sachem Phosguard u sump. Rezultata ima, ali to još nije to.
nekako me muči što svi SPS-ovi nekako slabo rastu, ili je to moj feel, nemam pojma.
uglavnom, da vidite par slika kako to sad izgleda.
parametre mjerimo redovito i osim nešto viših fosfata sve ostalo je u granicama.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: reef by P&P
« Odgovori #5 u: Veljača 14, 2015, 21:34:18 poslijepodne »
Ako su svi makroelementi kako treba, slab/spor rast SPS koralja posljedica je manjka hrane za koralje - gladni su, i neadekvatne rasvjete.
Ciano - disbalans nitrata i fosfata, općeniti manjak hrane, nutrijenata, posebno nitrata, DOM-a (dissolved organic matter).

Rješenje za ciano i SPS - ubaciti još riba, najbolje tangove koji će - gnojiti. Ciano bi trebao nestati a SPS početi brže rasti (uz promjenu rasvjete).
Pozz
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2015, 11:25:03 prijepodne od Renta »

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #6 u: Veljača 15, 2015, 15:44:17 poslijepodne »
renta, thnx;

počet ćemo hraniti više, za početak.
kako to misliš zamjenu rasvjete?
sad imamo zetlight qmaven ZT6600 na 2 trećine tanka i 4X24W na toj jednoj.... ne znam kako bi mjenjao rasvjetu sad....

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: reef by P&P
« Odgovori #7 u: Veljača 15, 2015, 16:56:09 poslijepodne »
Shvaćam, ali nisam siguran da je ta ZET rasvjeta adekvatna, za početak ne pokriva ni po dužini ni po širini vaš akvarij.. a krpanje s T5 na jednom dijelu nije ni estetski i ne vjerujem da vam je to bila početna zamisao..

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #8 u: Veljača 15, 2015, 18:25:53 poslijepodne »
Lijepo za pocetak. Jos ces ti slagat i preslagivati. Kako kolege rekose zaista fali svijetla. Bas ovih dana narucujem 3w ledice. Saljem ti link u inbox pa ak ocemo zajedno.
Ciano sam imao na savjet kize i zvjezdace dozirao (i nastavljam) vodku. Ciano buknuo pa nestao. Sada je pijesak lijep i cist. 

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: reef by P&P
« Odgovori #9 u: Veljača 15, 2015, 19:14:51 poslijepodne »
Shvaćam, ali nisam siguran da je ta ZET rasvjeta adekvatna, za početak ne pokriva ni po dužini ni po širini vaš akvarij.. a krpanje s T5 na jednom dijelu nije ni estetski i ne vjerujem da vam je to bila početna zamisao..

Imam cree ledice (royal, blue, coolwhite i tri crvene).
Voda mi je siromašna nutrijenatima, pa dodajem od Red Sea reef energy.

Trace elemente koristim isto od Red Sea, danas bude 4 tjedna.
Dodajem od oka, onako prema bojama koje nisu kak bi trebale biti malo više, a one boje koje mi se čine ok malo manje.

Sve fino raste, no acropore i dalje sive i smeđe :'(, sve mi se više čini da je cree i općenito single led rasveta long shot.
Moje pitanje je;
Kak mogu znati, imam li adekvatan spektar led rasvjete ?

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #10 u: Veljača 15, 2015, 20:34:36 poslijepodne »
Nikako! :)

Pojma nemam. I mene zanima

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #11 u: Veljača 15, 2015, 22:05:43 poslijepodne »
Rasvjeta koja je na 2/3 akvarija ima 200W ledica, za nju kažete da nije dovoljna?

Koliki bi fotoperiod trebao biti (u full modu, ne računajući sunrise i sunset)?


Sada smo mjerili parametre i oni su:

pH 8,7
KH 8,4
salinitet 1028

Ca 500 (Pero ne vjeruje u test :D )
Mg 1400 (u to vjeruje, jer bi on stalno nešto dodavao da to raste brže :)
NO3 16
PO4 0,04

Jel moguće da se magnezij smanji a kalcij ostane visok?

ups, sad sam tek skužila da pišem na drugom acc
Petra (Dellete)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: reef by P&P
« Odgovori #12 u: Veljača 15, 2015, 22:14:33 poslijepodne »

Rasvjeta koja je na 2/3 akvarija ima 200W ledica, za nju kažete da nije dovoljna?


U teoriji da, u praksi....a s cime nisi zadovoljna?

Fotoperiod, nemam pojma, na netu procitas svasta, svi se manje vise drze 10 sati full svjetla, znaci 2 svitanje, 2 zalazak, 6 full svjetlo. Dali je to dovoljno, treba li duze ili krace, nemam pojma.


I da 1028, da nije mozda malo previsok salinitet?
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2015, 22:18:02 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: reef by P&P
« Odgovori #13 u: Veljača 16, 2015, 16:03:14 poslijepodne »
Ja sam skuzio isto u par mjerenja ako mi Mg padne a kalcij bude ok. pa kalcij poslije skoci jer se nemoze vezati i trositi.sta se tice No16 imaju zoe sta papati i tako 1mj.i neces znati di sa njima :),sta se rasvjete tice fali na krajevima pretpostavljam, mozda uzivo izgleda drukcije,stvar ukusa procjeni sam dali treba ili ne,za neke ne zahtjevne ok ili koji vole sjene.sa vremenom ces sam biti iskusniji i vidjeti sta ti pase a sta ne.a globalno jako lijepi tank a i odlicno drustvo ti pomoglo

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #14 u: Veljača 16, 2015, 19:51:17 poslijepodne »
Imam cree ledice (royal, blue, coolwhite i tri crvene).

Sve fino raste, no acropore i dalje sive i smeđe :'(, sve mi se više čini da je cree i općenito single led rasveta long shot.
Moje pitanje je;
Kak mogu znati, imam li adekvatan spektar led rasvjete ?
[/quote]
Kupiš SICCE LED GNC i zaboravi da si ikad imao problema sa suncem i koraljima,više te ne muči niti spektar,niti par,lux,lumen imaš programirano svoje sunce za svoj REEF....

Inače ja sam davno rekao da semafori nisu to za što ih predstavljaju ;)
Sunce je bijelo,a more je plavo :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #15 u: Veljača 16, 2015, 20:04:44 poslijepodne »
Rasvjeta koja je na 2/3 akvarija ima 200W ledica, za nju kažete da nije dovoljna?

Koliki bi fotoperiod trebao biti (u full modu, ne računajući sunrise i sunset)?


Sada smo mjerili parametre i oni su:

pH 8,7
KH 8,4
salinitet 1028

Ca 500 (Pero ne vjeruje u test :D )
Mg 1400 (u to vjeruje, jer bi on stalno nešto dodavao da to raste brže :)
NO3 16
PO4 0,04

Jel moguće da se magnezij smanji a kalcij ostane visok?

ups, sad sam tek skužila da pišem na drugom acc
Petra (Dellete)

Pero i Petrica ;)
sad ja vama pitanje koliko u tropima traje dan /noć ?...12 sati od toga odbiješ svitanje i mraćenje i dobit ćete cca. 10 sati svjtla u punom sjaju-toliko ga trebaju u prirodi i koralji..opet ja priroda me ubila :D :D

naravno da Mg može i pada brže nego Ca...jednostavno i u vodi je MG ima 3 puta više ,više je zastupljen ,ako je sve u balansu njega se i više troši jer je ga osim koralja cicaju i svi ostali pa i coralin alge i sl

Nemojte se ništa brinuti akvarij je još mlad i ciklira,a Pero dok je sve OK ne kontrolira i veli pec ne diraj ništa :D :D
No kad pređe dobro stanje granicu,e onda se Perica budi i traži "uzurpatora"  :D :D :up:

ps. i salinitet za start je dosta 1025,nakon godinu dana 1026 max 1027,sad je to too much jer nemate još "stare hrastove" za gnojit,a ribama je također bolje na nižem saliniteu ;)
Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #16 u: Veljača 16, 2015, 20:10:51 poslijepodne »
P&P,

moram vam malo vadit mast jel vam poznat ovaj akva
https://www.facebook.com/SicceSpAItalia

 :D :D :D :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #17 u: Veljača 16, 2015, 20:34:16 poslijepodne »
Rasvjeta koja je na 2/3 akvarija ima 200W ledica, za nju kažete da nije dovoljna?

Koliki bi fotoperiod trebao biti (u full modu, ne računajući sunrise i sunset)?


Sada smo mjerili parametre i oni su:

pH 8,7
KH 8,4
salinitet 1028

Ca 500 (Pero ne vjeruje u test :D )
Mg 1400 (u to vjeruje, jer bi on stalno nešto dodavao da to raste brže :)
NO3 16
PO4 0,04

Jel moguće da se magnezij smanji a kalcij ostane visok?

ups, sad sam tek skužila da pišem na drugom acc
Petra (Dellete)

Pero i Petrica ;)
sad ja vama pitanje koliko u tropima traje dan /noć ?...12 sati od toga odbiješ svitanje i mraćenje i dobit ćete cca. 10 sati svjtla u punom sjaju-toliko ga trebaju u prirodi i koralji..opet ja priroda me ubila :D :D

naravno da Mg može i pada brže nego Ca...jednostavno i u vodi je MG ima 3 puta više ,više je zastupljen ,ako je sve u balansu njega se i više troši jer je ga osim koralja cicaju i svi ostali pa i coralin alge i sl

Nemojte se ništa brinuti akvarij je još mlad i ciklira,a Pero dok je sve OK ne kontrolira i veli pec ne diraj ništa :D :D
No kad pređe dobro stanje granicu,e onda se Perica budi i traži "uzurpatora"  :D :D :up:

ps. i salinitet za start je dosta 1025,nakon godinu dana 1026 max 1027,sad je to too much jer nemate još "stare hrastove" za gnojit,a ribama je također bolje na nižem saliniteu ;)
Lp

Kad nam riješiš kontroler, onda ćemo pričati ;) ;)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #18 u: Veljača 16, 2015, 21:00:24 poslijepodne »
Rasvjeta koja je na 2/3 akvarija ima 200W ledica, za nju kažete da nije dovoljna?

Koliki bi fotoperiod trebao biti (u full modu, ne računajući sunrise i sunset)?


Sada smo mjerili parametre i oni su:

pH 8,7
KH 8,4
salinitet 1028

Ca 500 (Pero ne vjeruje u test :D )
Mg 1400 (u to vjeruje, jer bi on stalno nešto dodavao da to raste brže :)
NO3 16
PO4 0,04

Jel moguće da se magnezij smanji a kalcij ostane visok?

ups, sad sam tek skužila da pišem na drugom acc
Petra (Dellete)

Pero i Petrica ;)
sad ja vama pitanje koliko u tropima traje dan /noć ?...12 sati od toga odbiješ svitanje i mraćenje i dobit ćete cca. 10 sati svjtla u punom sjaju-toliko ga trebaju u prirodi i koralji..opet ja priroda me ubila :D :D

naravno da Mg može i pada brže nego Ca...jednostavno i u vodi je MG ima 3 puta više ,više je zastupljen ,ako je sve u balansu njega se i više troši jer je ga osim koralja cicaju i svi ostali pa i coralin alge i sl

Nemojte se ništa brinuti akvarij je još mlad i ciklira,a Pero dok je sve OK ne kontrolira i veli pec ne diraj ništa :D :D
No kad pređe dobro stanje granicu,e onda se Perica budi i traži "uzurpatora"  :D :D :up:

ps. i salinitet za start je dosta 1025,nakon godinu dana 1026 max 1027,sad je to too much jer nemate još "stare hrastove" za gnojit,a ribama je također bolje na nižem saliniteu ;)
Lp

Kad nam riješiš kontroler, onda ćemo pričati ;) ;)
E sad ... :)
Evo sutra javim,pa ovakvu uslugu samo imaš kod mene na polovne stvari ;)
ps.
i nemoj uštekavat nekaj u njega kaj ne počinje sa S zavrašava sa E,vidiš da ne tolerira poluproizvode :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #19 u: Veljača 16, 2015, 21:02:21 poslijepodne »
hahahahaha, pa bilo je spojeno samo ono kaj smo spojili skupa .-)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #20 u: Veljača 16, 2015, 21:07:06 poslijepodne »
hahahahaha, pa bilo je spojeno samo ono kaj smo spojili skupa .-)
A što ću nego ti vjerovat,pitao sm Fabia s obzirom da nisam imao slučaj,on kaže da je uzrok "tipa kratki spoj" i da su na to osjetljivi :'(
a ko normalan nije :D :D :D
sutra se čujemo :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: reef by P&P
« Odgovori #21 u: Veljača 17, 2015, 14:52:23 poslijepodne »
sad ja vama pitanje koliko u tropima traje dan /noć ?...12 sati od toga odbiješ svitanje i mraćenje i dobit ćete cca. 10 sati svjtla u punom sjaju-toliko ga trebaju u prirodi i koralji..opet ja priroda me ubila :D :D

Ovo je u osnovi tocno, ali....

U zadnje vrijeme je sve glasnija neka luda teorija i misljenje, da je zemlja okrugla, i da se okrece oko svoje osi, a usput i oko sunca. Stvarno neznam odakle ovakve ideje, teorije i spekulacije, kad svi ustvari znamo da je zemlja ravna ploca, koju na ledjima nosi kornjaca, ali nema veze.

U toj teoriji, ako bi ovo ikako mogla biti istina, onda jedan koralj, ili grupa koralja, koji su fiksna tocka, nikako ne mogu imati 10 sati full suncevu svjetlost. Pricam o PAR-u, naravno.

Iako dan kao takav stvarno traje 12 sati, nebitno, kad gledas pomicanje sunca iznad (i oko) fiksne tocke, onda taj nas koralj od trenutka dok svane, do trenutka dok nije pod direktnim udarom (i maksimalnim parom) sunca, barem 3-4 sata u nekom polusvjetlu, sto naravno ovisi i o poziciji gdje se nalazi (sjena, kut i slicno). I ako uzmes da isti taj period od 3-4 sata sunce udara s druge strane, kad zalazi, onda ti ostaje da je u najidealnijem slucaju, 5-6 sati period kada je koralj izlozen direktnom suncu i maximalnom paru od istog. Sve ostalo je neko polusvjetlo.

Naravno, nisu uracunati ni oblaci, ni kisa, ni ostale tehnikalije koje mogu eventualno utjecati na kolicinu efektivnog svjetla koje dodje do koralja.

Logicno, prirodu mi ne mozemo imitirati nikakvim kontrolerom, jer je kolicina efektivne iskoristive svjetlosti koja dolazi do koralja u svakom trenutku svakako veca nego sto je mi ikada u akvarijskim uvjetima mozemo isporuciti, ali opet.....

Ili ce netko smisliti varijantu rasvjete koja ce kruziti 24 sata oko naseg akvarija, i simulirati svitanje-dan-zalazak-noc.

No, bas zbog ovoga, dosta glasna, i rekao bih dosta ispravna je teorija - 10-12 sati SVJETLA, ali samo 5-6 sati svjetla pod MAKSIMALNOM rasvjetom, i to je dovoljno da koralji budu sretni, rastu zdravo i brzo, a bez stetnih nuspojava prevelike kolicine (i predugog trajanja) jakog osvjetljenja.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: reef by P&P
« Odgovori #22 u: Veljača 17, 2015, 15:05:33 poslijepodne »
sad ja vama pitanje koliko u tropima traje dan /noć ?...12 sati od toga odbiješ svitanje i mraćenje i dobit ćete cca. 10 sati svjtla u punom sjaju-toliko ga trebaju u prirodi i koralji..opet ja priroda me ubila :D :D

Ovo je u osnovi tocno, ali....

U zadnje vrijeme je sve glasnija neka luda teorija i misljenje, da je zemlja okrugla, i da se okrece oko svoje osi, a usput i oko sunca. Stvarno neznam odakle ovakve ideje, teorije i spekulacije, kad svi ustvari znamo da je zemlja ravna ploca, koju na ledjima nosi kornjaca, ali nema veze.

U toj teoriji, ako bi ovo ikako mogla biti istina, onda jedan koralj, ili grupa koralja, koji su fiksna tocka, nikako ne mogu imati 10 sati full suncevu svjetlost. Pricam o PAR-u, naravno.

Iako dan kao takav stvarno traje 12 sati, nebitno, kad gledas pomicanje sunca iznad (i oko) fiksne tocke, onda taj nas koralj od trenutka dok svane, do trenutka dok nije pod direktnim udarom (i maksimalnim parom) sunca, barem 3-4 sata u nekom polusvjetlu, sto naravno ovisi i o poziciji gdje se nalazi (sjena, kut i slicno). I ako uzmes da isti taj period od 3-4 sata sunce udara s druge strane, kad zalazi, onda ti ostaje da je u najidealnijem slucaju, 5-6 sati period kada je koralj izlozen direktnom suncu i maximalnom paru od istog. Sve ostalo je neko polusvjetlo.

Naravno, nisu uracunati ni oblaci, ni kisa, ni ostale tehnikalije koje mogu eventualno utjecati na kolicinu efektivnog svjetla koje dodje do koralja.

Logicno, prirodu mi ne mozemo imitirati nikakvim kontrolerom, jer je kolicina efektivne iskoristive svjetlosti koja dolazi do koralja u svakom trenutku svakako veca nego sto je mi ikada u akvarijskim uvjetima mozemo isporuciti, ali opet.....

Ili ce netko smisliti varijantu rasvjete koja ce kruziti 24 sata oko naseg akvarija, i simulirati svitanje-dan-zalazak-noc.

No, bas zbog ovoga, dosta glasna, i rekao bih dosta ispravna je teorija - 10-12 sati SVJETLA, ali samo 5-6 sati svjetla pod MAKSIMALNOM rasvjetom, i to je dovoljno da koralji budu sretni, rastu zdravo i brzo, a bez stetnih nuspojava prevelike kolicine (i predugog trajanja) jakog osvjetljenja.
točno Damire,ful ovisno o pziciji koralja je 3-4 sata ali kako niko nema LED sunce osim mene :D :D mora frljiti 10-ak sati dabi koralj dobio količinu fotona za svoj razvoj...
pustimo zeku,bez obzira na svjetlo bitna je količina PAR po koralju acropore trebaju od 180 do 240 max ..mjerio neko..čito,book,
dakle ako lupa i PAR i 10 sati onda će koralji ili prerasti akvarij ili će se ofuriti,ovisi koje su vrijednosti....

Ali pošto Pero ima Zetu slobodno može gurati i do 14 sati dnevno  ;) ne bu se niš dogodilo :)

ps.
sorry ali ovo je jače od mene :g015:

Sad stvarno Pero/Petra mogli bi do mene večeras .....ponesite samo conroler :up:

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: reef by P&P
« Odgovori #23 u: Veljača 17, 2015, 15:37:40 poslijepodne »
Slazem se, naravno, ja sam krenuo od pretpostavke da je vecina akvarista paranoicna po pitanju rasvjete, pa se snaga iste mjeri u kw, a ne u nekim watima, u tom slucaju, duze nije nuzno i bolje, medjutim, ako je svjetlo slabije (sto isto ne mora biti mana samo po sebi), onda mislim da ni ne moze previse skoditi sat-dva duzi fotoperiod.

Kako rekoh, niti u jednom trenutku mi ne mozemo isporuciti toliko para i korisnog svjetla, kao sto moze sunce, a imitirati prirodu je prakticki nemoguce.


Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: reef by P&P
« Odgovori #24 u: Veljača 18, 2015, 15:05:05 poslijepodne »
Ja sam svoj poceo prekrivati kada ne radi svijetlo. Neka imaju noć sto tamniju. Dali ima smisla ne znam.