Ožujak 19, 2024, 05:07:08 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Plan 54l mix tank  (Posjeta: 8404 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jvas01

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Novigrad Istra
Plan 54l mix tank
« u: Listopad 08, 2019, 21:40:57 poslijepodne »
Pozdrav, pošto imam jedan akvarij viska od 54l planirao sam ga upogoniti.
Razmisljao sam staviti unutra 2 apistograme, 8-10 crvenoglavih tetri i par coryja i nesto ancistrusa kojih imam viska.
Zanima me podloga, koju da stavim... Od bilja bi stavio samo neke visoke u pozadini, stavi o bi i driftwood i mozda par seryju  stonova...

Pitanje je dali je to u tako maloj litrazi izvedio ili sa niti ne krecem sa time

Drugi slatkovodni od 160l mi se ne da razrondati jer nemam di sa ribama onda  :)

Hvala

Offline Toni1199

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Hlevnica (Krapina)
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #1 u: Listopad 09, 2019, 19:55:14 poslijepodne »
Sve ovisi kakav filter mislis koristiti? Osobno mislim da moze to u tu litrazu uz dovljnu filtraciju

Offline jvas01

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Novigrad Istra
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #2 u: Listopad 09, 2019, 20:49:44 poslijepodne »
Ma imam ovaj haquos 1200 u ovom drugom akvariju a sada mi dolazi novi hydor 600 za ovaj stari pa bi haquosa na ovaj mali stavio..... Malo ce bit overkill al jbg ako bude smetalo cu smanjit protok.

Pijesak stavim manando ili bolje najobicniji sitne granulacije ripa 0,5-1,5mm?

Offline Toni1199

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Hlevnica (Krapina)
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #3 u: Listopad 10, 2019, 01:26:34 prijepodne »
Onda mozes bez straha

Ako ces imari bilje bolje Manado  ;)

Offline Kresho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #4 u: Listopad 10, 2019, 09:02:22 prijepodne »
Onda mozes bez straha

Ako ces imari bilje bolje Manado  ;)

Moze jedno objasnjenje zasto Manado ako ce imati bilje?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #5 u: Listopad 10, 2019, 09:35:50 prijepodne »
zato kaj manado ima CEC efekat i to je OK za bilje jer ce na sebe vezati hranjive tvari.
No manado je isto tak jako lagana podloga i zna biti jako frustrirajuca jer je nosi bilo kakavo strujanje vode, bilo kakave vece ribe i tak.
Ja imam jedan 60x30 sa manadom vec godinama tak da sam prosao sve njegove faze. Podloga je jeftina i dobra ali ima nekih ogranicenja oko kojih bas i nema nekih obilaznih rijesenja.
Osobno bih mu preporucio da radije stavi flourite, je skuplji i muka ga je oprati na pocetku ali ce mu to bitno olaksati zivot kasnije.

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #6 u: Listopad 10, 2019, 22:30:52 poslijepodne »
Sad da se ja malo ubacim.
Trebam mijenjati postavu akvarija i još se borim s podlogama, litraža je tu negdje kao i od kolege.
U igri mi je JBL verzija (Aquabasis plus + manado), ADA verzija (Aqua soil Amazonia + neznam jel treba još nešto uz to) i sada vidim treću verziju od Seachem-a (Fluorite + neznam jel treba još nešto).
JBL sa manadom je najjeftinija varijanta ali kako ne mijenjam baš često postave tražim neku koja traje duuuuugo:-))
Isprika na spamanju teme.

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #7 u: Listopad 10, 2019, 22:34:16 poslijepodne »
Zaboravih napisati u pitanju je biljni akvarij.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #8 u: Listopad 10, 2019, 22:47:11 poslijepodne »
pa manado traje vjecno. Isto kao i flourite. Ljudi to imaju preko 10 godina.
Soil podloge ne traju ni blizu toliko. Ja osobno ih nisam jos koristio ali za ADA kazu da je oko 2-3 godine. Imas i Tropica soil, navadno traje dulje nego ADA. A imas i JBL. Uglavnom, za tih 10l koliko ti treba probas pa vidis.
I nemoj uz manado ili flourite stavljati nista drugo jer ti to onda ostaje unutra i kad se potrosi.

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #9 u: Listopad 10, 2019, 22:57:53 poslijepodne »
Super, hvala na brzom odgovoru.

Manado mi se manje sviđa zbog njegove laganoće.

Sve mi se čini da će prevagnuti flourite.

Hvala još jednom.

Offline Kresho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #10 u: Listopad 15, 2019, 13:33:39 poslijepodne »
Pa zato sam i pitao zasto preporucujete manado jer manado nije hranjiva podloga za bilje niti ce ikada to biti.
Manado je isto kao da stavis samo sljunak u akvarij.
Jedino sto je lagan i leprsav pa se drekeci od riba bolje razgraduju,no to je nedovoljno za ozbiljniji biljni akvarij.
Soil je najbolja opcija ali i najskuplja kod soila se netreba nista stavljati gore kao kod ostalih hranjivih podloga.
I da soil naravno ne traje vjecno,ima svoj period u kojem je plodan. Kao i zemlja za cvijece kad sadis doma biljke na balkonu,nema vjecne zemlje svaka traje cca mjesec do najvise 3 mjeseca .

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #11 u: Listopad 15, 2019, 20:17:49 poslijepodne »
Pa zato sam i pitao zasto preporucujete manado jer manado nije hranjiva podloga za bilje niti ce ikada to biti.
Manado je isto kao da stavis samo sljunak u akvarij.
Jedino sto je lagan i leprsav pa se drekeci od riba bolje razgraduju,no to je nedovoljno za ozbiljniji biljni akvarij.
Soil je najbolja opcija ali i najskuplja kod soila se netreba nista stavljati gore kao kod ostalih hranjivih podloga.
I da soil naravno ne traje vjecno,ima svoj period u kojem je plodan. Kao i zemlja za cvijece kad sadis doma biljke na balkonu,nema vjecne zemlje svaka traje cca mjesec do najvise 3 mjeseca .
Ne bas. Sljunak je potpuno inertan i u njemu nema nicega. Nikada. Manado i ostale podloge bazirane na glini imaju barem nesto (kako koja) ali ono sto imaju je mogucnost da na sebe vezu hranjive tvari iz vode i onda to biljke crpe preko korijena.

Offline Kresho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #12 u: Listopad 15, 2019, 21:20:01 poslijepodne »
Da istina ali nezahtjevne biljke ce uspjevati na manadu i na sljunku potpuno isto,s time da u sljunku neces imati problema sa time da se biljke iscupaju same od sebe. A zahtjevnije bilje nema sanse na manadu bez hranjive podloge jer to kao sto sam rekao od prirodnog otpada sto preradi je mizerno.
Ili naravno dodavanje mikro makro elemenata u velikim kolicinađa sto mi se nikako ne vidi kao jeftinije od kvalitetnog soila.

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #13 u: Listopad 15, 2019, 21:24:40 poslijepodne »
Kad smo kod teme.... Koliko traje soil?.... Dal sta dodat ispod... Po netu vidim da stavljaju neke suplemente u prahu i ako to produžuje njegov zivot koliko sam shvatio
Rijeka/Hrvatska

Offline Kresho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #14 u: Listopad 16, 2019, 09:01:03 prijepodne »
A gledaj idealno bi bilo mijenjati svake dvije godine.
Netreba stediti na tome, zvuci skupo ali svaki hobi izvlaci dosta novaca.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #15 u: Listopad 16, 2019, 10:55:32 prijepodne »
Da istina ali nezahtjevne biljke ce uspjevati na manadu i na sljunku potpuno isto,s time da u sljunku neces imati problema sa time da se biljke iscupaju same od sebe. A zahtjevnije bilje nema sanse na manadu bez hranjive podloge jer to kao sto sam rekao od prirodnog otpada sto preradi je mizerno.
Ili naravno dodavanje mikro makro elemenata u velikim kolicinađa sto mi se nikako ne vidi kao jeftinije od kvalitetnog soila.
Nije stvar samo u tome koliko ce uspjevati nezahtjevne biljke...... Gle, sljunak je OK, manado je OK. Sve zavisi kaj trazis od podloge i kaj mislis imati unutra. I jedna i druga imaju svojih mana. Ni jedna biljka sa nekim malo jacim korijenom se nece iscupati iz manada ako unutra ne uvalis botie ili neke druge divlje ribe. A opet, manado ce ti drzati biljke sa sitnijim korijenom bolje nego sljunak.
A zahtjevnije bilje u nacelu tak i tak traze prihranu preko vodenog stupa pa onda je manje bitno kaj imas ili nemas u podlozi.
Isto vrijedi i za soil. Nije niti soil vjecno hranjiv, opet trebas prihranu i to relativno brzo. Razlika izmedju soila i glinenih podloga postoji u startu ali s vremenom ti se to izjednaci a taj period ovisi o tome kaj drzis u akvariju, odnosno kolika je potrosnja resursa.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #16 u: Listopad 16, 2019, 10:57:42 prijepodne »
Kad smo kod teme.... Koliko traje soil?.... Dal sta dodat ispod... Po netu vidim da stavljaju neke suplemente u prahu i ako to produžuje njegov zivot koliko sam shvatio
Kako koji. i ovisi koliko cackas po njemu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #17 u: Listopad 16, 2019, 11:15:25 prijepodne »
A gledaj idealno bi bilo mijenjati svake dvije godine.
Netreba stediti na tome, zvuci skupo ali svaki hobi izvlaci dosta novaca.
Nema potrebe ako se nije raspao. Soli isti ima CEC kao i glinene podloge i normalno prihranjujes preko vodeng stupa i to je to.
Solil mijenjas kad se pocinje raspadati. Ili po zelji ako imas love. Ali nema potrebe.
A inicijalna cijena Tropica soil- fluorite je tu negdje..... Ili ADA aquasoil. JBL je bitno skuplji.

Pisao sam to vec negdje....... IMO, za ekipu koja radi manje akvarije na krace pruge soil je bolja opcija jer inicijalno daje vise za iste novce a ne trazi se isplativost nakon 5 godina. Za nekoga tko ne radi akvarije za natjecanja ili vece koje zeli imati duze vrijeme bolje je uzeti fluorite jer to traje.......... Ja imam 6 vreca u 120x40 tanku vec 4 godine i stalno je isti. Soil bi vec sigurno morao mijenjati sto je nekih 1500kn troska a meni je krajnji reultat isti.

U manjem je isti manado vec jedno 6-7 godina, prezivo valjda isto toliko generalki i bolji je neko kad je bio novi jer sad vise nije tak lagan i ne leti okolo.

Imao sam i JBL volcano mineral, isto odlicna podloga, jako porozna i gruba i sve se hvata za nju. Problem je kaj je dosta krupna pa nije bas za nekakvo sadjenje i presadjivanje ali za neki nezatjevni u kojem nema puno cackanja je odlicna.

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #18 u: Listopad 16, 2019, 17:58:52 poslijepodne »
Ma pitam jer sam kupio 30 kg tropica aquasoila pa gledam dal jos, sta nabit ispod...
Rijeka/Hrvatska

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #19 u: Listopad 16, 2019, 21:13:46 poslijepodne »
ja ne bi. A pogotovo ne bi mijesao nista sa manadom ili flouriteom jer se to onda s vremenom izmjesa i nikad vise ne mozes to potpuno maknuti a nema koristi od toga.
Eventualno oni cudotvorni praskovi jer to se da isprati kasnije ali nije bas da sam primjetio neku korist od volcano powdera.

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Plan 54l mix tank
« Odgovori #20 u: Listopad 16, 2019, 22:04:40 poslijepodne »
Ma tako i ja razmisljam. Uglavnom to je to. Bilje mi se u akvarijunistopilo nakon sto je 12 g u pogonu, bez promjena a samo sa dodavanjem roottabsa i tekuceg gnojiva. Moram jedan nano uzet da prebacim ribe i razje... Akvarij i poslozit ga nazad.

Kad rjesim zicam vas biljaka
Rijeka/Hrvatska