Travanj 27, 2024, 17:04:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Žuckasta aqua  (Posjeta: 1912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Žuckasta aqua
« u: Ožujak 10, 2011, 01:44:03 prijepodne »
jedno pitanje u vezi žute vode u aq!
Zanima me dali je moguće da voda požuti od anubiasa? (anubias je zdrav, razvija se, ali ima samo nekoliko algi po njemu, ništ strašno).  :)

na drugo stranici još jedno pitanje važnije, svaki odgovor dobro dođe!

Hvala!
« Zadnja izmjena: Ožujak 11, 2011, 12:13:12 poslijepodne od alen_zgb »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #1 u: Ožujak 10, 2011, 01:53:29 prijepodne »
Ne bih rekao da može. Kakva ti je podloga?

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #2 u: Ožujak 10, 2011, 03:00:03 prijepodne »
Da, prije ce  bit da ti je do podloge il filter materijala...

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #3 u: Ožujak 10, 2011, 07:52:40 prijepodne »
podloga mi je kvarcni pijesak 0,3 - 0,6 sive boje. a od filtera neznam dal bi pozutila. imam bluwave 07, ali u njemu imam spuzvu, malo vate i nekoliko keramike, ali crne samo, one plasticne kuglice.. pa neznam od cega bi mogla bas zutiti, ako nije od anubiasa..  :roll:

Offline Mickela

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #4 u: Ožujak 10, 2011, 07:57:41 prijepodne »
Jel imaš kakav panj u akvaću? Panjevima treba najmanje 6 mjeseci namakanja da prestanu puštati tanin. Ono prokuhavanje, pa namakanje u hladnoj vodi pa opet prokuhavanje ne drži vodu.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #5 u: Ožujak 10, 2011, 08:01:58 prijepodne »
Jel imaš kakav panj u akvaću? Panjevima treba najmanje 6 mjeseci namakanja da prestanu puštati tanin. Ono prokuhavanje, pa namakanje u hladnoj vodi pa opet prokuhavanje ne drži vodu.
ne nemam nikakav panj, samo kamen i anubias, i naravno podloga kvarcni pijesak..  :)
neznam od cega, jedino ako moze biti moguce mozda je od rasvijete, ali neznam.. imam sylvania aquastar 18w + jednu plavu lampu (blue) 18w.. pa sad ako nemoze bit od rasvijete onda u cemu je probljem..  -?

Offline Mickela

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #6 u: Ožujak 10, 2011, 08:09:56 prijepodne »
Pa ne znam sad kaj bi onda bilo. Ali sjećam se dok sam imala hladnovodni akvarij, i unutra samo kvarcni pijesak da bi mi voda požutila vrlo često, morala sam mijenjati dosta vode bar 2 puta mjesečno, pa sam ja zaključila da je to od ribljeg otpada.

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #7 u: Ožujak 10, 2011, 14:37:44 poslijepodne »
jel mozes sliknut akvarij pa da vidimo sto tu sve ima, ovako naqpamet je stvarno tesko i zanimljivo :D
pretpostavljam da si ti mijenjao vodu te da bi primjetio da si stavljao zamucenu vodu unutra-npr kakva je kad pukne cijev pa udje malo zemlje...znam da je glupa pitanje al cuj, sto jos moze bit? :D -?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #8 u: Ožujak 10, 2011, 14:42:02 poslijepodne »
još nismo pitali koliko često koliko mijenjaš vodu, kako i kako često usisavaš, te za koliko vremena voda požuti?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #9 u: Ožujak 10, 2011, 17:43:14 poslijepodne »
još nismo pitali koliko često koliko mijenjaš vodu, kako i kako često usisavaš, te za koliko vremena voda požuti?
svakih tjedan dana vadim oko 30-40% vode, neusisavam, jer nemam potrebu za time, sve mi cistaci pociste, a i malawci, od njih nemoze ostat nista na podu.. ali kad ocistim cijeli akvarij, znaci generalno, nakon manje od mjesec dana postane zuckasta.. filter cistim svakih 10 dana, ili 2 puta mjesecno, ovisi kako kad..  :)
inace u akvariju mi je sve okej, hranim ih hranom cichlid granule i na listice, hranu pojedu u roku par sekundi, nestavljam previse, od hrane sigurno nije..
a trenutno u akvariju se nevidi ta je voda zuta, jer mi je upaljena plava lampa zajedno sa sylvaniom aquastar, pa tako da izgledaju skupa super, ali kada vadim vodu svakih tjedan dana, voda mi bude zuta u posudi, pa mi je to cudno, od cega se to događa.. mozda je to normalna pojava, ali od cega zuti, to mi neide u glavu..  -?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #10 u: Ožujak 10, 2011, 17:50:39 poslijepodne »
evo ovdje je tema sa akvarijem pa da nestavljam slike, to je slikano nakon 2 tjedna od kad je pokrenut, taman kad su ribice dosle unutra..
voda u tom periodu slikanja nije bila zuta, ali ni sad se toliko nevidi, ali kazem kad ju mjenjam nakon svakih tjedan dana (cca 30%), u posudi mi bude zuta..
a sto se tice stanara unutra, tamo na temi ih ima dosta, ali sada ih je manje, jer su neke otisle, pa da nebi rekli da je previse riba, pa da nebi bio to problem.. :)

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=56356.0

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #11 u: Ožujak 10, 2011, 20:24:43 poslijepodne »
lijep akvarij  :up:
a cuj, mi smo mislili da ti je voda ful zuta kao kad stavis panj...inace to ti je normalno da voda dobije laganu boju koju vidis kad mijenjas vodu, sad ako je onako prozirno zuckasta do jedva vidljivo to je normalno jer se uvijek otopi malo hrane i od izmeta i sl... drugo je ako je voda ful zuta...probaj stavit panj unutra pa ces nakon tjedan dana shvatit da imas bistru vodu  ;)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #12 u: Ožujak 10, 2011, 21:31:25 poslijepodne »
lijep akvarij  :up:
a cuj, mi smo mislili da ti je voda ful zuta kao kad stavis panj...inace to ti je normalno da voda dobije laganu boju koju vidis kad mijenjas vodu, sad ako je onako prozirno zuckasta do jedva vidljivo to je normalno jer se uvijek otopi malo hrane i od izmeta i sl... drugo je ako je voda ful zuta...probaj stavit panj unutra pa ces nakon tjedan dana shvatit da imas bistru vodu  ;)
hvala!
da imas pravo, to je valjda normalno da bude tako malo zuckasta, ali eto mene je malo zanimalo to, jer mi nije islo u glavu kak je zuckasta kad ju vadim, al imas pravo moze bit od hrane i izmeta kad se malo otopi u vodi.. mozda sam malo krivo obrazlozio pitanje, ali nadam se da smo dosli do zakljucka, to je najbitnije..  :up:
ali ipak hvala svima na pomoci!  :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #13 u: Ožujak 11, 2011, 00:23:45 prijepodne »
u svakom slučaju ta boja nije zdrava, jer potjeće od fenola nastalih raspadanjem bjelančevina.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #14 u: Ožujak 11, 2011, 02:04:25 prijepodne »
u svakom slučaju ta boja nije zdrava, jer potjeće od fenola nastalih raspadanjem bjelančevina.
a postoji li neki lijek za to, tj nesto da se to ukloni ta boja?  :o

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #15 u: Ožujak 11, 2011, 08:40:43 prijepodne »
u svakom slučaju ta boja nije zdrava, jer potjeće od fenola nastalih raspadanjem bjelančevina.
a postoji li neki lijek za to, tj nesto da se to ukloni ta boja?  :o

Jel stavljas FFM kod izmjene vode?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #16 u: Ožujak 11, 2011, 09:33:19 prijepodne »
izmjena vode i aktivni ugljen, ali on se brzo zasiti i može biti neugodan.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #17 u: Ožujak 11, 2011, 12:00:45 poslijepodne »
u svakom slučaju ta boja nije zdrava, jer potjeće od fenola nastalih raspadanjem bjelančevina.
a postoji li neki lijek za to, tj nesto da se to ukloni ta boja?  :o

Jel stavljas FFM kod izmjene vode?
da ali ne kod svake izmjene vode, jer vise volim da to bude malo prirodno..

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #18 u: Ožujak 11, 2011, 12:09:57 poslijepodne »
izmjena vode i aktivni ugljen, ali on se brzo zasiti i može biti neugodan.
ali nemam aktivni ugljen u filteru.. znam da od njega zna voda pozutjeti, zato ga i izbjegavam..

Vazno pitance!
Ovako, imam jednog kolegu, koji drzi samo zlatne ribe u aq, aq je 120x40x50v, 240lit, unutra ima vece zlatne ribe, tj koi šarani, karasi i td.. ima vanjski filter od eheim-a ja mislim, filter cisti do 600lit aq, pridrzava se stalne izmjene vode svakih tjedan dana, ubacuje FFM i sve sto je moguce da razbistri vodu, isao je po shopovima, pricao s ljudima, ali nikad nije uspio rijesiti problem.. Sad sto se tu događa, njemu je voda u aq jako zuta, ajmo reci kao smeđa, ribe se tesko da vide kad su na straznjoj strani aq.. dali mozda netko moze pomoc i zna problem? kad on razmjeni vodu i stavi FFM, voda bude bistra kojih 5-7 dana, ali nakon toga u jednoj noci postane kao inace zuto-smeđa.. Pa me je zamolio da pitam nekoga od vas, što tocno jest da mu tako žuti! Hvala na svakom odgovoru i pomoći! :up:

Offline zeljkok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 288
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Vrbik
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #19 u: Ožujak 11, 2011, 15:51:42 poslijepodne »
izmjena vode i aktivni ugljen, ali on se brzo zasiti i može biti neugodan.
ali nemam aktivni ugljen u filteru.. znam da od njega zna voda pozutjeti, zato ga i izbjegavam..

Vazno pitance!
Ovako, imam jednog kolegu, koji drzi samo zlatne ribe u aq, aq je 120x40x50v, 240lit, unutra ima vece zlatne ribe, tj koi šarani, karasi i td.. ima vanjski filter od eheim-a ja mislim, filter cisti do 600lit aq, pridrzava se stalne izmjene vode svakih tjedan dana, ubacuje FFM i sve sto je moguce da razbistri vodu, isao je po shopovima, pricao s ljudima, ali nikad nije uspio rijesiti problem.. Sad sto se tu događa, njemu je voda u aq jako zuta, ajmo reci kao smeđa, ribe se tesko da vide kad su na straznjoj strani aq.. dali mozda netko moze pomoc i zna problem? kad on razmjeni vodu i stavi FFM, voda bude bistra kojih 5-7 dana, ali nakon toga u jednoj noci postane kao inace zuto-smeđa.. Pa me je zamolio da pitam nekoga od vas, što tocno jest da mu tako žuti! Hvala na svakom odgovoru i pomoći! :up:

Meni se čini da je slaba filtracija kod kolege jer zlatne jako prljaju. FFM uspije razbistriti vodu ali i filter mora odrađivati svoje, a isto tako bitno je i koje filter medije ima u vanjskom filteru. Puno je tu faktora u igri.

Jednom tjedno nije dovoljno samo izmjeniti 30% vode nego i posalgati dno. Koliko se god nama činilo da je dno čisto, bez algi (tak je kod mene  :)) salganjem dna se vidi koliko je smeća u šljunku, kada se to sve uskovitla u "salgeru".

Znači neka kolega jednom tjedno čisti dno uz 30 % izmjenu vode. Neka provjeri medije u filteru, možda ih godinama nije mijenjao pa su se već zasitili odnosno nisu više porozni (keramika).


Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #20 u: Ožujak 13, 2011, 12:40:35 poslijepodne »
izmjena vode i aktivni ugljen, ali on se brzo zasiti i može biti neugodan.
ali nemam aktivni ugljen u filteru.. znam da od njega zna voda pozutjeti, zato ga i izbjegavam..

Vazno pitance!
Ovako, imam jednog kolegu, koji drzi samo zlatne ribe u aq, aq je 120x40x50v, 240lit, unutra ima vece zlatne ribe, tj koi šarani, karasi i td.. ima vanjski filter od eheim-a ja mislim, filter cisti do 600lit aq, pridrzava se stalne izmjene vode svakih tjedan dana, ubacuje FFM i sve sto je moguce da razbistri vodu, isao je po shopovima, pricao s ljudima, ali nikad nije uspio rijesiti problem.. Sad sto se tu događa, njemu je voda u aq jako zuta, ajmo reci kao smeđa, ribe se tesko da vide kad su na straznjoj strani aq.. dali mozda netko moze pomoc i zna problem? kad on razmjeni vodu i stavi FFM, voda bude bistra kojih 5-7 dana, ali nakon toga u jednoj noci postane kao inace zuto-smeđa.. Pa me je zamolio da pitam nekoga od vas, što tocno jest da mu tako žuti! Hvala na svakom odgovoru i pomoći! :up:

Očito je problem u "većim zlatnim ribama" i neadekvatnom (premalom) akvariju pa ni nominalno 3 puta veći filter nije dovoljan. Filter najvjerovatnije ima protok ali nema zapreminu za . Mutna -žučkasta voda se i tu očito može riješiti češćom izmjenom vode, očito 2x tjedno

BTW neće od aktivnog ugljena voda požutjeti (neki znaju povećati fosfate), ali ako naleti nešto prema ćemu ima veći afinitet može naglo ispustiti ono što je skupljao polako. U tome leži problem.
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2011, 12:54:31 poslijepodne od Marko_Sp »

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Žuckasta aqua
« Odgovori #21 u: Ožujak 14, 2011, 03:05:00 prijepodne »
da i ja mislim da ima slabu filtraciju, budem ja njega kontaktirao, pa otisao da vidim kako to sve kod njega funkcionira, pa cu vidjet kako sto radi..
iako moze biti i do riba, jer unutra su dosta velike ribe, ja sam mu vec govorio da je premali aq za te ribe, ali posto on njega ima u zidu, a sve je to napravljeno po mjeri tog akvarija, pa tako da nebi mogao ici na veci na zalost, iako bi on to zelio.. ali nece ni na jedne druge ribe osim zlatnih, ribe jesu lijepe ali nisu bas za kucne aq, vise su za jezera po meni, jer imaju sigurno nekih 15cm pa cak i vise.. a sto se tice FFm-a, rekao je da ga koristi pri svakoj izmjeni vode, vidjet cu s njim..
Hvala svima na savjetima i odgovorima, ako je jos tko imao koji slican problem, neka slobodno napise, svaki savjet ili preporuka dobro dode..  :up: