Travanj 27, 2024, 15:33:47 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432008 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1900 u: Rujan 24, 2012, 18:30:14 poslijepodne »
Ostalo mi podosta susenih plodova, nesto svjezih i jos vise nedozrelih pa se dosjetio zanimljivom poklonu za prijatelje: spomenute papricice, simpaticne boce od 2,5dcl s cepom za 6kn/kom i litra octa.

Nagurao sastojke u bocice, prelio s kipucim octom i nakon 24 sata osusene papricice dobile originalnu boju i oblik, a inace proziran ocat poprimio zlokobno zlatnu boju :)
Ne mogu zamisliti kakav ce to postati otrov kad jos malo odstoji jer jako dobro znam da jedna kap iz boce s pola litre octa i dvije papricice gadno zaljuti pun tanjur :)


S obzirom kako se cijela kolicina instant razgrabila mogao bih sljedece godine pokrenuti omanju manufakturu.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1901 u: Rujan 24, 2012, 18:43:30 poslijepodne »
Sto se tice nezrelih, u jednoj vrhunskoj knjizi sam procitao da je koncentracija kapsaicina najveca u trenutku kad paprika pocne mijenjat boju... cim ulovim vremena cu pretipkati sve sto pise o chili paprikama i tu napisati! Ove flasice se opake cine hehehe!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1902 u: Rujan 24, 2012, 19:36:13 poslijepodne »
A knjiga je ? ;)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1903 u: Rujan 24, 2012, 19:37:26 poslijepodne »
Sto se tice nezrelih, u jednoj vrhunskoj knjizi sam procitao da je koncentracija kapsaicina najveca u trenutku kad paprika pocne mijenjat boju...

Vidiš, vidiš... ovo nisam znao. Uvijek sam mislio da što je zreliji plod, količina kapsaicina je veća. Ali kad malo razmislim, ima to smisla: u momentu kada paprike počnu mijenjati boju (obično iz zelene) u narančastu ili crvenu su i u prirodi najprimjetljivije potencijalnim proždrljivcima, pa je logično da su tada najljuće jer su i najranjivije (sjemenke još nisu posve zrele, pa ako ih netko tada pojede, ode sav trud u propast).

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1904 u: Rujan 24, 2012, 19:43:14 poslijepodne »
Ne znam napamet ime, knjiga je o kuhanju, o namirnicama, nije mi trenutno pri ruci... uskoro cu sve prepisati. Onako citam i skuzim da nasi autori poput recimo Ane Ugarkovic prepisu bez beda po cijelu stranicu haha...
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1905 u: Rujan 24, 2012, 20:01:51 poslijepodne »
Krenuo sam nadobudno prepisivati, a onda skuzio da je toga previse pa cu uslikati i staviti ovdje slike. Ovo je knjiga:
http://www.amazon.com/On-Food-Cooking-Science-Kitchen/dp/0684800012
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1906 u: Rujan 24, 2012, 20:10:59 poslijepodne »
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1907 u: Rujan 24, 2012, 20:20:18 poslijepodne »
Onako citam i skuzim da nasi autori poput recimo Ane Ugarkovic prepisu bez beda po cijelu stranicu haha...

Nikada nisam shvatio kako je ta ocvala nesretnica stekla status hrvatske kuharske dive... :dead:.  Pa njeno "kuhanje" se sastoji 80% od prezentacije/dekoracije, a i to što skuha je besramno ukrala (i to nemušto) iz raznih dostupnih kuharica. U potpunosti zaslužuje naslov "hrvatskog ženskog Jamie Olivera" (u kulinarskom svijetu potnatom kao Jamie OliveOil  :D ).

P.S. Ruki, ta knjiga izgleda vrijedna kupnje. Mislim da je to moja iduća narudžba s Amazon-a  :up:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1908 u: Rujan 24, 2012, 20:20:45 poslijepodne »
Sto se tice nezrelih, u jednoj vrhunskoj knjizi sam procitao da je koncentracija kapsaicina najveca u trenutku kad paprika pocne mijenjat boju...

Vidiš, vidiš... ovo nisam znao. Uvijek sam mislio da što je zreliji plod, količina kapsaicina je veća. Ali kad malo razmislim, ima to smisla: u momentu kada paprike počnu mijenjati boju (obično iz zelene) u narančastu ili crvenu su i u prirodi najprimjetljivije potencijalnim proždrljivcima, pa je logično da su tada najljuće jer su i najranjivije (sjemenke još nisu posve zrele, pa ako ih netko tada pojede, ode sav trud u propast).


Mislim da nije to u pitanju posto su sjemenke zrele jos u zelenim plodovima (provjerio), a ptice kao uobicajeni raspacivaci sjemenja nemaju receptore s kojima bi mogle osjetiti capsaicin.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1909 u: Rujan 24, 2012, 20:33:30 poslijepodne »
Andrej, bas to o pticama pise u tekstu... kaze da sisavci jedini imaju receptore. :)

Sto se tice Ane Ugarkovic, ono sto mi je kod nje dobro je da nikad ne napravi nesto da se zgrozis poput recimo gospodina Alma Čatlaka (aka Cro Chef) koji je znao ici u Dobro jutro Hrvatska, ne znam ide li jos uvijek. Samo sto nisam imao pojma da nista od toga nisu njeni recepti. Slabo gledam televiziju, ali ne znam ima li netko na nasim televizijama koji kuha bolje od nje? Znam jedino da Tom Gretic ima neke kratke receptice, ali to je ono minuta-minuta i pol. Srecom pa je tu internet. :)

I slazem se Nino ovo kako si odlucio paznju prebaciti na okus papricica. Naime, skoro svaki dan jedem Nagabon i uopce mi se ne svidja ta aroma i jos malo pa ce mi se zgaditi do kraja. Sljedece godine cu samo po jednu od par ekstra ljutih posaditi, ostalo sve ovako manje ljute i finije.

Sto se knjige tice, meni se jako svidja... ukupno sam mozda 15 stranica procitao jer nemam bas nesto vremena, prije spavanja otvorim bez veze i gdje otvorim to procitam. :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1910 u: Rujan 24, 2012, 20:37:14 poslijepodne »
Cim je vidim kako barata nozevima sve mi je jasno :)

Odlicno stivo s vise konkretnih podataka na tri stranice nego u cijeloj tipicnoj slikovnici koje se obicno prodaju kao specijalizirane knjige o papricicama. Jedino nije tocno da se ljutina potencira visokom temperaturom i susom ali to smo ionako svi zborno pjevusili te da masnjikava hrana ili tekucine ne cine nikakvunrazliku pri ispiranju ljutine iz usta - tko je god par puta gricnuo pokoji otrov zna pravu istinu :)

Sto se tice najjaceg stupnja ljutine tu je kolega malo nedorecen ;) - najveca koncetracija capsaicina je obicno uoci pocetka dozrijevanja i ona s dozrijevanjem ploda vise ne raste ali niti ne opada.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1911 u: Rujan 24, 2012, 20:39:12 poslijepodne »
Inace danas pocinje Masterchef na Nova u 22:00,  na zalost bez Gretica :(

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1912 u: Rujan 24, 2012, 20:55:30 poslijepodne »
Zena je motoricki losija, to se vidjelo na Plesu sa zvijezdama, zbog toga i takvo baratanje nozevima :) Ali i dalje mislim da zena zna dosta o kuhanju, pa sto ako je i streberaj :D

U onom filmu sto je Nino stavio kazu da kazein, protein mlijeka mice kapsaicin s receptora djelujuci kao detergent tako da i dalje nisam siguran da je masnoca ta koja pomaze. Mislim, naravno da pomaze buduci da je kapsaicin hidrofoban, ali ne bih uzeo vrhnje prije od mlijeka... dobro prijedlog mi je dao prijatelj kemicar dok smo tukli po Nagabonu kad sam presao prstima po svjeze obrijanoj bradi - koristiti kremu. :)

Sto se tice toga sto utjece na ljutinu, skeptican sam oko svega toga kad nitko nije napravio neki standardiziran test i pravo istrazivanje... ili ipak jesu pa sam propustio?

Sto se tice tekucina, pomaze svaka hladna tekucina jer sporije receptori okidaju tada... to sam sam testirao :D Takodjer, probajte nesto toplo popiti da osjetite kad pocne jace receptor okidati haha

Nema vise Gretica na Masterchefu?  :down: Znam da se pricalo da ga nece biti jer nije pristao na kuhanje s konzerviranim namirnicama, al sam mislio da ce se dogovoriti. Ostaje dakle onaj stariji gospodin kojemu je sve fino i Mate Jankovic koji je samo gledao Gretica i cekao sto ce on reci i sve se s njime slozio? :D

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1913 u: Rujan 24, 2012, 21:28:20 poslijepodne »
Na zalost prije je tu jedan problem s pretjeranom konzumacijom, da ne ulazim u daljnje traceve.

Citajuci Neilova promisljanja i od tipa koji je kreirao Butch-T hibrid vidljivo je da svi vrlo revnosno gnoje i navodnjavaju (Neil se navukao na bokashi), posebno'ovaj zadnji ucestalo tvrdi da zadovoljna biljka daje najljuce plodove, a nekako sam im sklon povjerovati :)

Koliko sam vidio imaju novog namrgodenog kuhara u ziriju, a jos mi je draze sto se otarasili dosadne Mamutice i zamijenili je s Igorom Mesinom koji bi mogao biti ugodno osvjezenje.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1914 u: Rujan 24, 2012, 22:16:47 poslijepodne »
Opaaaa, Dino Galvagno hahaha, da ne ulazim u daljnje traceve, moglo bi ovo biti zanimljivije nego lani hehehehe... a Mate Jankovic nastavlja po obicaju od lani - "sve se slazem, sve je vec receno" :D

Tko ima Facebook, nek potrazi stranicu od Hippyseed company, dosta je Neil azuran i stalno neke nove stvari stavlja, ukljucujuci ovo sto Andrej pise. Bolja je Neilova procjena ljutine nego svi laboratoriji kad imaju strasna odstupanja!

Opcenito ne pozdravljam zamjenu zene muskim, ali Igor Mesin je fora! :)

Andrej, ti si vec sve paprike pobrao? Kod mene dosta toga zelenog jos ima i gledam prognozu i cini mi se da ih mogu jos ostaviti na biljkama, sto ti mislis?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1915 u: Rujan 24, 2012, 22:26:33 poslijepodne »
Kako je Tom odustao tako je Matin ego dosegnuo nove visine - "ja sam ambasador", eventualno cesanja jaja pred kamerama :)

Sljedeca dva tjedna je prognoza dobra tako da nista ne skidam, posebno ne Douglah koji je tek uzeo zalet.

Ali tek da  vidis kako se svjeze proklijale biljke vesele ovo suncu :). TSB-T stare ravno mjesec dana izgledaju bolje nego zimske nakon tri mjeseca :)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1916 u: Rujan 25, 2012, 13:07:56 poslijepodne »
Moji Super Chili-ji i C. frutescens hibridić ponovo procvali kao ludi i zametnuli gomile plodova. Živjela topla jesen!  :D

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1917 u: Rujan 27, 2012, 13:06:26 poslijepodne »
 Zahvaljujem se dekloku i Rukiju na poslanim papričicama! :klap: :up:

Nego da krenem sa prićom:danas ujutro otvaram poštu i dvije koverte,odmah sam znao,papričice su tu!!
Dolazak kući i otvaranje koverti i onda dilema,koju prvu kušati?! :D
Odluka je pala na Rukijev nagabon,oprezno prvo odrežem mali komadić vrha,skupim hrabrosti i dobro ga prožvaćem.......okus odličan,ljutina se lagano pojavljuje,ali
nekako mi je to slabo (opet neka paprika za curice). :D :D
Ohrabren prvom kušnjom,režem načetu papriku na pola i cjelu polovicu trpam u usta,dobro prožvaćem i gutnem........opet okus odličan,ALI onda počinje ljutina koja
se samo pojačava i pojačava,sve sluznice počinju raditi,nekako mi fali zraka....ma kakva paprika za curice....sada nakon cca dva sata od konzumacije,još osječam
lagano peckanje u ustima i grlu,ali to je to!! :up: :up:
Sjemenke sam stavio sa strane pa ću se i ja okušati u uzgoju.

Deklok,tvoje papričice će pričekati konzumaciju,treba opet skupiti hrabrosti!!! :D
Jedino mi je žao što nisam uspio doći do jolokie,pa da i nju probam.
Who dares-wins!

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1918 u: Rujan 27, 2012, 14:34:50 poslijepodne »
@AndrejX, možeš mi pliz reći gdje si kupio ove flašice od 2.5 dcl ?
Inače  sam jedno 10-tak sirovih polovica  jolokia stavio u 3 litre (ne prokuhanog octa) i to je stvarno brutala. Najbolje bi bilo nabaviti neku bočicu s kojom se nakapa i sitno dozirati...

Zanima me zašto prokuhavaš ocat ? Znam da se i za zimnicu prokuhava...što će biti ako ga ne prokuham ?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1919 u: Rujan 27, 2012, 14:43:42 poslijepodne »
Koliko ja znam najveći izbor staklenih boca u Zagrebu je u Bumbaru (http://www.bumbar.hr/), ja uvijek tamo odlazim u nabavku.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1920 u: Rujan 27, 2012, 15:36:46 poslijepodne »
Kao sto je kolega napisao u Bumbaru je fantastican izbor.
Prokuhao sam zbog susenih plodova koji se vrate u normalu vec nakon pola sata i vec dan kasnije je ocat dobio zlatnu boju i nije zdravo pribliziti bocicu na pola metra blizu glave, dok s hladnim sve to traje znatno dulje,

Inace jucer kolega slavio rodendan i kako to vec biva pojavilo se nekoliko potencijalnih kandidata, a kao za inat sve sam zrele plodove potrosio na ove bocice.

Pokupio par zelenih Douglaha, uzeo malu dijabeticarsku injekciju i u svaki plod ubrizgao 50 jedinica octa.

Kaze da je nevjerojatno kako se odrasli muskarci mogu glasati kao krdo jelena uoci parenja :) :)

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1921 u: Rujan 27, 2012, 16:54:04 poslijepodne »
Hahahah koji sadist!  :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1922 u: Rujan 28, 2012, 11:24:07 prijepodne »
Ugodno topli jesenski dani s vrlo visokom vlagom i papricice dozivljavaju novu renesansu s morem novih cvjetica od kojih se gotovo svaki i oplodi:



Offline mops

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1923 u: Rujan 30, 2012, 23:40:55 poslijepodne »
danas su ifsilon i kija88 promovirali ovaj topic na AkTeru tako da su uvalili jedan chilli volonteru....bilo je zgodno za gledati izraz lica u trenutku žvakanja papričice  :AkTer:
...buduća "zločesta" teta veterinar :P....

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1924 u: Listopad 01, 2012, 19:41:26 poslijepodne »
probala je ekipa lod mene na rodjendanu i dosta ih je plakalo...ukljucujuci i mene... :)  :up:
my dragon in my <3