Travanj 16, 2024, 07:51:13 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Molim savjet oko odabira objektiva.  (Posjeta: 3490 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Molim savjet oko odabira objektiva.
« u: Prosinac 08, 2010, 15:16:05 poslijepodne »
Konačno je došlo vrijeme da pređem na SLR  :)
Odluka je pala na 60D, sad me samo zanima koji kit uzeti s obzirom da razlika u cijeni i nije prevleika a da si još jedan objektiv neču priuštiti bar sljedečih šest mjeseci.
Znači;
Canon EOS 60D, kit 18-135 IS  ili Canon EOS 60D, kit 17-85 IS
ili uzeti samo tijelo i neki drugi objektiv ali 4000 kn mi je limit.


ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #1 u: Prosinac 08, 2010, 15:56:32 poslijepodne »
Ja bih uzeo 50d prije nego 60d, canon isao daungrejdati x0D seriju s tim modelom tako da i podjednako kostaju, a mislim da je 50d bolji.
Dakle imas 4000kn za objektiv? A da na firmu nekak uzmes pa 15-85 is usm? Osobno bih uzeo 17-40.... al svi su ti nesto skuplji od 4 tisuce.
Nije losa opcija ni neki objektiv fiksne zarisne duljine 50mm pa kad se malo financijski oporavis onda uzeti nesto solidno.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #2 u: Prosinac 08, 2010, 17:14:48 poslijepodne »
dobro tuljan zbori za objektv a za odnos 50d i 60d ne znam.........
60d više nema robusno i metalno tijelo kao što ima 50d, već je cijeli od plastike.....ali ipak je novi model....... pitanje je samo koliko ga misliš čuvati.....
ja sam nedavno prodao 400d koji je samnom bio svukuda i nije imao ni jedne ogrebotine tako da to možda nije ni uvjet.......
čitao sam svašta i o jednom i o drugom a ako želiš poslati ću ti linkove na oba testa od iste ekipe............ oba su dobra i nećeš ni sa jednim pogriješiti.......
ako možeš "staviti ruke" na oba probaj koji ti više paše u ruci........ osobno imam 50d i zadovoljan sam.......

evo linkovi za testirane objektive.....

http://www.photozone.de/canon-eos

tu imaš oba koja si spomenuo ti i onaj što ga je ruki predložio......

ps: a njuškalo za kupiti neki polovan objektiv?....uvjek se nađe dobra stvar samo malo "njuškati"...... 8)
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #3 u: Prosinac 08, 2010, 17:15:18 poslijepodne »
Neznam  :nerd: nisam neki stručnjak pa sam pročitao par testova i komparacija 50 i 60, u biti 50 ima metalno tijelo i 1 sliku u sekundi više, obije stvari bez kojih mogu živjeti, sve ostalo je na strani 60, posebno mi se sviđa pokretni ekran kojeg sam često koristio na starom fotiču, mogučnost snimanja videa (skoro nikad ne koristim ali nek se nađe  :) ) i to što u 60 mogu metnuti SD kartice koje več imam.
Fiksni objektiv nebi uzimao kao prvi, želim se odmah "igrati" s fotičem, znači i slikati klince na priredbi u školi, pejsaže oko kuče, akvari i tak to  :) znam da su zum objektivi kompromis ali s obzirom da se za sad moram zadovoljiti s jednim objektivom mora biti tak.
Ko ima u ponudi 15-85 is usm? Trgovina gdje obično kupujem info opremu ga nema u cjeniku?
 
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #4 u: Prosinac 08, 2010, 17:17:08 poslijepodne »
Njuškalo i ništa polovno mi momentalno ne igra, mora biti iz dučana.
Hvala na linku.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #6 u: Prosinac 08, 2010, 17:28:31 poslijepodne »
Ksu ti je trenutno najjeftiniji pa kod njih pogledaj. I svakako ti savjetujem, koliko se sjecam tvoje šape, da probas oba aparata, to je dosta bitno da vidis kako ti lezi. Osim izrade, nijanse ih razlikuju i taj zakretni ekran je uistinu prednost! Onda 60d? Mrak i dobro dosao u akvarij.net-canon prosirenu obitelj! :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #7 u: Prosinac 08, 2010, 18:07:18 poslijepodne »
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #8 u: Prosinac 08, 2010, 18:30:05 poslijepodne »
Da se ubacim u temu, sto se tice odabira objektiva, sto iskusniji fotografi (vidim da vas ima  :) ) misle o Sigminim objektivima za Canone (u mom slucaju za Olympusa) ??

http://www.prizma-foto.com/Proizvodi/Objektivi/tabid/64/Default.aspx

Ja sam gledao nesto za sebe i koliko vidim, sto se tice omjer kvalitete vs. cijene, to puno vise isplati nego uzimati original objektive... Ili grijesim? U svakom slucaju, napisite misljenje hehe, svaki savjet je  :zagrljaj:
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #9 u: Prosinac 08, 2010, 18:57:55 poslijepodne »
Ozoman988
Sigma mi se pokazala kao kvalitetan objektiv.... bio sam super zadovoljan sa svojom........
Čuo sam samo da treba naletit na kvalitetan objektiv  (naglašavam čuo) jer varira kvaliteta.......... možda je to ostalo od prije jer ja na lošu nisam naletio......
ne znam kako se sigma ponaša na 4/3 od oly-a ali treba probati prilikom kupnje pa viditi...........ako se može, naravno.....
sad, svaki proizvođač ima i loše i dobre objektiva. generalno, koliko para toliko muzike........
npr. canon 17-55 i 18-55. prvi f2.8 drugi f3.5-5,6.....prvi 7700, drugi 1700.........  slično a velika razlika........
tako je sa svim objektivima.........
« Zadnja izmjena: Prosinac 08, 2010, 19:22:54 poslijepodne od mega »
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline Ozoman988

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 394
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #10 u: Prosinac 08, 2010, 19:09:29 poslijepodne »
Ma ja sam to ovako, cisto informativno gledao, nesto mi je upalo u oko, a kupovati bas od Olympusa (ili bilo koje druge firme cije je tijelo) objektiv mi je preskupo, a vidim da ovdje, kao prvo postoji puno veci izbor, a i cijena je znacajno niza. E sada, kvaliteta i to... Naucio sam iz vlastitog iskustva da pri kupnji bilo cega (kompa, fotica, sta god) mozes naletiti i kod najbolje firme na los primjerak i onda je party time  X-(
Zagreb/Jarun 098/9019849

Kozicnjak by Ozo

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #11 u: Prosinac 08, 2010, 19:48:21 poslijepodne »
Mozda je najbolje uzet ipak za pocetak 18/55 kit objektiv, mozes ga nac u oglasniku polovnog a nekoristenog za kojih 300kn , ljudi koji ga kupe sa foticem ga cesto odmah prodaju i kupuju bolji objektiv.
...a za tu lovu i za pocetak je ok, kasnije ga ti prodas opet za 300kn i kupis si nes bolje kad tocno budes znao sta zelis.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #12 u: Prosinac 08, 2010, 22:35:51 poslijepodne »
Da kupujem prvi dslr, mislim da bih isto tako napravio.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #13 u: Prosinac 09, 2010, 12:21:27 poslijepodne »
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52477.0

evo jednog "dobrog" objektiva......ja garantiram!....... 8)
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #14 u: Prosinac 11, 2010, 03:23:05 prijepodne »
Pa i to nije toliko losa varijanta.

Osobno kad sam uzimao aparat, kupio sam tijelo 40D i uz njega 17-40, nikad nisam pozalio... Nije bas za slikati akvarij, ali pretpostavljam da u vecini akvarija (biljnih) imas dosta vise svijetla nego ja (ciklidni), a i ribe su nesto sporije tako da bi se sigurno izvukle dobre fotke.

Ako imas nekoga u Italiji ovo bi ti moglo ustediti dosta novaca: http://www.sanmarinophoto.com/page_view.php?style=HOME&layout=CATEGORIA&IDMCAT=24&IDCAT=116&testo_cerca=&cerca_codice=&tendina_marca=&tendina_modello=&tendina_ordina=&pos=14

Kad sam kupovao znam da me ispalo tijelo + objektiv po cijeni samo tijela kod nas. Ne pratim toliko vise, ali vjerujem da jos uvijek imaju puno bolje cijene...

Offline JED2i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #15 u: Prosinac 11, 2010, 10:48:48 prijepodne »
Konačno je došlo vrijeme da pređem na SLR  :)
Odluka je pala na 60D, sad me samo zanima koji kit uzeti s obzirom da razlika u cijeni i nije prevleika a da si još jedan objektiv neču priuštiti bar sljedečih šest mjeseci.
Znači;
Canon EOS 60D, kit 18-135 IS  ili Canon EOS 60D, kit 17-85 IS
ili uzeti samo tijelo i neki drugi objektiv ali 4000 kn mi je limit.


čuj ja bi ti preporučio da ne ideš na kit objektive, uzmi tijelo i neki kvalitetniji objektiv, kit će ti bit dobar prvih mjesec dva i onda ćeš ga prerast
na webshopu ksu imaš dosta objektiva
kolko love bi imao za taj dodatno objektiv? jel to tih 4 000 kn?
 

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #16 u: Prosinac 11, 2010, 10:57:36 prijepodne »
Da,4000 kn cca makar ako bi bio baš neki bitno bolji objektiv nego ovi u kitu išao bi do 5000.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline JED2i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #17 u: Prosinac 11, 2010, 12:03:41 poslijepodne »
hmmm...ovak....za prvi objektiv ti nebi preporučio nikaj usko, tj usko rasponom
moj prvi je bio 28-135 is usm, i mogu ga preporučit, za te novce odličan objektiv, pokriva odličan raspon
17-40 je puno bolji objektiv, sa puno boljom cijenom :) ali možda ti bude preuzak u rasponu zumiranja, ak želiš, možemo se nać (ak si iz zg)kad kupiš tijelo pa ti dam da isprobaš 28-135 da vidiš dal ti je to ok, i da se razumijemo, ja ga ne prodajem :)
« Zadnja izmjena: Prosinac 11, 2010, 12:09:53 poslijepodne od JED2i »
 

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #18 u: Prosinac 11, 2010, 12:25:05 poslijepodne »
Danas još traje dani otvorenih vrata sto se tiče canon-a
u alfa film studiu u adamovcu, traje do nekih 4 sata
imas na raspolaganju isprobati aparate i objektive
ima jedno 30 objektiva i 10ak aparata
pa eto ako imas volje i vremena, zaleti se i isprobaj si 60D i par objektiva na njemu, pa tek onda donesi odluku ;)

guglaj canon otvoreni dani
pa ce ti izbaciti link neznam jel mogu tu kopirati ;)

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #19 u: Prosinac 11, 2010, 14:38:02 poslijepodne »
hmmm...ovak....za prvi objektiv ti nebi preporučio nikaj usko, tj usko rasponom
moj prvi je bio 28-135 is usm, i mogu ga preporučit, za te novce odličan objektiv, pokriva odličan raspon
17-40 je puno bolji objektiv, sa puno boljom cijenom :) ali možda ti bude preuzak u rasponu zumiranja, ak želiš, možemo se nać (ak si iz zg)kad kupiš tijelo pa ti dam da isprobaš 28-135 da vidiš dal ti je to ok, i da se razumijemo, ja ga ne prodajem :)

mislim da je to loš izbor za početak....... lakše je kretati se prema objektu slikanja nego bježati od njega.........barem u zatvorenim prostorima.......
a većina nas upoznaje objektive po kući, sa djecom  i mrgodnim suprugama....... :D :D
svakako bi za prvi objektiv trebalo uzeti nešto šire......... 28mm na 1,6 crop senoru nosi koji 44mm a to je premalo.........znači 17 ili 18 za početak.... to je približno 28mm na crop senzoru.....
da je full frame izbor bi bio OK.......

ne znam koliko dođe canonov 18-200mm ili tamronov 18-270 vc tra la la....tamron i njihova imena  :roll:........ ili sigma 18-125 kao najekonomičnije rješenje.........
tu su upakirani i široki kutovi i tele zum ali sa puno kompromisa........
s druge strane kad izađeš vani nosiš samo jedan objektiv sa sobom.......
svako kvalitetnije rješenje diže cijenu visoko....
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline JED2i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #20 u: Prosinac 11, 2010, 23:41:59 poslijepodne »
znam da je to 44mm na FF, ali velikoj većini ni ne treba šire, zato sam mu predložio da proba moj, pa ako želi da si kupi, meni recimo u 5% slučajeva ni 17-40 na FF nekad nije dovoljno širok, al to je u 5% za ostalo je super
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #21 u: Prosinac 22, 2010, 21:26:53 poslijepodne »
Da se ubacim u temu, sto se tice odabira objektiva, sto iskusniji fotografi (vidim da vas ima  :) ) misle o Sigminim objektivima za Canone (u mom slucaju za Olympusa) ??

http://www.prizma-foto.com/Proizvodi/Objektivi/tabid/64/Default.aspx

Ja sam gledao nesto za sebe i koliko vidim, sto se tice omjer kvalitete vs. cijene, to puno vise isplati nego uzimati original objektive... Ili grijesim? U svakom slucaju, napisite misljenje hehe, svaki savjet je  :zagrljaj:

 Sigma... ne!  Meni dosta loši objektivi. Probao ih gotovo sve jedino donekle dobar 10-20mm. Rađe Tamron .. 2.8 ...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline ayiramalaq

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 241
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #22 u: Prosinac 24, 2010, 10:46:04 prijepodne »
Ja sam kupila 50d s kit objektivom 17-85, i odlican je, nikad ga nebi prodala, tak da je preporucam 17-85 :up:

Offline helti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
Odg: Molim savjet oko odabira objektiva.
« Odgovori #23 u: Siječanj 04, 2011, 20:33:03 poslijepodne »
da se malo ukljucim u raspravu oko canon objektiva. kuzim da je cijena limit, te da su L objektivi prilicno skupi no objektiv je mozda najvazniji segment fotografske opreme. badava ti super tjelo ako gledas kroz pepeljaru :) kod izbora prvo moras odluciti kojom vrstom fotografije (outdoor, indoor, portret, macro...) ces se baviti... trebas li širokokutni ili teleobjektiv, te koje svjetlosne jakosti. osobno nisam pobornik kit objektiva, prelosi su uglavnom... posebno onaj 18-55 kojeg sam odmah odbacio. najbolje bi bilo imati nekoliko dobrih prime objektiva, pa ih mijenjati ovisno o situaciji i priblizavati se i udaljavati objektu snimanja. kvaliteta stakla je jako vazna, pa ako u zoom objektivu ima vise stakala koje su slabije kvalitete rezultat je losiji nego kod kvalitetnog prime objektiva...

osobno bih izvan L serije preporucio 3 objektiva ... EF-S 10-22 koji je mrak dobar širokokutni objektiv iako nije prime, gotovo L kvalitete , ali ne moze imati L oznaku s obzirom da ne ide na full frame tijelo... cijena je skoro kao i L objektiv... novi preko 6000 kn, ali se polovni moze naci za nesto vise od 3000 kn.

iduci objektiv koji koristim za macro je odlican i ne preskup EF 100 2.8 ... polovni se moze nabaviti ispod 3000 kn, a prezabavan je... odlican i za portretnu fotografiju.

evo par fotkica koje sam radio sa ta dva objektiva

http://fishingincroatia.blogspot.com/2010/08/sumer-2010-moments-from-korcula-murter.html
http://fishingincroatia.blogspot.com/2010/06/from-lika.html

ovo je recimo radeno sa 100-om
http://fishingincroatia.blogspot.com/2010/07/some-fishing-equipment.html

osim njih u ne L kategoriji canon objektiva svakako je za preporuciti 50 mm 1.4...
odlican za slabije svjetlosne uvjete i za zamucivanje pozadine..  kosta izmedu 2000 - 2700

trenutno koristim 40D tijelo, koje mi je odlicno i ne bi isao na novije modele u toj seriji, vec na 5D Mark II u buducnosti




ZG