Ožujak 28, 2024, 11:29:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Priprema za diskuse - što (ne) treba?  (Posjeta: 13421 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« u: Ožujak 10, 2012, 18:00:30 poslijepodne »
Kako sam nedavno zbog gluposti ostao bez svih riba, krećem ispočetka. Razmišljam o tome da uzmem diskuse. Imam caymana 110, 230 litara, ubiljen. Dosta sam već čitao o diskusima ali ipak bih rado još koji odgovor od iskusnih.

- koliko ih mogu staviti u 230 litara, dužina akvarija je 110 cm
- uz njih bi im društvo bile neonke, jato od 30-40 jediniki, pretpostavljam da su crvene neonke bolji izbor jer bolje podnose više temperature
- da li bi u kombinaciju išle apistogramme agassizi
- budući da krećem od nule, da li mogu preskočiti karanatenu s obzirom da je u akvariju samo bilje pa da ih odmah stavim u akvarij (akvarij je u pogonu već 6 mjeseci)
- ako je karantena svejedno neizbježna, imam 30 litarski akvarij, duljine 40 cm, je li to dovoljno veliko za karantenu diskusa 7-8 cm veličine
- da li se preporučuje neki specifičan filter materijal (trenutno imam haqoa expro napunjen vatom, spužvom, keramičkim valjcima i bioballsima)

Ako sam nešto propustio pitati slobodno napomenite  :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #1 u: Ožujak 11, 2012, 11:00:24 prijepodne »
karantena za ribe je u ovom slucaju besmislena, barem ja nikad nebi ribe predvidjene za novi akvarij patio u nekakvim teglicama, u cemu je poanta, neces valjda svaku od tih riba posebno stavljati u njenu "karantenu", a ako ih stavis zajedno, isti ti vrag dali si ih stavio u akvarij ili karantenu.

Jedino me brine ovo "akvarij je u pogonu 6 mjeseci". Sto je bilo u tom akvariju, i zasto si tocno ostao bez stanovnika? Ili je cijelo vrijeme u njemu samo bilje, bez riba?


Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #2 u: Ožujak 11, 2012, 12:43:37 poslijepodne »
Postav je star 6 mjeseci, inace akvarij imam već više godina. Bile su i ribe do.pred.mjesec dana unutra ali sam zafrknuo se pri promjeni co2 difuzora i regulacije tlaka pa je co2 šibao i pobio mi sve ribe...tako da je voda zaciklirana i ok je, sada tako reć nanovo stavljam ribe i razmišljam o diskusima. Nisam početnik u akvaristici i znam da su parametri bitni, samo eto imam još nekih pitanja prije nego pristupim nabavci.

Offline rada0309

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slav.Brod
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #3 u: Ožujak 11, 2012, 12:46:28 poslijepodne »
Ma samo ih trpaj! Ja na 200 l imam 13 kom ali 2 vanjska filtera. Većina če reći da ih je previše na tu litražu ali ja sam imao same probleme kad ih je bilo 5-6,od tuče diskusa do svih mogučih boleština. Vidim da što ih je više to su veseliji. Dakako,nisu još svi dostigli full veličinu. Kad mi svi skroz narastu onda budem gledao šta ču...

Offline Tisch

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Lokacija: Dubrava
    • Nove igre sa Amazona, download ili dostava u Hrvatsku
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #4 u: Ožujak 14, 2012, 16:00:19 poslijepodne »
Slažem se, puno bolje je vece jato na pocetku...

Ja bi stavio oko 10-12 kom malca oko 7cm. Ili ak misliš manje može i više.

Kad i ako narastu prek 10 cm, prodaš višak riba i zaradiš na njima

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #5 u: Ožujak 15, 2012, 08:10:07 prijepodne »
Da, ali 10 komada je poprilična investicija  :) računajući da bih još stavio i jato crvenih neonki i eventualno apistogramme agassizi. Računao sam uzeti 3 diskusa od 8-9 cm, ne više.

Na kojoj temperaturi ih držite, imam biljni akvarij pa bih htio postići neki kompromis ako se može, diskusima je raspon temperature 26-31stupnjeva koliko sam vidio po netu pa sam mislio staviti temperaturu na 27-28 da mi ipak bilje ne strada?

I još se nitko nije dotaknuo kombinacije diskusa i apistogramma agassizi, eventualno cacatuoides? Ili svi koji imate diskuse ima discus-only-tank?

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #6 u: Ožujak 15, 2012, 08:37:42 prijepodne »
Apistogramma su ti dosta agresivni,pogotovo u vrijeme mrijesta,tako da mislim da nisu po meni stavnovnici za diskus aq.A i neznam kako će ti podnijet temp. od 28 stupnja  -?
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline tom82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 322
  • Spol: Muški   Lokacija: sisak
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #7 u: Ožujak 15, 2012, 09:24:03 prijepodne »
Apistograme ti se odlično uklapaju u tank sa diskusima,ja ih držim bez problema..i nema nikakve agresive u vrijeme mrijesta. Čak mi se i diskusi mrijeste svako malo u jednome kutu akvarija. I ti sve se dešava na 28 stupnjeva.
Ja ti predlažem da uzmeš manje diskuse 4-5 cm,jer ih možeš dobiti jeftinije i više komada( 50 kuna),pa kada narastu sa viškom radiš šta hočeš.
Što se tiče  pripreme akvarija,isto kao i za sve ostale ribe,bitno je da se dobro zaciklira prije nego ih staviš unutra. I po meni nisu uopće potrebne prečeste izmjene vode.
tom82

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #8 u: Ožujak 15, 2012, 09:27:14 prijepodne »
Je investicija, ali cuj, 3 komada na takav akvarij ti je malo. Ja bih radije to sto ti mislis investirati u crvene neonke i eventualno nesto drugo, preusmjerio pa uzeo jos kojeg diskusa. 3 nije sretan broj za ciklide, pa ni za diskuse.....

Ono sto ti svakako treba su corydorasi, posebice ako u ubiljenom akvariju mislis hraniti mesom, i jos nekakav "cistac" tipa ancistrus, gibiceps, pleho, ovisi sto ti vise pase, najbolje kombinacija....

29 kod mene temperatura, bilje raste najnormalnije, nemam co2, podloga je zemlja za cvijece, rasvjeta je t5, kombinacija 24 i 35w neonki, gnojim tu i tamo s cime stignem, sto imam. Jedino malo valisneria okljeva, nesto stidljivo raste, i neki moj dojam je da malo vise listova pozuti nego u hladnijoj vodi, ostalo je ok, anubiasi rastu nenormalno, e. ozelot divlja, lotus isto tako, ove razne paprati, kuge i slicno sisam vrhove svaka 2 dana maltene, crypte rastu takodjer.....uglavnom, nisam primjetio da nesto bas stradava zbog tih 29 stupnjeva. Istina, ni nisu to neke zahtjevne biljke, mislim da samo prilagodis bilje, i neces imati problema.

Ja se ne mogu odluciti da nabavim neko drustvo za svoje, osim spomenutih corydorasa i gibicepsa, nekako koju god kombinaciju smislim, ne uklapa mi se, odvlaci paznju sa diskusa, ali to je vec stvar ukusa. Eventualno jednog-dva algojeda, ali.... iako vidim da ljudi stavljaju i botie, otocincluse, sijamce, u principu nema kombinacije koju netko ne drzi, prema tome mislim da nemozes puno fulati.

Uz dobar i zacikliran filter, netrebas cesto cackati po vodi, sve ovisi o hranjenju, kod mene je jednom tjedno usisavanje podloge, iako bas i nema puno toga za usisati, i zamjena samo te izvadjene kolicine friskom, nekakva prava zamjena jednom u 15-tak dana, i to promjenim mozda 30-tak litara samo. Mozda i nije pametan sistem, ali evo, funkcionira zasada.

Offline Tisch

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Lokacija: Dubrava
    • Nove igre sa Amazona, download ili dostava u Hrvatsku
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #9 u: Ožujak 15, 2012, 14:40:30 poslijepodne »
Apistogramma su ti dosta agresivni,pogotovo u vrijeme mrijesta,tako da mislim da nisu po meni stavnovnici za diskus aq.A i neznam kako će ti podnijet temp. od 28 stupnja  -?

Kod mene nije bilo nikakvih problema sa raznim vrstama Apistogramma što se tice agresivnosti ipak su diskusi puno veci. Jedino mislim da je 30C previse za njih, nisu dugo živile.

Ako stavljas samo par diskusa kupi velike cca 12cm onda. Ak staviš 3 mala, 1 bude prije ili kasnije stalno nateravo ostala 2 ili 2 veca najmanjeg, tak ti je to s discusima.
Pa budes brzo ostao bez najmanjeg. Zato se stavlja vise od 6-8 kom.

Al eto uvijek možeš probat i sa 3   




« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2012, 14:46:23 poslijepodne od Tisch »

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Diskusi u mom akvariju
« Odgovori #10 u: Ožujak 18, 2012, 19:53:44 poslijepodne »
Stigli diskusi u moj akvarij, 4 ih je za sada, vjerojatno ću uzeti još dva.

Dosta su plahi, prvi dan su se zabili u valisneriu i nisu mrdali van, danas su izašli u šetnju. Ako su mi prije apistogramme agassizi bile omiljene, sada to mogu reći i za diskuse, baš su posebni.

Jedino ne znam kako ih hraniti, odnosno, kako su plašljivi, ako su naprijed u akvariju i idem ih hraniti pobjegnu pa hrana padne na dno, ako im ubacim hranu među valisneriju gdje borave, tada mi se čini da ne vide hranu. Ne bih volio da ostanu gladni kad hrane ima  :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #11 u: Ožujak 18, 2012, 19:58:25 poslijepodne »
Pricekaj malo da se oni priviknu i adaptiraju. A ne sekiraj se sto im hrana pobjegne, pronaci ce oni nju....

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #12 u: Ožujak 18, 2012, 20:08:19 poslijepodne »
Tako je i kod mene ista stvar s strahom , trebat ce im min 2 tjedna da se lijepo naviknu moji su kod mene 1 i ima dosta pomaka ali opet ne velikih . Za hranu ne brini oni traze po noci 100% , a mogu i bez hrane i do 3 tjedna . Pomalo samo sad ih pusti tjedan dana da se privikavaju

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #13 u: Ožujak 18, 2012, 20:13:06 poslijepodne »
Ako im sve stima, odnosno uvjeti odgovaraju, dan-dva i sve bi trebalo biti ok, ponasat ce se najnormalnije. jasno kako vrijeme prolazi, biti ce sve slobodniji.

Ja sam sa svojima imao velikih problema, no jednom kad sam skuzio u cemu sam grijesio, sve je bilo ok, cak su i seljenje iz jednog u drugi akvarij podnjeli bez ikakvih problema, sakrivali su se mozda prvih pola sata. Samo ti njih pusti, znas kako kazu - kad im guz... ogladni, doci ce oni sami do tebe.  ;)

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #14 u: Ožujak 18, 2012, 20:15:08 poslijepodne »
Ako im sve stima, odnosno uvjeti odgovaraju, dan-dva i sve bi trebalo biti ok, ponasat ce se najnormalnije. jasno kako vrijeme prolazi, biti ce sve slobodniji.

Ja sam sa svojima imao velikih problema, no jednom kad sam skuzio u cemu sam grijesio, sve je bilo ok, cak su i seljenje iz jednog u drugi akvarij podnjeli bez ikakvih problema, sakrivali su se mozda prvih pola sata. Samo ti njih pusti, znas kako kazu - kad im guz... ogladni, doci ce oni sami do tebe.  ;)

Onda mojima nesto ne odgovara :O kad se vec tjedan dana nisu skroz privikli  -?
Sto je to kod tebe bilo ako se smije znati  :roll:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #15 u: Ožujak 18, 2012, 20:26:59 poslijepodne »
Cuj, tesko da sam ja mjerodavan, i ja sam totalni pocetnik sto se tih riba tice, ali dok netko pametniji ne odgovori, kod mene je bio problem u slijedecem

prejak filter, prejaka rasvjeta i drzanje u golom staklu. cim sam im namjestio neki kvazi-akvarij, sa obicnim sitnim kamencicima, ubacio par corydorasa, zasjenio svjetlo, stavio panj i pozabadao par komadica kuge i rogolista, ribe su se preporodile maltene isti tren cim su vracene u vodu. seljenje je isto proslo bez problema, samo sam prvih par dana isto isao sa minimalnim svjetlom, jedna neonka, ona prva po redu, tako da je pola akvarija bilo u polu-mraku.

Mislim, nije to nekakva mudrost, samo kombinacija nekih mojih ideja i savjeta ljudi koji se dugo bave ovim ribama, ja sam poslusao, i eto, zasada je sve ok, ribe se vise ne boje nicega doslovce, cak ni kad crijevom usisavam, moram dobro paziti da kojeg ne uhvatim, jer se guraju oko ruke, misle da ce dobiti jesti.

Ovo je samo moj slucaj i primjer, cekaj(te) nekog puno pametnijeg, meni su isto govorili da period privikavanja moze biti i nesto duzi, valjda sam imao srece.

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #16 u: Ožujak 18, 2012, 20:30:11 poslijepodne »
Cuj, tesko da sam ja mjerodavan, i ja sam totalni pocetnik sto se tih riba tice, ali dok netko pametniji ne odgovori, kod mene je bio problem u slijedecem

prejak filter, prejaka rasvjeta i drzanje u golom staklu. cim sam im namjestio neki kvazi-akvarij, sa obicnim sitnim kamencicima, ubacio par corydorasa, zasjenio svjetlo, stavio panj i pozabadao par komadica kuge i rogolista, ribe su se preporodile maltene isti tren cim su vracene u vodu. seljenje je isto proslo bez problema, samo sam prvih par dana isto isao sa minimalnim svjetlom, jedna neonka, ona prva po redu, tako da je pola akvarija bilo u polu-mraku.

Mislim, nije to nekakva mudrost, samo kombinacija nekih mojih ideja i savjeta ljudi koji se dugo bave ovim ribama, ja sam poslusao, i eto, zasada je sve ok, ribe se vise ne boje nicega doslovce, cak ni kad crijevom usisavam, moram dobro paziti da kojeg ne uhvatim, jer se guraju oko ruke, misle da ce dobiti jesti.

Ovo je samo moj slucaj i primjer, cekaj(te) nekog puno pametnijeg, meni su isto govorili da period privikavanja moze biti i nesto duzi, valjda sam imao srece.

Aha , izgleda da si imao srece :D , a meni je problem 100% to sto su bili u 120L akvarij golom staklu i 18w neonkom sad su u ubiljenom akvariju na 0.5w/l rasvjete i malo jacim filterom pa dok se ne naviknu treba proci 2-3 tjedna  ;)
Samo sto im zelim najbolje pa stvaram takvu frku pari da se radi o necem puno puno vaznijem  ;) :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #17 u: Ožujak 18, 2012, 20:38:28 poslijepodne »
moji su bili u 60 litara, golo staklo i 15w, onda isto to, samo sa zasjenjenim svjetlom, biljem i svime, sad su u 200 (efektivno), isto oko 0,5 w/l (2x24 i 2x35w t5), i nikakvih problema, s time kako sam napisao, prvih par dana je radila samo jedna od 24w neonka, na ostalo sam ih postepeno privikavao.

Ali nista to nije mjerilo, rekoh ti - cekaj nekog pametnijeg, i ja se tek navikavam na te ribe, tek su koji mjesec kod mene.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #18 u: Ožujak 18, 2012, 20:48:30 poslijepodne »
Ja sam ih po preporuci držao jedan dan bez paljenja svijetla u akvariju, samo svijetlo iz prostorije, tek drugi dan sam upalio svijetlo u akvariju, ujutro su bili zavučeni u kut među valisneriu, popodne su se lijepo svako toliko izveli u šetnju po akvariju, ali ako bih se previše približio ili npr. približio ruku da bacim hranu, odmah bi pobjegli među bilje. Ma samo neka budu zdravi jer ih je zaista predivno vidjeti kako plivaju akvarijem, uglavnom se stalno drže zajedno.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #19 u: Ožujak 19, 2012, 01:28:50 prijepodne »
Predivni  :zagrljaj:

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #20 u: Ožujak 19, 2012, 08:29:58 prijepodne »
Kamenje lave i treset bi bilo dobro u filteru,temp.nikako ispod 28,raznovrsne hrane,dobra arijacija ,mira i ljubavi i Diskusi ce lipo napredovati,sritno...
Totalna Steta

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #21 u: Ožujak 19, 2012, 20:35:06 poslijepodne »
U akvariju imam lava kamenje, a zbog bilja dodajem CO2 iz boce tako da je voda mekša. Ono što se nadam jest da ću uspjeti naći ravnotežu potreba diskusa i bilja što se tiče temperature, po ljeti mi temperatura bude 30 stupnjeva pa bi bilje raslo, nadam se da će tako biti i sada jer će sada ipak biti dugoročno. Namjeravam temperaturu držati na 28-29 stupnjeva tako da bude neka sredina.

Jedino primijetim da baš i ne jedu jer hrana ostaje tamo gdje je pala, valjda su još u fazi prilagođavanja, iako znaju oni i lijepo proprivati po akvariju ali brzo pobjegnu ako se sipam hranu.

Offline rada0309

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slav.Brod
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #22 u: Ožujak 19, 2012, 21:01:34 poslijepodne »
Pusti ih slobodno par dana dok  se ne naviknu. Nakon 5 dana ak ne pocmu jesti i ak se dalje budu skrivali treba nesta poduzeti. I to se rijesi,samo ih pusti. Samo mi reci s cim ih hranis?
« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2012, 21:05:15 poslijepodne od rada0309 »

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #23 u: Ožujak 19, 2012, 21:30:39 poslijepodne »
Dobio sam s njima hranu kojom su hranjeni, neke granule od JBL-a, s time bih nastavio makar, a imam i SAK energy te smrznutu artemiju i bloodwormse, samo sam negdje čitao da je rizično davati im tu živu smrznutu hranu? A sumnjam da ću raditi one smjese od iznutrica  :o

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Priprema za diskuse - što (ne) treba?
« Odgovori #24 u: Ožujak 19, 2012, 21:32:34 poslijepodne »
Dobio sam s njima hranu kojom su hranjeni, neke granule od JBL-a, s time bih nastavio makar, a imam i SAK energy te smrznutu artemiju i bloodwormse, samo sam negdje čitao da je rizično davati im tu živu smrznutu hranu? A sumnjam da ću raditi one smjese od iznutrica  :o

Mislis na govede srce , to pod obavezno za diskuse ako zelis da su zdravi i lijepi  ;)