Travanj 28, 2024, 17:06:19 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi  (Posjeta: 16174 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #50 u: Rujan 05, 2009, 09:52:44 prijepodne »
Ovo je već postala burna i vrlo interesantna tema. :up: Valjda neće prerasti u incident.  :D
Vedrane pošto smo ja i ti jedini koji smo stvarno zagrijani za ove male morske kante, morat ćemo se izgleda dobro potruditi i puno snage, volje i strpljenja uložiti u te akvarije, kako bi dokazali da se može.
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #51 u: Rujan 05, 2009, 09:59:33 prijepodne »
Ma ima više zagrijanih... ja recimo samo trenutno nemam živaca bavit se sa još jednim morskim.

Više me zanima imat nano u uredu recimo...
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #52 u: Rujan 05, 2009, 11:06:01 prijepodne »
malo previše filozofije po meni oko toga svega -trebas iskustvo u slatkovodnoj
da bi ovo da bi ono,to su bajke,sam treba imati dovoljno love i biti voljan učiti.
a sad po pitanju nanića to mi djeluje malo i krhko i znam da bi htio vise tako da se u takve stvari ne bi ni upuštao,ali kako se kaze sto ljudi sto čudi sto žena dvjesto-CENZURA- :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #53 u: Rujan 05, 2009, 13:16:27 poslijepodne »
tak da ću ostat pri mišljenju da treba godine i godine iskustva u biljnom pa tek onda probat morski, mada je istina da se po ničem ne mogu uspoređivati, al vidim da ima znatno više stvari na koje treba obratit pažnju prije nego se krene s morskim da ne bi bilo  :dead:

Imam točno NULA godina iskustva sa biljnim, a od slatkovodnih sam imao tanganyku 6 mjeseci i vrhunac bilja mi je bio Anubias, no bez obzira na to imam morski s kojim sam zasad zadovoljan, i ništa ne rikava i ne vidim baš poveznicu sa godinama bilja...
Ni ne postoji poveznica osim akvarija, sto ti znaci iskustvo sa slatkovodno kad se ovdje sve obavlja drugacije od filtracije do rasvjete

to je pjesnil htio reći, jer morski akvarij za razliku od biljnog il ciklidnog je barem meni znanstvena fantastika i divim se ljudima ko što ste vi da imate sve pod kontrolom (više manje), ne mislim se natezati oko malog, nano, velikog morskog, jer se ne bih upustio ni u jedan od tih, jer kak i sami govorite da je to neš sasvim drugačije od ostalih a povezuje ih samo akvarij, dok je sve ostalo puuno puno iznad slatkovodnih

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #54 u: Rujan 05, 2009, 14:19:12 poslijepodne »
ma ja sam popizdio na canibalinja, jer se neće obrazovat, sunac mu, a današnje društvo traži doživotno obrazovanje! :D

gle, ima masa ljudi kojima je prvi akvarij morski..je, vani..ali ako masa amera može, možete i vi :D

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #55 u: Rujan 05, 2009, 14:29:16 poslijepodne »
a evo i adresa gdje nabaviti prve koralje za americki rookie reef tank  :zagrljaj:

http://acrylicaquariums.com/coral_incerts_gallery.htm
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #56 u: Rujan 05, 2009, 14:32:52 poslijepodne »
ma ja sam popizdio na canibalinja, jer se neće obrazovat, sunac mu, a današnje društvo traži doživotno obrazovanje! :D

gle, ima masa ljudi kojima je prvi akvarij morski..je, vani..ali ako masa amera može, možete i vi :D

kaj ti to mene nekaj nagovaraš il -?

ak je tak čim skupim neš love kupujem neki nano aq i pokušat ću napravit nano reef, a ti buš me vodil, ak mi uspije bacam biljni u  :-X, i nastavljam sa morskim, al samo sa nano jer bogme love za neš veće nemam, a o tom sam govoril :up:

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #57 u: Rujan 05, 2009, 14:49:00 poslijepodne »
evo da sa malo vratimo na temu, jedno pitanje za Vedrana:

cijelo svoje špiciranje na nano reef (ili čak pico) sam zasnivao na ideji da jedan od svojih biljnih prebacim u reef pošto SVU opremu već imama. Što bi značilo: staklo, svjetlo, pumpe, grijač. tu listu opreme nisam ja izmislio, već sam se vodio tekstovima s neta, među kojima je i www.nano-reef.com. tamo zagovaraju "natural filtration" odnosno akvarije bez hangona sa ugljenom i phosphate removalom.

e sad, ovdje čitam da bi hnagon stvarno MORAO biti dio priče?

da se razumijemo, živim na 300 metara od mora, ideja je bila da mjenjam tjedno ili 5 litara sa pravim morem ako idem na pico od 10 litara ili 20 litara ako odem na nano od 75 litara.

jesam li ja to naivan ili mislite da bi stvarno bilo moguće?
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #58 u: Rujan 05, 2009, 15:05:42 poslijepodne »
Ja mislim da bi bilo moguce jer pravo more je zakon, i ak ti se nes pocne dogadat u akvariju uvijek mozes otic i promjenit jos mora
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #59 u: Rujan 05, 2009, 15:48:14 poslijepodne »
evo da sa malo vratimo na temu, jedno pitanje za Vedrana:

cijelo svoje špiciranje na nano reef (ili čak pico) sam zasnivao na ideji da jedan od svojih biljnih prebacim u reef pošto SVU opremu već imama. Što bi značilo: staklo, svjetlo, pumpe, grijač. tu listu opreme nisam ja izmislio, već sam se vodio tekstovima s neta, među kojima je i www.nano-reef.com. tamo zagovaraju "natural filtration" odnosno akvarije bez hangona sa ugljenom i phosphate removalom.

e sad, ovdje čitam da bi hnagon stvarno MORAO biti dio priče?

da se razumijemo, živim na 300 metara od mora, ideja je bila da mjenjam tjedno ili 5 litara sa pravim morem ako idem na pico od 10 litara ili 20 litara ako odem na nano od 75 litara.

jesam li ja to naivan ili mislite da bi stvarno bilo moguće?

Sa tolikim tjednim izmjenama vode - pico 50%, nano 20 i kusur %, mislim da cak i nema potrebe za hangon filtereom.
Svejedno, ja bih ga stavio i unutra drzao aktivni ugljen, za svaki slucaj. Aktivni ugljen nije zestoka kemija, pa se i ne odstupa puno od ideje natural filtration.

A zasto te hangon muci? Nije ti estetski lijep? Nemas mjesta za njega?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #60 u: Rujan 05, 2009, 15:54:25 poslijepodne »
pitanjce jedno, možda sam negdje preskočil to pojašnjenje, al me zanima sljedeće

ako bi se radilo o aq od kojih 20-tak litara, koliko sam skužil treba mi hang on filter, u koji ide aktivni uglje, e sad dal bi trebal još i obavezno fosfat remover unutra il ne zbog tjednog mjenjanja vode, i drugo kaj me zanima je to dal bi trebalo stavit još i dodatnu cirkulacijsku pumpu zbog dodatnog strujanja vode il je taj hang on u kompletu dovoljan.


Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #61 u: Rujan 05, 2009, 16:08:09 poslijepodne »

A zasto te hangon muci? Nije ti estetski lijep? Nemas mjesta za njega?

par razloga:

1) najjači: svečano sam obečao ženi da više neću kupovati ništa vezano za akvaristiku! (tu se ubraja i ugljen i pshosphate remover) :-[
2) nebih trpao tehnikalija ako nije potrebno, u osnovi pokušavam shvatiti jel potrebno "pod mus" toliko opreme ili su promjene vode dovoljne.

malo filozofiram, znam. ali na biljnom sam naučio da se neke stvari kod nas stavljaju po automatici, a možda nisu potrebne. pa se kroz par mjeseci sve to prodaje...i tako u krug.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #62 u: Rujan 05, 2009, 16:32:10 poslijepodne »
Izimjena vode moze pomoci ali i ne (mislim da bude jedini izvor filtracije ) sve ovisi o količini organskih spojeva u samom akvariju medutim vrlo je bitno znati jednu stvar kod izmijene vode, ako izmijenis 10 ili 20 posto mora odstranio si otpad samo iz tih 20 posto akvarijske vode, onih 80 posto je i dalje po starom.
Aktivni ugljen je najeftiniji i najednostavniji nacin odstranjivanja organskog otpada iz akvarija a sam hang on filter osim sto je vrlo jeftin i jednostavan za upotrebu takoder daje vrlo korisnu cirkulaciju te izmijenu plinova posto razbija povrsinu vode u akvariju (vrlo bitno za morske akvarije).

LOL kad se sjetim da sam o ovome pisao 2002-e na Hr aquatici  :D
 

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #63 u: Rujan 05, 2009, 17:16:39 poslijepodne »
mda, jasno mi je to. ali nekako mi se svidjela ideja da kamen odrađuje većinu posla. samo zato.

ahhh, već vidim koliko suđa moram oprat, i koliko robe speglat...za taj hangon...
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #64 u: Rujan 05, 2009, 17:48:35 poslijepodne »
Kamen i pijesak mogu odradivati samo biolosku filtraciju a otrove i organski otpad ne mogu skinuti, ali i da bi odradivali taj posao trebaju cirkulaciju kroz i iznad njih za sto moras kupiti dodatnu pumpicu koja nagrduje unutrasnjost tih malih akvarija a nema tako kvalitetnu cirkulaciju kao hang on filter koji usput vrsi i filtraciju.

Za razliku od biljnih akvarija gdje je co2 i niski ph pozeljan, te eutropfikacija (zuta voda ) nije problem, morski akvariji su suprotni i ti uvijeti (previse co2, niski ph, zuta voda...) bi ga unistili u kratkom roku ili bi bio ruzan za vidjeti te se organizmi u njemu ne bi dobro osijecali.

 

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #65 u: Rujan 05, 2009, 18:16:46 poslijepodne »
Iss! Ova tem mi je tak zanimljiva da mi samo fale kokice i live streaming između vas.. :up: Nastavite..

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #66 u: Rujan 10, 2009, 23:55:35 poslijepodne »
Ništa nano :)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #67 u: Listopad 28, 2009, 16:12:26 poslijepodne »
Svaka čast za temu! Odlična je!  :klap:
Imam jedno pitanje! Koja je najbolja ponuda za morski nano/piko u našim dućanima? Znači komplet (staklo i rasvjeta, neznam da li ide u kompletu  i grijač + hangon ili je to ovisi o proizvođaču).
Litraža 30-45l. Cijena? To nas sve zanima kada je već ovakva tema o malim morskim akvarijima.  :rolleyes:
Karas Reef - morski akvarij

Offline Vlado

  • Osnivač
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 474
    • http://www.akvarij.net
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #68 u: Siječanj 25, 2010, 12:21:09 poslijepodne »
Wave cubo marine...ispod 600 kuna komplet.

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #69 u: Veljača 04, 2010, 22:40:41 poslijepodne »
More je kemijski stabilan medij već milijunima godina, a oni koji su u njemu nastali tu stabilnost i zahtijevaju u budučnosti u koliko žele živjeti (svjedno AQ ili otvoreno more), ako pametno uložite dovoljno sredstava za održavanje stabilnosti u 30L, 80L ili 100L može se smatrati da ste na putu stabilnom i održivom AQ - dugoročno, ali ukoliko mislite uštediti smanjivajući AQ pa time i sredstva za održavanje parametara smatrajte se onim koji pridonosi izumiranju NANO AQ i pridonosite mračnom scenariju nestajanju biološke raznolikosti ovog svijeta....na žalost....ali to je tako.

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #70 u: Veljača 04, 2010, 22:48:10 poslijepodne »
More je kemijski stabilan medij već milijunima godina, a oni koji su u njemu nastali tu stabilnost i zahtijevaju u budučnosti u koliko žele živjeti (svjedno AQ ili otvoreno more), ako pametno uložite dovoljno sredstava za održavanje stabilnosti u 30L, 80L ili 100L može se smatrati da ste na putu stabilnom i održivom AQ - dugoročno, ali ukoliko mislite uštediti smanjivajući AQ pa time i sredstva za održavanje parametara smatrajte se onim koji pridonosi izumiranju NANO AQ i pridonosite mračnom scenariju nestajanju biološke raznolikosti ovog svijeta....na žalost....ali to je tako.
O cemu ti pricas? :wacko: :lmfao:
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #71 u: Veljača 04, 2010, 22:53:03 poslijepodne »
O krepavanju nakon par mjeseci  :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #72 u: Veljača 04, 2010, 23:32:33 poslijepodne »
pa onda tak reci sunac mu :D

Offline k.nigovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Velika Gorica
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #73 u: Svibanj 26, 2010, 01:54:07 prijepodne »

Imam aq 30l sa 4-5kg živog kamena, 10 vrsta mekanih koralja, kozicu, i sve funkcionira savršeno.... :up:
Od opreme jedan mali vanjski filter ( vata, ugljen), pumpa za struju i rasvjeta Wawe solaris Marine od 18w koja je sasvim dovoljna ali ne bi bilo na odmet još jednu stavit...

Izmjeni 30 posto vode svakih 10 dana, dodaj u frišku slanu vodu malo Ffm-a, tu i tamo malo joda za mekane koralje ( ja dodajem 1postotni betadine iz apoteke, par kapi nakon izmjene vode) i ne bi trebao imati problema.. Držanje nano aq. bez ribe sa mekanim koraljima i par kozica nije nikakav problem.

Ako netko ima iskustva sa drzanjem ribice ( recimo Nemo ) u nano morskom bez skimera neka se pohvali i podjeli iskustva...

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: mili, mikro, nano, piko.... Reefovi
« Odgovori #74 u: Lipanj 02, 2010, 00:16:16 prijepodne »
Pozdrav,
Dajte mi recite kaj je bolje skimmer ili fluid reaktor sa ugljenom unutra?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."