Ožujak 29, 2024, 13:23:30 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Automatski top off  (Posjeta: 2615 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kresob

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Automatski top off
« u: Lipanj 03, 2014, 13:01:21 poslijepodne »
Pozdrav,

nisam bas novi na forumu niti u akvaristici, ali sam ipak početnik. Imam cayman od 120L sa morem i sada razmišljam o nekom diy auto top off sistemu. Bazirao bi se na ultrazvucnom modulu HC-SR04 i arduino procesoru.

Je li se netko do sad "igrao" s tim? Kakva su iskustva?

Poz
Kreso

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Automatski top off
« Odgovori #1 u: Lipanj 26, 2014, 12:35:47 poslijepodne »
Ja sam se "igrao" sa ovim sklopom bez arduina već sa ATmega 16. Imao sam problema sa mjerenjem udaljenosti kad je senzor vrlo blizu površine mora tj. manje od 10 cm. Problem dodatno prestavljala nemirna površina tako da sam programski to morao otklonit, nažalost izgubio sam preziznost koja se pogoršala i bila je oko +/-1,5 cm. Kad je površina potpuno mirna i kad je senzor udaljen oko 30 cm od površine može se dobiti milimetarska točnost. S druge strane senzor je vrlo osjetljiv na vlagu i promjenu temperature (preciznost znatno varira), a nakon dva dana stajanja u uvjetima sličnim morskom akvariju senzor je podivljao i počeo davati nebuloze....odustao sam od ovog exp. i eventualne izrade radne verzije sklopa. Nakon toga sam exp. sa kapacitvnim senzorima nivoa i tu su rezultati bili znatno bolji (znatno pouzdanije i preciznije) , ali sve je ostalo na exp.
Mislim da je plovak na bazi reed relay i dalje najsigurnije rješenje (ne i najpreciznije)  :).

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Automatski top off
« Odgovori #2 u: Srpanj 13, 2014, 14:59:34 poslijepodne »
Zasto ne mehanicka diy poluga sa malo stiropora za plovak i obicni (2cm poluga) prekidac kao senzor?

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Automatski top off
« Odgovori #3 u: Srpanj 13, 2014, 20:32:24 poslijepodne »
ili termoelement .... ili IR prijemnik ... ili .. ILI ...  :up:

ima tako dobro riješenih stvari koji se popriličan period koristi u nekim drugim segmentima života, a služe za identičnu stvar, samo ne u akvariju, već u nekom drugim stvarima, ali je cilj isti ...  :up:

tim više što recimo u morskom akvariju je (ako znamo da je slana voda odličan provodnik) stvar znatno jednostzavnija ....  :up:

ako mislimo na istu stvar.. ili sam ja nešto pomiješao ..   :nerd:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Automatski top off
« Odgovori #4 u: Srpanj 14, 2014, 02:40:44 prijepodne »
http://www.ebay.com/itm/Fish-Tank-Pool-Liquid-Water-Level-Sensor-Angle-Float-Switch-Stainless-Steel-/350947086660?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51b6139144
Ovo bi čak ok izgledalo.
http://www.ebay.com/itm/Sharp-GP2Y0A02YK0F-Infrared-Proximity-Sensor-Detect-Distance-20-150cm-/251585524341?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a93aa7275
Sonar nije najbolja opcija i ne bi stavljao elektrode u vodu, iako su premale struje da ošteti živinu, električna polja utječu na orijentaciju nekih organizama. Uzmi infracrveni senzor za udaljenost, voda je neprozirna u tome spektru, ne velim da bi dalo dobre rezultate, ali moglo bi, ako ne želiš riskirati, onda postoje i infracrveni senzori za razinu vode. Ako ir za udaljenost i razinu vode koriste isti spektar onda sigurno mozes bilo koji koristiti.
I usput, ir senzor je puno precizniji na malim udaljenostima od sonara.

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Automatski top off
« Odgovori #5 u: Srpanj 21, 2014, 00:09:15 prijepodne »
U svakom slučaju postoje deseci rješenja za svaki princip mjerenja nivoa tekučine (pa i ako isključimo one koji mogu smetati organizmima). Nego o kojoj mi preciznosti pričamo +/- 1cm, 1mm.....0,1mm ?

Ako idemo baš precizno onda za akvarističku primjenu defintivno preporučam "plovak" (u stabilizatoru površine tekučine) sa malim magnetom i poviše njega HALL senzor (nema štete, sigurno, ne smeta organizmima, ne zagađuje tekučinu, jednostavan za održavanje), jednostavan elektronički sklop po volji sa ili bez MCU-a.

Offline kresob

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Automatski top off
« Odgovori #6 u: Srpanj 23, 2014, 15:54:07 poslijepodne »
Hvala svima na odgovorima i komentarima. Na kraju sam kupio tunze nano osmolator polovni na ebayu. I radi savrseno precizno. Odusta sam od zafrkancije sa lemljenjem programiranjem itd