Travanj 19, 2024, 15:16:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj anubiasa na suhom  (Posjeta: 8663 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Uzgoj anubiasa na suhom
« u: Lipanj 07, 2009, 11:08:38 prijepodne »
Potrebno je: stari akvarij (staklenka, lavor), zemlja za cvijece, komad stiropora debljine 2 cm i nesto mokrog anubiasa.

Zemlja se namakala tjedan dana u akvariju, a stiropor sam upaljacem obradio tako da je pun rupa.
Mokre anubiase popikao sam kroz te rupe, akvarij zamotao kuhinjskom folijom za ocuvanje svjezine, a stvar stoji na balkonu na istocnoj strani.
Izmedju donje strane stiropora i zemlje na dnu akvarija je sloj vode cca 3 cm.

Stvar je postavljena 26.5. .. a danas, 7.6. neki rizomi imaju cak tri nova lista!!
Suhi listovi su sitniji, uži i svjetlije boje, a sa mokrih su alge skroz nestale.

O uzgoju drugog bilja na suhom, prije dvije godine, pisao sam ovdje.

 ;)


DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #1 u: Lipanj 07, 2009, 11:24:44 prijepodne »
Jebenitza!  :up: Je sve kaj ću reć.  :up: kad je prva žetva,berba..što več?

Offline Nana dj

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Lokacija: ĐAKOVO-UMAG
    • Aquasvijet
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #2 u: Lipanj 07, 2009, 12:00:54 poslijepodne »
 :klap: :klap: :klap: :klap:

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #3 u: Lipanj 07, 2009, 12:02:42 poslijepodne »
pročitala(ili pogledala) sam i linkiranu temu.. prvo se moram :a034k: a onda i  :g018: za ideju..

lijepo mi je za vidjeti kako ti je sve uspjelo, no oduševio me stargrass koji nema čvrstu stabljiku kad raste u vodi, a kod tebe na suho se vinuo u nebesa :biggrin:

misliš li da bi se i ostali "mlitavci" na taj način mogli uzgajati?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #4 u: Lipanj 07, 2009, 12:42:42 poslijepodne »
Baš sam te se sjtila jučer i kako te nema na forumu.
Kad evo njega u punom elementu. :klap: :up:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #5 u: Lipanj 07, 2009, 13:05:35 poslijepodne »
I ja sam krenuo s tim upravo zbog bilja koje trenutno nema mjesto u setupu ali bi uvijek moglo zatrebati

evo jos jedna dobra tema na istu temu http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plant-physiology-emersed-culture/62929-beginner-s-guide-starting-your-first.html

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #6 u: Lipanj 07, 2009, 15:05:54 poslijepodne »
@ Vele bit:
Nemam pojma, vjerojatno kroz mjesec dva, kad vidim kak se stvar ponasa. :)

@acies:
Mislim da se svaka moze uzgojiti na suhom..ja sam probao sa svima koje sam drzao i islo je vise manje ok. Kod Serafina(tema) sam vidio i elocharis, a mislim i Cubu, tako da i to ide. Ja sam uspio jos i glossu, jedino sa mahovinom nisam pokusavao.
Biljke promjene stabiljku, a i lisce kod prilagodbe na suho i to naprave dobro, pa nemaju problema sa prelaskom na suho.
Prvi put kad sam pokusao anubias b.var nana, nije mi bas uspjelo jer ga je sunce spalilo, al sad je ok.

Iduci korak je Anubias Barteri var nana Petite, a nakon toga koraji idu na suho. :D :D :D

@sarita:
A da, nema me bas...svratim, pogledam al nema se bas vremena!

@Karlo:
Lik je high-tech! Ja to volim sklepati od onog sto nadjem po kuci. :) Pogle onu staru temu, vidi se da je jedan tank puko i pokrpan je sa nekakvim kitom. :D
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #7 u: Lipanj 07, 2009, 15:21:01 poslijepodne »
stavio sam sturogyne sp. na emerzni uzgoj i pustila je 3 nove stabljike, bezveze sam bacio pelcercic HC i poceo je rast, UG je propala al sad vidim nekakav listic raste s tog mjesta tak da se nadam da ce krenut, cak i christmas moss se dize u zrak :D

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #8 u: Lipanj 07, 2009, 17:40:16 poslijepodne »
da se nadovežem...iza kuće isto stoji stari, puknut akvarij sa zemljom za cvijeće i malo sitnog šljunka...anubiasi su također bili viška i ja sam ga samo stavila na dno, misleći možda poživi...anubias ne da je poživio nego je isto pustio nove listiće, a korjenje je otišlo u zemlju...

o eleocharisu da ne pričam, slučajno je nekak dospio pelcerčić koji se proširio brzinom munje..

u svakom slučaju dobar način za bilje koje je viška,a možda će jednom zatrebat...  :clown:
okolica Zaprešića

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #9 u: Lipanj 07, 2009, 18:41:05 poslijepodne »
Ima i Rotale, stargrassa, Alternanthere, Lysimachia nummularia koju sam našao kako raste na šljunčari u pličaku i pokraj obale , Hydrocotyle verticiliate i sibthorpioides, HM i HC-a, Limnophile aromatice, Glosse, jedan mali Cyperus helferi, čak i Riccia. Još je nekada bilo i limuna, Myriophylluma, obične Hydrocotyle, neki veliki Echinodorus, sve je super raslo i raste. Jedino nam nisu uspjele Saggitaria i Vallisneria, uvenule su nakon dva dana, mislim da se one ne mogu na suhome uzgajati. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #10 u: Lipanj 10, 2009, 14:05:15 poslijepodne »
Eto i mene nakon dužeg vremena izbivanja s foruma.

Teehee dobra tema!

Ja također imam anubiase van vode već preko godinu dana i moram priznati da rastu puno, puno brže, nešto sporije tijekom zime, jer ja nemam svijetlo, nego sve pogoni sunčeva energija.Uglavnom koliko sam ja zabilježio i primijetio listovi postaju puno tvrđi i drastično većih dimenzija, boja je također nešto drukčija. Uglavno ja imam stvarno svih vrsta i svi lijepo rastu.

Netko je spomenuo s mahovinom, ona će također rasti ali vlažnost mora biti jako visokog postotka.
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #11 u: Veljača 06, 2011, 22:19:07 poslijepodne »
Htjela bih priupitati za pomoć. Ima već mjesec dana kako sam svoje anubiase, neke na panju jer su srasli s njim, a neke popikane u stiropor, stavila na suhi uzgoj.
Međutim, napravila sam to tako, da sam samo nadolila vode tako da je korijenje i rizom u vodi, a listovi van vode. Ubacila sam i ramshore puževe. Zadnjih dana mi lišće anubiasa počinje rapidno žutjeti od vrha, kao da pokazuje da mu nedostaje vlage, a meni nije jasno kako.
Vrh akvarija je plastična folija za kućanstvo i sva je puna kapi, svjetlo radi od 17 do 24...

Zašto je lišće počelo žutjeti i odumirati?

Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #12 u: Veljača 14, 2011, 16:07:44 poslijepodne »
mozda od previse vlage

Offline doc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: split
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #13 u: Veljača 20, 2011, 08:34:24 prijepodne »

Sto se tiče vlage , biljkama nikad nije puno vlage!

Ja ti imam anubiase, hemianthus, mahovinu  koji mi rastu iznad akvarija! zabio sam ih u pozadinu koja je od stiropora!
Uspijevaju bez problema, pod uvjetom da ima dosta vlage ,tj kad mi je akvarij zatvoren!

Ljtei kada otvorim poklopac , zbog visoke temperature, primjesti sam da mi svi listovi propadnu , ali se zimi obnove!

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #14 u: Veljača 27, 2011, 21:49:22 poslijepodne »
je potrebno je uzgajati zimi,jer inače se skuha,ali doslovno  :D
ee da nemojte pokušavati sagitariju,valisneriju i tennelus uzgajati na suho jer ne ide...
p.s. lisymachia je definitivno najlakša za suhi uzgoj  :up:
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #15 u: Veljača 28, 2011, 11:14:03 prijepodne »
je potrebno je uzgajati zimi,jer inače se skuha,ali doslovno  :D
ee da nemojte pokušavati sagitariju,valisneriju i tennelus uzgajati na suho jer ne ide...
p.s. lisymachia je definitivno najlakša za suhi uzgoj  :up:

Pogledaj datume iz prvog posta - uzgoj se odvijao ljeti, kao i uzgoj ostalog bilja na linku koji je postavljen na kraju posta.
Zimi nemam dosta svjetla u kuci, tako da nisam nikad pokusavao tako uzgajati.
A ljeti se nece skuhati/posušiti ako bilje stavis na neko OK mjesto, tako da nije cijeli dan na direktom suncu - kod mene je stajalo na suncu od izlaska pa do nekih 13 sati.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #16 u: Veljača 28, 2011, 12:16:02 poslijepodne »
Citat:
ee da nemojte pokušavati sagitariju,valisneriju i tennelus uzgajati na suho jer ne ide
ide,ide sagitaria ;)

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #17 u: Veljača 28, 2011, 12:42:22 poslijepodne »
ok ajde sad neko dami objasni žašto  ??  zašto sad da uzgajamo ili uzgajate na suvom ako imate akvarije ??iskreno  rećeneo  pomeni je glupost se zajebavat sad uzgajanjem na suvom.. ok ljepo je znat da more i sve to trud uloženo vrijeme   podjela s nama na  forumu   sve to poštivam   al opet ostaje ono pitanje   zašto ??
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #18 u: Veljača 28, 2011, 12:55:06 poslijepodne »
ok ajde sad neko dami objasni žašto  ??  zašto sad da uzgajamo ili uzgajate na suvom ako imate akvarije ??iskreno  rećeneo  pomeni je glupost se zajebavat sad uzgajanjem na suvom.. ok ljepo je znat da more i sve to trud uloženo vrijeme   podjela s nama na  forumu   sve to poštivam   al opet ostaje ono pitanje   zašto ??
Kad Tropica dođe u Hrvatsku vjerujem da će bit puno manje suhog uzgoja.
Suhi uzgoj je dobar zato što se može relativno jednostavno i jeftino imati i uzgajati puno vrsta bilja. ..bez algi.
Dok vani akvaristi kad mijenjaju setup jednostavno odu u trgovinu i kupe bilo kakvo bilje u odličnom stanju i koliko god žele kod nas to nije baš tako...
..zato je suhi uzgoj jedna od opcija gdje se može imat nekoliko vrsti bilja bez ulaganja u još jedan akvarij, co2 sustav, molit boga da ne dođu alge itd...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #19 u: Veljača 28, 2011, 12:58:10 poslijepodne »
ok ajde sad neko dami objasni žašto  ??  zašto sad da uzgajamo ili uzgajate na suvom ako imate akvarije ??iskreno  rećeneo  pomeni je glupost se zajebavat sad uzgajanjem na suvom.. ok ljepo je znat da more i sve to trud uloženo vrijeme   podjela s nama na  forumu   sve to poštivam   al opet ostaje ono pitanje   zašto ??

Odgovor na to pitanje je: iz gušta. Iz tog razloga i drzim(o) akvarij(e), jer nije da imam(o) ikakve koristi od njih..samo trosak vremena i love.

A osim toga: raste brže a nema gnojenja i utrosene struje,nema izmjena vode, nema algi, meni je pak fascinantna brzina prilagodjavanja iz vode na suho i obratno. Ako imas viska bilja koje ti ne stane u glavni tank, stavis ga na suho i imas "bazu" za razmjenu bilja ili ako pozelis mijenjati scape...

..eto par razloga zasto. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #20 u: Veljača 28, 2011, 14:22:05 poslijepodne »
sorry ovo za sagitariju mislio sam da ne može,jer kod nikoga nisam vidio da je uspjela,propala mi je par puta,ali evo dokaza  :clown:
bravo ibanez!
da odgovrim cehu:
meni osobno je užitak gledati kako iz dana u dan bilje raste na suhom,dođu gosti čude se i pohvaljuju me jer ih to fascinira kao i mene...
nema algi,nema co2,a uvijek znaš da imaš bilja "na lageru" ako zatreba...
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Uzgoj anubiasa na suhom
« Odgovori #21 u: Veljača 28, 2011, 15:11:46 poslijepodne »
nisam neki biljkaš  jer su mi u akvariju obićno ciklidi ili l brojevi  mnogo velike temperature sa diskusima  bilje propada pa me mnogo i nezanima   al ovi argumenti sa strujom  co2  i ostalo su mi bezveze jer  ionako ako gajiš cvijeće u akvarijumu sve to koristiš i struju i co2   i mikro makro  ... dobar mi je argument   radi   gušta  :up:svaka ćast  i blago svakom ko ima prostora i vremna to da  radi  ,osobno sam posjećivo farme  akvarijskog bilja  i svaki od  njih je gajio bilje pod vodom   ljudi mi ovde prićamo o stotinama kvadratni metara   bilja  i ti ljudi nemaju problema sa algama   svo bilje je pod vodom   i radi se isključivo za prodaju ko što reko nisam neki biljkaš al mora postojat naćin da se izbjegnu alge   jar to ljudi  oćigledno rade  ....    šteta što mi to nije palo na pamet da priupitam  :(
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,