Travanj 25, 2024, 23:00:00 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Nekoliko pitanjca....  (Posjeta: 6960 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« u: Travanj 22, 2007, 11:21:00 prijepodne »
E ovako ne znam jesam li na pravo jesto stavio svoju temu ali ovako imam par pitanja za vas.

1. TetraAqua AlguMin to je ono ya alge jel iko ikada koristio nesto za alge. Jel to sta steti ribicama ?? Nemora biti Tetrin bilo koji ... Imam Alge po staklu zelene i smedje i imam cvjetice algi po grijacu kao zbunj a alge i imam po listovima one crne smedje koje vec...

2. Posto sam se nakupovo prije biljki i nijedna biljka nije mi mogla uspjeti ne znam sto mislim ono pocne zutiti opste ne raste podloga mi je samo pjesak.... Jel treba
stavljati npr: Tetrin onaj substrat u kantici ispod podloge ili sta ?? Sta jos treba stavljati da biljke rastu.

3. (iako neide ovdje ali eto ) Jel ima Tetrin filter EX600 Kada vraca vodu u aq jel ima zrak jel daje i zrak tako ili ...

4. Svako koliko treba mjenjati vodu u aq. ?

Eto zahvaljujem pa ako neko moze da odg.
          Hvala

       
Neznam ni ja sta da kazem

Offline maedusa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
    • http://mordorela.blog.hr
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #1 u: Travanj 22, 2007, 11:38:00 prijepodne »


1. ja ne bi dodavala nikakve kmikalije dok ne bi prvo probala smanjiti alge nekim drugim metodama (svjetlosni režim, ribe algojedi, struganje itd).


A za to moraš prvoreći koliko litar ti ima akvarij,koje ribe imaš, koju lampu koje jačine i koliko ti dugo dnevno svjetli.


2.Ja nemam nikakva supstrat nego samo šljunak i biljke mi dostadobro uspijevaju. Mislim da ćekod tebe biti neki drugoi problem (osim ako nisi izabrao neko ful zahtjevno bilje).


3 ovo ti nema pojma


4. ovo ti opet ovisi o litraži, ribama, filtraciji, biljkama .... Al recimo jednom, tjedno 10-20 % bi trebalo biti ok u nekim normalnim :) uvjetima.
Rijeka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #2 u: Travanj 22, 2007, 11:53:00 prijepodne »
1. Nemoj s kemikalijama, ne samo što su to bezvezni i nepotrebni otrovi,nego i nisu bog zna što! Najbolje je fizički čistiti alge i nabaviti ribice algojede. I naravno, rasvjetu srediti na maksimalno 12 odnosno čak samo 10 sati na dan. Da, i paziti da akvarij nije izložen direktno suncu, odnosno, dnevnom svjetlu. I pazi, možda malo previše hraniš ribice, i tad hoće alge poluditi!
2. Ja imam isto samo sitni šljunak, ali sam oko korjena zahtjevnijih biljaka stavio grumen supstrata (čak može i neka zemlja za cvijeće namočena oko 3 tjedna u vodu), i redovito prihranjujem tableticama svaka 3 do 4 tjedna pod korjen (pol tabletice na svaku krupniju biljku) i tekućim gnojivom (tetrinim)
3. Priznajem da se ne kužim preveć u filtere.
4. Najmanje svaka dva tjedna do 20 - 25 %. I tada u novu vodu staviti proporcionalni omjer sredstava za pripremu koja koristiš inače. Ja sam, kad sam imao unutarnje filtere, mijenjao čak jednom tjedno 20%, a sad imam vanjske koji su puuuno bolji, i sad mijenjam svaka dva ili čak tri tjedna!


Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #3 u: Travanj 22, 2007, 15:37:00 poslijepodne »
Hvala vam sto ste se potrudilid a napisete ....

Evo jos karakteristika :

1. Svjetlo dvije neonke 2x18W bijele
2. Svjetlo svijetli od ujutro 8 h do uvecer 11h
3. Hranim po kasikicu ujutro i navecer
4. Litraza aq. je 112l
5. Ribe koje imam su sljedece:

 3x bocie one narandjasto crne
 1x labeo bicolor crni
 2x papagajke ogromne ( FUJ SU)
 2x Moly Crna musko zensko
 3x skalari 2 manja 1 veliki


Evo samo da stavim sedru pa cu slikati da vam pokazem moju krntiju

Neznam ni ja sta da kazem

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #4 u: Travanj 22, 2007, 15:51:00 poslijepodne »


Previše riba za tu litražu. Predugi period osvjetljenja - svjetlo ti treba biti 10 do 11 sati dnevno. S algama je vjerojatno problem zbog neredovitog(ili preslabog)mijenjanja vode, predugog osvjetljenja, moguće i zbog pretjeranog hranjenja riba. Mijenjaj vodu tjedno bar 30 % (neko vrijeme dok ti se akvarij ne sredi).


Za biljke treba hranjiva podloga - pijesak služi samo za "ukopavanje", tj. ukorjenjavanje. Biljkama treba hrana iz dna (substrat i riblji izmet)i iz akvarijske vode (tekuće gnojivo). Isto tako i CO2 im dobro dođe.


Filter ne "zrači" vodu. Ako u vodi treba više kisika ona se prozračuje kroz svoju površinu. Tetrin filter ti ima tuš - njega postaviš tako da ti mreška površinu vode i imaš prozračivanje. To je ako nemaš bilja. Ako imaš (recimo puno) onda ti površina vode mora biti mirna (plus što dodaješ CO2). Tada biljke proizvode kisik (danju).

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #5 u: Travanj 22, 2007, 16:08:00 poslijepodne »
Aha hvala mjenjam ja vodu tako oko 20-30% sedmicno a ovaj sol jel treba dodavati i koliko ?

Znaci nije mi potrebno da kupujem substrat

Neznam ni ja sta da kazem

Offline Brka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Bilje, Osijek
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #6 u: Travanj 22, 2007, 18:27:00 poslijepodne »


I ja imam aq od 112 litara i isto sam se borio sa algama kao i ti.Dok nisam promjenio režim. Izbacio sam kašikicu iz upotrebe.Moraš hraniti ribe tek toliko da ti ne pada hrana na dno.To potiče rast algi između ostaloga.Rekli su ti da smanjiš period rasvjete.Skidati alge sa stakla ručno, nikakva ti kemija ne pomaže.Znam ja, probo sam čak sa sredstvomza vrtna jezerca. Ni ja nemam nikakav supstrat već samo šljunak u koji sam prilikom slaganja stavio gnojivo u tableticama. Koju sol? Misliš na Co2? To je sistem za bolji rast biljaka. To i ne moraš. Ja imam puno više riba u aq pa sve funkcionira odlično. Nabaviti sijamske algare i ancistruse. Male. Nenaviknutu na hranu jer neće brstiti alge. Substrat ne moraš kupovati ako nećeš mijenjati podlogu. Možeš gnojiti tekućim gnojivima.


Sretno
BILJE,OSIJEK

Offline bobialf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1089
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #7 u: Travanj 22, 2007, 18:37:00 poslijepodne »
vidim da su kolege sve vec te probleme rijesili sa dobrom odgovorima samo jos nesto da dodam na sve to ako se nemozes rijesiti algi zadnja mjera je da ne palis svitlo 3-4dana i ne hraniti ribe.napominjem ribama se nece nista desiti posto imaju dovoljno hrane u samoj vodi.javi kako ide.pozdrav
 

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #8 u: Travanj 22, 2007, 20:22:00 poslijepodne »
Ovako ne hranim kasicom ono malo samo izmedju prstiju ali pazim da ne pada na pod. Sigurno je onda radi svjetla sto predugo stoji. Sol kuhinjska sol cuo sam da je dobro dodavati citao sam zapravo na forumu prije sam dodavao ali odavno nisam koliko treba na 112l.
Jesam malo dosadan ali imam jos pitanja:
1. Da li gasite filter uvecer i zrak kad trebate spavati ?
2. Jel bolje to za bilje u tecnosti ili u tabletama.
3. će biti kasnije samod a se sjetim sta jos ne znam ma ne znam mnogo toga evo koja slikica moga aq.. Pa mi recite sta valja sta ne valja jel ruzan previse i tako ...






Neznam ni ja sta da kazem

Offline Brka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Bilje, Osijek
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #9 u: Travanj 22, 2007, 21:00:00 poslijepodne »
Kuhinjska se sol dodaje kad se liječe bolesti riba. Filter i pumpa za zrak moraju raditi 24 sata.Barem kod mene. To je ciklidni aq koliko vidim.U te se baš i ne kužim. Možda još malo bilja posaditi. Lijepe su ti stijene u njem.
BILJE,OSIJEK

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #10 u: Travanj 22, 2007, 21:22:00 poslijepodne »
Zgodan ti je akvarij! Možda malo previše ribica, no dobrom filtracijom i redovitim čišćenjem i pažljivim odnosom prema vodi može biti sve ok.
Sol dodaješ kod liječenja ribica, a može se, ali nije nužno, dodavati pomalo radi preventive (neki nisu tome skloni, moraš sam odlučiti). Definitivno imaš predugo svjetlo uključeno...10, najviše 12 sati (ljeti), a sad, kako kaže Bobialf, možeš i dva-tri dana potpuno isključiti...
Bilje ja imam na šljunku, ali postupam s njime kako sam već gore rekao, i stvar dobro šljaka...a imam zlatne ribice koje su poznati terminatori bilja... Prihranjujem isto kako sam gore rekao, dakle, kombiniram tabletice (serine) i tekućinu(tetrinu) i dobro je!



Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #11 u: Travanj 22, 2007, 22:51:00 poslijepodne »
(:-D ti nečeš da slušaš, pobogu. naravno da če ti biljke rikavati ako ne stavljaš im "klopu" napreduj ti ako ne jedeš, pa sigurno da češ usahnut. Biljkama davaj jednom tjedno tekuče gnojivo obavezno, isto tako imaš kako ti je i kolega rekao tabletice koje gurneš blizu korijena biljke, dublje gurni da tableta ne ispliva van, nemoj uzimati zahtjevno bilje ako nemaš hranjive podloge. Može ti uspijevati npr sve vrste anubiasa kojeg možeš ivezati za neki predmetu aq ili ga pikni u podlogu ali samo i isključivo korijen ostalo mora virit van rizom vani ( ona kvržica da bude vani) spiralna valisnerija, valisnerija gigante, rogolist, vodena kuga, criptocoryna green, alga cladophora par komada,higrophilla polysperma, sagittaria subulata eto nekih koje nisu zahtjevne biljke. Ja bih ti savjetovala da kupiš recimo tetra initial sticks aktivator podloge i fino ga istresešu aq i na to samo još gore završiš sa debljim slojem šljunka. Tako če bilje imat bar malo kakve takve podloge jer šljunak je ipak jalov, a da sad ne radiš famu sa substratom jednnostavnije je i brže s ovim. I dodavaj obavezno jednom tjedno tekuče gnojivo i svakih par tjedana tabletice. Filter mora stalno radit nemaš šta isključivati osim kad čistiš i kisik isto pusti. Redovito usisavaj dno najbolje da uvjek prođeš usisvačem kad mjenjaš vodu u aq. Bilje dezinficiraj i isperi ipodreži malo korjenčiče, ako ne dezinfiicraš možeš ribama kakvu bolest donijet. Sol ako su bolesne pa ih okupaj u slanoj kupki dobra ti je sol sera ectopur. neki stavlaju i kao preventivu svakih 15 dana. Inače ako su bolesne dodaj 1 čajnu žličicu na 15 lit vode. Inače ako nemaš karantenu neke zahtjevne biljke ne podnose sol u aq.
 

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #12 u: Travanj 22, 2007, 22:59:00 poslijepodne »

Hvala dudo stara kolegice :D Znaci da ne gasim filter da ne crkne rekoh :D

E da jel valja sedra ??

Edited by: (:-D
Neznam ni ja sta da kazem

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #13 u: Travanj 23, 2007, 11:01:00 prijepodne »
Filter samo gasi kad ga čistiš i kad mjenjaš vodu u aq. Inače ne on konstantno radi i velim ne diraj ga. Kako je to novi filter, koji je tek počeo s radom ako se ne varam ili ja griješim? ako je novi pusti i onaj stari unutarnji šta imaš nek radi paralelno s ovim novim vanjskim, jer ovom novom treba vremena da se u njemu naseli malo bakterija da to sve bude ciklirano. Zato pusti nek i stari vrti nekih bar 15-20 dana. I nemoj često čistit filter, jer tako učestalim čiščenjem poniješ i bakterije dobrice. A pogotovo ne ga čistit generalno ono često. A šta je to sedra? Kamenje jel testirano? može bit vapnenasto pa stvrdnjavati vodu, testiraj octom ili solnom kiselinom, ako se pjeni onda ga bacaj ča iz aq ako sklizne ocat ili solna kiselina bez ikakve reakcija onda je ok. Poslje kamenje dobro isprat istavit uaq (ako je uredu naravno)
 

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #14 u: Travanj 23, 2007, 13:11:00 poslijepodne »
Slušaj iskusne ribove!

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #15 u: Travanj 23, 2007, 14:25:00 poslijepodne »
sedru imaju vecina u zoo shopovima koja je u aq. Ona se vadi iz vode zapravo pravi se i u vodi talozenjem vode , i ima je u Bihacu dosta.
Ovo dudo nisam razumio ??
Citat:
"Kako je to novi filter, koji je tek poèeo s radom ako se ne varam ili ja griješim?" Zavrsen citat:

E da ako je enko imao glupe ribe one Papagajke da mi kaze kako je napravio da ne sklanjaju pjesak tj .da ne kvare aq.



Edited by: (:-D
Neznam ni ja sta da kazem

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #16 u: Travanj 23, 2007, 14:41:00 poslijepodne »
Ja opet neznam pod tim nazivom sedra, pa ti mene ubi kolega. valjda mi to u Hrvatskoj drugačije zovemo. Ako ti je voda pretvrda možeš je smekšati i destiliranom vodom, ja osobno sam to riješila tresetom u granulicama. Treset sam stavljala u filter tj u najlon čarapu da ne dođe do zabune pa onda u filter. I dodavala postepeno svakih ccca 4,5 dana da nebi naglo zakiselila vodu. Tako da mi je govorim sad o ph da opet ne dođe do kakve zabune 7 neutral. I nemam nikakvih problema, voda ti bude malo žučkasta to znaš isam od treseta naravno. Ovo za filter poslje ti kažem vidim da me nisi razumio, jer ne stignem sad.
 

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #17 u: Travanj 23, 2007, 14:47:00 poslijepodne »
Duda,

Sad koristiš stalno taj treset u filteru ili? Kod promjene vode ti tvrdoća ponovo raste pa je ponovo spuštaš? Možeš malo bolje pojasniti. Meni je tvrdoća isto visoka pa razmišljam kako dugoročnije riješiti taj problem je RO uređaji zbog cijene su mi previše.

Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #18 u: Travanj 23, 2007, 15:45:00 poslijepodne »

Jel mozda zovete je Siga ili SADRA :D



Edited by: (:-D
Neznam ni ja sta da kazem

Offline FISCH

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #19 u: Travanj 23, 2007, 16:12:00 poslijepodne »
bok svima... i ja imam par pitanja u vezi akvaristike, nova sam pa mi je teško jer mi svatko govori drugačije. e imam 2 zlatne ribice, u akvariju od 15L. nadam se da je to dovoljno. moj problem je što mi svatko govori drugačiji podatak o hranjenju, tj. koliko puta na dan. netko mi je čak rekao da bi ribe mogle izdržati i do 2tjedna bez hrane a na hrani mi piše da se mogu hraniti i po par puta na dan u malim količinama... pomoć..
helou

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #20 u: Travanj 23, 2007, 16:49:00 poslijepodne »


Citat: FISCH
bok svima... i ja imam par pitanja u vezi akvaristike, nova sam pa mi je teško jer mi svatko govori drugaèije. e imam 2 zlatne ribice, u akvariju od 15L. nadam se da je to dovoljno. moj problem je što mi svatko govori drugaèiji podatak o hranjenju, tj. koliko puta na dan. netko mi je èak rekao da bi ribe mogle izdržati i do 2tjedna bez hrane a na hrani mi piše da se mogu hraniti i po par puta na dan u malim kolièinama... pomoæ..

pozdrav i dobro dosla na forum
o zlatnim ribicama neznam pa ti necu moci pomoci ali postoji pod forum di mozes postaviti pitanje i sigurno ce ti pomoci netko od clanova... Hladnovodne Ribe

sretno

p.s. mislim da je 15L premalo za 2 zlatne ribice ali klkni na hladnovodne ribe i tamo ce ti pomoci o svemu sta te muci oko tvojih ribica i savjetovati te kako da im omogucis sto bolji zivot...
Edited by: Mastino

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #21 u: Travanj 23, 2007, 16:52:00 poslijepodne »
Mozes hraniti 1-2 puta dnevno u manjim kolicinama barem tako ja radim ito kod mene je 12 riba a kod tebe 2 ribe... I naucio sam da ne dajes ribicama uvjek jednu vrstu hrane. Neznam za bas 2 tjedna ali znam da im padne na pod i da ribice kupe s poda sto nadju.

Ja savjetujem 1-2 puta dnevno malo malo izmedju prista... Sada ako sam pogerijesio nek me ispravljaju brzo ucim;P

Neznam ni ja sta da kazem

Offline duda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1887
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #22 u: Travanj 23, 2007, 18:39:00 poslijepodne »
Kolega friski ja sam ti postepeno dodavala granule treseta u najlon čarapu. I to svakih cca 4,5 dana u manjim količinama, s tim da sam kontrolirala testerima. Koristila tetra testere, dok nisam došla do određenih parametara vode. Vodu mjenjam kad mi ishlapi toliko da razina vode dođe ispod ruba poklopca. Tad malo usisam dno inadolijem vode. I meni je kažem ph več 2 godine 7 neutral. A ostale parametre nisam provjeravala malo duže. Inače treset mjenjam svakih 4 mjeseca. A aq mi je 55 lit, ako ti može to šta pomoč kolega friski, filter preljevni vanjski naravno.
 

Offline (:-D

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #23 u: Travanj 23, 2007, 18:48:00 poslijepodne »
Dudo skonta li sta sam htjeo reci za onaj kamen ??? Kako se kaze jel mozda siga,sidra,sedra,saga jel ista poznato ??'... A zar ti nemas veci aq Dudo ???

     
Neznam ni ja sta da kazem

Offline maedusa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
    • http://mordorela.blog.hr
Nekoliko pitanjca....
« Odgovori #24 u: Travanj 23, 2007, 19:28:00 poslijepodne »
Koje su ti to žute ribe? Preslatke su!!!
Rijeka