Svibanj 02, 2024, 22:40:54 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Terarijum  (Posjeta: 17481 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Terarijum
« u: Listopad 29, 2012, 21:14:37 poslijepodne »
E ovako hocu da kupim Terarijum al' za  cijeli kornjacin zivotni vijek
citao sam sve sta treba...

ako ima neko iz Bosne na ovom forumu, da mi kaze gdje mogu kupiti sve u paketu :)
i koji je najbolji filter ? :)  


btw. ima li neki online shop da ali da je provjeren :D
 
« Zadnja izmjena: Listopad 29, 2012, 21:22:39 poslijepodne od Bewa »

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #1 u: Listopad 29, 2012, 21:36:43 poslijepodne »
Pozdrav,

Da li već imaš kornjaču ili ju tek planiraš kupiti?
Koju vrstu imaš/kupuješ-(nisam upoznat koje se kornjače prodaju u Bosni i Hercegovini).

Različite vrste kornjača zahtijevaju različite uvjete držanja i veličine akvarija,tako da kada kažeš koju vrstu imaš/kupuješ reći ćemo ti i koji su pravilni uvjeti za samu kornjaču.
I naravno nema smisla stavljati mladunca veličine 2€ u akvarij od 300-400L.

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #2 u: Listopad 30, 2012, 10:36:02 prijepodne »
Pozdrav,

Da li već imaš kornjaču ili ju tek planiraš kupiti?
Koju vrstu imaš/kupuješ-(nisam upoznat koje se kornjače prodaju u Bosni i Hercegovini).

Različite vrste kornjača zahtijevaju različite uvjete držanja i veličine akvarija,tako da kada kažeš koju vrstu imaš/kupuješ reći ćemo ti i koji su pravilni uvjeti za samu kornjaču.
I naravno nema smisla stavljati mladunca veličine 2€ u akvarij od 300-400L.


Vrsta je crvenouha, dobio sam na poklon i mislim da je stara oko 3 g (ugl velika kornjaca ) :D   

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #3 u: Listopad 30, 2012, 14:23:09 poslijepodne »
Bok. Trajni smještaj mora biti najmanje 300l. Naravno što veći je bolji. Pametnije ti je dati napraviti akvarij, jer standardni dolaze s poklopcem koji ne možeš ili jako teško prilagodiš kornjači.
Daš napraviti nešto duži i širi akvarij, ali plići, da kornjača ima veće dimenzije za plivanje, dubina nije jako bitna. Na takvi akvarij možeš napraviti povišeni poklopac i kopno u poklopcu kao i pripadajuću rasvjetu. Tada iskoristiš svu litražu akvarija jer akvarij je popunjen do kraja vodom. To rješenje je jeftinije i po meni bolje izvedeno. Poklopac možeš napraviti jeftino recimo od OSB ploče, koje iznutra pređeš lakom za čamce, i osiguraš je tako protiv pravljenja pljesni i truljenja. Pazi da je poklopac visine najmanje 25-30 cm, da možeš UVB lampu instalirati propisano. Poklopcu možeš od prednje stranice napraviti  klizna vrata ili da je jedan dio gornjeg poklopca mobilan, recimo na otvaranje. Tada možeš iskombinirati i viseće kopno koje je super ideja.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #4 u: Listopad 30, 2012, 19:22:57 poslijepodne »
E ovako hocu da kupim Terarijum al' za  cijeli kornjacin zivotni vijek
citao sam sve sta treba...

ako ima neko iz Bosne na ovom forumu, da mi kaze gdje mogu kupiti sve u paketu :)
i koji je najbolji filter ? :) 


btw. ima li neki online shop da ali da je provjeren :D
 

Evo, kolege su vec vecinu rekli, najvise se isplati kupiti sve odvojeno jer akvarijski kompleti su za drzanje riba tako da nemas sređenu ventilaciju, tesko je ugraditi spot lampu za grijanje, filter koji dobijes je pre slab...zapravo imas sada takav akvarij pa ti je sve to vec poznato. Danas se nazalost ne moze kupiti posten smjestaj za kornjace u kompletu ma ovim prostorima.
Za tajan smjestaj prepoucam prostor za plivanje minimalnih dimenzija 150x50x40 cm sa spomenutom nadogradnjom kako bi akvarij mogao puniti do vrha. Nadogradnju mozes izvesti na brojne nacine, sve od staklenih nadogradnji pa do povisenog "terarijskog" poklopca.
Sto se tice filtera od kupovnih jedino vanjski filteri dobro obavljaju posao, ili neka vrsta vlastorucno napravljenog filtera s puno filter materijala. Provjeri koji su sve filteri dostupni kod tebe pa ti mozemo reci nesto vise o njima.
Od grijaca je najbolji izbor neki s plasticnom zastitom (JBL ProTemp S, Sera Aquarium heater), ili polimerski koje je nemoguce razbiti (Aquarium Systems Newatt).
Od pouzdanih online shopova koji salju za BiH mogu uputiti samo na www.aquashop.si
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #5 u: Listopad 30, 2012, 20:10:46 poslijepodne »
 e hvala vam puno,
ter. cu poceti traziti za  13 dana (kad prodju ispiti svi ) :D
kad pronadjem osobu koja to moze napraviti, javit cu vam se  da mi date malo jos ideja, drago mi je sto ste mi dali dimenznije.
pa cu poslije ici dalje, grijac,  filter itd itd.

ps. otprilike sa cijelom opremom koliko ce me izaci para. (znam da sve zavisi al otprilike )
Hvala vam jos jednom :D     


Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #6 u: Listopad 30, 2012, 20:27:55 poslijepodne »

kad pronadjem osobu koja to moze napraviti

ps. otprilike sa cijelom opremom koliko ce me izaci para. (znam da sve zavisi al otprilike )



Misliš na staklare?Preporučam da akvarij naručiš iz tvrtke specijalizirane za izradu akvarija,jer staklari često nisu upućeni na pravilnu "školsku" izradu akvarija.
Cijena svega je dosta nezahvalno pitanje,jer još neznaš plan,tj.nisi isplanilara što ćeš sve kupiti,ali od glavnih stvari moja slobodna procjena je ova:Filter-1 000-1 500 KN
                                                                                                                                                                                                                  Akvarij-1 000-1 500 KN
                                                                                                                                                                                                                  Grijač(ovisi o wataži)-200-270 KN
                                                                                                                                                                                                                  Rasvjeta-ovisi kakvu kvalitetu želiš?
                                                                                                                                                                                                                  ima još stvari...
Kada se sve zbroji dobije se račun s dosta nula ali akvarij,vanjski filter,grijač...to su praktički vječne stvari.Rasvjetu ćeš recimo morati mijenjati.Cijene naravno ovise od dućana do dućana,kolega @Kori ti je linko super dućan.

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #7 u: Listopad 31, 2012, 10:52:53 prijepodne »
otp. ocekivao sam da ce me izaci puno, al  ovu kornjacu pravo tako da cu joj kupiti sve sto joj treba,
pocet cu poslije ispita traziti prave ljude za to (pa vam se odmah javim)

jos nesto, posto ce sad zima kontam da stavim kornjacu u hibernaciju (pa kad se probudi da ima novi ter. sa full opremom)
procitao sam sve sta treba, vec sam negdje napisao u mom stanu je  tokom zime 23 c
al' mogu ja nabaviti mali hladnjak i nastimati temp oko 5 C
kojeg datuma se stavlja u hibernaciju ?
procitao sam 3  sedmice je ne smijem hraniti, pa me strah da se tako ne muci i kad je stavim u hladnjak  da nece zaspati da ce se muciti....
i ako zaspe i sve bude uredu, nekim slucajem nestane struje (ovo je rijetko pravo al' eto moram uzeti u razmatranje)

pa vas savjet  DA ili NE? :)       

 

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #8 u: Listopad 31, 2012, 12:17:15 poslijepodne »
moram se javiti jos malo da vas peglam :(
danas sam dobio broj od  nekog covjeka koji pravi te ter. i ja njemu rekao dimenzije, al' on rekao da je previse za jednu kornjacu i  rekao mi da su ove idealne   
100x40x25

rekao mi je da on pravi neki unutrasnji filter sa spuzvama, znaci ja trebam kupiti grijac i 2 one lampe.
kao najbolji je u sarajevu...
       

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #9 u: Listopad 31, 2012, 13:31:08 poslijepodne »

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #10 u: Listopad 31, 2012, 16:59:33 poslijepodne »
moram se javiti jos malo da vas peglam :(
danas sam dobio broj od  nekog covjeka koji pravi te ter. i ja njemu rekao dimenzije, al' on rekao da je previse za jednu kornjacu i  rekao mi da su ove idealne  
100x40x25

rekao mi je da on pravi neki unutrasnji filter sa spuzvama, znaci ja trebam kupiti grijac i 2 one lampe.
kao najbolji je u sarajevu...
      

Neznam o kojem čovjeku pričaš(da nije možda iz nekog PetShopa)?

Navedene dimenzije nisu dobre!Kako će se kornjača dužine 20cm okrenuti u akvariju širine 25cm?!Kornjači treba 150cm za plivanje,samo 1m nije dovoljan.
Po opisu filtera čini mi se da su to oni unutarnji filteri kakve Juwel ima u svojim akvarijima(vidi sliku dole).Jesam li u pravu?

Kolika je veličina kornjače?
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2012, 17:06:56 poslijepodne od Kruno »

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #11 u: Listopad 31, 2012, 18:32:54 poslijepodne »
moram se javiti jos malo da vas peglam :(
danas sam dobio broj od  nekog covjeka koji pravi te ter. i ja njemu rekao dimenzije, al' on rekao da je previse za jednu kornjacu i  rekao mi da su ove idealne  
100x40x25

rekao mi je da on pravi neki unutrasnji filter sa spuzvama, znaci ja trebam kupiti grijac i 2 one lampe.
kao najbolji je u sarajevu...
      

Neznam o kojem čovjeku pričaš(da nije možda iz nekog PetShopa)?

Navedene dimenzije nisu dobre!Kako će se kornjača dužine 20cm okrenuti u akvariju širine 25cm?!Kornjači treba 150cm za plivanje,samo 1m nije dovoljan.
Po opisu filtera čini mi se da su to oni unutarnji filteri kakve Juwel ima u svojim akvarijima(vidi sliku dole).Jesam li u pravu?

Kolika je veličina kornjače?


pa slika iznad je moja kornjaca, da je ne mucim sad sutra cu vidjeti dimenzije njene
a covjek je neki koji se bavi pravljenjem ovih ter. navodno svi idu kod njega...
ugl. ja cu vas svakako poslusati jer vi se razumijete svi ovdje, a taj filter ne znam stvarno to mi je rekao on samo preko telefona

jos nesto  
za sta sluzi gornje poprecno pojacanje ?

ja sam kontao znaci uzeti vase dimenzije , a zamisao izgleda ter. je slijedeci

  mozda ta nadogradnja
ili da napravim ovako
naravno plus poklopac sa opremom.  

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #12 u: Listopad 31, 2012, 20:33:23 poslijepodne »
Jel ti kornjača ženka?Jer ako nije, nemoraš gubiti živce s pijeskom.
Ako ćeš raditi poklopac(visoki) ne isplati ti se napraviti kopno na pola akvarija.Možeš uzeti plići akvarij,npr.40cm,napuniš i gore staviš kopno s rampom(slika dolje).Poanta visokog terarijskog poklopca je ta da uštediš na staklu(plići akvarij),pa uložiš u nešto drugo.
Prva slika prikazuje pješčano vanjsko kopno.Znači ono se radi pored akvarija,a kornjača se preko rampe penje van na kopno.Vjerojatno si već sve pročitao u člancima na K.Com.

Dali taj čovjek radi u PetShopu?

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #13 u: Listopad 31, 2012, 21:32:17 poslijepodne »
Jel ti kornjača ženka?Jer ako nije, nemoraš gubiti živce s pijeskom.
Ako ćeš raditi poklopac(visoki) ne isplati ti se napraviti kopno na pola akvarija.Možeš uzeti plići akvarij,npr.40cm,napuniš i gore staviš kopno s rampom(slika dolje).Poanta visokog terarijskog poklopca je ta da uštediš na staklu(plići akvarij),pa uložiš u nešto drugo.
Prva slika prikazuje pješčano vanjsko kopno.Znači ono se radi pored akvarija,a kornjača se preko rampe penje van na kopno.Vjerojatno si već sve pročitao u člancima na K.Com.

Dali taj čovjek radi u PetShopu?

radi za neke Petshopove

a mislim da je zenka,  slikat cu je sutra detaljno pa cu postaviti slike.

je li joj toliko bitan pijesak ?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #14 u: Listopad 31, 2012, 23:06:17 poslijepodne »
Prema noktu koji viri izgleda da je mužjak xD, šalim se ne može se točno viditi, ako ima duge prednje kandže i nešto duži rep onda je mužjak. Pjesak je bitan kod ženka, jer ona liježe jaja bez obzira dali su oplođena, ako nema pjeska neće moći polagati jaja ili će biti prisiljena položiti ih u vodu, što ne valja. Prvo se treba utvrditi dali je mužjak. Slikaj prednje kandže i rep.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #15 u: Studeni 01, 2012, 17:34:43 poslijepodne »
otp. ocekivao sam da ce me izaci puno, al  ovu kornjacu pravo tako da cu joj kupiti sve sto joj treba,
pocet cu poslije ispita traziti prave ljude za to (pa vam se odmah javim)

jos nesto, posto ce sad zima kontam da stavim kornjacu u hibernaciju (pa kad se probudi da ima novi ter. sa full opremom)
procitao sam sve sta treba, vec sam negdje napisao u mom stanu je  tokom zime 23 c
al' mogu ja nabaviti mali hladnjak i nastimati temp oko 5 C
kojeg datuma se stavlja u hibernaciju ?
procitao sam 3  sedmice je ne smijem hraniti, pa me strah da se tako ne muci i kad je stavim u hladnjak  da nece zaspati da ce se muciti....
i ako zaspe i sve bude uredu, nekim slucajem nestane struje (ovo je rijetko pravo al' eto moram uzeti u razmatranje)

pa vas savjet  DA ili NE? :)   

 

Provesti pravilnu hibernaciju u hladnjaku nije samo tako, u hladnjaku je potrebno izvesti ventilaciju, onda sve to skupa testirati neko vrijeme da vidis kako se temeratura ponasa i tek tad poceti s pripremom kornjace za hibernaciju u trajanju od 2-3 tjedna. Ne postoji "datum" kada se kornjaca stavlja u hibernaciju, kada se u prirodi dovoljno spusti temperatura ona zivotinjama odredi kada krecu u hibernaciju.
Za sada preporucam da se posvetis novom smjestaju, nece biti jeftin tako da bi ti hladnjak (i zracna pumpa, termometar sa sondom i ostala oprema) bili samo dodatan trosak.

moram se javiti jos malo da vas peglam :(
danas sam dobio broj od  nekog covjeka koji pravi te ter. i ja njemu rekao dimenzije, al' on rekao da je previse za jednu kornjacu i  rekao mi da su ove idealne   
100x40x25

rekao mi je da on pravi neki unutrasnji filter sa spuzvama, znaci ja trebam kupiti grijac i 2 one lampe.
kao najbolji je u sarajevu...
       

Pa rekli su ti u pet shopu da ce akvarij koji trenutno imas biti dovoljan zauvijek, zar ne? Ljudima koji se bave izradom akvarija je u intereseu da prvo kupis malen akvarij, pa malo veci sukladno rastu kornjace jer sto vise akvarija ti prođes prije nego li kupis konacno posten smjestaj to ce vise love oni zaraditi na tebi.
Navedene dimenzije bi ti bile dovoljne za sljedecin godinu dvije, onda bi opet trebao novi, veci akvarij.

Po onome sto ti je covjek opisao poprilicno sam siguran da je mislio napraviti ovako nesto:

Vecina ljudi iz pet shopova kaze za takav smjestaj da je idealan, a realno je dobar samo za manje kornjace. Problem je sto visina filtera limitira visinu vode u akvariju i onda bi primjerice u novom smjestaju kornjaca imala dubinu vode od maksimalno 10-15 cm (ako bi filter dosao do polovice akvarija visine 25 cm). Zatim taj filter koliko vidis oduzima i duzinu za plivanje pa bi vjerojatno skratio akvarij za dodatnih 20-ak cm. I na kraju svega takav filter cesto bude lose slozen pa ne obavlja filtraciju kako treba. A naravno gradnju tog box filtera bi ti dobro naplatio i akvarij 100x40x25 bi vise kostao nego da si ga dao izraditi bez tog filtera od kojeg vecina ljudi na kraju odustane.

Kada ces dati izraditi akvarij tebi treba samo ljepljeno staklo s pojacanjima dimenzija 150x50x40 cm (ili kako vec odlucis), ne treba ti ugrađen filter.

jos nesto ...
za sta sluzi gornje poprecno pojacanje ?

ja sam kontao znaci uzeti vase dimenzije , a zamisao izgleda ter. je slijedeci

  mozda ta nadogradnja ...
ili da napravim ovako ...
naravno plus poklopac sa opremom. 

Gornja uzduzna i poprecna pojacanja sluze kako akvarij ne bi dobio jako velik "trbuh", odnosno velika ispupcenja stranica kada ga napunis. Uz ta pojacanja je moguce koristiti tanja stakla nego inace za izradu akvarija. Primjerice 150x50x50 mozes raditi od 10 mm stakla kada ima pojacanja, a da ne stavljas pojacanje trebalo bi vjerojatno 15 mm sto je puno skuplje. Inace bi se duze stranice pri vrhu izvinule do te mjere da bi cak mozda i pukle. Donja uzduzna pojacanja povecavaju povrsinu silikonskih spojeva pa bolje drzi, to je pametno staviti zato jer je hidrostaticki tlak (kada napunis akvarij) najveci upravo na dnu akvarija i na tim spojevima.

Sto se tice izgleda akvarija to trebas odrediti prije samog narucivanja stakla i kako ostali kazu, pijesak ti treba samo ako imas zenku. Izmjeri duzinu oklopa i postavi slike repa odozdo i iz profila da mozemo odrediti spol. Također mozes pokusati sam: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #16 u: Studeni 02, 2012, 12:13:50 poslijepodne »
da upravu si otp. je on tako zamislio te.
icu dio po dio, prvo cu naruciti ter. da mi se napravi ( jesu li problem ove dimenzije, 130x50x40, jer to je jedino mjesto gdje ja mogu ter staviti :S )
pa su provjeriti u svim pet shopovima filtere i grijace i onda cete mi reci koji su najbolji od tih ^^
i onda lampe i dekoriacija ...

btw. moze slika jedna nekog prosjencog ter. ( sa poklopcem i kopnom :D )
tj. kako bi vi to uradili, da mogu poslati sliku osobi koja ce mi praviti to.
 

HVALA VAM PUNO, BAS STE MI POMOGLI I TO DETALJNO SVE OBJ.    
   

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #17 u: Studeni 02, 2012, 12:53:37 poslijepodne »
Jel' si provjerio kojeg je spola? Tako ćeš znati dali trebaš iskombinirati posudicu s pjeskom.

Imaš dosta ideja,
Evo ova je izvrsna:





Imaš u privitku još slika. Mislim da je kornjači više stresno u akva-terariju nego u ovakvim smještajima, jer pliva prema staklu a ne može proći. Tako i moje u akvariju. Mora proći dosta vremena da se priviknu. Kako kome, ali ovakvi su mi smještaji lijepši nego akvariji.

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #18 u: Studeni 02, 2012, 14:09:42 poslijepodne »

icu dio po dio, prvo cu naruciti ter. da mi se napravi ( jesu li problem ove dimenzije, 130x50x40, jer to je jedino mjesto gdje ja mogu ter staviti :S )

btw. moze slika jedna nekog prosjencog ter. ( sa poklopcem i kopnom :D )
tj. kako bi vi to uradili, da mogu poslati sliku osobi koja ce mi praviti to.
    

Galeriju slika imaš u "Galeriji za članove" na K.COM - http://www.kornjace.com/modules/newbb/viewforum.php?forum=27
Kažem,provjeri spol kornjače,jer o spolu ovisi samo uređenje akvarija, - http://www.kornjace.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1135&forum=9
---------
@darx-kad uzmeš Emys-a,hermanni-a(ili bilo koju drugu kornjaču) iz prirode oni će pokušavat prolazit kroz staklo,zato jer su divlje životinje(to je i normalno).
Moja kornjača je trenutno isto u kaci,pa ponekad isto pokušava proći kroz plastiku(kroz koju ne vidi).Iako je kornjača iz PetShopa,tj.cijeli život je provela u zatočeništvu...
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2012, 14:14:20 poslijepodne od Kruno »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #19 u: Studeni 02, 2012, 15:27:54 poslijepodne »
Žutouha kornjača mi pokušavam ići kroz staklo, čančare ne prolaze jer je terarij samo sa prednje strane staklo, a i nisu uzete iz prirode. Mislim da je stvar navike kod kornjača u novom smještaju, ali 100% im je ugodnije u ovim smještajima nego u aquaterariju. ;)  
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2012, 15:34:16 poslijepodne od darx »

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #20 u: Studeni 02, 2012, 21:14:16 poslijepodne »
joj zaboravio sam napisati, muzjak je,   kad mi je zena iz pet shopa dala kornjacu rekla je da je zenka o.O
al po repu i noktima je muzjak :)

   

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #21 u: Studeni 02, 2012, 21:55:11 poslijepodne »
joj zaboravio sam napisati, muzjak je,   kad mi je zena iz pet shopa dala kornjacu rekla je da je zenka o.O
al po repu i noktima je muzjak :)

Rađe provjeri i polozaj kloake na repu.Muzjaci imaju kloaku smjestenu prema kraju repa.Zenke imaju kloaku smjestenu vise prema tijelu.To pisem zato jer ako se radi o npr.ogromnoj (spolno zreloj) zenki i manjem muzjaku zna se desiti da zenka ima malo vece nokte.To su rijetki slucaji...

Ako 100% utvrdis da je muzjak netreba ti pijesak na kopnu,pa mozes koristiti staklenu platformu s rampom.Stavio sam sliku gore...

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #22 u: Studeni 02, 2012, 23:09:07 poslijepodne »
 

[/quote]
Rađe provjeri i polozaj kloake na repu.Muzjaci imaju kloaku smjestenu prema kraju repa.Zenke imaju kloaku smjestenu vise prema tijelu.To pisem zato jer ako se radi o npr.ogromnoj (spolno zreloj) zenki i manjem muzjaku zna se desiti da zenka ima malo vece nokte.To su rijetki slucaji...

Ako 100% utvrdis da je muzjak netreba ti pijesak na kopnu,pa mozes koristiti staklenu platformu s rampom.Stavio sam sliku gore...
[/quote]


otp. je ovako

al' ne kontam moze bez  druge kornjace ona bi jaja izlegla,sta se desi s njima? (ako nisu oplodjena ) i valjda bi to bar jednom do sad uradila ? :)
(ako je zenka) 
 

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #23 u: Studeni 02, 2012, 23:18:50 poslijepodne »
Nista se ne desi s jajima tj.nisu oplođena...Znaci zenka moze u pijesak staviti jaja ali neces dobiti male kornjace.Za dobiti kornjace(oplođena jaja) potreban je muzjak i hibernacija.
Ali razmnozavati vrstu kornjace koje ima po jezerima,ducanima,koja ugrozava nasu domacu barsku kornjacu Emys orbicularis nema smisla!

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #24 u: Studeni 02, 2012, 23:27:41 poslijepodne »
Nista se ne desi s jajima tj.nisu oplođena...Znaci zenka moze u pijesak staviti jaja ali neces dobiti male kornjace.Za dobiti kornjace(oplođena jaja) potreban je muzjak i hibernacija.
Ali razmnozavati vrstu kornjace koje ima po jezerima,ducanima,koja ugrozava nasu domacu barsku kornjacu Emys orbicularis nema smisla!

nisam mislio razmizavati, samo pitam :D
nista od pjeska onda, javim vam se kad ispiti prodju, sa slikom ter  i listom opreme ^^^

pitanje jos jedno, je li bolje poklopac ili ona ko metalna mrezica sto se stavi iznad ter i propusta svijetlost,     

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #25 u: Studeni 02, 2012, 23:39:21 poslijepodne »
Pa ako radis visoki terarijski poklopac neonke su ti unutar poklopca(na krovu poklopca,iznad vode).
Meni osobno je bolji izbor visoki terarijski poklopac,nego samo mrezica.Zato jer poklopac i cuva toplinu.Temperatura zraka bi trebala biti par stupnjeva veca od vode.
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2012, 23:51:50 poslijepodne od Kruno »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #26 u: Studeni 02, 2012, 23:52:14 poslijepodne »
Poklopac ti održava vlažnost i sprječava pretjerano isparavanje vode u prostoriju u kojoj stoji akvarij. Bolje je rješenje poklopac. naravno poklopcu moraš srediti ventilaciju.

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #27 u: Studeni 03, 2012, 02:08:33 prijepodne »
oke visoki poklopac cu uraditi, al mi nije jasno  kako heat lampa stane u poklopac.
morat cu je preko ebaya kupiti vjerovatno..., vidio sam na youtube-u ogrmona je i ne znam kako stane u taj poklopac :D
 

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #28 u: Studeni 03, 2012, 07:36:22 prijepodne »

icu dio po dio, prvo cu naruciti ter. da mi se napravi ( jesu li problem ove dimenzije, 130x50x40, jer to je jedino mjesto gdje ja mogu ter staviti :S )

btw. moze slika jedna nekog prosjencog ter. ( sa poklopcem i kopnom :D )
tj. kako bi vi to uradili, da mogu poslati sliku osobi koja ce mi praviti to.
   

Konacna odluka o dimenzijama je tvoja, u Europi je opce prihvacen standard da za prosjecnu crvenouhu od 20-ak cm treba akvarij od 150 cm duzine, Amerikanci obicno preporucuju 180 cm duzine. Tebi 20 cm duzine ne igra veliku ulogu, ali kornjaci koja ce provesti sljedecih par desetljeca u akvariju to itekako puno znaci, ako mozes napraviti kakav drugi razmjestaj da ti stane veci akvarij to bi kornjaci svakako puno znacilo. Zivim u malom stanu pa znam da se uvijek nađe prostora ako se dovoljno potrudis :)

Mislim da je kornjači više stresno u akva-terariju nego u ovakvim smještajima, jer pliva prema staklu a ne može proći. Tako i moje u akvariju. Mora proći dosta vremena da se priviknu. Kako kome, ali ovakvi su mi smještaji lijepši nego akvariji.

Najveca prednost sobnog jezerca je sto je obicno jeftinije od akvarija, međutim jezerce obicno zauzima 2-3 puta vise prostora od akvarija istog volumena. To je lijepo kada zivis u kuci i imas prostora, no za stan gdje je vecini ljudi problem osigurati neku minimalnu duzinu za plivanje bas nije dobra opcija. Jos jedan problem je isparavanje vode i ogromna vlaga koja moze uzrokovati gljivice i plijesanj u prostoriji, tako da dugorocno treba napraviti zatvoreno jezerce.
A za vodene kornjace ne postoje podaci da stakleni akvarij ima stetan utjecaj na zdravlje kao kod kopnenih kornjaca koje se znaju toliko izluditi prolaskom kroz staklo da pocnu odbijati hranu. Za vodene kornjace nije bitno u kakvoj posudi borave sve dok imaju dovoljno mjesta za plivanje i potrebne uvjete.

oke visoki poklopac cu uraditi, al mi nije jasno  kako heat lampa stane u poklopac.
morat cu je preko ebaya kupiti vjerovatno..., vidio sam na youtube-u ogrmona je i ne znam kako stane u taj poklopac :D

Velike lampe koje si vidio na youtube-u su lampe na zivine pare i metal halidne lampe za gmazove. Te lampe daju UVA, UVB i toplinu u jednom. Osim sto fizicki ne stanu u poklopac previse se griju da bi mogle biti unutar poklopca (osim ako poklopac nije visok recimo 50-60 cm). Ja sam taj problem rijesio ovako: LINK1 LINK2
Ta rasvjeta je skuplja, ali je daleko bolja od kombinacije obicne spot lampe (reflektorice) i UVA-UVB neonke ili stedne zarulje sto vecina ljudi koristi na ovim prostorima jer je jeftinije. Obicna ili halogena reflektorica je manja i ne grije toliko, tako da se moze instalirati unutar poklopca. npr: LINK3, LINK4).
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #29 u: Studeni 03, 2012, 12:20:47 poslijepodne »
   
 Jos jedan problem je isparavanje vode i ogromna vlaga koja moze uzrokovati gljivice i plijesanj u prostoriji, tako da dugorocno treba napraviti zatvoreno jezerce.


A dali je moguće imati otvoreno jezerce,pa kupiti nešto ovakvo:http://www.henkel-cee.com/cps/rde/xchg/henkel_cee/hs.xsl/1815_2801_CEE_HTML.htm
Ja mislim da bi to moglo "zamijeniti" poklopac...

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #30 u: Studeni 03, 2012, 13:19:36 poslijepodne »
Ni ne razmisljam da vecina clanova zivi u stanu..
da problem je prostor za takvo nesto...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #31 u: Studeni 03, 2012, 21:14:30 poslijepodne »
A dali je moguće imati otvoreno jezerce,pa kupiti nešto ovakvo:http://www.henkel-cee.com/cps/rde/xchg/henkel_cee/hs.xsl/1815_2801_CEE_HTML.htm
Ja mislim da bi to moglo "zamijeniti" poklopac...

Srecom za sada nisam imao potrebu isprobavati takva sredstva protiv vlage pa ne znam koliko su ucinkovita. Vjerojatno ovisi o velicini prostorije i jezera, ali ako ti svakodnevno isparava po par litara iz jezera sumnjam da bi  puno pomoglo. Eventualno klima uređaj prebacen u mod odvlazivanja bi bio u stanju izvuci vecu kolicinu vlage iz zraka da dnevnoj bazi.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Terarijum
« Odgovori #32 u: Studeni 04, 2012, 14:34:47 poslijepodne »
   
 Jos jedan problem je isparavanje vode i ogromna vlaga koja moze uzrokovati gljivice i plijesanj u prostoriji, tako da dugorocno treba napraviti zatvoreno jezerce.


A dali je moguće imati otvoreno jezerce,pa kupiti nešto ovakvo:http://www.henkel-cee.com/cps/rde/xchg/henkel_cee/hs.xsl/1815_2801_CEE_HTML.htm
Ja mislim da bi to moglo "zamijeniti" poklopac...

Isprobao taj Ceresit stop i kod mene nije baš nešto pomoglo, ta tableta koja bi trebala upijat vlagu se počne raspadati i možeš ju baciti (nisam niti jednom stigao isprazniti onaj spremnik za vodu).

"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #33 u: Studeni 04, 2012, 16:51:57 poslijepodne »

Isprobao taj Ceresit stop i kod mene nije baš nešto pomoglo, ta tableta koja bi trebala upijat vlagu se počne raspadati i možeš ju baciti (nisam niti jednom stigao isprazniti onaj spremnik za vodu).


Pozdrav,

A koliko ti je bilo jezero,tj.koliko litara?Kolika ti je bila temperatura?Vjerujem da će pod većom temperaturom voda brže ishlapiti(kao u prirodi).

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Terarijum
« Odgovori #34 u: Studeni 04, 2012, 17:29:16 poslijepodne »
Ja nemam niti jezerce niti akvariji, čisto sam dao primjer kaj se meni desilo sa tim proizvodom. Prostorija koja je svakodnevno u funkciji, standardna temperatura prostorije cca 20-25 stupnjeva, južna stran, nešto biljaka unutra i to je to.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #35 u: Studeni 04, 2012, 18:28:37 poslijepodne »
Onda to definitivno nije za saniranje nekoliko litara ishlapljene vode dnevno...a zamjenske tablete koliko vidim nisu bas jeftine...
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #36 u: Studeni 24, 2012, 14:59:13 poslijepodne »
pozz, opet ja
bio sam u pet shopu danas i ovaj filter imaju

marka: JBL
do 600  L (otprilike ja mislim )
 
i jedan  isto JBL
od ca. 200 l do 300 l (je li mi ovaj dovoljan ? )

I grijac
marka : vita craft
ima ja mislim 302  W

je  li dobra ta oprema za ter. ?

i koliko bi litara stalo  u onaj ter. onih dimenzija sto ste mi vi rekli ^^
 

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #37 u: Studeni 24, 2012, 15:44:18 poslijepodne »
Radije uzmi jači filter, jer kornjače prljaju više nego ribe (obično to kada proizvođač kaže "do 600 litara", misli se uglavnom na akvarij sa ribama). Bolje uzmi 2 grijača i postavi u lijevu i desnu stranu akvarija, onda možeš i slabije koristiti. Ovaj je dovoljan ali ako češ ga uzimati postavi ga na protok vode iz filtera (da može zagrijati vodu u cijelom terariju ravnomjerno).

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #38 u: Studeni 24, 2012, 15:50:23 poslijepodne »
Radije uzmi jači filter, jer kornjače prljaju više nego ribe (obično to kada proizvođač kaže "do 600 litara", misli se uglavnom na akvarij sa ribama). Bolje uzmi 2 grijača i postavi u lijevu i desnu stranu akvarija, onda možeš i slabije koristiti. Ovaj je dovoljan ali ako češ ga uzimati postavi ga na protok vode iz filtera (da može zagrijati vodu u cijelom terariju ravnomjerno).


ovo za filter rekao je da je to za terarij.
pa valjda je mislio na kornjacu, a i skup je pravo ovaj do 600 l :)

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #39 u: Studeni 24, 2012, 16:52:25 poslijepodne »
Obično pri kupovini svakog filtera proizvođaći misle da će kupac držati ribe, a pošto ribe dosta slabije prljaju vodu bolje je za kornjače uzeti jači filter, ali ako ti je tako rekao ok.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #40 u: Studeni 25, 2012, 16:23:54 poslijepodne »
pozz, opet ja
bio sam u pet shopu danas i ovaj filter imaju

marka: JBL
do 600  L (otprilike ja mislim )
 
i jedan  isto JBL
od ca. 200 l do 300 l (je li mi ovaj dovoljan ? )

I grijac
marka : vita craft
ima ja mislim 302  W

je  li dobra ta oprema za ter. ?

i koliko bi litara stalo  u onaj ter. onih dimenzija sto ste mi vi rekli ^^
 

Vjerojatno se radi o JBLCristalProfi e1500 i CristalProfi e900: LINK
JBL je poznata tvrtka i vecina ljudi je zadovoljna s tim filterima tako da bi bili dobar izbor. Kao sto je darx spomenuo treba uzeti jaci filter od preporuke proizvođaca tako da ce ti trebati e1500 do 600 litara.

Vitakraft Vitatech grijaci:LINK su vrlo slicni Jager grijacima, navedeni od 300W je namijenjen za akvarije 600-1000 litara i dugacak je 50 cm. Ako ces uzimati grijac iz te serije dovoljno je uzeti 200W (300-400 litara, 39 cm duzine). U svakom slucaju kod grijaca gledaj preporuku proizvođaca jer neki danasnji grijaci su ucinkovitiji od pravila watt na litru vode. Savjetujem da potrazis grijac sa plasticnom zastitom ili kupis dodatnu plasticnu zastitu za navedeni grijac jer ce ga kornjaca s vremenom ostetiti.

Volumen akvarija racunas (duzina*sirina*visina[cm])/1000 = litara. Npr. (150*50*40)/1000 = 300L.

Bolje uzmi 2 grijača i postavi u lijevu i desnu stranu akvarija, onda možeš i slabije koristiti.

Ne vidim kako je ova opcija bolja? To je skuplja opcija zato jer dva slabija grijaca kostaju skoro pa duplo vise nego jedan jaci. Na sve to grijaci odlaze, nakon par godina pa ce opet trebati kupovati dva grijaca. I zasto staviti kornjaci jos jedan predmet koji moze unistiti u akvarij ako nema potrebe?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #41 u: Studeni 27, 2012, 17:23:59 poslijepodne »
imam problem, je li mozete reci odakle ste kupili rasvjetu ?
u BIH niko nema ni onu heat lampu ni uvb :S

  mozete li mi poslati linkove neke za tu rasvejtu /nemojte najskuplje samo :D
(za dimenzije  150*50*40 ) :)

ps. za rasvjetu ide samo heat i uvb  ?
  

pss.
Ovako sam ja zamislio ter.
(radio sam u paintu /znam da lose crtam :P )

 http://pokit.org/get/?506e80a051b0f4d4ac253e365b7e0171.jpg

pa sve sto sam lose zamislio ako nije problem da mi kazete ^^
(nisam stavio grijac i filter )
 
« Zadnja izmjena: Studeni 27, 2012, 19:42:07 poslijepodne od Bewa »

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Terarijum
« Odgovori #42 u: Studeni 28, 2012, 16:14:06 poslijepodne »


Bolje uzmi 2 grijača i postavi u lijevu i desnu stranu akvarija, onda možeš i slabije koristiti.

Ne vidim kako je ova opcija bolja? To je skuplja opcija zato jer dva slabija grijaca kostaju skoro pa duplo vise nego jedan jaci. Na sve to grijaci odlaze, nakon par godina pa ce opet trebati kupovati dva grijaca. I zasto staviti kornjaci jos jedan predmet koji moze unistiti u akvarij ako nema potrebe?
Vidiš nisam tako razmišljao, u pravu si.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #43 u: Studeni 29, 2012, 12:41:17 poslijepodne »
imam problem, je li mozete reci odakle ste kupili rasvjetu ?
u BIH niko nema ni onu heat lampu ni uvb :S

  mozete li mi poslati linkove neke za tu rasvejtu /nemojte najskuplje samo :D
(za dimenzije  150*50*40 ) :)

ps. za rasvjetu ide samo heat i uvb  ?
   

pss.
Ovako sam ja zamislio ter.
(radio sam u paintu /znam da lose crtam :P )

 http://pokit.org/get/?506e80a051b0f4d4ac253e365b7e0171.jpg

pa sve sto sam lose zamislio ako nije problem da mi kazete ^^
(nisam stavio grijac i filter )
 

U Hr. vecina ozbiljnijih pet shopova drzi UVA-UVB rasvjetu za gmazove, a i postoje webshopovi koji u ponudi imaju rasvjetu za gmazove. Predlazem ti da pitas www.teraristika.hr da li bi ti mogli poslati postom za BiH.

Sto se tice same lampe za grijanje nju mozes kupiti u salonu rasvjete, toga mora biti samo si vjerojatno krivo trazio, obicna spot lampa ili halogenka:
,

Nazalost UVA-UVB rasvjeta je jako poskupila u zadnje vrijeme, najjeftinija solucija je uzeti UVA-UVB neonku ili UVA-UVB stednu zarulju u kompinaciji sa obicnim lampama za grijanje s gornjih slika.
One ogromne lampe na zivine pare sto si viđao kod amerikanaca na youtubeu (koje daju UVA,UVB i toplinu u jednom) su duplo skuplje od neonki i stednih.

Po slici vidim da bas nisi dobro shvatio koncept rasvjete. Ako planiras koristiti UVA-UVB neonku kao izvor zracenja onda ona mora biti instalirana direktno iznad kopna na 25-30 cm od povrsine kopna. Inace ovako instalirana neonka kao na skici nema smisla jer kornjaca dok je u vodi nema koristi od UVA-UVB zracenja. Također ako planiras koristiti neonku onda ti je dovoljna obicna lampa za grijanje koja nije glomazna i normalno ti stane u poklopac bez potrebe da ju drzis iznad kao na skici.

Ako si pak planirao koristiti lampe na zivine pare onda je instalacija heat lampe na skici ok (ona treba bitina minimalno 35 cm od kopna). Međutim tada ti ne treba UVA-UVB neonka iznad vode jer je lampa na zivine pare izvor topline, UVA i UVB zracenja u jednom. U tom slucaju iznad vode za osvjetljenje akvarija mozes staviti obicnu neonku.

Da li si na kraju odlucio imati djelomicno punjen akvarij ili stavljati nadogradnju?

I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Terarijum
« Odgovori #44 u: Studeni 29, 2012, 14:12:40 poslijepodne »
 eh, prije svega zelim da se zahvalim svima koji su mi pomogli, a pogotovo tebi Kori :)
dali ste mi detaljne informacije

olaksao si mi sa rasvjetom, kad sam bio u Njemackoj vidio sam lambu  na zivinu paru  pa cu javiti nekom da mi posalje, a instalirati cu obicnu neonku
   

a za nadogradnju nisam bas skontao to ?
da li mislis na kopno ?

gledao sam tvoje slike sto si postavio i planiram da na slican nacin uradim ter.
tj. onaj gornji (samo ce drugacije biti rasvjeta )


da li si na to mislio ?
i jos jednom hvala ti Kori na deteljnim odgovorima vidim da ti je stalno :)

Ps. nazalost moja kornjaca ce morat malo da se strpi u onom malom "ter." dok ne skupim para, ne smijem od svojih da trazim oni kupili macku -.-'
imam problem oko ishrane, jednostavno povrce nece da jede, a kad je meso u pitanju razbija staklo.
    
          
« Zadnja izmjena: Studeni 29, 2012, 19:00:50 poslijepodne od Bewa »

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Terarijum
« Odgovori #45 u: Prosinac 02, 2012, 14:47:22 poslijepodne »

imam problem oko ishrane, jednostavno povrce nece da jede, a kad je meso u pitanju razbija staklo.
              

Bok,
meso je naravno primamljivije od povrća i vodenog bilja.
Probaj u zalogaj mesa/ribe staviti komadić povrća/vodenog bilja,pa napraviš kao rolicu/buhtlu.Ja sam svoju tako naučio i meni funkcionira.
Samo pazi koje povrće daješ,jer nisu sva dobra:http://www.kornjace.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=673&forum=7

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijum
« Odgovori #46 u: Prosinac 04, 2012, 00:44:55 prijepodne »
eh, prije svega zelim da se zahvalim svima koji su mi pomogli, a pogotovo tebi Kori :)
dali ste mi detaljne informacije

olaksao si mi sa rasvjetom, kad sam bio u Njemackoj vidio sam lambu  na zivinu paru  pa cu javiti nekom da mi posalje, a instalirati cu obicnu neonku
   

a za nadogradnju nisam bas skontao to ?
da li mislis na kopno ?

gledao sam tvoje slike sto si postavio i planiram da na slican nacin uradim ter.
tj. onaj gornji  (samo ce drugacije biti rasvjeta )


da li si na to mislio ?
i jos jednom hvala ti Kori na deteljnim odgovorima vidim da ti je stalno :)

Ps. nazalost moja kornjaca ce morat malo da se strpi u onom malom "ter." dok ne skupim para, ne smijem od svojih da trazim oni kupili macku -.-'
imam problem oko ishrane, jednostavno povrce nece da jede, a kad je meso u pitanju razbija staklo.
   
         

Ok, imaj na umu da UVA-UVB zarulje treba mijenjati svakih 6 mjeseci do godine dana ovisno o preporuci proizvođaca.
Pod nadogradnjom mislim na terarijski poklopac kao na slici ili slicna staklena nadogradnja...bit je da mozes iskoristiti cijeli akvarij i napuniti ga do vrha vodom. Na tom akvariju je sada lampa na zivine pare: LINK u kombinaciji s obicnim neonkama.

Ako ce kornjaca uvijek biti sita od mesa nece imati razloga probati bilje. Smanji kolicine mesa i cesce joj nudi bilje (za pocetak crvenije iz gore navedenog popisa). Za priviknuti kornjacu na biljnu hranu treba puno vremena i truda, no to je vazno za njihovo zdravlje.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org