Travanj 18, 2024, 02:11:14 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Elektronika u akvariju...  (Posjeta: 10507 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline _Maniac_

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 211
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek / Bilje
Elektronika u akvariju...
« u: Listopad 15, 2012, 21:56:25 poslijepodne »
E ovako... posto sam dosta nov na forumu (u akvaristici sam nesto duze vremena) imam nekoliko kako bi se reklo pitanja...

Razmisljam bas sta pametno napraviti sto se tice elektronike za akvarij... imam Juwel monolux 60 akvarij i trenutno radim na rasvjeti 1x 15000K 24W T5 HO i 1x Plava T5 HO nesto marine bla... e sad... stvarcica koju bi isao praviti je dimanje (smanjivanje intenziteta) lampe i daljinsko prebacivanje sa jedne lampe na drugu... Jer potraga za dimerima odvela me u debele cijene za koje ja definitivno nemam novcanik... ali mogu sam napraviti, pa ispadne dosta jeftinije :D...

Razmisljao sam dosta i o LED rasvjeti, al jos uvijek to ispadne nekako skuplje nego kupit lampu... bar kako se meni cini...

E sad pitanje je sljedece... sta se jos moze napraviti za akvarij (vezano naravno u mikrokontrolere, elektroniku i sl.) da bude onako korisno :D...

Ajde neki savjeti, pa mozda i meni padne na pamet da si to sve objedinim u jedan projekt, pa kad bude gotovo i funkcionalno, ponudit cu tu na forumu, pa ako netko bude zainteresiran...
"...I kad nemas nista, imas oci za plakanje..."

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2012, 22:17:23 poslijepodne »
Razmisljao sam dosta i o LED rasvjeti, al jos uvijek to ispadne nekako skuplje nego kupit lampu... bar kako se meni cini...

to je istina ali LED je dosta efikasniji pa ispadne dugoročno jeftiniji.

što se tiče DIY elektronike pogledaj npr. ovo
http://practicalmaker.com/projects/arduarium-controller

Offline _Maniac_

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 211
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek / Bilje
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2012, 22:23:04 poslijepodne »
Ma to je sve bazirano na atmelu, arduino... ono... dok ti naslazes i nakupujes tih silnih modula, za pola para napravis 5x bolju stvar... samo pitanje je sta tocno napraviti...

naravno moguce implementirati i bluetooth tipa spojis se s mobitelom i imas ocitanje svih vrijednosti (ph, temp....)... ma primam bilo kakve ideje... samo da nesto pametno izrodi iz toga :D...
"...I kad nemas nista, imas oci za plakanje..."

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2012, 22:25:31 poslijepodne »

Offline _Maniac_

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 211
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek / Bilje
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #4 u: Listopad 15, 2012, 22:31:08 poslijepodne »
Pa poprilicno dobra ideja za implementirati zajedno sa led rasvjetom...
"...I kad nemas nista, imas oci za plakanje..."

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #5 u: Listopad 15, 2012, 22:41:04 poslijepodne »
Jel izvedivo to napraviti ovako? Ili ću morati naručiti od amera?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #6 u: Listopad 15, 2012, 22:42:53 poslijepodne »
Ma to je sve bazirano na atmelu, arduino... ono... dok ti naslazes i nakupujes tih silnih modula, za pola para napravis 5x bolju stvar... samo pitanje je sta tocno napraviti...

naravno moguce implementirati i bluetooth tipa spojis se s mobitelom i imas ocitanje svih vrijednosti (ph, temp....)... ma primam bilo kakve ideje... samo da nesto pametno izrodi iz toga :D...

a gle, to mora imati neku memoriju jer se mora programirati, dakle mora imati i sat, bitna nam su nam i mjerenja -  temperatura, ph, tds, orp, visina vode, i akcije na temelju tih mjerenja
a da za pola para napraviš 5X bolju stvar - polako, najprije smisli što napraviti. mislim da te stvari i nisu tako jednostavne, niti da kod nas ima materijala za to  -?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #7 u: Listopad 15, 2012, 22:44:16 poslijepodne »
Pa poprilicno dobra ideja za implementirati zajedno sa led rasvjetom...
a može i sa fluorescentnom, ako imaš dimabilnu prigušnicu

Offline _Maniac_

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 211
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek / Bilje
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #8 u: Listopad 16, 2012, 07:33:12 prijepodne »
ma normalno da kod nas nema materijala za to... to se narucuje iz njemacke... vec par godina se s tim bavim tako da to nije problem... a sto se tice cijene... istina je... naravno ne racunajuci vrijeme potroseno u razvoju, jer ipak to je nesto sto se pravi iz recimo neke ljubavi prema tome svemu...
"...I kad nemas nista, imas oci za plakanje..."

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #9 u: Listopad 16, 2012, 10:58:39 prijepodne »
Meni je nedavno stigao Arduino duemilanove (kopija), iduća nabavke je ph sonda (17$) i BNC i LCD shield za microcontroler. Plan mi je imati LED rasvjetu sa sunset/sunrise/thunder/moonlight i ph controler spojen na CO2 bocu
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #10 u: Listopad 16, 2012, 13:41:18 poslijepodne »
Ajmo elektroničari trebam pomoć (vjerojatno će i drugima koristiti)
Našao sam ph sondu na Ebay-u Ona se spaja sa BNC konektorom.
Mene zanima pošto sonda daje izlaze u mW, u teoriji ph 0=-300mV, ph 7=0V, ph 14=+300mV i pošto su to premali naponi, vjerojatno će biti i pada napona na spojevima, kako onda dobiti točno očitanje?? Palo mi je napamet staviti neko naponsko pojačalo. Kako to izvesti najbezbolnije??
Sve to će biti spojeno na arduino duemilanove, koji bi onda palio/gasio el.mag ventil na CO2 boci
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #11 u: Listopad 16, 2012, 18:32:30 poslijepodne »
Naponskim pojačalo sa varijabilnim gainom. Obzirom da ti ionako ne treba preveliko naponsko pojačanje a strujni zahtjevi također nisu veliki cijeli problem ćeš vjeroajtno riješiti praktički bilo kojim operacijskim pojačalom.
Točno očitanje ćeš naravno dobiti baždarenjem, odnosno podešavanjem pojačanja tog sklopa, kako bi na kraju na izlazu dobio tih 300mV ili koliko već. jednostavno spajanje sa i bez dugačkog kabela i uparivanje.

Pitanje je koliko ima smisla komplicirati. Jesi li razmišljao o tome da se sonda s pripadnom elektronikom stavi negdje u poklopac a onda nekim duljim kabelom sa ostalom elektronikom ? Također, kvaliteta kabela igra ulogu pa je lako moguće da ćeš eventualan pad napona riješiti nečim banalnim kao uporabom kvalitetnijeg kabela.


Vezano uz ostalo, obzirom na Farnell, Digikey, Burkelin,itd pa i na kraju ebay smatram da je apsolutno bespredmetno spominjati da nekakvih dijelova nema kod nas za nabavit pa se zato projekt ne može odraditi.
Ako čak i tu zapne, slobodno se javite pa se pridružite narudžbi kada ću raditi na nekom novom projektu ili servisu...
diy-audio.com.hr

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #12 u: Listopad 17, 2012, 21:24:45 poslijepodne »
Ajmo elektroničari trebam pomoć (vjerojatno će i drugima koristiti)
Našao sam ph sondu na Ebay-u Ona se spaja sa BNC konektorom.
Mene zanima pošto sonda daje izlaze u mW, u teoriji ph 0=-300mV, ph 7=0V, ph 14=+300mV i pošto su to premali naponi, vjerojatno će biti i pada napona na spojevima, kako onda dobiti točno očitanje?? Palo mi je napamet staviti neko naponsko pojačalo. Kako to izvesti najbezbolnije??
Sve to će biti spojeno na arduino duemilanove, koji bi onda palio/gasio el.mag ventil na CO2 boci

Da se mene pita, ja bi napravio BNC shield za arduino,a upravljanje izveo kodom preko posebnog izlaza koji bi upravljao solid state relejom. Solid state relej gasi i pali el. magnetski ventil. Njime je moguće upravljati vrlo malim naponima koje možeš dobiti dirketno na izlazu iz arduina.
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #13 u: Listopad 17, 2012, 21:36:25 poslijepodne »
E ovako... posto sam dosta nov na forumu (u akvaristici sam nesto duze vremena) imam nekoliko kako bi se reklo pitanja...

Razmisljam bas sta pametno napraviti sto se tice elektronike za akvarij... imam Juwel monolux 60 akvarij i trenutno radim na rasvjeti 1x 15000K 24W T5 HO i 1x Plava T5 HO nesto marine bla... e sad... stvarcica koju bi isao praviti je dimanje (smanjivanje intenziteta) lampe i daljinsko prebacivanje sa jedne lampe na drugu... Jer potraga za dimerima odvela me u debele cijene za koje ja definitivno nemam novcanik... ali mogu sam napraviti, pa ispadne dosta jeftinije :D...

Razmisljao sam dosta i o LED rasvjeti, al jos uvijek to ispadne nekako skuplje nego kupit lampu... bar kako se meni cini...

E sad pitanje je sljedece... sta se jos moze napraviti za akvarij (vezano naravno u mikrokontrolere, elektroniku i sl.) da bude onako korisno :D...

Ajde neki savjeti, pa mozda i meni padne na pamet da si to sve objedinim u jedan projekt, pa kad bude gotovo i funkcionalno, ponudit cu tu na forumu, pa ako netko bude zainteresiran...


http://www.boostled.com/products/typhon-led-controller-kit

Ovo je najeftinije rješenje za automatsko upravljanje LED-icama ili dimm prigušnicama.
Koliko vidim ima 10V PWM izlaz što bi teoretski značilo da možeš upravljati svim T5 dimm prigušnicama.
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #14 u: Listopad 17, 2012, 22:02:01 poslijepodne »
Koliko vidim ima 10V PWM izlaz što bi teoretski značilo da možeš upravljati svim T5 dimm prigušnicama.

Nemoj brkati PWM dimanje sa 0-10V. PWM dima frekvencijom a ovaj drugi naponom.

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #15 u: Listopad 17, 2012, 22:33:27 poslijepodne »
Koliko vidim ima 10V PWM izlaz što bi teoretski značilo da možeš upravljati svim T5 dimm prigušnicama.

Nemoj brkati PWM dimanje sa 0-10V. PWM dima frekvencijom a ovaj drugi naponom.

A zašto misliš da brkam? Kad sam rekao teoretski nisam mislio da ćeš spojit direktno izlaz iz Arduina u prigušnicu.
Prije toga ti treba filter da zagladiš frekvenciju. ne znam kak se to zove kod nas ali na eng se zove low pass filter. Ima puno primjera na netu kako se izvodi a komponente su jeftine.
Žao mi je ako nisam dovoljno objasnio.

Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #16 u: Listopad 17, 2012, 22:38:13 poslijepodne »
Oprosti, sada kad si objasnio jasno mi je. Ipak primjera baš nema puno...puno se pita i onda sve završi na tome kako je to jednostavno i ćao  >:(

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #17 u: Listopad 17, 2012, 22:44:24 poslijepodne »
Koji od navedenih načina (0-10v ili PWM) je bolji za ledice? Ima li uoće ikakvih negativnih efekata na samu led rasvjetu ili ribe (npr u slučaju PWM-a)?

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Re: Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #18 u: Listopad 17, 2012, 22:51:56 poslijepodne »
Da se mene pita, ja bi napravio BNC shield za arduino,a upravljanje izveo kodom preko posebnog izlaza koji bi upravljao solid state relejom. Solid state relej gasi i pali el. magnetski ventil. Njime je moguće upravljati vrlo malim naponima koje možeš dobiti dirketno na izlazu iz arduina.
To je bolja solucija, ali najjeftinija opcija bi bila odcvikati bnc konektor i zalemiti op na zice iz sonde i onda spojiti na analoginput i gnd na arduinu.
Posto nemam opremu za elektronicare nego radim "snadji se druze" i ne zelim dati 30ak$ za gotovi shield ova solucija ce valjda raditi kako sam si zamislio
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #19 u: Listopad 17, 2012, 22:58:45 poslijepodne »
Ma nema ljutnje, samo da razjasnim nešto za kolege. Po mojem mišljenju malo je ljudi koji se ne bave elektronikom a da će ispratit projekt do kraja.
Vidim ovdje a i na stranim forumima kako se puno projekata započinje i nakon uloženih $$ od svega odustane. Ništa od ovog nije jednostavno ako pričamo o kontroleru sa funkcijama mjerenja temperature, ph, dolijevanje vode i ostale funkcije.
A i nameće se pitanje koliko je to stvarno potrebno?
Po meni je najednostavnije izvesti upravljanje LED-icama i nije toliko skupo. Sve ostalo savjeujem da kupite gotove kontrolere ili DIY kitove i uštedit će vam puno muke.
Budimo realni pa recimo da treba dosta znanja o elektronici da bi se izradio jedan kompletan kontroler.

Onaj ko stvarno ima volje naći će sve potrebne podatke na net-u, kao i gotove šeme.

Onaj kontroler (55$) je najeftiniji mogući za automatsko dimanje LED-ica. Uz to još trebaju Meanwellovi driveri (30$) + ledice

Kontroler: http://www.boostled.com/products/typhon-led-controller-kit
Driveri : http://www.rapidled.com/dimmable-drivers/
LED : http://www.rapidled.com/royal-blue-and-blue-leds/
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #20 u: Listopad 17, 2012, 23:14:00 poslijepodne »
Nije uopće potrebno, naravno, kao što  ni akvaristika nije potrebna za život  :D
Ali ako tako gledaš što će ti uopće dimer? Možeš paliti ledice granu po granu.

Inače ja već imam sve dijelove za kontroler s onog linka. Problem je što ne radi. Ili ne znam ili neka komponenta nije ispravna  :'(

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #21 u: Listopad 17, 2012, 23:16:56 poslijepodne »
Nije uopće potrebno, naravno, kao što  ni akvaristika nije potrebna za život  :D
Ali ako tako gledaš što će ti uopće dimer? Možeš paliti ledice granu po granu.

Inače ja već imam sve dijelove za kontroler s onog linka. Problem je što ne radi. Ili ne znam ili neka komponenta nije ispravna  :'(

No,no ne se ljutiti :D...to je samo moje mišljenje :P

Postaj kaj sve imaš, kaj ne radi pa ćemo probat riješit problem.
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #22 u: Listopad 17, 2012, 23:52:59 poslijepodne »
ne ljutim se uopće. barem ne sada  :D
Imam arduino uno, displej i tipkovnicu, te http://practicalmaker.com/products/arduino-shields/arduarium-controller-ultimate-assembled i http://practicalmaker.com/products/lcds/i2c-hd44780-lcdkeypad-backpack-assembled
Osnovni problem je da mi ne radi displej ako ga spojim na taj backpack. Hello arduino  i blinkanje dioda radi i to je sve što znam  -?

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Re: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #23 u: Listopad 18, 2012, 06:44:32 prijepodne »
@tkalcho - imam osjecaj da se razumijes u elektroniku, pa ne bi bilo lose da ili u ovoj temi ili u novoj naprave diy projekti vezano uz upravljanjem oko akvarija.
Ono sto mene zanima:
1. RTC za aurdino (real time clock)
2. BNC shield
ali sve u DIY izvedbi
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline _Maniac_

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 211
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek / Bilje
Odg: Elektronika u akvariju...
« Odgovori #24 u: Listopad 18, 2012, 08:51:38 prijepodne »
Ajde lijepo vidit da ima jos zainteresiranih za takve projektice... Al evo kako sam bas zagrizao da tako nesto napravim, uzeo ja lijepo kopat po netu kakvih sve kontrolera i za sta sve ima i malo se kako bi se reklo razocarao... Pa toga ima brdo gotovog, cak i nije preskupo... dok bi ja to narucio sve (procesor i ostale komponente, tiskane plocice, kutiju, lcd, sonde, kvalitetni kablovi i sl), pa samo to bi me ispalo skuplje nego sto oni prodaju (ipak kolicina je bitna :))... Pa i nisam bas siguran da se to isplati... jedino za vlastiti gust :D...
"...I kad nemas nista, imas oci za plakanje..."