Travanj 23, 2024, 14:04:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moj početnički 54 litraš  (Posjeta: 25460 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #25 u: Lipanj 01, 2013, 11:02:15 prijepodne »
Imam jedno pitanje. Gledao sam malo po eBayu i za par dolara ima za kupiti drop checker. Da li on pokazuje točan rezultat samo ako se CO2 dodaje preko mjehurića ili se može koristiti i za mjerenje CO2 ako se u vodu dodaje Easycarbo?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #26 u: Lipanj 01, 2013, 11:12:40 prijepodne »
Pokazuje koncentraciju CO2.Ne zna razlikovati porijeklo istoga.Samo pazi ti kinezi su od jako tankog stakla
i jako su lomljivi.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #27 u: Lipanj 01, 2013, 11:26:44 prijepodne »
Easy carbo NIJE CO2 (tekući niti bilo kakav drugi) pa ga drop checker neće detektirati.

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #28 u: Lipanj 01, 2013, 12:30:15 poslijepodne »
Easy carbo NIJE CO2 (tekući niti bilo kakav drugi) pa ga drop checker neće detektirati.

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2

Nego sto je nego tekuci CO2? :o

Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #29 u: Lipanj 01, 2013, 15:06:58 poslijepodne »
ugljik

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #30 u: Lipanj 01, 2013, 15:27:20 poslijepodne »
Ozbiljno? Pa kako onda ljudi kazu da se umjesto boce CO2 moze koristiti Easycarbo, samo sto je skuplje i treba se redovito stavljati svaki dan?

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #31 u: Lipanj 01, 2013, 15:48:27 poslijepodne »
Easycarbo se dodaje iz istog razloga kao i CO2 - služi kao izvor ugljika za biljke, ali nije CO2. Biljke rastu bolje i brže nego kad ne dodaješ ništa, ali slabije nego kaj bi rasle da dodaješ pravi CO2. Dobra stvar je kaj sprječava rast algi do neke mjere. Samo pazi jer su neke biljke osjetljive na njegov aktivni sastojak pa propadnu ako ga pošpricaš direktno po njima. Zato je dobro razrijediti dozu u čaši vode pa tako dodati u akvarij. Mislim da je okej izbor za manje akvarije kakav je tvoj, pogotovo ako nemaš jaku rasvjetu, ali naravno pravi CO2 je bolji. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #32 u: Lipanj 01, 2013, 17:56:46 poslijepodne »
Easycarbo se dodaje iz istog razloga kao i CO2 - služi kao izvor ugljika za biljke, ali nije CO2. Biljke rastu bolje i brže nego kad ne dodaješ ništa, ali slabije nego kaj bi rasle da dodaješ pravi CO2. Dobra stvar je kaj sprječava rast algi do neke mjere. Samo pazi jer su neke biljke osjetljive na njegov aktivni sastojak pa propadnu ako ga pošpricaš direktno po njima. Zato je dobro razrijediti dozu u čaši vode pa tako dodati u akvarij. Mislim da je okej izbor za manje akvarije kakav je tvoj, pogotovo ako nemaš jaku rasvjetu, ali naravno pravi CO2 je bolji. :)

Hvala ti na pojašnjenju. Stvarno sam mislio da je Easycarbo CO2, samo u tekućem obliku. Znam da ga ne smijem špricati direktno po biljkama, ali dobro mi dođe u borbi s algama kojih imam dosta (ako si pogledao slike na početku teme, vjerojatno si primijetio).
Za sad sam odlučio pokušati metodu kojom je manilu uspio riješiti smeđu algu:
  • 1 ml Easycarbo-a dnevno
  • 1 ml Easynitro svaki tjedan
  • usisao sam većinu šljunka koji je bio zahvaćen algom i stavio novi
  • listove koji su bili baš jako zahvaćeni algom sam odrezao

Za sad sam napravio to pa ćemo vidjeti... Još kad mi dođe novi filter, nadam se da će smeđa alga početi nestajati.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #33 u: Lipanj 01, 2013, 18:05:43 poslijepodne »
Smeđa alga je obavezna u novim akvarijima i neka te ne zabrinjava previše. Kako se bude akvarij stabilizirao tako će i ona
nestajati.Ipak ne treba joj dozvoliti da se previše udomaći.Easy carbo u malu špricu od 5ml i po njoj.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #34 u: Lipanj 01, 2013, 22:15:04 poslijepodne »
Da, na par mjesta sam procitao da je smedja alga normalna za akvarij na pocetku. Nadam se samo da ce taj pocetak uskoro prestati :)

A sad imam jedno, mozda neobicno pitanje. Jel moguce da je ribama prejako svjetlo? Akvarij je 60x30x30, a svjetlo 18 W. Vecinu vremena dok je svjetlo upaljeno, ribe se skrivaju iza medju biljem. Kad se svjetlo ugasi, pocnu normalno plivati po cijelom akvariju. Isto tako, kad ih hranim, ne idu prema hrani na vrhu nego cekaju da pocne padati i onda ju love. Prvo sam ih hranio listicima, ali sad sam im kupio hranu u granulama ali nista se nije promijenilo.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #35 u: Lipanj 02, 2013, 10:49:09 prijepodne »
OK, danas imam još jedan problem. Jučer sam pronašao jednu uginulu microrasboru galaxy, a jutros jedan uginuli rhodostomus. Ne znam što napraviti... U petak sam promijenio 15 litara vode. Koristio sam vodu koja je odstajala 24 sata i tretirao sam ju FFM-om. Jedino što sam drugačije napravio od prije je da sam promijenio gnojivo. Do sad sam koristio JBL Ferropol, a u petak sam stavio Easylife Profito (5 ml) i Easylife Nitro (1 ml). Osim toga, još svaki dan stavljam 1 ml Easycarbo. Jel može neki savjet što učiniti?

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #36 u: Lipanj 02, 2013, 11:49:30 prijepodne »
Sasha, svjetlo svakako nije prejako. Sto se tice uginuca, koliko dugo aq radi? Nemoj dodavati nitrate, mozda ih imas previse. Ako imas testere privjeri si vodu za amonijak i nitrite.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #37 u: Lipanj 02, 2013, 13:18:18 poslijepodne »
Sasha, svjetlo svakako nije prejako. Sto se tice uginuca, koliko dugo aq radi? Nemoj dodavati nitrate, mozda ih imas previse. Ako imas testere privjeri si vodu za amonijak i nitrite.

Akvarij radi oko dva mjeseca. Nitrate sam poceo dodavati jer je manilu napisao da je tako rijesio problem smedje alge. Budem kupio testere pa cu provjeriti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #38 u: Lipanj 02, 2013, 13:56:23 poslijepodne »
Sasha, svjetlo svakako nije prejako. Sto se tice uginuca, koliko dugo aq radi? Nemoj dodavati nitrate, mozda ih imas previse. Ako imas testere privjeri si vodu za amonijak i nitrite.

Akvarij radi oko dva mjeseca. Nitrate sam poceo dodavati jer je manilu napisao da je tako rijesio problem smedje alge. Budem kupio testere pa cu provjeriti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
nije za svaki aq isto, ja sam dosta toga promjenio u to vrijeme, podlogu, uveo bocu co2, pojačao N i nakon toga je smeđa počela nestajati, ja dodajem 20 ppm tjedno i trenutno bez problema

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #39 u: Lipanj 02, 2013, 14:00:14 poslijepodne »
Akvarij radi oko dva mjeseca. Nitrate sam poceo dodavati jer je manilu napisao da je tako rijesio problem smedje alge. Budem kupio testere pa cu provjeriti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
nije za svaki aq isto, ja sam dosta toga promjenio u to vrijeme, podlogu, uveo bocu co2, pojačao N i nakon toga je smeđa počela nestajati, ja dodajem 20 ppm tjedno i trenutno bez problema

Naravno da nije za sve isto... Nisam niti mislio da si ti kriv za nesto. Vidjet cu sad kako ce se ponasati ostale ribe. Nisam primijetio nikakvo cudno ponasanje (osim toga sto se dosta skrivaju medju biljem).

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #40 u: Lipanj 02, 2013, 14:59:57 poslijepodne »
Kada mijenjaš vodu dali usisaš dno? Probaj kod sljedeće promjene vode usisati dan da pokupiš sav izmat koji pojačava anonijak.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #41 u: Lipanj 02, 2013, 15:45:31 poslijepodne »
Kada mijenjaš vodu dali usisaš dno? Probaj kod sljedeće promjene vode usisati dan da pokupiš sav izmat koji pojačava anonijak.

U petak sam mijenjao vodu i usisao vecinu gornjeg sloja pijeska (sve do cega sam mogao doci crijevom) jer je bio zahvacen smedjom algom.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Re: Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #42 u: Lipanj 02, 2013, 19:10:36 poslijepodne »
Akvarij radi oko dva mjeseca. Nitrate sam poceo dodavati jer je manilu napisao da je tako rijesio problem smedje alge. Budem kupio testere pa cu provjeriti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
nije za svaki aq isto, ja sam dosta toga promjenio u to vrijeme, podlogu, uveo bocu co2, pojačao N i nakon toga je smeđa počela nestajati, ja dodajem 20 ppm tjedno i trenutno bez problema

Naravno da nije za sve isto... Nisam niti mislio da si ti kriv za nesto. Vidjet cu sad kako ce se ponasati ostale ribe. Nisam primijetio nikakvo cudno ponasanje (osim toga sto se dosta skrivaju medju biljem).

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

nema frke nisam niti mislio

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #43 u: Lipanj 02, 2013, 21:00:43 poslijepodne »
Ako se druge ribe normalno ponašaju vjerovatno je nekakav stres u pitanju.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #44 u: Lipanj 02, 2013, 21:46:21 poslijepodne »
Ako se druge ribe normalno ponašaju vjerovatno je nekakav stres u pitanju.

Sad kas si spomenuo stres, nesto mi je palo na pamet. Rhodostomusima su glave nekako blijedocrvene, a negdje sam procitao da su im tako blijede kad su pod stresom. Samo kako da saznam zbog cega su pod stresom?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #45 u: Lipanj 02, 2013, 22:09:59 poslijepodne »
Možda si ih preplašio dok si usisavao dno ili im je bila prehladna voda koju si dodavao.Može biti puno razloga.
Smiriti će se oni za koji dan.Probaj ih jedan dan držati bez paljenja svjetla,samo na danjem svjetlu.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #46 u: Lipanj 02, 2013, 22:21:52 poslijepodne »
Možda si ih preplašio dok si usisavao dno ili im je bila prehladna voda koju si dodavao.Može biti puno razloga.
Smiriti će se oni za koji dan.Probaj ih jedan dan držati bez paljenja svjetla,samo na danjem svjetlu.

Ali stvar je u tome da su im glave cijelo vrijeme takve, otkad sam ih donio iz Pet centra. Nije mi jasno zbog cega. Akvarij je na mjestu gdje se ne prolazi cesto, a i zena i ja vecinu dana nismo doma nego na poslu.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 2

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #47 u: Lipanj 02, 2013, 22:37:15 poslijepodne »
Pa što odmah ne kažeš otkud su ribe.Još si dobro i prošao.Inače im je smrtnost puno veća.Tko zna koliko puta dnevno
naganjaju ribe po akvariju.Nije ni čudo što su pod stresom. Moj savjet je da ribe nabavljaš od uzgajivača.

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #48 u: Lipanj 02, 2013, 22:42:20 poslijepodne »
Pa što odmah ne kažeš otkud su ribe.Još si dobro i prošao.Inače im je smrtnost puno veća.Tko zna koliko puta dnevno
naganjaju ribe po akvariju.Nije ni čudo što su pod stresom. Moj savjet je da ribe nabavljaš od uzgajivača.
bas to! Najbolje je nabavljati od mali uzgajivaca tj obicni akvarista... Ja kad bi iz petshopa uzimao prvo bi se dvoumio oko cijene i kad vidim kakvi su im uvjeti. Nije isto kad netko nesto radi zbog novaca/zarade i iz gušta ;)

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #49 u: Lipanj 03, 2013, 12:31:35 poslijepodne »
Hvala na savjetima. Mislim da definitivno neću više uzimati ribe iz raznih shopova...

Nego, razmišljao sam malo o svom problemu sa smeđom algom. Da li je akvarij od 54 litara (6 cory pandi, 6 microrasbora galaxy, 6 rhodostomusa, 4 kozice i 2 CPO raka) dovoljan da uzmem jednog ili dva otocinclusa (na internetu sam pročitao da jedu alge)? Ako da, jel zna netko gdje ih se može nabaviti? U oglasniku nema ništa osim dva oglasa koji ih isto traže...