Travanj 26, 2024, 07:00:00 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Cayman 110  (Posjeta: 16403 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #50 u: Veljača 16, 2013, 22:48:43 poslijepodne »
Plant gro su mikroelementi od Nutrafina??? Testeri ti u principu ne trebaju jer ne mjere ono kaj tebe stvarno zanima, bacanje love. Ako uzmes NPK od easylife onda imas i upute za doziranje. Ako se toga drzis, ribama nece biti nista i za to ti testeri ne trebaju.
Dakle, da se ponovim.... rasvjeta ti je OK i ako krenes sa preporucenim dozama NPK i tim plant gro jedino kaj je upinto je dovoljno i relativno stabilno dodavanje CO2. Dok se sa gnojivima u boci uvijek moze igrati i probavati  vise ili manje, DIY CO2 je prilicno ogranicen za bilo kakve dodatne zahvate, imas to kaj imas. Nabavi DC i kreni sa barem 2 boce i gledaj boju. Vjerojatno ce ti trebati jos. Kad skuzis koliko boca ti proizvodi dovoljno CO2 da DC bude svjetlo zeleni onda si skombiniraj raspored zamjene pojedine boce. Ne smijes ih mjenjati sve odjednom jer ce ti tako CO2 najvise varirati.
EC bih ja trenutno ostavio sa strane, osobno ga ne volim. Stapice isto zaboravi. I ovo zeljezo kaj imas trenutno isto zaboravi jer zeljeza imas u ovom plant gro. Ima ga i u profitu. Ako ce trebati uvijek ga lako dodas povremeno.
A kaj se tice optimalnog doziranja, to ti nitko ne moze reci tocno. Sve ovisi kaj imas od bilja i koliko. Krenes sa preporucenim ili cak i manje i gledas kaj se desava sa biljem. Ako fali, pojacas dozu.
I jos jedna stvar, mikroelemente odnosno plant gro ili profito ili ako nabavis CSM+B, to dajes na dnevnoj bazi. Znaci ne dajes odjednom za 3 dana.

super, hvala na savjetima !
kaj znaci ovo CSM+B ?

inace, naletio sam na, cini mi se, odlican kalkulator pa bi i on mogao pomoci kod ulijevanja ovih gotovih gnojiva da se postigne zeljeni ppm jer ima predefinirane kolicine svakog pojedinog elementa za vecinu gotovih gnojiva
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=83451.new#new
Cayman110, 230L, tropski

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #52 u: Veljača 17, 2013, 13:44:54 poslijepodne »
Dosta "kemijanja", krecem u pravo kemijanje.
Naruceni praskovi CSM+B i N,P,K

Mozda glupo pitanje....NPK mogu prema omjeru zamijesat u istu litru destilirane ili je bolje svaki prah u svoju litru? Mozda bolje odvojeno radi neovisnog doziranja?

Sad u potragu za co2 sustavom sa bocom (ne od coca-cole)  :)
Cayman110, 230L, tropski

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #53 u: Veljača 17, 2013, 14:04:59 poslijepodne »
Na početku češ pretpostavljam dozirati po receptu, pa je zato zgodnije da smučkaš makro u jednu bocu. Kasnije možeš popravljati nedostatke dodavanjem iz zasebnih boca. Mikro napravi neku malu bočicu jer je sklon kvarenju i nije dobro da dugo stoji.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #54 u: Veljača 20, 2013, 20:46:49 poslijepodne »
Danas krenuo sa pps-pro metodom.
Smuckao csm+b i npk u 2 flase

Mikro cu stavljati navecer, makro ujutro.

Co2 trenutno na 1 diy flasi, vjerojatno cu morati dodati i drugu. Vidjet cu sto ce reci drop checker. Dok ne nabavim pravu bocu.

Mislio sam upaliti sve lampe (138w na 200L 10h dnevno) buduci da sad gnojim kako treba. Jel to ok ili da ostavim na 78w? Zbog npk bi vjerojatno trebalo sve lampe upaliti. Npk moram stavljati (makar nemam jos co2 bocu) jer je ocito da biljkama to fali i propadaju.

Na tih 200L vode stavljat cu po 5ml mikro i makro.

Promjena vode 20% (40L) tjedno

Jel to ok za pocetak ili da sta mijenjam?
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #55 u: Veljača 20, 2013, 21:02:28 poslijepodne »
bit ces pametniji kad stavis DC, ali mislim da sigurno mozes staviti jos jednu bocu i bez njega.
Kaj se tice PPS pro metode, ako sam ja to dobro skuzio, doziras jednako neovisno o rasvjeti no kod slabije rasvjete trebas imati duzi period. Znaci ako imas dovoljno CO2 onda mozes piciti i sve lampe ali krace.
PPS mix je slozen tako da nemas viska ali uz jacu rasvjetu bilje vise trosi i zato se smanjuje period inace imas manjka. Ili pojacas dozu.
Obzirom da si na DIY probaj samo sa 2 lampe ali malo duzi period, 10-12 sati.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #56 u: Veljača 20, 2013, 21:16:24 poslijepodne »
bit ces pametniji kad stavis DC, ali mislim da sigurno mozes staviti jos jednu bocu i bez njega.
Kaj se tice PPS pro metode, ako sam ja to dobro skuzio, doziras jednako neovisno o rasvjeti no kod slabije rasvjete trebas imati duzi period. Znaci ako imas dovoljno CO2 onda mozes piciti i sve lampe ali krace.
PPS mix je slozen tako da nemas viska ali uz jacu rasvjetu bilje vise trosi i zato se smanjuje period inace imas manjka. Ili pojacas dozu.
Obzirom da si na DIY probaj samo sa 2 lampe ali malo duzi period, 10-12 sati.

za moju kolicinu W/L pise da je optimalno 8-10 svjetla...tak da cu probati sve upaliti 9,10 sati dnevno.

malo mi je nejasna ta pps-pro metoda...pise da je to za spororastuci, stabilni, low maintanance akvarij itd....  ali ako povecam dnevni unos svih elemenata (svjetlo, co2, mikro, makro) sto nije logicno da onda to sve brze raste? ili onda to vise nije pps-pro?  EI metoda je kada se natrpa svega previse pa onda tjedno pola vode ide van radi reseta. Ali ako stavimo dnevno svega vise nego sto pise onda je to valjda i dalje pps samo sto vise nije spororastuci aq? Takodjer, nemoguce je da za moj siromasni aq ide ista dnevna doza kao i za neke dzungle....
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #57 u: Veljača 20, 2013, 21:24:21 poslijepodne »
evo malo slika danasnjih prije pps metode....

jucer ubacio Alternanthera reineckii (vec 3.put, do sada nikad nije prezivjela) i opet isto....u jedan dan biljka toliko propadne da je to cudno. kao da je neke ribe jedu (makar nisam vidio i ne izgleda mi bas tako). biljka (pogotovo stabljika) se kao rastope, nastanu rupice na listovima, kao da je iz vešmašine izašla....mislim da je stajala na suhom da ne bi toliko propala..... ovo je vec 3. pokusaj i uvijek isto....ne kuzim....
da li je moguce da netko to jede (ancistrus? botie? skalari? moliji?)  ili joj toliko necega fali da ne moze ni 2 dana prezivjeti? vec znam da cu sutra ujutro naci ostatke kako plutaju na povrsini.... zna li netko u cemu je problem?
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #58 u: Veljača 20, 2013, 21:26:25 poslijepodne »
da, ali obrati paznju na preporuceno trajanje rasvjete ovisno o snazi. Biljke ne rastu po mraku.
Mix je zamisljen tako da mozes imati uspjesan tank sa slabom rasvjetom ali duzim periodom, Kako se rasvjeta pojacava tako se smanjuje period jer bilje brze to potrosi. Nigdje ne pise da se doza ne smije poojacati ako vidis da biljke to traze.
kaj se tice Alternanthere reineckii, ona voli dosta CO2 inace kilavi.
« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2013, 21:32:19 poslijepodne od kinggo »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #59 u: Veljača 20, 2013, 21:41:43 poslijepodne »
Vidjet ćeš i sam. Neko bilje s više gnojiva raste brže, ali neko ima veće listove, bolju boju. Meni je bez hranjive podloge s propisanom količinom gnojiva neko bilje posve propalo. Sad sam na trostrukoj količini makroelemenata. Do tog sam došao mic po mic, kroz 2 godine. Kod tebe je sada CO2 najveće ograničenje pa ne pretjeruj s količinom kako svjetla tako ni gnojiva. 

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #60 u: Veljača 20, 2013, 21:53:24 poslijepodne »
a sto kazete na Alternanthera reineckii?

u cemu bi mogao biti problem?
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #61 u: Veljača 20, 2013, 21:55:05 poslijepodne »
Vidjet ćeš i sam. Neko bilje s više gnojiva raste brže, ali neko ima veće listove, bolju boju. Meni je bez hranjive podloge s propisanom količinom gnojiva neko bilje posve propalo. Sad sam na trostrukoj količini makroelemenata. Do tog sam došao mic po mic, kroz 2 godine. Kod tebe je sada CO2 najveće ograničenje pa ne pretjeruj s količinom kako svjetla tako ni gnojiva. 

a doza mikro gnojiva? s time si na istom kako je propisano ili si i to povecao 3 puta ? koliko imas bps co2?
Cayman110, 230L, tropski

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #62 u: Veljača 20, 2013, 22:39:00 poslijepodne »
a doza mikro gnojiva? s time si na istom kako je propisano ili si i to povecao 3 puta ? koliko imas bps co2?

mikro mi je ostao isti ili neznatno veći - tj 1ml na 40l. počeo sam povečavati i mikro, ali testeri su me uvjerili da onda ima previše Fe, a ovako ne vidim znakove manjka.

bps CO2 je mislim relativan. na staklenom brojaču se mjehurići ne mogu izbrojati a na reaktoru ima 4-5 bps. taj broj služi samo da vidiš jesi li i koliko si promijenio količinu na igličastom ventilu. smatram da je svaki bublecounter specifičan a mi uglavnom imamo različite. treba gledati dropchecker i ponašanje riba.
« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2013, 22:43:46 poslijepodne od Marko_Sp »

Offline cathfish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 61
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Belišće
Odg: Cayman 110
« Odgovori #63 u: Veljača 21, 2013, 21:37:01 poslijepodne »
za alternatheru ..meni se isto desilo,uspio sam je spasit,dosta je zahtjevna ali vrijedi truda...ph bi trebao biti oko 6-6.5,voli dosta svjetla,obavezno co2,ja ubacujem redovito EC,prihranjujem sa profitom..a otkad stavljam pod korjen NPK stapice preporodila se...novi listovi su tamno smeđeljubicasti...inace sporo raste.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #64 u: Veljača 23, 2013, 22:17:23 poslijepodne »
Danas konacno 1. dan kako ide sve by the book po pps-pro metodi...
Napokon prava co2 boca od 3 kile, 1 bps, DC u zelenom, dnevno 5 ml csm+b, 5 ml npk....

Sad ocekujem najezdu algi jer je to jos sve neuigrano, bilo je i presadjivanja nesto, ali kroz neko vrijeme bude doslo na svoje (valjda)
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #65 u: Veljača 28, 2013, 20:35:40 poslijepodne »
biljke nikako da krenu.....cak ni polysperma i limun koji inace rastu ko ludi...

evo prilazem slike pa ako netko moze odgonetnuti zasto mladi listovi izgledaju tako jadno kao da ih netko izgrize, a stari izblajhani i zuti (kalij?)

5 dana po pps-pro, ali ne vidi se bas nikakav pomak, dapace, i crna alga se natrag vratila. to je vjerojatno zbog jaceg svjetla.

da stavljam duplu dozu NPK (10 ml)?
co2 sam malo pojacao danas na 1,5 bps.
mikro da ostavim na 5 ml ili da i to pojacam?
izgleda kao da im svega fali....
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #66 u: Veljača 28, 2013, 20:47:18 poslijepodne »
gle, ovo kaj ti je puno cupave i kaj je dosta staro i nikakvo, odrezi. Nikakvo gnojenje ti nece spasiti vec propale listove. A za ostalo, daj mu vremena mali, kaj ocekujes za 5 dana?

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #67 u: Veljača 28, 2013, 20:50:45 poslijepodne »
gle, ovo kaj ti je puno cupave i kaj je dosta staro i nikakvo, odrezi. Nikakvo gnojenje ti nece spasiti vec propale listove. A za ostalo, daj mu vremena mali, kaj ocekujes za 5 dana?

rezem propale listove i znam da ih ne mogu povratiti....
ali brine me to sto novi listovi nikak ne izgledaju....
limun uopce ne raste u visinu vec mjesec dana....nekad sam ga imao u 100 puta gorim uvjetima i rasao je ko lud....
zakaj su novi listovi tak potrgani i jadni na svim biljkama ?
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #68 u: Ožujak 01, 2013, 21:24:50 poslijepodne »
definitivno nesto nije u redu....novi listovi svi nekako kao da ih je netko grizao, stari sve vise blijedi i rupicasti...
mislim da nije za cekanje jer ce sve propasti...
bilje kao da zeli rasti a novi listovi su nikakvi..... da ne spominjem da se malo i crne alge nahvatele....

da pojacam npk? svjetla imaju dosta, co2 isto, podloga ok.....ne kuzim

zadnji aq koji sam imao sa istim biljkama bio je dzungla, ovaj nikako da se zabilji a ima sve potrebno....

help!
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #69 u: Ožujak 03, 2013, 02:06:18 prijepodne »
da li je moguce da skalari vole jesti mlado lisce od polyspreme i limuna ?

da li je moguce da u aq gdje su kripte limun ne napreduje? nasao sam neki post o tome i mnogima se to dogadja....
« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2013, 03:04:41 prijepodne od dane100 »
Cayman110, 230L, tropski

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #70 u: Ožujak 03, 2013, 09:58:47 prijepodne »
da moguće je da skalari i neke druge ribe grickaju mlade listove limuna

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Cayman 110
« Odgovori #71 u: Ožujak 04, 2013, 20:37:55 poslijepodne »
Skalari jedu mlade vrhove ako im nečeg fali. Imao slučaj bršćenja u počecima hobija

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #72 u: Ožujak 04, 2013, 21:40:35 poslijepodne »
Skalari jedu mlade vrhove ako im nečeg fali. Imao slučaj bršćenja u počecima hobija

Cega im moze falit? Aq mi izgleda kao da koze imam unutra (prave koze, ne kozice :-) )
Cayman110, 230L, tropski

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Cayman 110
« Odgovori #73 u: Ožujak 04, 2013, 23:09:06 poslijepodne »
Vitamini, raznovrsnija prehrana, spirulina u prahu, na svom slučaju nisam doznao jer sam postavio novi set up .
Poslje toga mir, predhodno su brstili vrhove par tjedana .Nije na odmet šturnut tu i tamo.
Vidio sam skalare sa rupama u glavi jer nisu imali bilja osim mahovine.

Offline bettazg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Muški   Dob: 58
  • Lokacija: N. Jelkovec, Sesvete
Odg: Cayman 110
« Odgovori #74 u: Ožujak 05, 2013, 22:55:08 poslijepodne »
bok...!
imam i ja isti akvariji, neto oko 200L
1. svijetlo: t8 2x30w od (10-20=10h), t5 2x40w (11-19=8h.)
2. CO2 100 mjehurića u minuti , boca + JBL difuzor + JBL dropcheker.
3. temp. 24-26
4. svaki drugi dan 4ppm N, 0,2ppm P. dva tjedna (pon., srij., pet., utro., četv.)
5. svaki drugi dan 10 ml. profito, 2ppm K dva tj. (utorak, četv., pon., srij., pet.)
subotom i nedeljom ništa.
6. izmjena voda po potrebi mjesečno (50%)

Cayman 110 PRO, 230L