Travanj 20, 2024, 18:10:14 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Cayman 110  (Posjeta: 16397 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Cayman 110
« Odgovori #25 u: Veljača 10, 2013, 12:37:53 poslijepodne »
Kaj se algi i profita tiče VIDI

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #26 u: Veljača 10, 2013, 16:37:52 poslijepodne »
Potpisujem sve što je napisao kolega Beri.
imam i ja Cayman 110, probao sve i najbolje mi pokazoa slijedeće:
2xT5 od 39W 12h
Co2 boca 1-2 mjehurića u sec. ili 90 mjeh. u min.
JBL reaktor , JBL drop checer svijetlo zeleno
Profito 3 x 10 ml. tjedno
Nitro i Phosfo prema PPS-u
mjenjam vodu svakih 4 tj. 30-50%.

što nije to premalo svjetla ako se koriste i makro + CO2 ?
biljke su neke nezahtjevne ili?
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #27 u: Veljača 10, 2013, 16:41:14 poslijepodne »
Opiši #sve# nove uvjete (rasvjeta,prihrana,kada,koliko,čišćenje filtera,nova slika.dal se crna  povukla s kripte,..)

ProFito 30 ml/tjedno, makro nista
svjetlo 139W na 230L 10 sati dnevno
podloga supstrat + šljunak
CO2 DYI 1 mjehur u 2 sekunde
čistim 40L vode tjedno
filter jednom u 3 mjeseca




jos uvijek je alga po crypti, bacam takve listove....

slike sutra...
profito raspodijeli na dnevne doze. I moras dodavati makro jer od riba sigurno neces dobiti P i K.
Svjetla imas puno i to zahtjeva propisno gnojenje inace  :dead:
CO2 imas premalo. Opcenito, tesko ces sa DIY sistemom zadovoljiti 200l akvarij. Jedino sa vise reaktora.
I mjenjaj vise vode.


da li da onda skroz maknem co2 i 2xT8 lampe ili da ostavim kako je pa pocnem koristiti makro + povezem 2 boce serijski u DYI CO2 sistem?
Netko je gore spomenuo da nije pametno stavljati makro uz toliko riba. Cinjenica je da imam nezahtjevne biljke pa bi im mozda bilo dovoljno samo mikro+2x39W svjetla bez makro i co2
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #28 u: Veljača 10, 2013, 17:08:48 poslijepodne »
Plan bi bio sljedeci:

- ugasit 2xT8
- svjetlo 2xT5 39W 10 sati dnevno
- Profito stavljati po 10ml tri puta tjedno
- CO2 ostaviti kako je, ionako je dosta slab
- ciscenje 20% tjedno
- makro nista

Da li bi to bilo ok? Jel sto viska ili manjka?

Evo i novih slika...

Kako se rijsit onih algi na zadnjem staklu? Jel to normalno da se pojavljuju ili.... njih uopce niti ne cistim tako da je cijelo zadnje staklo prepuno tih crnih tockastih...

Hvala
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #29 u: Veljača 10, 2013, 18:12:58 poslijepodne »
gle, te crne alge su ti najbolji pokazatelj da ti opako fali CO2. Ako bas odlucis samo na nezahtjevno bilje onda smanji rasvjetu i prekini sa bilo kakavim gnojenjem no po meni bolje da to ubiljis jos malo i pocnes gnojiti kako treba.
I kad gnojis, gnojs sve. I makro i mikro i CO2. Kolicina riba ti moze dignuti nitrate ali kaj sa ostalim makroelementima? Opet ti fali fosfata i kalija. Zato sam ti rekao da mijenjas vise vode jer tako izbacis i dio toga kaj ti bude od riba i viskova opcenito. Ako fali, uvijek lako pojacas doziranje.
Pogledaj ovo https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=37530.0 tu ti je to fino prikazano vezano uz makroelemente.
Kaj se tice dvije boce....... sjeti se da ce se tlakovi u njima uvjek htjeti izjednaciti da ti se ne dogodi da jedna boca puni drugu.  ;)

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #30 u: Veljača 10, 2013, 19:36:28 poslijepodne »
gle, te crne alge su ti najbolji pokazatelj da ti opako fali CO2. Ako bas odlucis samo na nezahtjevno bilje onda smanji rasvjetu i prekini sa bilo kakavim gnojenjem no po meni bolje da to ubiljis jos malo i pocnes gnojiti kako treba.
I kad gnojis, gnojs sve. I makro i mikro i CO2. Kolicina riba ti moze dignuti nitrate ali kaj sa ostalim makroelementima? Opet ti fali fosfata i kalija. Zato sam ti rekao da mijenjas vise vode jer tako izbacis i dio toga kaj ti bude od riba i viskova opcenito. Ako fali, uvijek lako pojacas doziranje.
Pogledaj ovo https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=37530.0 tu ti je to fino prikazano vezano uz makroelemente.
Kaj se tice dvije boce....... sjeti se da ce se tlakovi u njima uvjek htjeti izjednaciti da ti se ne dogodi da jedna boca puni drugu.  ;)

a ako se stavi nepovratni ventil izmedju 2 boce?
nesto tipa ovoga:
Cayman110, 230L, tropski

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Cayman 110
« Odgovori #31 u: Veljača 10, 2013, 22:09:03 poslijepodne »
Preboli i zaboravi DIY co2, nema koristi od toga  u caymanu 110 (ja ga isto posjedujem).Dok se ne odlučiš na manometar,bocu,igličasti ventil,boobles counter,atomizer (1000kn) nemoj se mučit sa makroelementima,smanji na 2xT5 , profito,easy life kalij i fe.Tvrdim da ti čak DIY co2 stvara problem s crnim algama pošto je nestabilan.
Probaj zamjenit raspored mjesta ulaza i izlaza filtera. Neka izlaz tuče u lijevi bok tanka a dodatnu pumpu usmjeri s lijeva na desno u lijevi prednji čošak prednjeg stakla.
« Zadnja izmjena: Veljača 10, 2013, 22:18:56 poslijepodne od Beri »

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #32 u: Veljača 10, 2013, 23:03:00 poslijepodne »
Preboli i zaboravi DIY co2, nema koristi od toga  u caymanu 110 (ja ga isto posjedujem).Dok se ne odlučiš na manometar,bocu,igličasti ventil,boobles counter,atomizer (1000kn) nemoj se mučit sa makroelementima,smanji na 2xT5 , profito,easy life kalij i fe.Tvrdim da ti čak DIY co2 stvara problem s crnim algama pošto je nestabilan.
Probaj zamjenit raspored mjesta ulaza i izlaza filtera. Neka izlaz tuče u lijevi bok tanka a dodatnu pumpu usmjeri s lijeva na desno u lijevi prednji čošak prednjeg stakla.

budem onda probao uz profito jos stavljati i kalij i zeljezo.
maknut cu co2 i 2 lampe. da stavljam dnevno i easy carbo? nekad prije (stari postav) sam ga stavljao i koliko se sjecam biljke su dobro rasle.
Cayman110, 230L, tropski

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Cayman 110
« Odgovori #33 u: Veljača 11, 2013, 07:18:07 prijepodne »
Apsolutno ako imaš, profito kao i sve ostalo smanji na minimum. Bilje ti se razraslo dovoljno , stavi valisnerije, zelena prašnjava na zadnjem ti je vjerojatno od rasvijete , T5 je mnogo prodornija od T8 (možeš naručit u aquashopu reflektore da svjetlo ne pada na staklo).Stavi valisnerije , limun ima rupa zbog nedostatka kalija.Ako limun ne drži wtf vadi ga van, ima mnogo drugog nezahtjevnog bilja,...zelenu povuči krpom po staklu tako da je makneš iz tanka, plutajuče bilje ili još bilja u zemlji jedino rješava alge.Promjena protoka obavezno.Sretno i javi kroz par tjedana ishod.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #34 u: Veljača 11, 2013, 11:46:21 prijepodne »


budem onda probao uz profito jos stavljati i kalij i zeljezo.
maknut cu co2 i 2 lampe. da stavljam dnevno i easy carbo? nekad prije (stari postav) sam ga stavljao i koliko se sjecam biljke su dobro rasle.

u profitu vec imas zeljezo.
 I opet, ako mices 2 lampe onda nemoj uopce nista stavljati jer ces opet biti na istome. Sad ti je CO2 evidentno limitirajuci faktor, vidi se po hrpi one cupave na zadnjoj strani. Ako maknes 2 lampe i nastavis sa gnojenjem onda ce ti svjetlo biti limitirajuci faktor i opet ces imati problem.
Radije zamijesaj jos koju bocu za CO2 i to drzi neko vrijeme pa vidi jel stvari idu na bolje. A trebale bi. Znam da je tlaka, ali uz toliko svjetla ti treba konstantan i stabilan CO2 inace ti ne gine cupava.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #35 u: Veljača 11, 2013, 22:58:12 poslijepodne »
Apsolutno ako imaš, profito kao i sve ostalo smanji na minimum. Bilje ti se razraslo dovoljno , stavi valisnerije, zelena prašnjava na zadnjem ti je vjerojatno od rasvijete , T5 je mnogo prodornija od T8 (možeš naručit u aquashopu reflektore da svjetlo ne pada na staklo).Stavi valisnerije , limun ima rupa zbog nedostatka kalija.Ako limun ne drži wtf vadi ga van, ima mnogo drugog nezahtjevnog bilja,...zelenu povuči krpom po staklu tako da je makneš iz tanka, plutajuče bilje ili još bilja u zemlji jedino rješava alge.Promjena protoka obavezno.Sretno i javi kroz par tjedana ishod.

zasto promjena protoka? nije mi to zgodno mijenjati zbog cijevi...

znaci da uz profito stavljam jos i kalij? naravno sve na minimum....

limun se je primio za podlogu tako da ocekujem da konacno raste
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #36 u: Veljača 11, 2013, 22:59:36 poslijepodne »


budem onda probao uz profito jos stavljati i kalij i zeljezo.
maknut cu co2 i 2 lampe. da stavljam dnevno i easy carbo? nekad prije (stari postav) sam ga stavljao i koliko se sjecam biljke su dobro rasle.

u profitu vec imas zeljezo.
 I opet, ako mices 2 lampe onda nemoj uopce nista stavljati jer ces opet biti na istome. Sad ti je CO2 evidentno limitirajuci faktor, vidi se po hrpi one cupave na zadnjoj strani. Ako maknes 2 lampe i nastavis sa gnojenjem onda ce ti svjetlo biti limitirajuci faktor i opet ces imati problem.
Radije zamijesaj jos koju bocu za CO2 i to drzi neko vrijeme pa vidi jel stvari idu na bolje. A trebale bi. Znam da je tlaka, ali uz toliko svjetla ti treba konstantan i stabilan CO2 inace ti ne gine cupava.

znaci maknem 2 lampe, DYI CO2 ide dalje, gnojenje na minimum? da stavljam jos i kalija?
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #37 u: Veljača 11, 2013, 23:00:26 poslijepodne »
mislim da cu se na kraju ipak odluciti na pravi CO2 sustav, ventili i sve to....
Cayman110, 230L, tropski

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #38 u: Veljača 11, 2013, 23:01:08 poslijepodne »
easy carbo? DA / NE ?
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #39 u: Veljača 11, 2013, 23:12:52 poslijepodne »
mislim da cu se na kraju ipak odluciti na pravi CO2 sustav, ventili i sve to....

pametno i zapravo jedini izbor ako hoces negdje stici
easy carbo? DA / NE ?
uz bocu definitivno NE. Uz DIY, ne znam, ja ne bi. Meni se cak i sam pokazao kao lose rijesenje, jednostavno mi nije to zamjena za CO2. Dozirao sam ga samog, dozirao sam ga uz DIY i nisam bio zadovoljan.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #40 u: Veljača 16, 2013, 15:46:13 poslijepodne »
od kada sam smanjio svjetlo cini mi se da je manje algi.
sad gnojim 2x tjedno po 15ml profito + svaki dan EC prema uputi + CO2 DYI (mozda 1 mjehur u 3 sekunde, nije bas nesto), lampe 78W T5 10 sati dnveno

sve lijepo raste osim limuna s kojim stalno neki problemi.

evo u prilogu su slike pa ako netko moze odgonetnuti sto mu fali od elemenata. izgleda kao da netko od riba jako voli jesti mlade listove pa su stalno neki deformirani. listovi pri dnu isto se cine kao da im nesto fali (nitrati?)

ostale biljke su vise, manje ok.
Cayman110, 230L, tropski

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #41 u: Veljača 16, 2013, 15:56:55 poslijepodne »
ma fali ti svega i PO4 i NO3 i kalija,  dodaješ samo mikro elemente i CO2 moraš još i makroelemente https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=37530.0 proući ovo malo pa ćeš vidjet

Offline cathfish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 61
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Belišće
Odg: Cayman 110
« Odgovori #42 u: Veljača 16, 2013, 16:33:19 poslijepodne »
da,nedostaju makroelementi..sitne rupice na donjim starijim listovima su znak nedostatka kalija..

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #43 u: Veljača 16, 2013, 17:13:34 poslijepodne »
vidim po forumu da je neka "dobitna" kombinacija gnojenja kod gusto nabiljenih aq sljedeca:

- Easy plant gro
- Easy ferro
- Nutrafin NPK (ima li slicnoga od nekog drugug proizvodjaca?)
- stapici za podlogu
- CO2 boca (neki stavljaju EC + DYI CO2 i stvar funkcionira)....trenutno nisam pri lovi pa cu i ja probati DYI CO2 (mislim kupiti drop checker pa ako ce faliti CO2 staviti jos jedan DYI sustav)

ako bi isao na ovakav nacin gnojenja trebam jos zabiljiti aq i upaliti sve 4 lampe (138W)

sto kazete na plan? da li li bi to bilo okvirno ok (znam da je svaki aq sustav za sebe)?
Cayman110, 230L, tropski

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #44 u: Veljača 16, 2013, 17:30:34 poslijepodne »
Loš ti je plan, dat ćeš previše para na gnojiva - ne znam nikog ozbiljnijieg sa biljnim akvarijem da gnoji sa gotovim gnojivima. Bolje ti je da proučiš EI i PPS pro sisteme te nabaviš ta gnojiva koja se tamo spominju.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #45 u: Veljača 16, 2013, 17:56:04 poslijepodne »
Loš ti je plan, dat ćeš previše para na gnojiva - ne znam nikog ozbiljnijieg sa biljnim akvarijem da gnoji sa gotovim gnojivima. Bolje ti je da proučiš EI i PPS pro sisteme te nabaviš ta gnojiva koja se tamo spominju.

ako cijenu stavimo sa strane (dok to sve ne proucim, nabavim, smiksam), plan je inace je ok?
Cayman110, 230L, tropski

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #46 u: Veljača 16, 2013, 18:40:57 poslijepodne »
pa ako nisi pri lovi nije. Imas tu u oglasima, prodaju se i makro i mikro kombinacije gnojiva u prahu. Mislim da je svaka 50kn. Znaci za 100kn gnojis preko pola godine. A inace za 100kn ne mozes kupiti niti 2 gnojiva od pola litre.

Offline dane100

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški  
Odg: Cayman 110
« Odgovori #47 u: Veljača 16, 2013, 20:43:00 poslijepodne »
pa ako nisi pri lovi nije. Imas tu u oglasima, prodaju se i makro i mikro kombinacije gnojiva u prahu. Mislim da je svaka 50kn. Znaci za 100kn gnojis preko pola godine. A inace za 100kn ne mozes kupiti niti 2 gnojiva od pola litre.

ok.znam da su praškovi jeftiniji od gotovih rjesenja i budem ih probao nabaviti.
ali ako zanemarimo cijenu da li je plan ok, tj. da li bi svih elemenata bilo optimalno?

NPK = svaka boca kosta cca 50kn, znaci 150kn (kalij, nitrat, fosfat)
EC = imam vec hrpu doma
Plant Gro = imam doma
Ferro = imam doma
CO2 DYI
lampe - taman kupio 4 nove (s tim da su mi dvije trenutno off da ne dodju alge, zato mi se malo zuri sa NPK da to napokon sve skupa pokrenem kak spada)

znaci za 150-200 kn miran sam s gnojivima par mjeseci.... taman dok ne nabavim prahove, vagu, znanje (mrzio sam kemiju u skoli :-) )

za pocetak kupujem testere i drop checker da se ne bi malo zaletio jer imam dosta riba pa ne znam koliko ce biti sretne sa NPK



Cayman110, 230L, tropski

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cayman 110
« Odgovori #48 u: Veljača 16, 2013, 21:05:25 poslijepodne »
da, svih bi elemenata moglo biti dovoljno ali sa tim gnojivima ćeš biti sam na svom putu. sve ćeš morati sam otkriti ili izračunati, a što je s tvojim znanjem kemije ... -?
bolje odmah kupi makroelemente ovdje, a mikro gnoji s onim što imaš.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Cayman 110
« Odgovori #49 u: Veljača 16, 2013, 21:07:44 poslijepodne »
Plant gro su mikroelementi od Nutrafina??? Testeri ti u principu ne trebaju jer ne mjere ono kaj tebe stvarno zanima, bacanje love. Ako uzmes NPK od easylife onda imas i upute za doziranje. Ako se toga drzis, ribama nece biti nista i za to ti testeri ne trebaju.
Dakle, da se ponovim.... rasvjeta ti je OK i ako krenes sa preporucenim dozama NPK i tim plant gro jedino kaj je upinto je dovoljno i relativno stabilno dodavanje CO2. Dok se sa gnojivima u boci uvijek moze igrati i probavati  vise ili manje, DIY CO2 je prilicno ogranicen za bilo kakve dodatne zahvate, imas to kaj imas. Nabavi DC i kreni sa barem 2 boce i gledaj boju. Vjerojatno ce ti trebati jos. Kad skuzis koliko boca ti proizvodi dovoljno CO2 da DC bude svjetlo zeleni onda si skombiniraj raspored zamjene pojedine boce. Ne smijes ih mjenjati sve odjednom jer ce ti tako CO2 najvise varirati.
EC bih ja trenutno ostavio sa strane, osobno ga ne volim. Stapice isto zaboravi. I ovo zeljezo kaj imas trenutno isto zaboravi jer zeljeza imas u ovom plant gro. Ima ga i u profitu. Ako ce trebati uvijek ga lako dodas povremeno.
A kaj se tice optimalnog doziranja, to ti nitko ne moze reci tocno. Sve ovisi kaj imas od bilja i koliko. Krenes sa preporucenim ili cak i manje i gledas kaj se desava sa biljem. Ako fali, pojacas dozu.
I jos jedna stvar, mikroelemente odnosno plant gro ili profito ili ako nabavis CSM+B, to dajes na dnevnoj bazi. Znaci ne dajes odjednom za 3 dana.