Travanj 27, 2024, 11:41:18 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Whitebullov terarijski kutak :)  (Posjeta: 14764 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« u: Ožujak 21, 2006, 02:12:00 prijepodne »


Kao prvo, pozdrav svim clanovima foruma. Imam 30 godina, dolazim iz Splita i okorjeli sam ljubitelj teraristike vec 20 godina, pa sam samim tim sakupio i "nemalo" iskustvo na tom polju.. Na samom pocetkubi bio toliko slobodan da ovaj topic PRIVATIZIRAMkao mjesto gdje cu sa vama podjelit radostmog bavljenja ovim hobijem,pretocenog kroz kvalitetne fotografije i korisne informacije.. Naravno da je svaki vas komentar dobrodosao...





Za pocetak vam predstavljam svoj *"Centralni"terarij za 2005. godinu, dimenzija 150X60X 90 cm, kombiniranog kapaciteta za2 manje cancare + 2 gusterice manje vrste (npr. zidna ili primorska gusterica)





* Centralni terarij je terarij otvorenog tipa (bez ikakvih grijaca) namjenjenog lokalnim gmazovima kojima odgovara balkonska klima, kojem kompletno mijenjam interijer svake godine (u ovom slucaju se radi o pretezito kamenito/zidnom terariju). Aktivan je u periodu od cca. 1.4. do 15.9. kada njegove stanovnike ili pustam na slobodu (gusteri) ili ih spremam u podrumski terarij sa piljevinom za zimski san (kornjace)..


DA, POTPUNO SAM SVJESTAN DA ZADRZAVANJEM KORNJACA KRSIM ZAKON , ALI BUDUCI DA SAM SVJESTAN KAKO ZIVIM U NEKORUMPIRANOJ I TOLERANTNOJ ZEMLJI SOCIJALNOG BLAGOSTANJA (CITAJ. HRVATSKA!), TADA SA PRAVDAM DA MOJ NEPOSLUH I NIJE TOLIKO STRASAN S OBZIROM NA CINJENICU DA IH PAZIM KAO SVOJU DJECU I PUSTAM NA SLOBODU KADA DOBIJEM NOVI PODMLADAK..I TAKO FUNKCIONIRAM GODINAMA...
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #1 u: Ožujak 21, 2006, 08:46:00 prijepodne »
Pozdrav,
.. kakti prvo ne želim da ovo shvatiš zlonamjerno ali...
glede ovoga da kršiš zakon i da ti je to jasno te da postaš na ovom Forumu?!?
... e to nije u redu prema forumu i opčenito akvarij netu... To djeluje nezrelo, kao da se inatiš inspekciji zaštite okoliša. ....a ujedno ULJEZ trenutno pregovara s njima. Mogu ti reći da oni prate novine i "neke" internet forume. Kolko got' ti vlasti u Hrvatskoj djeluje Korumpirana, nije ti u redu stav prema onima koji se trude... a to su prije svega zaštitari...

 Cijene za izuzimanje iz okoliša znaš'??
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1996/1504.htm

s druge strane nije uredu da ljudima ovog foruma radiš moguće probleme zbog same činjenice da se na njihovom forumu na takav način pristupa "problemu"

Bez obzira što puštaš sve životinje koje razmnožiš u prirodu...

Ali ako baš moraš tako, stavi im još dvije trećine dna treseta ili zemlje.

.... i molim te da u buduće, ako češ još što postati da ne bude takovog sadržaja.

Hvala.

Admin grupa Akvarij neta.Edited by: Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #2 u: Ožujak 21, 2006, 13:13:00 poslijepodne »


pozdrav


imao bi pitanje glede Svijetla u tvom terariju
ak' sam dobro skužio teraij je na "balkonu" otvoren??

i zanima me hibernacija Lacerta...pa mi ukratko opišeš' kak' se LAcerte stavljaju u zimsku hibernaciju kak' se to precizno radi....

osim toga Terarij zgleda dobro uređen samo me zanima kakva su to vrata ako ih uopće i ima i na koji naćin i s čime hraniš Guštere....
mislim gdi' nabavljaš' Hranu ako živiš' u Splitu???


pozdrav icek

ovaj "Terarij" mi djeluje "primitivno" (da se tak' izrazim)Darvinofski'...
ono terarij"drevnih prirodoslovaca"
 samo ako funkcionira i životinje se u njemu razmnožavaju ...
trebao bi malo proućiti "moderniju literaturu" i nove "spoznaje"
jel' ova "moderna" teraristika je daleko dogurala...
nemoj sad ovo shvatiti da te solim ili tako nešto jednostavno si drukčiji....
Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #3 u: Ožujak 21, 2006, 13:42:00 poslijepodne »
...mmm..ovdje mislim da se opet ...reintegracijom u prirodu životinja uzgojenih u zatočeništvu pojavljuje opasnost nekih bolesti (zbog "smanjenog imuniteta"... recimo...) i/ili epidemija među populacijom tih životinja u prirodi...


..pa dal postoji mogučnost ..recimo... da sve te "puštene" životinje uginu zbog recimo eventualno drugačijih bolesti... i smanjenog imuniteta životinja iz zatočeništva prema bolestima koje imaju životinje u prirodi i obratno? pa da se ...recimo... "zarazi" populacija tih životinja ili životinja druge vrste i masovno pougiba?

..jer..koliko znam... općenito je situacija u svijetu da se životinje uzgojene u zatočeništvu ne puštaju samo tako u prirodu...zbog mogučih.. gore navedenih razloga...

slušam?

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #4 u: Ožujak 21, 2006, 13:51:00 poslijepodne »
ovo sta je matija rekao je nazalost istina...jos se uvijek sve kalkulira i istrazuje dali se zivotinje koje su uzgojene u zatocenistvu mogu uspjesno vratiti u prirodno staniste...zbog naravno njihovog prezivljavanja.a i radi utjecaja na postojece populacije...i to nije samo slucaj kod cancara i kod nas nego je takav slucaj u svim zemljama koje se trude ocuvati vrste koje su pred izumiranjem...vracanje zivotinja u prirodna stanista,uzgojenih u zatocenistvu se ne prakticira nigdje koliko ja znam,a pogotovo kod zivotinja koje su ugrozene ili cije su populacije male i krhke...zato i postoje rezervati gdje se te zivotinje stite i istrazuju i gdje je jedina uloga covjeka da ih stiti i cuva bez nekog velikog mjesanja u sami proices obnavljanja vrste/populacije...
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline Kimo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 389
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #5 u: Ožujak 21, 2006, 14:15:00 poslijepodne »
Cilj razmnozavanja u zatocenistvu je da se obezbedi dovoljan broj jedinki neke vrste kako se one nebi uzimale iz prirode i nosile kuci na drzanje, a ne da bi se pomoglo zaustavljanje pada populacije, bas iz gore navedenih razloga.

Npr. ako pustimo odredjenu kolicinu gustera u prirodu oni mogu da zive zajedno sa istom vrstom, ali mogu isto tako da navuku neke predatore(ptice grabljivice) koji ce istrebiti populaciju tih istih gustera ili ako ubacimo previse jedinki moze doci do nedostatka hrane za guster ili nedostatka sklonista ili nesto slicno i svakako se moze poremetiti ravnoteza celokupnog eko sistema...moje misljenje!

Čovek se uči dok je živ!

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #6 u: Ožujak 21, 2006, 14:48:00 poslijepodne »


Alal ste me izresetali pitanjima.. Moracu danas naci vremena da vam svima odgovorim, ali to mi nije problem i pricinja mi zadovoljstvo braniti svoj zivotni stav! Krenimo redom:


@Sasa E Sale, Sale, neznam otkud da pocmem.. Eto, neznam dali ste upoznati, ali Split i okolica je selo gdje je cancara kucni ljubimac u svakom drugom domacinstvu, predmet zabave i djecija igracka.. A svi dobro znate koliko je to zlo!? I niko, ali bas NIKO su u ovoj pripizdini ne bori ni za ljudska prava, a pogotovo ne za "neke tamo" kornjaca.. Osim mene i jos nekolicine entuzijasta, koliko vam god to sada cini smijesno i cinicno.


Pa da objasnim. Sve moje kornjace koje sam donio i drzao neko vrijeme u kuci ne potjecu iz divljine nego iz zarobljenistva! Znaci, za razliku od vecine "ljubitelja" prirode (koji su ljubitelji samo po laprdanju!) ja svoju ljubav prema zivotinjama manifestiram kroz djela pa postoji spisak od 47 (cetrdeset i sedam) kornjaca koje sam vratio u prirodu, a prethodno ih otimao od neodgovornih vlasnika iz zapustenih vrtova, hvatao za vrat ilegalne trgovce na pazaru (i uzimao im i po 10 komada).. A osim tih 47, na desetke sam ih i otkupio kad nebi imao drugoga nacina da ih spasim iz zatocenistva.. Da, otkupio, lijepo bi stao oglas u novinama, ali ja ne pamtim primjer kad ih je inspekcija posjetila i nazvala.. Tu istu inspekciju sam i sam kontaktirao i upocivao na adrese, standove na pazaru i brojeve oglasa, ali nikad od njih odgovora nisam dobio.


Vecina tih jadnih bica je bila napacena (izgladnjela, u soku, neka cak i osakacena - bilo je primjera da su jednu kornjacu izgrizli stakori jer je vlasnik drzao u vrtnom kavezu dimenzija 20X20cm ili drugi primjer kad je jednoj kornjaci "domacin" frezom odsjekao komad oklopa i nogu...), a ja sam ih SVE vratio u prirodu (i to netaknutu, Kozjacku, gdje su izumrle i gdje je Unprofor napravio devedesetih genocid nad njima)...


Znaci, podvucimo crtu - ne smatram grijehom da koji mjesec zadrzim kod sebe (u svrhu fotkanja i zapisivanja naucnih podataka o istima!) kornjace koje sam uzeo ili dobio od nekog iz zatocenistva, buduci da ih sve vratim u prirodno staniste ako su zdrave i sposobne za samostalan zivot! OK?


OD INSPEKCIJE NE DA OCEKUJEM KAZNU, VEC PRIZNANJE ZA SACUVANJE CANCARA OD ISTREBLJANJA!!!


Sta se gusterica tice, njih je samo u gradskoj zoni Splita na obilje, uzmem ih iz te iste gradske zone (nakon sta poloze jaja u svom stanistu) mjesec, dva, fotkam i naposljetku na vijeme pred zimski san pustim u staniste (naravno, opet zdrave, zivahne i uhranjenije nego sta sam ih nasao)...


PS - Majstore, o kakvom tresetu pricas? Ovaj terarijum sa zidicima, sljunkom i korom bora je kopija stanista iz kojeg sam ih "posudio" i uvjeren sam da se u tom okruzenju osjecaju bas najbolje...


Splitski \"oldschool\" terarist

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #7 u: Ožujak 21, 2006, 15:05:00 poslijepodne »
Nemam kaj reći, ja sam svoje rekao.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #8 u: Ožujak 21, 2006, 15:31:00 poslijepodne »


Citat: icek
mislim gdi' nabavljaš' Hranu ako živiš' u Splitu??



Pa, u najmanju ruku cudno pitanje!?? Moze li kontra pitanje? Pa gdje ti u Zagrebu (ili vec otkud si, neznam?) nabavljas hranu? Gle, osim sta u Splitu postoj 5-6 jeko dobrih ducana za kucne ljubimce, prednost juga je i klima koja pogoduje razvoju mnogih vrsta kukaca koje bez problema mogu navatati ili uzgajati (brasnari ili mesne muhe).., tako da nema razloga panici. Sve je stvar dobre volje, a ja je imam na pretek, kao i ljubavi za svoje male gmazove...

















Splitski \"oldschool\" terarist

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #9 u: Ožujak 21, 2006, 15:49:00 poslijepodne »
Saša je sve dobro napisao i nitko te ne optužuje niti je nitko od nas pisao zakon...niti smo sudska ni zakonodavna vlast..
ovaj Post..... je zajednički post administracije i uredništva ovog foruma...da se tak' izrazim....
ne znam kak' da ti objasnim "Delikatnost" ovog pitanja a da ga ne protumaćiš' zlonamjerno....

1. nitko ne sumnja u tvoju ljubav prema prirodi i gmazovima
2. institucije Države za koje su se ljudi borili funkcioniraju tako kako' funkcioniraju ne treba ih uvijek napadati nego je nekada potrebano i Kreativno ih usmjeriti da se tak' izrazim...Tako smo nas nekolicina osnovali udrugu.
3. pitanje Držanja Čančara kod privatnih osoba nije zakonski regulirano osim što je prekršaj...jel' ne postoji zakon koji to odobrava osim ako se ne potpiše poseban ugovor s državom tipa kakvog ima uduruga AWAP ((udruga za zaštitu divljih životnja))
koja može zbrinuti neke zaštićene divlje Životinje.
4. postoji čitav niz zakona koje je Država prihvatila ...da se razumijemo to su generalno dobri zakoni....ali nema ih tko sprovoditi i ostaju nedorečeni i svaki sudac ili inspektor ih subjektivno tumaći...
5. osim samog zakona postoji i cijeli niz regulativa EU koje je HR potpisala ((iz meni nepoznatog razloga)) a nema instrumentarij ni infrastrukturu da je sprovede.
6. netreba okrivljavati Državu nego preporućam ti da osnuješ' sa još' nekolicinom ljudi sa sličnim uvjerenjima udrugu i da na taj naćin pristupiš' problemu.
ujedno to je i puno djelotvorniji naćin zaštite okoliša i prirode

sad znam da ti ovo zvući glupo....

ali što smo se Saša i MAtija i ja naslušali da osnujemo udrugu to je strašno'
no isplatilo se.....

pozdrav icek




Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #10 u: Ožujak 21, 2006, 15:57:00 poslijepodne »
pa meni nije čudno pitanje jel' ULJEZ koji se bavi Egzotičnim životinjama
((gmazovi paučnjaci vodozemci i kukci)) muku mući odn' da drugačije postavim Članovi iz Splita muku muće s nabavom kvalitetne Hrane za prehranu svojih životinja...pa im nerjetko šaljemo iz Zg i slično.
inaće svu hranu kojom hranimo naše životinje uzgajamo sami ili ih kupujemo u zooshopovima uglavnom Cvrčke i zoophobase ...brašnare i ličinke muha treba izbjegavati.

Budući da si novi na forumu ni nemožeš' znati da su hrana tipa brašnari i crvi muha nedovoljno hranjive ili čak "otrovne" (mislim na ličinke muha).
a čak i uSplitu nema takvih kukaca po zimi....

ovdje su svi na forumu dobronamjerni i svhati svako pitanje i konstruktivnu kritiku kao pozitivnu stvar jel' timećeš' samo unaprijeditisebe i svoj Hobi.

pozdrav icek
a ne se odmah osječati napadnuto i odbačeno....

 Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #11 u: Ožujak 21, 2006, 16:08:00 poslijepodne »


BTW
u Splitu je ove godine 13.05.2006 veliki Simpozij o teraristici i akvaristici
pa te odmah pozivam da dođeš' i sudjeluješ' na njemu i da ti objasnimo neke stvari. moderne načine držanja hranjenja i zaštite...jel' smatram da imaš' ogromnog potencijala samo ga treba usmjeriti.


i ono najglavnije novog poimanja, percepcije.....da svaku konstruktivnu kritiku u ovom hobiju prihvatiš' kao dobronamjernu i nešto što će te obogatiti za iskustvo više......... mi se tu svi volimo.
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #12 u: Ožujak 21, 2006, 16:32:00 poslijepodne »
kaj se tiće gore navedenog texta ..mislim da se dio o državnim vlastima i zakonu...iz prvog posta "belogbika" treba ..."moderirat"... il po hrvacki obrisat...

kaj se tiće puštanja životinju uzgojenih u zatočeništvu....pogotovo gmazova... mislim da se to nebi smjelo radit zbog mogučih cvječarija sa ostalom populacijom tih živina u prirodi...

kaj se tiće držanja zaštićenih životinja u zatočeništvu..ova situacija sa čančarama je pomalo i smiješna... iz razloga što se te kornjače mogu kupiti u zemljama EU sa papirima(!) za cifre od 50 do 100 eura... a kod nas se te životinje nemogu uvest/držat čak ni sa tim papirima i dozvolom za uvoz?!

i zbog toga se na tom području treba "radit" malo..i "kreativno usmjerit" ((c)(R) icek) državne institucije..a ujedno i zaštiti naše prirodno "blago" od totalnog istrebljenja... što će bit vjerojatno težak posao... al... polako se okupljamo ...a i stvari u državnim institucijama će se morat ubrzo počet riješavat u tom smjeru kako prilazimo europi...

kaj se tiće hrane u splitu..i icekovog pitanja u svezi glede toga.. puno ljudi uopće "ne može imati" gmazove zbog toga što se hrane nemože naći tokom cijele godine u splitu..pa bi bilo lijepo od tebe da se onda povežeš sa ekipom koja to npr. nezna... i da se lakše snađu... jer kako je icek rekao... u Zagrebu još i ima ljudi koji hranu uzgajaju i uvoze iz EU... al u manjim gradovima je to rjeđe... i onda se dosta toga šalje busom.. a izgleda nepotrebno... jer..kažeš da ima 5-6 jako dobro opskrbljenih dučana.. mi nismo tak čuli... mislim... pa tolko ih nema ni u Zagrebu... ... uglavnom... spustimo loptu...tekma je tek 13.5.

a kaj se tiće..


Citat: whitebull



odlična fotka mališana....



kaj se ovog tiće...

Citat: whitebull
OD INSPEKCIJE NE DA OCEKUJEM KAZNU, VEC PRIZNANJE ZA SACUVANJE CANCARA OD ISTREBLJANJA!!!

...nažalost...prije će tebe inspekcija posjetit..plijenit i pisat kazne..nego uhvatit nekog ko ih krijumčari i prodaje... to što ne rade kad treba baš ništa a kad netreba onda "rade"..je druga priča.. a da ti ovo gore inspektor Devčić pročita...joooj...

pozdraf




Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #13 u: Ožujak 21, 2006, 17:17:00 poslijepodne »


Citat: icek



1. imao bi pitanje glede Svijetla u tvom terariju??

2. i zanima me hibernacija Lacerta...pa mi ukratko opišeš' kak' se LAcerte stavljaju u zimsku hibernaciju kak' se to precizno radi....

3. osim toga Terarij zgleda dobro uređen samo me zanima kakva su to vrata ako ih uopće i ima


4. na koji naćin i s čime hraniš Guštere.... mislim gdi' nabavljaš' Hranu ako živiš' u Splitu???


5. ovaj "Terarij" mi djeluje "primitivno" (da se tak' izrazim)Darvinofski'...ono terarij"drevnih prirodoslovaca"

6. trebao bi malo proućiti "moderniju literaturu" i nove "spoznaje"
jel' ova "moderna" teraristika je daleko dogurala...






1. Balkon mi je na juznoj strani, prirodno (autenticno, dalmatinsko sunce) ga osvjetljava da njegove polovine i njegovi se stanari znaju satima izlezavat i "gustat" na suncu...


2. Krivo si me shvatio. NIKAD Lacerte ne ostavljam u zatocenistvu za zimski san! To je protuprirodno i mucenje te vrste gmazova!! Kao sta rekoh, mjesec, dva fotkanja i zabiljeski i pustanje u prirodu...


3. Ima vrata, dva klizna stakla na koloturama, na slici mog terarija na pocetku posta su vratasca skinuta (inace se nalaze u gornjoj trecini prednje strane)...


4. Tu si me malo zatekao! Eto, priznajem (iako odavno znam za cvrcke!) da nisam znao da su brasnari i licinke muha donekle stetni, ali ljeti u Dalmaciji postoji veeeliki izbor raznoraznih kukaca koji itekako odgovaraju prehrani gustera (vidi se po apetitu moji ljepotana).. Mozda bi i ja mogao napraviti neku studiju i izlaganje o tematici prehrane gustera, s obzirom na 20-togodisnji staz i NITI JEDNOG UGINULOG REPTILA. Mozda i ja mogu nekim iskustvima podici standarde na vecu razinu.. Uglavnom, bitan je dijalog i povezivanje istomisljenika..


5. Darvinovski? Pa ako se u njemu zivotinja osjeca kao na slobodi, svrha je postignuta! Po meni se u teraristici ne mora obavezno ici na nekakvu modernizaciju i plastiku, vec je po meni cilj da terarij u kuci bude vjerna kopija djelica prirodnog stanista!


6. Ne sumnjam da je teraristika daleko dogurala i radujem se tome kao malo dijete. U moje vrijeme pionira teraristike, u cijeloj jugi nije bilo 5 ljudi koji su se aktivno bavili ovom temom, a danas je to milina, jer kad sam ovde vidio koliko vas ima - place mi se od srece...





-Za ovaj put vam predstavljam svogpitona kojeg sam kupio prije 2 godine (odraslog) i za par tjedana ga prodao.. Bio je preljep, ali jednostavno nakon nekoliko hranjenja nisam vise imao zeluca gledati kako jede simpaticne misice.. Ne prozivam nikoga, to je tako i u prirodi, ali to, jebiga, nije bilo za mene... Terarij je bio moj "Ter002" (sa grijanjem, naravno!), koji trenutno zjapi prazan...


Splitski \"oldschool\" terarist

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #14 u: Ožujak 21, 2006, 17:30:00 poslijepodne »


Citat: matija
..pa dal postoji mogučnost ..recimo... da sve te "puštene" životinje uginu zbog recimo eventualno drugačijih bolesti... i smanjenog imuniteta životinja iz zatočeništva prema bolestima koje imaju životinje u prirodi i obratno? pa da se ...recimo... "zarazi" populacija tih životinja ili životinja druge vrste i masovno pougiba?



Postoji, ali to je sad vec naucna fantastika. Uglavnom, u mom se slucaju gotovo uvijek radi o mizernom jednom paru gusterica, redovito izvanrednog zdravlja, a nakon kratkog zatocenistva u staniste ih vracam zivahne i divlje kao sta su i bile..


A s obzirom da ih uvijek vracam na mjesto gdje sam ih i uzeo (a to je redovito neki gradski kvart), tesko i da su bolesne da bi mogle napraviti vecu stetu jer, ne prelaze u druge kvartove..


Dakle, radi se o gradskim gmazovima, pa je donekle i razlika od pustanja u nenaseljene prirode...


PS - I u prirodi gusteri tesko zarazuju jedni druge, jer su strogo odjeljeni teritorijima i svoj prostor grcevito brane...
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #15 u: Ožujak 21, 2006, 17:40:00 poslijepodne »
Citat: whitebull



Mozda i ja mogu nekim iskustvima podici standarde na vecu razinu.. Uglavnom, bitan je dijalog i povezivanje istomisljenika..


U moje vrijeme pionira teraristike, u cijeloj jugi nije bilo 5 ljudi koji su se aktivno bavili ovom temom, a danas je to milina, jer kad sam ovde vidio koliko vas ima - place mi se od srece...




Naravno da želimo "okupiti" ćim veći broj istomišljenika na jedno mjesto ...jedan čovijek može malo napraviti.

naravno da je tvoje iskustvo neprocjenjivo i blo bi šteta da ga čuvaš' samo za sebe, a i smatram da je to hobi u kojem se svaki dan sazna nešto novo.
Pozivam te ako si voljan napraviti neko predavanjeza AkTer....
sve je u organizaciji Akvarij.neta i ULJEZA pa kad u 5 mj. dođemo u Split možemo se naći ......platiti ćeš' rundu i da podjelimo iskustva i nove spoznaje donesemo poklone i razbijemo predrasude.

glavo da smo probili led...sad da ti odgovorim na ova pitanja treba nekoliko dana.
na prvoj strani www.akvarij.net nalaze se pod teraristikom ((ljeva strana dolje))
članci i savjeti iskustva koja pišemo i koji predstavljaju izvrsnu podlogu za početnika ili čak' i stručnjaka.
u području teraristike pa počni s time a kasnije ću ti precizno odgovoriti na svako pitanje....


pozdrav icekEdited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #16 u: Ožujak 21, 2006, 17:45:00 poslijepodne »


Citat: icek
1. nitko ne sumnja u tvoju ljubav prema prirodi i gmazovima



2. institucije Države za koje su se ljudi borili funkcioniraju tako kako' funkcioniraju ne treba ih uvijek napadati nego je nekada potrebano i Kreativno ih usmjeriti da se tak' izrazim...Tako smo nas nekolicina osnovali udrugu.



3. pitanje Držanja Čančara kod privatnih osoba nije zakonski regulirano osim što je prekršaj...jel' ne postoji zakon koji to odobrava osim ako se ne potpiše poseban ugovor s državom tipa kakvog ima uduruga AWAP ((udruga za zaštitu divljih životnja))
koja može zbrinuti neke zaštićene divlje Životinje.



4. postoji čitav niz zakona koje je Država prihvatila ...da se razumijemo to su generalno dobri zakoni....ali nema ih tko sprovoditi i ostaju nedorečeni i svaki sudac ili inspektor ih subjektivno tumaći...



5. osim samog zakona postoji i cijeli niz regulativa EU koje je HR potpisala ((iz meni nepoznatog razloga)) a nema instrumentarij ni infrastrukturu da je sprovede.



6. netreba okrivljavati Državu nego preporućam ti da osnuješ' sa još' nekolicinom ljudi sa sličnim uvjerenjima udrugu i da na taj naćin pristupiš' problemu.
ujedno to je i puno djelotvorniji naćin zaštite okoliša i prirode






1. Hvala lipa!


2. Ne napadam ih nego kritizairam njihov nerad! Niko sretniji od mene da prvo meni izbiju koju kunu iz djepa, pa onda redom sve ikrsitalje zakona i mucitelje tih divnih bica!


3. Shvacam. Mada postoji i kontradiktorna strana zakona koja dozvoljava uvoz istih iz inozemstva! Po nekoj logici nisam prekrsitelj ni ja ako sam do kornjaca dosao ako sam iste OTEO (eto sad posla i za krim policiju) od mucitelja istih(znaci, nisu iz divljine!), pa ih naposljetku i pustio...


4. Razumijem to odavno! Nazalost...


5. Odgovor kao i prethodni...


6. Kada bi nasao na nakolicinu istomisljenika, ni trenutak se nebi dvoumio.. Eto, iz Splita neznam nikoga...
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #17 u: Ožujak 21, 2006, 17:59:00 poslijepodne »


ST-zero ti je iz Splita i nije da je sam....bil' bu' presretan.
 ima još' nekoliko ljudi ali su trenutno na studiju u Zg. pa ono ...
trebaš' još' jednoga i imaš' uvjete za osnovati udrugu ili se učlaniti u ULJEZ


ima ljudi samo treba pitati....


pozdrav icek

Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #18 u: Ožujak 21, 2006, 22:04:00 poslijepodne »


Citat: icek
1. Budući da si novi na forumu ni nemožeš' znati da su hrana tipa brašnari i crvi muha nedovoljno hranjive ili čak "otrovne" (mislim na ličinke muha).


2. a čak i uSplitu nema takvih kukaca po zimi....



3. ovdje su svi na forumu dobronamjerni i svhati svako pitanje i konstruktivnu kritiku kao pozitivnu stvar jel' timećeš' samo unaprijeditisebe i svoj Hobi.






1. Brasnari su po meni zlatna rezerva hrane u uvjetima nestasice, a sta se tice njihove hranjivosti, sjecam se da su ih "oldscholl" uzgajivaci (uglavnom mislim na "pticare") hvalili kao jako energetsku prehranu, prepunu bjelancevina i proteina.. Licinke muha nisam nikad ni koristio, mislio sam na zive muhe (koje se ljeti u vecim kolicinama znaju na par trikova bez vecih problema nahvatati) koje su takodjer hranjive...


2. Zimi sam trenutno (od 10. do 3. mj.) lisen teraristike, mada do ove zime kanim nabaviti nekog kameleona...


3. Drago mi je da je tako...





Evo jos jedna slika mog "Centralnog" terarija u "looku" proljece/ljeto 2005...


Splitski \"oldschool\" terarist

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #19 u: Ožujak 21, 2006, 22:16:00 poslijepodne »
joooj....borio sam se...ali nisam mogao izdrzat   ....kristalka nije nimalo dobra za biljojede,jer kao salata nema nikakve hranjive vrijednosti...samo govorim da znas...najbolje ti je..posto si iz splita to ti nebi trebao biti problem,radic sa cvijetovima,rastika,endivija,razlicite tikvice,tikve daj tu i tamo....lucernu....onda onu cikoriju crvenu koju nazivaju radicem,cikoriju obicnu...i da btw dobrodosao....i nadam se da se vidimo u splitu...
pozdrav do tada...
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #20 u: Ožujak 21, 2006, 23:13:00 poslijepodne »
Evo i mene...javljam se zadnji al nema veze...Prvo da te pozdravim kao novog clana . Ko sto je icek reka presretan sam sto sam nasao nekog iz splita ko se razumi u teraristiku...jer takvih u splitu gotovo i nema...

Vidim da zelis nabavit kameleona...pa ako oces dogovorit cemo se da navratis do mene jer ja imam jednog (a ijos dosta drugih zivotinja)...ako si zainteresiran javi

P.S. Volio bi da ides sa nama na Akter jer nas i ovako iz Splita ide vrlo malo... Pozdrav!  

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #21 u: Ožujak 21, 2006, 23:20:00 poslijepodne »


Citat: kalel
kristalka nije nimalo dobra za biljojede,jer kao salata nema nikakve hranjive vrijednosti...samo govorim da znas...najbolje ti je..posto si iz splita to ti nebi trebao biti problem,radic sa cvijetovima,rastika,endivija,razlicite tikvice,tikve daj tu i tamo....lucernu....onda onu cikoriju crvenu koju nazivaju radicem,cikoriju obicnu......



Kristalka? Hm.., Google, aha - (copy/paste) glavata salata kristalka (Lactuca sativa var. capitata).. Sori, nisam nikad cuo za taj izraz...


Pa ja salatu u biti ne dajem kao obrok vec kao biljku sa kojom sekornjacice obozavaju osvjeziti u vrucim ljetnim danima. Znaci, smocena salata im dodje kao nama ljudima sladoled...


Naravno da mu dajem sve sta si nabrojao, mada se na mojoj listi za prehranu nalazi jos dvaput toliko biljaka, uglavnom povrca, jer voce takodjer dolazi kao desert, ali po meni nebi trebao nadmasiti 20% dnevne prehranu.. U prirodi se hrane iskljucivolisnatim i zeljastim biljem, te otpalim plodovima. Rado ce pojesti kukca, puza ili licinku, mada im je bilje No1.. To su jako prozdrljive zivotinjem sa sirokim rasponom prehrane pa je jos u 18. st. prirodoslovac Brehm ustvrdio da ce cak jesti i izmet (u sta sam se osobno uvjerio na jednoj livadi, a zeludac mi se umalo okrenio)..


PS - Od jos nekih specijalnih delicija bi izdvojio da ce pohlepno pojesti i (na sitno isjeckano) svjeze junece meso, kao i bijeli kruh umocen u mlijeko...
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #22 u: Ožujak 21, 2006, 23:31:00 poslijepodne »


@st-zero


(nesto sam u pretkodnom postu ocito krivo pritisnija, a ne vidim opciju brisanja pogresnog posta.. Ili sam slijep?)


Hvala na pozdravu, pozdravljam i ja tebe, a i meni je drago sta postoji jos neko ko se bavi terarijima u Splitu. Naravno da cemo bit u kontaktu i da cemo se upoznat, mozda vec i drugi tjedan (kad budem imao manje poslovnih obaveza!)..


Ja sam trenutno ogranicen na samo nekoliko zivotinja, tako da vjerujem da ces ti imat meni pokazat puno vise nego ja tebi trenutno, a to za kameleona cemo se dogovorit obavezno! Vozdra!
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #23 u: Ožujak 22, 2006, 00:05:00 prijepodne »
moze ja sam za kad god oces samo javi pa se vidimo

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Whitebullov terarijski kutak :)
« Odgovori #24 u: Ožujak 22, 2006, 00:41:00 prijepodne »


Citat: icek
u Splitu je ove godine 13.05.2006 veliki Simpozij o teraristici i akvaristici
pa te odmah pozivam da dođeš' i sudjeluješ' na njemu i da ti objasnimo neke stvari. moderne načine držanja hranjenja i zaštite...



Naravno da dolazim, jedva cekam!
Splitski \"oldschool\" terarist