Travanj 28, 2024, 02:51:08 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatice na -10C  (Posjeta: 7856 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Zlatice na -10C
« u: Siječanj 04, 2009, 10:35:44 prijepodne »
Pošto sam na prolječe formirao maleno jezerce od 120 l, največi problem mi je bio kako održati ribice na životu preko zime u tako malenom jezeru. Čitao sam da je sigurna dubina za preživljavanje 1m, iako se negdje spominje da mogu preživiti i na 50cm.
Moje jezerce ima jedva 40cm dubine i unutra su tri zlatice. Bilo je očito da če im trebati pomoč pri prezimljavanju.
Neki su mi ljudi na forumu preporučili da iznad jezerca stavim zaštitnu kupolu od najlona kako bi se jezero koliko toliko zaštitilo od smrzavanja. Odlučio sam improvizirati takvu kupolu od najlona i zelenih plastičnih cijevi za vodu. Istina je da to štiti vodu od smrzavanja do temperature od kojih -4C i pri kračem zahladnjenju. Kad nekoliko dana za redom noču stisne do -5, a dnevna ne prelazi 0, površina se ipak zaledi. Kako bih osigurao izlazak plinova koji nastaju raspadanjem otpanih tvari, zadnjih nekoliko dana im svakodnevno napravim otvor u ledu kako se ribe nebi ugušile. Led naravno ne razbijam i ne nalijevam vrelu vodu nego zagrijani malo veči čajnik s vodom spustim na led i on se kroz 2-3min otopi. Nije da se baš tome veselim, ali nije mi to teško svaki dan napraviti.
Jutros je bilo -10, ali za sad su sve tri ribice žive i nadam se da če me na prolječe opet razveseliti jurcanjem po jezeru i nezasitnim apetitom. :)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #1 u: Siječanj 04, 2009, 11:08:47 prijepodne »
Što da ti drugo velim nego da držim palce malenima da prežive!
A slijedeće godine probaj produbiti jezerce, ili, možda da im već sad, nabaviš akvarijič u kojem če preizimiti (samo staklo s filterom, 60-ak l) negdje u podrumu... Ipak je to sigurnija varijanta, jer ta topla voda trenutno i zagrije, ali, kako i sam veliš, što kad stisne satima -10 i više???

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #2 u: Siječanj 04, 2009, 12:20:18 poslijepodne »
He, mislim da se mom plastičnom koritu ne bi svidjelo da ga pokušam produbiti. :P
Za sad sigurno ostaju vani jer me zanima jel moguče da prezime u tako malom jezeru. Naravno da neču dopustiti da uginu okovane ledom ili ugušene zbog mog nemara. Zasad sve dobro funkcionira pa nema potrebe za premještanjem, iako ako nešto pođe po zlu imam u rezervi jedan stari akvarij od kojih 70 l kojeg samo trebam presilikonirati . Juros na -10 led je bio oko 1cm debljine i ne prijeti da če se puno podebljati tako da relativno lako otopim rupu u njemu. Treba mi još samo štap za pecanje i osječat ču se kao pravi Eskim. :D

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #3 u: Siječanj 04, 2009, 13:55:11 poslijepodne »
vjerujem ja da ćeš paziti na njih!
ali, ipak taj od 70 l, kad ga već imaš, premuljaj i imaj u pripremi - neke su prognoze grde.... :P

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2009, 16:18:24 poslijepodne »
A znaju čak i kupiti one velike bačve, pa napraviti jezerce u kući. :)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2009, 16:26:40 poslijepodne »
Mislim da bi da to donesem kuči i bačva i ja u njoj završili vani. :D
Baš hoču da budu vani da vidim hoče li uspjeti sve dobro završiti. Ako bude sve u redu onda je to pravo pravcato jezero. :brod:

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2009, 16:29:49 poslijepodne »
Ajde i mene zanima, ali ako primjetiš išta sumnjivo - premještaj!

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #7 u: Siječanj 04, 2009, 21:17:13 poslijepodne »
joj, si čuo prognozu! :o
jako pazi!

Offline Tuti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #8 u: Siječanj 05, 2009, 10:13:23 prijepodne »
bok ljudi
mogu se uključiti

50 cm je jaaako malo minimalno bi trebalo biti 0,80m a optimalno 1,20m jel tada imaju pri dnu cca +4C što im je sasvim dovoljno za preživljavanje
no šta je tu je,kasno je za preinake sad treba prezimiti što se bolje može
pa ako dozvoljavaš da ti dam jedan savjet, stavi im tegle od cviječa svakako od pečene keramike koje prije toga dezinficiraš polegneš ih bočno pa če zlatice imati se gdje sakriti u malo toplije a protiv zaleđivanja površine uzmeš stiropor i staviš da pluta po površini nek ti veči dio površine bude pod stiroporom najbolje da ga sasječeš u više komada pa kako se kreče po vodi tako spriječava zaleđivanje a ujedno je i odličan izolator topline
probaj nemožeš pogriješiti

držim fige zlaticama :up:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #9 u: Siječanj 05, 2009, 13:24:33 poslijepodne »
sjajna ideja sa stiroporom!
bravo! :klap:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #10 u: Siječanj 05, 2009, 18:05:33 poslijepodne »
Dapače, svaki pametan savjet je dobrodošao. Stiropor je več kupljen, otopljen je dio površine i stavljen stiropor. Sad čemo vidjeti što če biti ujutro. Ja ovo shvačam kao svojevrstan mali eksperiment. Siguran sam da bi puno ljudi htjelo maleno jezero jer za veče jednostavno nemaju prostora, ali informacije o prezimljavanju takvog jezera su dosta šture pa sam odlučio sam isprobati hoče li sve normalno funkcionirati uz malo ljudskog uplitanja. :up:

Offline Tuti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #11 u: Siječanj 05, 2009, 19:25:59 poslijepodne »
baš me zanima hoče li funkcionirati, javi nam rezultate

osobno nisam isprobavala ali sam  jednom prilikom pričala s čovjekom koji to pred svaku zimu napravi iako ima veliko i duboko jezerce, rješio se potrebe bušenja leda
 
a taman da se i zaledi pa da moraš izbušiti koju rupicu opet če njima dolje biti toplije

držim fige tvojim curama

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #12 u: Siječanj 06, 2009, 10:07:04 prijepodne »
Jutros je ovaj jučer odnrznuti dio tek na pola dobio samo tanku koricu. Ako i idučih dana ostane tako bit če super. Ribe nisam vidio, ali mislim da su OK pošto su do sada bile dobro. Za sada im neču stavljati tegle. Imaju dosta rogolista, a i grmiči oko jezera su pustili korjenje u jezerce pa se one tamo zavlače i skrivaju.
Čuo sam ja i prije za stiropior samo ko bi se svega sjetio. :-[ Hvala na savjetu!
A i sve je dodro funkcioniralo ispod kupole od najlona dok je bilo po dan-dva -4, ali kad je pošteno steglo...

Offline Gogec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 357
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #13 u: Siječanj 06, 2009, 12:23:57 poslijepodne »
Meni su lani preživjele u jezercu najveće dubine oko 0,5m, (1m i 2ž) sada ima još 30-ak mladih, u potpisu piše odakle sam. Sada je na površini led koji je izolator je vani temp padnu i do -15.
Crni Lug, Gorski kotar
Hrvatska

Offline DANNY

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #14 u: Siječanj 06, 2009, 22:56:43 poslijepodne »
Uh,sad mi je lakše,jer i ja imam jezero,doduše dubina je oko 90cm u najdubljem dijelu,a na dijelu gdje radi pumpa nema leda.Od leda i vodene kuge ne vidim ribe,pa ne znam da li su žive,sirotice!Ovo sa stiroporom je super ideja.Iako sam u Sj.Primorju,kod nas u Matuljima je jaaako zima,ali ipak ne kao u Gorskom Kotaru,pa me to malo tješi.Sretno svim vlasnicima jezeraca i neka nam prežive ovo ledeno doba!!! :up:
DANNY

Offline Tuti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #15 u: Siječanj 07, 2009, 11:20:37 prijepodne »
 :D ove zlatice iz gorskog su pravi herkulesi bravo za njih


ma 90cm je sasvim ok,mislim da nemaš brige za njih, pa vidi samo ove iz gorskog :klap:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #16 u: Siječanj 07, 2009, 17:55:16 poslijepodne »
I mene tješe ove gorske ribice! :D
Jutros je opet bila samo tanka korica preko ovog dijela. To riješim za par sekundi tako da se nadam da če taj sistem funkcionirati do prvog zatopljenja, a onda stiropor u vodu. Neki za pumpicu tvrde da je dobra jer voda teže zaledi, a drugi da ju treba maknuti jer mješa topliju vodu s dna s ovom hladnom na površini. Ja sam svoju uklonio jer mi se ova druga teorija čini točnija.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #17 u: Siječanj 07, 2009, 20:48:13 poslijepodne »
Mislim da je teorija o miješanju vode točna!
Ali, probaj staviti odmah stiropor kad razbiješ koricu - nije to tak veliko, zar ne?!

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #18 u: Siječanj 07, 2009, 21:06:57 poslijepodne »
Večina jezerca je debelo zaleđena i ovo što sam uspio skroz otopiti je otprilike 25x25cm. Oko toga stavim dva komada stiropora i gore još jedan veči tako da ipak ima nekakva cirkulacija plinova iz vode. Ako zatvorim rupu sa stiroporom nisam ništa dobio. Inače, kao što je i kolega Gogec rekao; i led posluži kao izolator. Glavni problem mi je da se ribe ne poguše. Kad malo zatopli i led se otopi stavit ču stiropor da pluta u jezercu za slučaj da opet stegne. Da sam to prije napravio vjerovatno bi puno bolje pomoglo. Nema veze, zato imam dobru školu za iduču zimu. :nerd:

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #19 u: Siječanj 07, 2009, 21:12:34 poslijepodne »
Aha, nisam skužila .... onda OK.

A mislim da se ribice neće pogušiti (iako je malo malo vode, i njih nije previše) jer što bi onda one kojima se jezerce skroz sledi i ostane samo mali volumen vode na većoj dubini... -?

Zato i vjerujem da će bit sigurno sve OK!  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #20 u: Siječanj 07, 2009, 22:09:35 poslijepodne »
I ja mislim. Kad se samo sjetim da sam ko klinac, prije kojih 25g, zlatice držao u tegli od krastavaca uz izmjene vode svaka 2,3,4 dana. :-[
Jedva čekam prolječe, da ih opet mogu početi hraniti, proždrljiva slatka stvorenja! :)

Offline Tuti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #21 u: Siječanj 07, 2009, 22:19:56 poslijepodne »
moje danas ništa nisu dobile za papati,danas je djeta..
neznam za njih ali ja sam jedva izdržala nedati klopicu ::)

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #22 u: Siječanj 07, 2009, 22:21:16 poslijepodne »
Tak i treba! :up:

Sad kad razmislim, moje već dugo nisu imale dan posta. :devil:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #23 u: Siječanj 07, 2009, 22:23:11 poslijepodne »
Jadne tvoje biljke! :D

Offline Tuti

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
Odg: Zlatice na -10C
« Odgovori #24 u: Siječanj 08, 2009, 13:11:07 poslijepodne »
ni ja se nemogu pohvaliti baš disciplinom po pitanju obaveznog posta

 :roll: ma jadna ja, nemožeš izdržati to njihovo moljakanje hrane, na moju "nesreču"  radni stol mi je povezan s akvačem pa mi se stalno navirivaju i moljakaju i to čoporativno, a u mojoj glavi to zvuči odprilike ovako;
prvo okupljanje "ej draga šta radiš,može malo papice aaaa?"
drugo okupljanje "pa daj malo, znamo da imaš posla ali mi smo gladne"
a treči put nervoza je puno veća pa zvuči ovak odprilike "čuj stara, diži guzicu s te stolice i daj nam jest,ma jesi ti uopče normalna"
 
pa sad ti njima nedaj, kud te mole tu te još i izvrijeđaju  :o