Travanj 26, 2024, 02:51:57 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Šubunki  (Posjeta: 2240 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Šubunki
« u: Travanj 17, 2007, 00:44:00 prijepodne »


Evo sam malo istražio ovaj oblik zlatkica, pa eto.., ako netko ima novih saznanja kako izmrijestiti novi oblik ili varijetet boja kod zlatkica otvaram ovu temu:



ŠUBUNKIN[/B]
Šubunkin varijetet zlatnih riba najsličniji je običnoj zlatnoj ribici(karasu), i opisali bismo je da ima jednostruki rep i leđnu peraju. Ovaj varijetet ima tijelo kao „torpedo“, i naraste do 30 ili 50 cm u dužinu. Ove veličine se odnose na primjerke koji odrastu u ribnjacima sa dosta mjesta, dok će u akvarijskim prilikama ta riba narasti maximalno 15 do 25 cm.[/B]
Primarna razlika ovog varijeteta jest boja tijela i peraja. Kao što znamo obični karas dolazi u bojama kao što su crvena(tj. narančasta-to me supruga uvijek ispravlja), žuta,bijela, maslinasto zelena ili zelena, žuto smeđa i crna boja. Šubunkin varijetet je kaliko boje tj. dolazi nam u sedefastim prelijevima boje ili u matiranim nijansama. U matiranim nijansama boje nemaju određene skale tj. prelaze dok kod sedefastog varijeteta boje su raspršene i vide se prijelazi.[/B]
Zanimljivo je da šubunkine možemo podijeliti i prema obliku repne peraje. Razlikujemo tri vrste repa : [/B]

  • kratki rep, koji često vidimo kod na običnoj zlatnoj ribici[/B]

  • Izdužena repna peraja tipična kod tipa komet[/B]

  • I jedinstveni tip repne peraje koji se naziva imenom „Bristol“. Rep je veoma lijep, raširen i pronaći ćemo ga samo kod šubunkija[/B]
  • [/list]
    Ja trenutno u svom ribnjaku imam dva primjerka šubunkija koji pripadaju sedefastom tipu i imaju izduženu repnu peraju. Nažalost, slika nemam ali obećajem ih uskoro.. [/B]
ZADAR

Offline zlatkica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 425
Šubunki
« Odgovori #1 u: Travanj 17, 2007, 11:09:00 prijepodne »

Vaši članci me uvijek oduševe...i uvijek naučim nešto novo...
Jedva čekamo fotke i baš bi mogli staviti malo sličica cijelog ribnjaka...

 

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Šubunki
« Odgovori #2 u: Travanj 17, 2007, 23:33:00 poslijepodne »
Preuređujemo stari i radimo još jedan manji. Ne brini, sve nastojima dokumentirati fotkama. Kada bude sve gotovo sve ćemo prikazati
ZADAR