Travanj 29, 2024, 18:16:42 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Seoba bilja  (Posjeta: 52697 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #225 u: Studeni 13, 2016, 02:15:31 prijepodne »
Neznam zasto si mislio da je to nemoguce !? Jedino je problem to sve skupa "uglazbiti" , sad si rijesio samo jedan dio..

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #226 u: Studeni 13, 2016, 12:45:52 poslijepodne »
dobar usisivač , pravi test za njega  :D mogao si i reklamu snimiti  :D 

ja sam na gumice i silikon stavljao jer mi je na jednom spoju pocela curiti voda a nove su bile  kod tebe je veća cijev i bit će baš opterećenja  mozda bi bilo dobro da je na par mjesta betonom ufatis ,cisto da se ne mrda kad je voda ispuni
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #227 u: Studeni 13, 2016, 17:26:16 poslijepodne »
Ja sam po prirodi uvijek više optimista ali volim se uvjeriti jer teorija nekad u praksi ne radi kako je zamišljeno . To mi se događa svakodnevno na poslu , projektant u toplom uredu na papiru naškraba kojekakve glupostu koje se čine uredu sve dok ih ne treba realizirati u prostoru .
Bitno je da nalazimo rješenja za probleme i da možemo dalje . Nabavio sam ventil , nepovratni ventil i svu potrebnu opremu da to spojim na cijev fi 110 , kad to sastavim stiže slika .
Prvo ću to sastaviti bez ikakvog silikona i učvrstiti privremeno dok se ne uvjerim da je sve uredu . Silikon će vjerojatno ići predostrožnosti radi ali tek kad se sve uštima .

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #228 u: Studeni 15, 2016, 12:48:09 poslijepodne »
,bojim se Max da ovaj tvoj zamišljeni koncept nebude funkcionirao bez prisilnog uzgona vode... ovaj sistem bi funkcionirao kod kapilarnog sistema, znači vrlo mali promjeri cijevi gdije bi fizika odnosno sile kohezije i adhezije  radile za tebe... na ovakvom promjeru to jednostavno neće biti mogće!... kada i povučeš vakumom vodu iz jednog bazena u drugi čim nestane sile uzgona voda će se spustiti čak i ukoliko je jedna strana višlja a druga niža... neko je tu spomenuo pretakanje pomoću crijeva iz jedne posude u drugu, no i taj sistem funkcionira dogod je na strani na koju istječe tekućina manji tlak, ... kada se tlakovi izjednače staje protok..
..no kako je i Sonic rekao problem možeš riješiti AirLiftom obzirom da ćeš pomoću njega dobiti uzgon tekućine...
..sve bi bilo lakše da sve pokušaš riješiti zakonom spojenih posuda... no tu su onda opet određeni zahvati spoja cijevi i folije...
..neznam, probaj no...

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #229 u: Studeni 15, 2016, 13:05:13 poslijepodne »
Eto MRLJO je to puno bolje opisao i pregledao probleme...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #230 u: Studeni 15, 2016, 13:24:25 poslijepodne »
,bojim se Max da ovaj tvoj zamišljeni koncept nebude funkcionirao bez prisilnog uzgona vode... ovaj sistem bi funkcionirao kod kapilarnog sistema, znači vrlo mali promjeri cijevi gdije bi fizika odnosno sile kohezije i adhezije  radile za tebe... na ovakvom promjeru to jednostavno neće biti mogće!... kada i povučeš vakumom vodu iz jednog bazena u drugi čim nestane sile uzgona voda će se spustiti čak i ukoliko je jedna strana višlja a druga niža... neko je tu spomenuo pretakanje pomoću crijeva iz jedne posude u drugu, no i taj sistem funkcionira dogod je na strani na koju istječe tekućina manji tlak, ... kada se tlakovi izjednače staje protok..
..no kako je i Sonic rekao problem možeš riješiti AirLiftom obzirom da ćeš pomoću njega dobiti uzgon tekućine...
..sve bi bilo lakše da sve pokušaš riješiti zakonom spojenih posuda... no tu su onda opet određeni zahvati spoja cijevi i folije...
..neznam, probaj no...

pa ovo kod maxa i jeste zakon spojnih posuda i kad se pritisak izjednaci na obje strane protok stane ali voda u cijevima ostaje tako da čim se pritisak poremeti (sa pumpom) voda će se početi kretati kroz cijevi
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #231 u: Studeni 15, 2016, 14:57:56 poslijepodne »
..ne ovo sa maksove zadnje sheme nije zakon spojenih posuda, no uspije li i navući vodu i postići u njoj vakum da voda stoji u cijevi što nije nemoguće ( zagrabimo li  u kanti vode, čašom vodu i potopljenu vučemo naopačke van, u čaši će ostati zarobljena voda) ali neznam kako će se ponašati protok vode,  jer čim jedan kraj "uhvati" i malo zraka vodeni stupac pada...
..kažem ne tvrdim da je nemoguće ali osobno baš nisam siguran u funkcioniranje..
.Max na tebi je da me razuvjeriš! ;)
« Zadnja izmjena: Studeni 15, 2016, 15:01:58 poslijepodne od mrljo#2 »

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #232 u: Studeni 15, 2016, 15:18:57 poslijepodne »
! No longer available

ako su obje strane cijevi pod vodom logicno je da neće povući zrak
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #233 u: Studeni 15, 2016, 19:00:03 poslijepodne »
Na ovim skicama sam se fokusirao na cijevi koje će spajati veliki ribnjak sa malim ribnjakom i kako jednostavno izvući zrak iz istih . Naravno da trebam staviti pumpu koja će tjerati vodu , sa ovim sistemom mogu staviti pumpu da vuče vodu iz malog ribnjaka i gura u cijevi koje idu kroz močvaru i prelijeva se u veliki ribnjak te na taj način nivo vode u malom ribnjaku pada i automatski povlači vodu iz velikog ribnjaka kroz cijevi .
Kao što Melekov video pokazuje dvije posude spojene sa slamkama i nivo vode se iznivelira , sada samo zamislite da iz jedne posude pumpa tjera vodu u drugu i na taj način imamo zatvoreni krug .

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #234 u: Studeni 15, 2016, 19:39:48 poslijepodne »
Kao sto si I sam rekao sve je to teorija a ovo nije casa ovo je puno vece...

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #235 u: Studeni 16, 2016, 11:44:37 prijepodne »
evo i ja pogledao video, e sada ono sto ja znam da kazem.... ako gledas vidio vidis da su caše iste dubine, e sada pitanje jesu li jezera iste dubine, ako nisu morao bi prebacivati visinu vode i onda svako crijevo recimo zabiljeziti na 50cm i namjestiti tu visinu, jer ako stavljas oba 2 na dno, a prvo jezero je duboko 1,5m a drugo 1m, znaci ovo dublje ce ti pritiskati vodom od 1,5m a drugo sa 1m tako da se nece moci izjednaciti visine nivo jezera, nego ce se izjednaciti visine vode, sto znaci da ce u plicem biti 1,25m vode, tako da tu trebas pripaziti...

Tu je vecina nas otkrila taj problem kod filtera i premala cijev na izlasku, jer pritisak vode je premal da bi voda izlazila brzinom kojom pumpa ubaci, znaci ako ti pumpa u jezero ide crijevom od 1 cola, treba bi imati recimo 3 puta vecu cijev da ide iz jezera u jezero

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #236 u: Studeni 16, 2016, 12:40:25 poslijepodne »
malo sam sada pogledao bolje od pocetka, i zar ti ne bi bilo ovako lakse....

http://prntscr.com/d7yaty

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #237 u: Studeni 16, 2016, 17:01:52 poslijepodne »
Erorr , to je bila jedna od ideja ali mi je velika nepoznanica koliko bi vode prolazilo kroz kamen bez dodatnog potiska , ispočetka bi to i radilo dok se ne bi bilje razmnožilo i zakorjenilo .
Najjednostavniji način bi bio da stavim pumpu u veliki ribnjak koja bi gurala vodu kroz kamen pa u mali ribnjak i nazad u veliki . Jedini problem u tome vidim da direktno u kamen guram i prljavštinu koja bi relativno brzo začepila tu močvaru , to pokušavam izbjeći , bar u teoriji .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #238 u: Studeni 16, 2016, 17:05:45 poslijepodne »
Evo detaljno kako je u ovom trenutku to zamišljeno (ne znači da će tako i biti)

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #239 u: Studeni 16, 2016, 17:41:39 poslijepodne »
Erorr , to je bila jedna od ideja ali mi je velika nepoznanica koliko bi vode prolazilo kroz kamen bez dodatnog potiska , ispočetka bi to i radilo dok se ne bi bilje razmnožilo i zakorjenilo .
Najjednostavniji način bi bio da stavim pumpu u veliki ribnjak koja bi gurala vodu kroz kamen pa u mali ribnjak i nazad u veliki . Jedini problem u tome vidim da direktno u kamen guram i prljavštinu koja bi relativno brzo začepila tu močvaru , to pokušavam izbjeći , bar u teoriji .

zato između ta 2 zid posudu sa rupama kroz koju ce prolaziti voda, znaci lisce i to krupnije ide između ta 2 zida u posudu koju izvadis istreses i vratis, a što se kamenja tice, batudu dole i mozes jos na raju staviti cijev, ako nebude bas isla voda kroz sitno kamenje

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #240 u: Studeni 16, 2016, 17:45:52 poslijepodne »
Evo detaljno kako je u ovom trenutku to zamišljeno (ne znači da će tako i biti)

a zamisli ovo, odes do grada, nestane struje, posto ti dublje jezero pritisce stupac vode od 190cm, znaci i tjera vodu u plici gdje pritisce 100cm, da voda prestane curiti moraju se izjednaciti sto je moguce jedino kada ti iscuri voda iz jezera(maloga) i visina vode se izjednaci... tako da bi ja izbjegavaoto sa cijevi....

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #241 u: Studeni 16, 2016, 18:42:36 poslijepodne »
Ovaj ribnjak je na gruntu i nije pod nadzorom 6 dana u tjednu , naravno da sam razmišljao o takvim situacijama . To što je u većem ribnjaku veća dubina nije razlog da voda ide uz brdo . Ako nestane struje (događa se ) pumpa stane raditi i voda u mali ribnjak iz velikog dolazi sve dok se nivo vode ne poravna bez obzira na dužinu i dubinu pojedine cijevi . Sve dok su dva ribnjaka u istom nivou (površinski) nije bitno koliko su duboka . Po tvojoj teoriji kad bi stavio cijev fi 110 deset metara u more i vrh cijevi metar iznad mora dobio bi gejzir ?
Kod mene će voda konstantno kružiti iz jednog ribnjaka u drugi i kaj god da se začepi ili ostane bez struje voda se ima kuda kontrolirano izlijati , nema mijesto gdje bi mogla otići mimo sistema .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #242 u: Studeni 16, 2016, 19:16:15 poslijepodne »
sve dok su u istom nivou nije bitno uopšte kolko je koja strana duboka i dal cijev ide na dno ili negdje na sredini  , kad se izjednači nivo na obje strane pritisak se u cijevima  gubi , nema ga , voda staji , nema protoka kroz cijevi ..   uzmite za primjer prelivne filtere na akvarijumu ili jos bolje hang on filtere koji nisu iste  dubine kao  akvarijum  kad nestane struje u njima se voda izjednaci i to je to
« Zadnja izmjena: Studeni 16, 2016, 19:20:20 poslijepodne od melek »
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #243 u: Studeni 16, 2016, 20:18:16 poslijepodne »
Ovaj ribnjak je na gruntu i nije pod nadzorom 6 dana u tjednu , naravno da sam razmišljao o takvim situacijama . To što je u većem ribnjaku veća dubina nije razlog da voda ide uz brdo . Ako nestane struje (događa se ) pumpa stane raditi i voda u mali ribnjak iz velikog dolazi sve dok se nivo vode ne poravna bez obzira na dužinu i dubinu pojedine cijevi . Sve dok su dva ribnjaka u istom nivou (površinski) nije bitno koliko su duboka . Po tvojoj teoriji kad bi stavio cijev fi 110 deset metara u more i vrh cijevi metar iznad mora dobio bi gejzir ?
Kod mene će voda konstantno kružiti iz jednog ribnjaka u drugi i kaj god da se začepi ili ostane bez struje voda se ima kuda kontrolirano izlijati , nema mijesto gdje bi mogla otići mimo sistema .

Nemozes dobiti gejzir jer pritisak vode u crijevu daje isti takav tlak znaci koliki je pritisak na more toliki je pritisak i u crijevu jer je povrsina otvorena... e sada dali je 2m dubine dovoljan pritisak , neznam a iskreno ne racuna mi se pogledam na netu jel ima neki takav primjer... ali kako podmornicu zgnjeci voda? jer je pritisak prevelik...a pritisak stvara stupac vode iznad podmornice....

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #244 u: Studeni 16, 2016, 20:30:48 poslijepodne »
sve dok su u istom nivou nije bitno uopšte kolko je koja strana duboka i dal cijev ide na dno ili negdje na sredini  , kad se izjednači nivo na obje strane pritisak se u cijevima  gubi , nema ga , voda staji , nema protoka kroz cijevi ..   uzmite za primjer prelivne filtere na akvarijumu ili jos bolje hang on filtere koji nisu iste  dubine kao  akvarijum  kad nestane struje u njima se voda izjednaci i to je to

http://prntscr.com/d84srh

evo tu se vidi da ima veze, iako nemogu naci sliku neku pribliznnu bar toga sa crijevom iznad povrsine i razlicitih dubina, a kada se izjednaci tlak, onda se gubi pritisak i voda staje :)

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #245 u: Studeni 16, 2016, 20:49:33 poslijepodne »
Ovo sa tlakom u dubljem dijelu ide samo meni u prilog , znači da će mi se brže puniti mali ribnjak i da ću moči staviti jaču pumpu . Ali kako god da okreneš voda u oba ribnjaka će biti u istoj razini .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #246 u: Studeni 16, 2016, 21:16:31 poslijepodne »
da nije ovako hladno sutra bi spojio dvije kace  i snimio kako se kreće voda  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #247 u: Studeni 16, 2016, 21:19:38 poslijepodne »
Pa bas toliko I nije zima...

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #248 u: Studeni 16, 2016, 21:49:22 poslijepodne »
ne 2 kace spojiti, vec uzmi kacu i bocu vode,  stavi stolicu i bocu na stolicu i gledaj oce je preliti... i da prije ce ti puniti samo kazem neznam sada dubina dubljeg jezera koliko ce ti vise vode gurati u mali ako nestane struje, oce dici 10cm nivo, oce preliti, ali ima veze, gledao sam bas po netu i nema primjera takvoga sa crijevom... ali pomaze ti svakako radi brzine protoka...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #249 u: Studeni 16, 2016, 22:03:44 poslijepodne »
pa kod njega je sve u nivou nema gdje preliti
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.