Travanj 20, 2024, 01:43:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: tropheus pitanjca  (Posjeta: 2577 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rott

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb,Dubrava
tropheus pitanjca
« u: Svibanj 24, 2006, 19:54:00 poslijepodne »
pozdrav svima!

evo nakon 2 godine druženja sa malawcima htio bi promjeniti biotop i uzeti tropheuse.

čitao sam malo po internetu o njima i zanimaju me malo neke stvari vezane uz vodu i bloat,jer naglašeno je da sve što paše većini ciklida njima baš i ne odgovara.

što mi možete reći o tome(priprema vode,izmjene,način hranjenja,koja hrana)
p.s.u oglasima sam stavio sve svoje ribe pa kog zanima nek se javi.
Donja Dubrava/ZGB/Hrvatska

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
tropheus pitanjca
« Odgovori #1 u: Svibanj 24, 2006, 23:45:00 poslijepodne »
E dobro si odabrao .Nije baš sve crno i nije da im sve ne paše.Ja vodu ne pripremam nego stavljam direkt iz pipe.Naravno da prilagodiš neke stvari da imaš čim viši ph.Za Tropheuse preporučuju od 8,7-9,2 što je jako visoko ali i nije potrbno.Ja ih imam 15 mjeseci i mogu reč da je bitno da ne ide ispod 8 a i da ph ima neku konstantu.Znači ph im je najvažnija vrijednost u vodi.Ispod 8 če već teško disati a ispod 7,5 če vjerojatno odma uginuti.
Vodu je najbolje mijenjati jednom tjedno ,jednu trečinu da nisu velike oscilacije u kvaliteti.
Važno je to i radit redovito jer je bloat stvarno moguć i zbog loše kvalitete vode,ja je jednom nisam mjenjao valjda 3 tjedna i ostao sam bez 3 komada ,ostale sam spasio.
Hrana samo biljna i biljna,ništa drugo ne dolazi u obzir.
Ja koristim SAK green što obožavaju ali dajem različitu hranu,discus color blue,floru,Nutrafin spirulinu u lističima,granugreen,ali ovu posljednju i nevole baš al opet svaki put im dam drugu hranu.
Malo treba pazit na njih ali nisu nikakav bauk i nešto posebno zahtjevni.
Al zato su prekrasni i drugačiji od ostalih,i vrijedi probat,...nečeš zažaliti  .Sretno!
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
tropheus pitanjca
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2006, 00:06:00 prijepodne »
zavladala neka tropheus mania...
Split / Hrvatska

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
tropheus pitanjca
« Odgovori #3 u: Svibanj 25, 2006, 06:14:00 prijepodne »


Ja bih još samo dodao,da treba,pored odgovarajučeg pH,veliku pažnju voditi i o tome,da je u akvariju konstantna temperatura 26 stupnjea.U samome jezeru variira od 25 /kad duva vetar/do 27 /u kišnom periodu/ali neka poprečna temperatura jeste 26 stupnjeva,koja se,kako več napisao,i preporučuje.Naravno viša temperatura,od 28 pa nadalje,ili niža temperatura 25 pa nadole,može izazvati kobne posledice.I naravno preporučuje se izmena trečine vode nedeljno,jer bi veča količina promenjene vode mogla da prouzrukuje stres.


Šta još reči,u početku stvarno izgledaju Tropheusi za "teške" ribe,mada kad akvarista to radi na ozbiljan način,ubrzo mu to onda postaje rutina i na kraju održavanje Tropheusa ide u stilu "tako lako more svako".


Mada nije mi jasno ,kako se samo nakon 2 godine čovek "najede"malawi ciklida,pa ja ih imam puno godina više a još mi nisu dosadili,ali dobro svako ima svoje želje i ciljeve.

Offline rott

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb,Dubrava
tropheus pitanjca
« Odgovori #4 u: Svibanj 25, 2006, 19:34:00 poslijepodne »
ma bojko nisu mi dosadili ali pošto nemam uvjeta da imam i jedne i druge htio bi imati tropheuse,jer su mi se kroz čitanja učinili jako zanimljivi.
malawi su svjetski i da mogu najrađe bi još jedan akv od 500l pored mog od 220l,ali jednostavno ne mogu.

što se tiče ph malo mi je problem to kontrolirati jer nemam potrebnu aparaturu i iz svoje struke znam da vrijednost ph kod mjerenja ovisi i otemperaturi.česte izmjene vode to shvaćam,a jel ima nekakav recept za održavanje takvog ph.jer nemam ideju kako dobiti lužnatu vodu,što bi trebao staviti unutra,ova naša iz pipe ne znam kolika je.čitao sam da voda preko 7 je lužnata,a ispod 7 je kisela.ne znam baš kemiju ali ako neko kuži ove stvari molio bi da mi malo objasni kako da se hrvam s tom vodom.
njofra pošto vidim da si već neko vrijeme s njima a ja ljubitelj kamenčina u akvariju kakav razmještaj u akvariju treba bit jer čitao sam da puno kamenja može izazvati negativne reakcije kod mužjaka,kakvo je tvoje iskustvo?
Donja Dubrava/ZGB/Hrvatska

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
tropheus pitanjca
« Odgovori #5 u: Svibanj 25, 2006, 20:35:00 poslijepodne »
pa nasoj vodi ce ti biti ph oko 8. sta se tice kamenja moras ih
odvojiti (ne raditi jedan greben) tako da vise muzjaka dobije po
teritorij... jer kad je sve spojeno najjaci zauzme sve...

Split / Hrvatska

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
tropheus pitanjca
« Odgovori #6 u: Svibanj 26, 2006, 00:42:00 prijepodne »
Naša voda je kolko sam ja skužio i mjerio oko 7,5.Sad da bi dobio viši ph,....ja sam stavljao masu vapnenca u podlogu,a nije problem nabavit onih sitnih školjki ili onog skroz sitnog šljunka sa sitnim školjkicama,...to ti je najbolje,...kad jednom dobiješ neku vrijednost ph nije ju problem održavati uz malo truda.A ako nisi za drobljenje školjki i sl. imaš i mogučnost kemije,...al ja je nisam isprobavao.Edited by: Njofra
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
tropheus pitanjca
« Odgovori #7 u: Svibanj 26, 2006, 00:48:00 prijepodne »
Ovo što se tiče kamenja ti je strippy dobro rekao.
Nikako ne stavit jednu stijenu jer če je zauzet dominantni mužijak,...znači stavit npr.na metar akvarija dvije hrpe kamenja(pa če mužijaci zauzet svoju polovinu).Ljudi čak na sami pijesak stavljaju samo markere za određivanje teritorija.Ma ....pitaj ak ti kaj nije jasno al nemaš tu nekih problema ako dobro kreneš.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
tropheus pitanjca
« Odgovori #8 u: Svibanj 26, 2006, 07:04:00 prijepodne »


pH,kad se raspravlja o tom pitanju,eto ti odmah dva puta:

  • neki akvaristi imaju Tanganyikance pa i Tropheuse,da budem striktno vezan na temu,u vodi,u koju ništa ne dodaju,dakle iz pipe u akvarij.Normalno je da im se Tropheusi mreste.Mislim da nije neki problem imati Tropheuse u našoj vodi,jer ti Tropheusi su više manje i naviknuti na tu vodu.Problem je ,kako ga ja vidim,da takvi tropheusi možda neče dočekati puno godina,koliko se za ciklide i očekuje i priželjkuje.

  • dok drugi upotrebljavaju "kemiju",koja jim pomogne,da uspostave parametre vodeu akvariju ,nalik onima u prirodi.A i to se meni čini jedan od bitnih činitelja zdravog i uspješnog držanja Tropheusa.No jako su poznati proizvodi Seachem,koje se nekad mogu nači i u LJ.Poznati je Seachem Tanganyika Buffer,koji nam pomaže,da se naša voda digne,naravno uz pomoč kemije,na ,za Tropheuse,odgovarjajuči Ph.
  • [/list]


    i slika dotičnog preparata








    naravno treba i poželjeno je da se ga kombinuje i sa još nekim pripravcime,primerice:Seachem Cichlid Lake salt i Seachem Trace elements.Ja upotrebljavam te proizvode ,jer ti obogaćuju našu vodu ,da je što sličnija onoj u prirodi.



Offline rott

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb,Dubrava
tropheus pitanjca
« Odgovori #9 u: Svibanj 26, 2006, 18:03:00 poslijepodne »
fala ekipo!
daj mi reci samo za mjerenje ph što upotrebljavate!nekakve listiće za testiranje ili koristite neke instrumente(ak može i naziv)

nemojte  mi zamjeriti ne bi htio biti dosadan ali uvijek prije nego dovodim nove ribe ispitam sve živo jer ne bi htio neka drastična neugodna iznenađenja.
Donja Dubrava/ZGB/Hrvatska

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
tropheus pitanjca
« Odgovori #10 u: Svibanj 26, 2006, 21:00:00 poslijepodne »
Pa to kupiš testere ,imaš ihz od različitih tvrtki/JBL,Hagen,Sera itd/kupiš to i meriš,ako imaš veči izbor,moja bi ti preporuka bila,da pogledaš skalu,i ako je jako lepo uočljiva,odabereš nju,jer znade se dogoditi da neke skale nisu baš najjasnije.

Offline miro2404

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški  
  • hm
Odg: tropheus bloat,,medazol,
« Odgovori #11 u: Veljača 22, 2012, 08:26:44 prijepodne »

,,<Prije nego novi tropheusi stignu u vaš akvarij,,nabavite ,,,,,medazol,,,i odmah staviti medazol u hranu i hraniti ih s njim,,,,to je uvjek zbog prevencije,,,,zašto,,  1,največi uzročnik je stres od putovanja i promjena vode od vlasnika do kupca,,,,2,,kad se primjeti da je jedna bolesna kad se vidi bijeli konac ,,već se je zarazilo njih dosta a ovaj prvi definitivno će uginuti,,jer je u trečem stadiju bolesti,ako jede hranu s medazol i on će se izvuči,,ako ne onda neće,,,Moji kad su stigli ,i kad sam prijemtio,,probao sam sve luk,,lijekovi,ništa nije pomoglo,,jedino medazol,,prvi mi je uginuo,,jer je bio u trečem stadiju ,kad nije htio jesti više,,prvi uvjek nadrlja ,a ostali se stignu s medazol,,,u hranu ,,                                                                                                                   

Offline calejopa

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: zagreb- Malešnica
Odg: tropheus pitanjca
« Odgovori #12 u: Veljača 22, 2012, 13:21:26 poslijepodne »
Slazem se sa svima, ali da bi njima svima bilo naj ljepse, da bi nam bili zdravi i ljepi mislim da im je prije svega toga sto ste napisali naj bitnija cirkulacija i protok vode. ja ih imam dvije godine, i hvala bogu nikakvih problema. nikad im nism mijerio kakvocu vode... :zagrljaj:
0955949261

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: tropheus pitanjca
« Odgovori #13 u: Veljača 22, 2012, 14:27:30 poslijepodne »
alo ekipa.. tema je stara 6 godina...i ova tema ispod od Bojka, ta je pak 7 godina...



Offline rott

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: tropheus pitanjca
« Odgovori #14 u: Ožujak 18, 2012, 22:56:00 poslijepodne »
alo ekipa.. tema je stara 6 godina...i ova tema ispod od Bojka, ta je pak 7 godina...

 :) Sad bar znam koliko sam već dugo s tanganjikancima.
Donja Dubrava/ZGB/Hrvatska