Travanj 27, 2024, 10:46:23 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoc  (Posjeta: 1396 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Naivna

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Pomoc
« u: Travanj 14, 2006, 19:07:00 poslijepodne »


Ciao posto imam sladkovodni akvarijum..sve me vise privlaci more..pa me interesuje jedno..dali mogu upotrjebiti..kamenje(zivo kamenje) u aqvarijumuiako namjravam drzati tropske ribce??


Aqvarijum je 200 litara, pumpa-filter vanjski za 300 L i nabavila sam jos neonke za morski blue...treb mi jos rasprsivac....sta jos??





Puno se vam zahvaljujem
 

Offline Naivna

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Pomoc
« Odgovori #1 u: Travanj 14, 2006, 19:07:00 poslijepodne »
Citat: Naivna



Ciao posto imam sladkovodni akvarijum..sve me vise privlaci more..pa me interesuje jedno..dali mogu upotrjebiti..kamenje(zivo kamenje)iz jadranau aqvarijumuiako namjravam drzati tropske ribce??


Aqvarijum je 200 litara, pumpa-filter vanjski za 300 L i nabavila sam jos neonke za morski blue...treb mi jos rasprsivac....sta jos??





Puno se vam zahvaljujem
 

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Pomoc
« Odgovori #2 u: Travanj 14, 2006, 21:39:00 poslijepodne »


Dobrodošla na forum!


Iako se o tome već dosta pisalo, ajmo još jednom ukratko:


Prvo moraš sama sa sobom rasčistiti što želiš držati tj. koliko si voljna potrošiti novaca. Jednostavnija i jeftinija varijanta je da imaš fish only tank, dakle samo ribe bez koralja. U tom slučaju bi ti trebalo dosta živog kamenja, vanjski filter za kemijsku filtraciju te ako je ikako moguće skimmer. Ako skimmera nebi bilo, raspršivać za zrak obavezno. Adekvatne pumpe za cirkulaciju vode u akvariju. Količina svjetla od sporednog značenja.


Kompliciranija i skuplja varijanta je ona koja uključuje i koralje. E sad, tu bi se moglo do sutra debatirati o vrstama i skupinama koralja i njihovim specifičnostima odnosti zahtjevnosti. Recimo da se odlučiš za dominantno soft coral tank. Tu bi ti ponovno trebala veća količina živog kamenja, skimmer ako je ikako moguće, jače svjetlo (cca. 100 W T5 rasvjete) i adekvatne pumpe za cirkulaciju vode. Ako bi se pak odlučila na zahtjevnije, tvrdekoralje (LPS, a pogotovo SPS), tada se puno toga ''komplicira'': svjetla cca 200 W T5, skimmer obavezno, pumpe (tip turbelle po mogućnosti) minimalnog kapacitetapribližno 20× od litraže akvarija (dakle cca. 4000 L/h), kanister filter za kemijsku filtraciju, i naravno, hrpa živog kamenja. Dio opreme se može staviti u drugi akvarij koji je serijski spojen za glavnim akvarijem, a naziva se sump. No više o tomedrugom prilikom...Eto, tol'ko od mene.


Pozdrav, Ivan
Novi Zagreb

Offline yeljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 385
Pomoc
« Odgovori #3 u: Travanj 14, 2006, 21:51:00 poslijepodne »
e ovo ja zovem kratko, jezgrovito, svrhovito, bravo profesore
pozdrav iz Bjelovara
skype: Ydeljo

Offline Naivna

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Pomoc
« Odgovori #4 u: Travanj 15, 2006, 20:59:00 poslijepodne »
Ma Prof: ;) nije pitanje u novcu nego mi se nekako ne drzi..jos jedan akvarijum ili bure ispod..utom je fora...pa mislim da cu se odluciti za onu prvu variantu..sto se tice pumpi to mi je rekao i frend danas...pa smo malo gledali...sta bi bilo prikladno uzela sam 2..ustvari meni se ne zuri.. a ako bude pitanja javit cu se..puno vam hvala