Travanj 27, 2024, 10:43:12 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prvo more  (Posjeta: 4790 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« u: Veljača 21, 2006, 09:18:00 prijepodne »


Pozdrav svima...


Evo, krenulo je...prvo more je u tanku i krenulo je kroz filter...cikliranje i tako...


Kako će to jednog dana postati jadranski akvarij zanima me odgovor na pitanje što mi je pametnije, staviti prvo živi (jadranski) pijesak ili možda kamen...ili oboje? Po "nekakvoj logici" pijesak je inertniji i stabilniji medij i na nižem je stupnju po nivou života i zahtjevnosti organizama koji u njemu žive a opet ima sva (nadam se) bakterijska svojstva kojim mi je cilj "zaraziti" filter...dakle to bi bio moj izbor.


Sa druge strane, kamen je "življi" i aktivniji i za očekivati je da će se sve prije zaciklirati. Ima lošu stranu što će dobar dio, kakav god kamen da odaberem (morski) krepati i time opteretiti sustav.


Nadam se da će tema pokrenuti raspravicu jer sam siguran da postoje oprečna mišljenja
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Prvo more
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2006, 09:36:00 prijepodne »
Ako je morska voda prirodna, a živi kamen "svjež" (uzet iz mora i odmah stavljen u akvarij, tj. transport je trajao kratko, i bio u dovoljno vode) onda ne treba očekivati preveliki "dye-off" (slična iskustva imam sa stavljanjem jadranskog kamena u već funkcionirajući akvarij).

Inače ako se ima vremena i volje, može prvo živi pijesam, pa za 2-3 tjedna pomalo živo kamenje.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2006, 10:05:00 prijepodne »


Koliko je bitno osvjetljenje u tom periodu? dubina mi je 50 cm u 250l i za sad ide jedna POWER GLO T8 od 30W.
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
Prvo more
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2006, 10:06:00 prijepodne »

Citat: Grug

Koliko je bitno osvjetljenje u tom periodu? dubina mi je 50 cm u 250l i za sad ide jedna POWER GLO T8 od 30W.



mislim da nije kritično da rasvjeta bude super jaka i super poseban u
tom periodu ali po meni bi trebala biti nekakva rasvjeta u svakom
slučaju radi fotosintetičkih organizama

>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2006, 10:14:00 prijepodne »


Evo ja stavio pjesak sa metra dubine....nekih 4-5 cm.


Vjerujte more JE hladno...kažu 9C. Srića imam odijelo.


Staložilo se i upalio sam filter ponovo tako da sa to "izgleda" sasvim ok. Nisam siguran koliko sam upao u cvijetriju s ovim pjeskom jer je stvarno sitan. Mislim je on bijel i iz stvarno čistog mora ali nekako nisam siguran. Biti će ok jedino ako uspijem naseliti nekakve crviće u njemu, inaće sve ide van. Ali polako....Sad ću čekati negdje tjedan dana prije prvog kamenja. Spremam se na mali eksperiment... Imate li kakvih iskustava sa trpovima?
 

Offline chap

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 331
Prvo more
« Odgovori #5 u: Veljača 23, 2006, 20:17:00 poslijepodne »
nemam iskustva, ali znam da ih u tropskima drže zbog lijepih boja i oblika, a i odrađuju nešto filtracije pijeska
>>>>svaka budala ima svoje veselje<<<<<<<

Offline vulture

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
Prvo more
« Odgovori #6 u: Veljača 24, 2006, 19:29:00 poslijepodne »

Citat: Grug

Evo ja stavio pjesak sa metra dubine....nekih 4-5 cm.


Vjerujte more JE hladno...kažu 9C. Sriæa imam odijelo.


Staložilo se i upalio sam filter ponovo tako da sa to "izgleda" sasvim ok. Nisam siguran koliko sam upao u cvijetriju s ovim pjeskom jer je stvarno sitan. Mislim je on bijel i iz stvarno èistog mora ali nekako nisam siguran. Biti æe ok jedino ako uspijem naseliti nekakve crviæe u njemu, inaæe sve ide van. Ali polako....Sad æu èekati negdje tjedan dana prije prvog kamenja. Spremam se na mali eksperiment... Imate li kakvih iskustava sa trpovima?

Jedino je problem da kad se stresira -- izbaci crijeva van, ja ga nebi stavljao u akvarij
 

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #7 u: Veljača 27, 2006, 08:28:00 prijepodne »


Istina, toga se nisam sitija. Takav scenarij bi mi stvarno uljepšao dan. Evo novosti....sister u Cenmaru provjerila....naravno malo povišen amonijak kao posljedica unošenja finog pijeska i organskih tvari i naravno viši salinitet...dans će biti riješeno...Još da mi je jednadžbu koliko destilirane vode u zadanu količinu mora....
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #8 u: Veljača 28, 2006, 14:25:00 poslijepodne »


Ma trpovi su super!!!


Uostalom, akoih uspijes "bezbolno" donjeti u akvarij odnosno, ako ti "po putu" nisu izbacili probavni sustav, jednom kad ih stavis u akvarij i pustis da dodu sebi ne bi trebalo biti problema...


Uz napomenu -ovo ne govorim iz akvaristickog iskustva... vise iz terenskog rada... u principu, trp ce ti izbaciti probavilo ako ga gnjavis, natezes po rukama ili vadis mrezom... kod "njeznog" rukovanja ne bi trebao imati problema...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #9 u: Veljača 28, 2006, 14:26:00 poslijepodne »
Usput, ajde ubaci koju sliku "u stvaranju" ako ti nije problem...

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #10 u: Veljača 28, 2006, 14:59:00 poslijepodne »


Hm...meni preporuka od tebe jača je od zakona (što se problematike akvarija tiće). Ma znam ja trpove...Probati ću ovih dana pa javim. Znam di ima malih i u plitkome pa što bude bude.


A slike bi mogao početi polako slagati zato što je i filter DIY u kaci za kupus od 30 litara i bla bla... Za sada je sve bistro i živi mi jedna zvizdica i 2 kamenčića ali ne žurim se sa fotkama jer nije baš spektakularno....staklo, more, pijesak i to je to...


 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #11 u: Veljača 28, 2006, 21:32:00 poslijepodne »





Uzasno me zanima kako ce to ispasti ... drzim fige da sve dobro prode...


Da li znas koja je to vrsta na koju pucas? Jel mozes naci koju sliku na net-u?


Ma kakva god slika ispala nema veze... samo da vidimo kako izgleda... ajde, pucaj!

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #12 u: Ožujak 01, 2006, 08:21:00 prijepodne »


Danas popodne šaljem prve slike


a za vrstu nisam baš siguran ali mislim probati sa najdostupnijim...našim,domaćim


"Prema nepotpunom popisu u Jadranu obitava 36 vrsta trpova. Vjerojatno je u nas najpoznatiji tamnosmeđi ili crni obični trp (Holothuria tubulosa), koji naseljava pjeskovito i muljevito dno duž čitave obale Jadrana, od same površine do dubine od 100 m.
Stoga je 1998. godine posebnim pravilnikom ograničen lov trpova te je zabranjen izlov i sakupljanje u komercijalne svrhe svih 36 vrsta trpova koji naseljavaju Jadransko podmorje (Pravilnik o zaštiti trpova (Holothurioidea) NN 76/98)." Čisto onako, malo, da ne zaboravimo da nije sve baš naše...ja ću samo jednog, malog....ako vidim da mu nije dobro ide nazad.

 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #13 u: Ožujak 01, 2006, 19:14:00 poslijepodne »


Ma nije frka... mislim, za vadit ih... U principu je zakonom zabranjeno kao sto pise "izlov i sakupljanje u komercijalne svrhe" a u to ne spada akvarij... mislim da ako te i ulovi policija da nece ni znati sta imas kod sebe, a i ako zna, sigurno te nece daviti jer si sakupio jednog ili dva... bitno je da ne skupis punu vrecu za juhu ili gradele ili trzincu..


Da... ovaj na slici je H. tubulosa... i uzasno je cest tako da stvarno nije problem, jedino ... ne znam koliko brzo rastu ali znam da mogu narasti jako veliki... pa jos jednom razmisli... mozda bolje da uzmes koju manju vrstu?

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #14 u: Ožujak 01, 2006, 19:31:00 poslijepodne »


Je, to znam...ma mislija sam uzeti jednog malog da mi radi sa pjeskom ono što trp već radi pa ako preraste vratim ga u more. Najviše radi nekakvog kruženja tvari, no kažem, nisam upoznat s tim, više kao pokus, pa što bude. Malo su nezgodni jer kenjaju probavljeni pijesak u nekakvom crijevu, izgleda kao kobacica, nije mi baš napet prizor a i pitanje je što bi bilo da se to počne raspadati na bog-te-zna-što. No pokus će ići...sigurno. Mali, jadan...trp...može on to!





Inaće pokrećem novu temu na Vaši akvariji sa fotkama pa me baš zanimaju komentari...Sve je DIY i sve je jadransko....vidit ćemo kad će se dogodit piz....
 

Offline galebant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Prvo more
« Odgovori #15 u: Ožujak 01, 2006, 20:02:00 poslijepodne »
hey grug sta si stavio od filtracije u svoj akvarij?
 

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #16 u: Ožujak 01, 2006, 20:21:00 poslijepodne »


Imaš na "NAŠI akvariji" pa vidi...ma to je suma mogućnosti ideja i u nekim stvarima principa. Uša sam u projekt pa će se to graditi i popravljati nadam se bez smrada. Sad mi je temp oko 15C tako da su procesi relativno spori što mi i paše.


Pogledaj
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #17 u: Ožujak 01, 2006, 22:15:00 poslijepodne »


Citat: Grug
Je, to znam...ma mislija sam uzeti jednog malog da mi radi sa pjeskom ono što trp već radi ...



A jesi li razmisljao ubaciti koju ribulist, skoljke Pecten jacobeusili Venus verrusoca ili malo prokopati pjesak u plicini pa izvuci kojeg zakopanog racica ili poliheta ako ih uspijes uloviti?


Po meni je jedino bitno kod pjeska da imas zivinice koje se u njega zakopavajui kroz njega krecu kako bi ga prozracivali da ne dode do anoksije... drugo ionako nista ne mogu...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #18 u: Ožujak 01, 2006, 22:29:00 poslijepodne »


Evo ti i slicice skoljaka da ne moras traziti


Pecten jacobeus








Venus verrucosa



Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #19 u: Ožujak 02, 2006, 08:53:00 prijepodne »
He he ...što se tiće jakopske kapice vrlo rado samo što ne virujem da imam dovoljno veliki akvarij za nju. A za prnjavicu sam isto tako razmišlja samo što ona obitava u muljevito-šljunčanom dnu što ipak radi zamučivanja nisam htio...za sad. E sad, račići i ini...mislim i hoću samo malo mi je friškasto u moru (9C) za neko duže istraživanje i traženje. Vađenje pijeska mi je već bilo zabavno popodne...smrz! Ali definitivno, moram naći joškakve beštijice za pijesak samo što su one pri površini i najaktivnije u toplijim misecima, bar mislim tako. Što se tiće anoksije...kakva su saznanja o anaerobnoim bakterijama? Navodno i one uklanjaju nitrate. Neznam dovoljno o tome...Chap je ako se nevaram poslao odličan link di su testirali različite podloge (debljina pijeska, šljunka sa i bez prostora ispod...)..Neznam, moram još učiti. Sad me brine rasvjeta. Trenutno je to 1 x 30W PowerGloo. Kao ja to zamišljam, "pličinski" terbalo bi osvjetljenje biti što širega spektra, odnosno, što bliže sunčevom pri površini. Što mislite o još jednoj LIFEGLOO ili nekoj drugoj? Neka jeftinija možda? Ja sam blizu još jedne PowerGloo pa onda na lampe sa crvenijim spektrom....neznam....
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #20 u: Ožujak 02, 2006, 21:05:00 poslijepodne »


Da, sto se tice kapice, imas pravo... mozda je stvarno malo prevelika, ali ako nades koju manju... ne bi bilo lose... skoljke ionako jako sporo rastu... A sto se venusa tice.. ja bi probala staviti ga u pijesak, pa vidi...


Sto se tice dubine u koju ulaze zivine, u principu se one ne zakapaju preduboko... pijesak im sluzi iskljucivo za zastitu tako da ih uglavno mozes naci u prvih 10-15 cm...


Anaerobne bakterije... probat cu naci malo vise informacija pa ti javim... u svakom slucaju, tamo di su one uvjeti za zivot za vecinu zivina ne odgovaraju jer nema kisika... naravno, uvijek postoji dio organizama koji se mogu prilagoditi no njih je jako malo... u principu u ekologiji tj. u priroditi stvar funkcionira ovako:


Ne postoji prostor na zemlji koji nije nastanjen nekim oblikom zivota... no ono sto je bitno je da u povoljnim uvjetima za zivot, sto znaci puno kisika, svjetla, hrane i sl. imas veliku bioraznolikost tj. jako puno najraznolikijih zivotnih oblika cija pojedinacna brojnost je mala npr. imas alge, puzeve, skoljke, spuzve, koralje, jezeve, ribe, rakove, polihete, zvjezdace, zmijacei sl. i recimo od svake vrste po 5-10 jedinki na jednom mjestu... u nepovoljnim uvjetima za zivot bioraznolikost je jako mala tj. naci ces samo one zivotne oblike koji su se prilagodili tim uvjetima i tu ce ti od svih ovih gore navedenih biti prisutni mozda samo poliheti i zmijace ali ce broj njihovih jedinki biti ogroman... npr. ako ih je gore u bogatstvu zivotnih oblika bilo po 5-10 jedinki, ovdje ce ove 2 grupe biti zastupljene sa 100-tinama jedinki... kuzis?


Stvar je u tome da sto su uvjeti povoljniji to je moguc zivot vise vrstapa je vecai kompeticija i manje jedinki koje se mogu izboriti za "svoje mjesto pod suncem", i obrnuto.


Npr. ne znam koliko je dobar primjer, ali da probamo s ljudima... najveca raznolikost ljudi (rasa) je u subtropskom i umjerenom pojasu... posebno u Europi i Sj. Americi... ako odes u Saharu ili u Sibir ili na sjeverni pol... nece bas ici, par ludih crnaca, rusa i eskima i to je to...


Tako da, ako ti dode do anoksije, ne znaci da neces imati zivota u akvariju, ali pitanje je koliko ces biti zadovoljan njegovim izgledom ... Kako god bilo... sto su ti uvjeti za zivot u akvariju bolji to ce ti vise vrsta prezivljavati i moras paziti da ga ne prekrcas da ne dode do rata, jednostavno, zar ne

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Prvo more
« Odgovori #21 u: Ožujak 02, 2006, 21:13:00 poslijepodne »


Da, jos i ovo...


Citat: Grug
Chap je ako se nevaram poslao odličan link di su testirali različite podloge (debljina pijeska, šljunka sa i bez prostora ispod...)..Neznam, moram još učiti.....



Link nisam vidjela ali cinjenica je ovakva... sto je sediment sitniji to je veca mogucnost anoksije... dakle, najbolji je sljunak pa pijesak i zadnje nepreporucljivo mulj. U mulju koji je ljepljiv s malo tzv. intersticijskog prostora su najcesce anoksije... u pjesku manje a u sljunku rijetko... I naravno, sto je podloga dublja to je veca sansa za anoksiju... zivinice idu plice tako da je samo plici dio prozracen, a dublji ostaje bez zraka i bla, bla, bla....


E sad rasvjeta...
Citat: Grug
Sad me brine rasvjeta. Trenutno je to 1 x 30W PowerGloo. Kao ja to zamišljam, "pličinski" terbalo bi osvjetljenje biti što širega spektra, odnosno, što bliže sunčevom pri površini.



Ja ti nemam pojma o kupovnoj rasvjeti ali da, u prvu si... sto si plice to je osvjetljenje sireg spektra, naime s dubinom se odredene valne duljine gube, zato se biljke nakon neke dubine vise ne pojavljuju... no, isto tako, ako imas vise svjetla tosu povoljniji uvjeti za razvoj algi (koje su izuzetno agresivne u odnosu na zivotinje) tako da ti je JAKO BITNO ako imas jaku osvjetljenost dobro kontorlirati dotok hrane za alge kojim ces kontrolirati i njihov rast i svi ce biti sretni i veseli do kraja zivota. The End.

Offline Grug

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
Prvo more
« Odgovori #22 u: Ožujak 02, 2006, 22:27:00 poslijepodne »


Huh....da....danas sam stavio još jednu PowerGloo 30W...vidit ćemo. Sad sve to sjaji puno lipše i mislim da je vrijema za ozbiljno naseljavanje živim kamenjem. Kad uredim malo bit će slika, samo što moram u more u subotu .


Jedva čekam.