Ožujak 29, 2024, 01:09:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Povratnik  (Posjeta: 1837 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Povratnik
« u: Ožujak 13, 2020, 16:19:08 poslijepodne »
Lijep pozdrav ekipa... ima li još uvijek aktivnih ovdje?

Ukratko da objasnim, nakon nekih 10god. pauze od akvaristike imam zelju se ponovno vratiti na jedan manji opustajuci i lagano održavajući akvariji. Posjedujem stari akvarij od 54l ( 60*30) sa originalni poklopcem i rasvjetom koja msl da ne radi :P
Grijača jedino imam..
Isao bih na jednostavnije bilje, ribice i kozice, nista posebno... ps. pročitao sam priručnik za početnike :D

E sad, moje pitanje glasi. Kakvog da filtera uzmem, hranjivu podlogu bih uzeo gotovu, koje bilje i gdje da nabavim, i koje ribice da stavim?
i dali postoji neka dobra duša da pošalje par stabljika ukoliko se odlučim za akvarij?

Hvalaaa :)



Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #1 u: Ožujak 15, 2020, 19:55:29 poslijepodne »
???

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Povratnik
« Odgovori #2 u: Ožujak 16, 2020, 16:48:06 poslijepodne »
Pozdrav i tebi kolega, ovisno o broju i vrsti ribica ćeš složiti / nabaviti filter. Ja svoje akvarije manje oko 50 lit. filtriram preko spužve, a veće također pregradnim unutarnjim filterima u kombinaciji spužva, lava, vata, keramika.... Kaži što planiraš od ribica i koliko pa možemo dalje oko teme. Za takav akv. bi prekrasno išle microrazbore galaxy, erytromicon ili kubotai. Imaš hrpu tih malih ribica koje idu sa kozicama, ali računaj da će samo vrlo malo izlegnutih kozica preživjeti (odrasle bez problema). 

Lp. :)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Povratnik
« Odgovori #3 u: Ožujak 19, 2020, 10:26:13 prijepodne »
ŽIVIIISMOOOOO živi smooo živi smooo...

još...

 :D

kozice su uvijek fora opcija, ovo je  ok litraža za njih, a ako stavljaš ribe, male i nagresivne, da ne pojedu sve male kozice pa krenu i na velike :D
kako svizac veli, ove ribije su ti super s njima i atraktivne su za vidjet.. jedino moraš malo veće jato, 4-5 komada baš i ne igra radi njihove veliččine

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Povratnik
« Odgovori #4 u: Ožujak 19, 2020, 20:33:33 poslijepodne »
Di si Deda, kako u Dojčland, radi li se išta ili ste svi u karanteni??? Treba čoi ;)ku pomoći oko akvarija, a ovo je odlično vrijeme (smanjeni izlasci) za slaganje akvarija i uživanje u istima.

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #5 u: Ožujak 19, 2020, 21:49:51 poslijepodne »
Hvala na odgovorima :zagrljaj:

Jedino je sad problem korona pa ne znam dali krenut.... predivne ribice, isao bih na tu opciju, kakvo je stanje sa biljem? Jel se isplati kupovat po ducanima ili..?

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Povratnik
« Odgovori #6 u: Ožujak 20, 2020, 01:07:49 prijepodne »
Sada je pravo vrijeme za slaganje akvarija  :up:, ja već dulje vrijeme bilje uzimam od Petre: Aquaroom ako smijem napisati??? Bilje ti stigne kroz 2-3 dana maximalno, ali uglavnom je to dva dana. Ribe hmm... imaš hrpu ljudi koji uzgajaju tako da imaš kvalitetne ribe kod nas ili dogovoriš nekakvu dostavu preko nekoga iz Zg-a iz Zoo Villi ili ne znam Aquashop.... Svega imaš na izbor. Samo naprijed i uživaj u akvaristici.

Offline stanky069

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Povratnik
« Odgovori #7 u: Ožujak 20, 2020, 13:02:06 poslijepodne »
Takav mali od 54L si i ja slažem,tj nabavio sam ga,ali ne mogu kući
...uffff.

Filter je orginalni Eheim što dolazi sa akvarijem... planiram samo kozice u početku da ih si razmnožim i za veliki što ću slagati.

Pratim temu sa isčekivanjem...

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Povratnik
« Odgovori #8 u: Ožujak 20, 2020, 14:02:20 poslijepodne »
Lijep pozdrav ekipa... ima li još uvijek aktivnih ovdje?

Ukratko da objasnim, nakon nekih 10god. pauze od akvaristike imam zelju se ponovno vratiti na jedan manji opustajuci i lagano održavajući akvariji. Posjedujem stari akvarij od 54l ( 60*30) sa originalni poklopcem i rasvjetom koja msl da ne radi :P
Grijača jedino imam..
Isao bih na jednostavnije bilje, ribice i kozice, nista posebno... ps. pročitao sam priručnik za početnike :D

E sad, moje pitanje glasi. Kakvog da filtera uzmem, hranjivu podlogu bih uzeo gotovu, koje bilje i gdje da nabavim, i koje ribice da stavim?
i dali postoji neka dobra duša da pošalje par stabljika ukoliko se odlučim za akvarij?

Hvalaaa :)

uz kozice je nabolje staviti neke mini ribice npr. microrasbore, a ako ces ici na neonke onda ti akvarij mora biti posteno zabiljen zato sto je mali pa bi neonke mogle papati kozice (meni u 400 L ih ne diraju, al ja imam sumu striborovu :D)
Ako su opcija i kozice onda gledaj da je kompatibilan za njih jer ako na usisu ima prevelike otvore tada ce ih usisati - a koji, to je samo tvoj izvor.
Podlogu preporucam neki soil - Ada Amazonia, Blau itd - soil ce ti biti u startu dobro hranjivo za bilje a svorit ce i idealne parametre vode (mekanu vodu i niski ph) - al zato u startu trebaju cesce izmjene vode.
Ja ti imam bilja ali samo za zadnji plan: pogostemon octopus i ceratopteris thalictroides :)...a kao sto je kolega i napisao: dobrog bilja ima i u Aquroom-u - imaju web shop
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #9 u: Ožujak 22, 2020, 13:58:04 poslijepodne »
Bas mi je drago što ima ovakvog odaziva i kolegijalnost :)
Mislio sam da je forum mrtav, no još uvijek ima starosjedioca hahaha :D
PS. Postoji forum/grupa na drustvenim mrezama gdje se razgovara i razmjenjuju savjeti oko akvaristike?

Pogledao sam Aquaroom stranicu i stvarno svega imaju, barem sto se tice bilja i opreme  :klap:
Znaci kod soil podloge nije potreban šljunak , dok kod npr JBL AQUABASIS PLUS, jbl Mando jest? Onda mi je jednostavnije i jeftinije uzet soil podlogu.
Kakvo je stanje sa kozicama, ja sam još nekada uzeo od jednog uzgajivaca iz SLO?!
Stiropol je obavezan ispod akvarija, pretpostavljam da jest ali pitam :D

Ljudeki, dajte podijelite svoje fotke carstva da se malo cudimo dok je zatisje, i dok mi koji nemamo da mastamo :D :zagrljaj:

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Povratnik
« Odgovori #10 u: Ožujak 23, 2020, 22:27:03 poslijepodne »
Da, soil ide samostalno jedino što kod njega ribe stavljaš ipak nešto kasnije radi stabilizacije parametara vode, a ne odmah za dva tjedna. Tako sam ja davno radio. Koza imaš i od domaćih uzgajivača, za Slovenca si mislio Aquaeja ili Umek.... davno sam uzimao iz Aquareje (vrhunske ribe je imao), sada mislim da za vrijeme ove karantene ne možeš naručiti ili se varam.
Za kozice pogledaj na njuškalu, pogledaj si i na Youtube: akvarističke priče pa ćeš vidjeti zanimljive filmiće i kolegu koji je iz Zg-a i uzgaja koze i microrasbore galaxy. Sada ti je jedini problem dostava naručenog materijala. Stiropor ispod akvarija je vrlo važan ili nekakve tvrde spužve. Eto toliko..... Staviti ću uskoro sliku svog friško složenog akv.

Pozdrav.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Povratnik
« Odgovori #11 u: Ožujak 24, 2020, 09:53:25 prijepodne »
Bas mi je drago što ima ovakvog odaziva i kolegijalnost :)
Mislio sam da je forum mrtav, no još uvijek ima starosjedioca hahaha :D
PS. Postoji forum/grupa na drustvenim mrezama gdje se razgovara i razmjenjuju savjeti oko akvaristike?

Pogledao sam Aquaroom stranicu i stvarno svega imaju, barem sto se tice bilja i opreme  :klap:
Znaci kod soil podloge nije potreban šljunak , dok kod npr JBL AQUABASIS PLUS, jbl Mando jest? Onda mi je jednostavnije i jeftinije uzet soil podlogu.
Kakvo je stanje sa kozicama, ja sam još nekada uzeo od jednog uzgajivaca iz SLO?!
Stiropol je obavezan ispod akvarija, pretpostavljam da jest ali pitam :D

Ljudeki, dajte podijelite svoje fotke carstva da se malo cudimo dok je zatisje, i dok mi koji nemamo da mastamo :D :zagrljaj:
aquabasis ti je samo nekakava prihrana u startu i u biti ti i ne pomaze previse jer to brzo ode.
Manado moze biti sam za sebe bez problema, cak stovise prepuracam tako jer ga onda mozes kopletnog izvaditi, oprati i ponovo koristiti.

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #12 u: Ožujak 30, 2020, 21:36:56 poslijepodne »
Kolege, pogledao sam poklopac od akvarija... originalna  rasvjeta u sredini je crkla, al imam naknadno ugradjene stedne zarulje od 10W na krajevima.. smatram da bi trebalo jos u sredini ubaciti nesto... vidio sam na forumu da ste preporucili leddy led od 6W, je se to moze ubacit na originalni poklopac ili? Ili imate neku bolju preporuku?
Estetski bi izgledalo ljepse bez poklopca sa rasvjetom za otvoreni akv., al opet koju uzeti?

Kojeg  filtera bi preporucili za 54l akvarij, i dali zracna pumpa koja proizvodi mjehurice je obavezna?

Hvala :zagrljaj:

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #13 u: Travanj 08, 2020, 12:22:44 poslijepodne »
??? :o :o

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Povratnik
« Odgovori #14 u: Travanj 08, 2020, 12:39:23 poslijepodne »
zracna pumpa ti ne treba
poklopac makni i a rasvjeta...... gle, ovisi kaj mislis imati od bilja i koliko si spreman izdvojiti. Problem je kaj trenuto bilo kaj naruciti izvana je lutrija a kod nas deru........
A filter..... ako ne mislis neki vanjski uzmi eheim liberty 200.

Offline etkalec

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Varaždin
  • E.T.
Odg: Povratnik
« Odgovori #15 u: Travanj 08, 2020, 12:42:02 poslijepodne »
Ne bi ti preporučio akvarij bez poklopca zbog kozica. Kozice će ti van izlaziti ...

Zračna pumpa nije obavezna, složi se da mlaz vode koji izlazi iz filtera mreška vodu i više od toga nije potrebno. U slučaju bolesti, kad je preporučljivo dizat temperaturu akvarija ili visokih temperatura (ljeti) dobro je imat pumpu. Viša temperatura vode uzrokuje manje otapanje kisika. Znači do ljeta imaš vremena da je kupiš.

Leddy led od 6W za tvoj akvarij bit će super, ali ako misliš imat neko ozbiljnije bilje trebat će ti dvije. Da li se može ubaciti u tvoj poklopac to ne znam, ali sumljam, jer su te žarulje dizajnirane za Aquael akvarije koji imaju stakleni poklopac. Ako već imaš prihvat za žarulje ugrađen u poklopcu stavi dvije LED žarulje od 4000K i bit će ti dovoljno. I jedna od 12W će ti biti dosta ako je centralno postavljena.

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Povratnik
« Odgovori #16 u: Travanj 15, 2020, 14:48:11 poslijepodne »
Zracna pumpa ti ne treba, ali poklopac za kozice je preporucljiv jer su plahe i nepredvidive i mogle bi tu i tamo skoknuti van (barem samo staklo na vrh).
Sto se tice kozica, ja imam trenutno red sakura i fire red, a za mjesec dana bi trebalo biti blue dream i yellow golden back.
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Povratnik
« Odgovori #17 u: Travanj 16, 2020, 13:22:53 poslijepodne »
Zracna pumpa ti ne treba, ali poklopac za kozice je preporucljiv jer su plahe i nepredvidive i mogle bi tu i tamo skoknuti van (barem samo staklo na vrh).
Sto se tice kozica, ja imam trenutno red sakura i fire red, a za mjesec dana bi trebalo biti blue dream i yellow golden back.

Puno hvala na ponudi, bilježim Crazy za ubuduce da znam od koga uzeti  :zagrljaj: :klap:

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Povratnik
« Odgovori #18 u: Travanj 17, 2020, 10:18:16 prijepodne »
Zracna pumpa ti ne treba, ali poklopac za kozice je preporucljiv jer su plahe i nepredvidive i mogle bi tu i tamo skoknuti van (barem samo staklo na vrh).
Sto se tice kozica, ja imam trenutno red sakura i fire red, a za mjesec dana bi trebalo biti blue dream i yellow golden back.

Puno hvala na ponudi, bilježim Crazy za ubuduce da znam od koga uzeti  :zagrljaj: :klap:

dogovoreno  ;) :zagrljaj: ..s obzirom da nisam stalno on-line na forumu imas na mom profilu mail
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava