Ožujak 29, 2024, 15:16:47 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: RTN-acropora  (Posjeta: 3796 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
RTN-acropora
« u: Listopad 09, 2008, 19:59:40 poslijepodne »
Po svim obilježjima i opisu stručne literature izgleda da se radi o tzv.
RTN dijagnozi, a očito ju uzrokuje stres koralja gdje nakon toga postaje patogena bakterija pod nazivom VIBRIO VULNIFICUS.
RTN u slobodnom prijevodu bi bilo " brzi gubitak tkiva na koralju od baze prema gore po cca cm dnevno" te ostaje samo kostur.

Svakoj sretnoj eri dođe malo kraja pa tako i kod mene čemu se nisam nbadao uz svu tehniku ali..

Dakle što se stresa tiče znam gdje je počeo,
1. jednog lijepog jutra žena u panici me budi i kaže da je skimer poludio, uočavam zašto sump do preljeva ostalo 3 cm vode da izleti van po sobi.
kako imam spojen vodovod preko kizomata direktno na osmozu i konstantno nadoljevanje nije bilo problema do tada kada je očito uletila kroz cijev neka krupnija čestica i EMV se nije zatvorio i voda je nastavila curiti, TU JE PAO SALINITET jer je utrčalo oko 100 L slatke vode
2 kad se to desilo nisam imao vremena se s tim igrati pa sam vodu višak riješio tek popodne,
odmah sam i zamjenio na to 50-ak litara složenog mora inače akva je cca. 700 litara
3 Dok sam se je.... s tim vidio sam da mi i CO2 nešto slabo izlazi pa sam skužio da je i boca pri kraju no nisam se previše zamaro reko imam u zalihi Ca dok ne napunim bocu no to punjenje se oteglo dva tjedna pa su koralji u međuvremenu pocicali Ca, a ja nebudi lijen i živčan od svog sranja onako ovlaš u sump bacio u komadu 500g Ca reko bit će taman za sra... što se nakon nekoliko minuta i očitalo di drugdje nego na ACROPORAMA počele sliniti ko da imaju bjesnoću e reko sad sam ga usro do jaja ma reko ko ga jebe bit će dobro i bilo je cca 10 tak dana poslije no onda počela kenja , ACROPORE počele gubiti tkivo ja počeo fragirati lomiti zdrave ma nemaš mjesta više di ljepit reko ko ih j... to će samo od sebe šatro doć sebi.

E sad pošto ja ne vidim ništa drugo osim bijelih kostura, a ostalo još mesa dosta, koralje nema šanse da vadim jer su se stopili sa kamenjem, a i sjebao bi ostale i cijeli aquascape, mada sam sinoć na granulosi na pojedenom dijelu vidio povećalom male sitne bijele bube možda velićine max 1 mm,užurbanog sprinta kako se najvjerojatnije hrane koraljnim mesekom jer su ulazile i izlazile iz pora gdje su nekad veselo lepršale acro tentacule,pa bih pitao da li je neko imao tako nešto da li ima točna saznanja što je to točno,kako liječiti naravno u tanku ako je moguće i sa čime ?
Ja sam došao do nekih saznanja ali tih lijekova inače za ljudsku upotrebu u apoteci nisam našao
najme radi se o sljedećim medikamentima ;
- CHLORAMPHENICOL
- LUGOL´S +/-
- NEOMYCIN SULFATE
- KANAMYCIN
Da li je to to ili nije ako nije što bi trebalo i kako riješiti,gdje nabaviti tj. kako spasiti situaciju !? :ying:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: RTN-acropora
« Odgovori #1 u: Listopad 09, 2008, 20:34:31 poslijepodne »
Hajde hajde da čujem di je zapelo! :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: RTN-acropora
« Odgovori #2 u: Listopad 14, 2008, 20:44:13 poslijepodne »
Evo dok ste vi razmišljali bi-nebi ja stvar riješio acropore nastavile tamo gdje stale, a kako sam to riješio ne bi vjerovali jednostavno da jednostavnije ne može biti..... :question:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Odg: RTN-acropora
« Odgovori #3 u: Listopad 14, 2008, 22:39:14 poslijepodne »
Evo dok ste vi razmišljali bi-nebi ja stvar riješio acropore nastavile tamo gdje stale, a kako sam to riješio ne bi vjerovali jednostavno da jednostavnije ne može biti..... :question:

sta je netko tajanstven... :a034k:
Split / Hrvatska