Svibanj 22, 2024, 18:25:14 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Zohari  (Posjeta: 18676 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Zohari
« Odgovori #75 u: Listopad 13, 2006, 15:17:00 poslijepodne »
To je to,samo sibajte sa takvim informacijama da i mi ovako nesto korisno naucimo Edited by: Zluf

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zohari
« Odgovori #76 u: Listopad 13, 2006, 15:49:00 poslijepodne »
100% da će se "utoka" usmrditi.... ja sam to probao nekoliko puta i uvijek je bilo isto..Edited by: skorpac
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Zohari
« Odgovori #77 u: Listopad 13, 2006, 19:18:00 poslijepodne »
Dobro, kako onda dobiješ potomstvo?


Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Zohari
« Odgovori #78 u: Listopad 13, 2006, 20:53:00 poslijepodne »


Citat: skorpac
100% da će se "utoka" usmrditi.... ja sam to probao nekoliko puta i uvijek je bilo isto..



Točno. "Utoku" (- dobra Sale!) nema šanse izinkubirati. A i taj blaberolog mi se čini pun govana. Jedini način da kod živorodnih žohara dobiješ podmladak je da ih majka "izinkubira" u svom abdomenu.


Citat: kju_
Dobro, kako onda dobiješ potomstvo?



Jednostavno! Osiguraš majci optimalne uvjete. Ženke odbacuju oothece samo ako takvi uvjeti nisu zadovoljeni - priroda se pobrinula da ženke radije spontano pobace buduće potomstvo nego da ga donesu na svijet u lošim uvjetima u kojima nemaju šanse preživjeti. Radi se naprosto o evolucijskoj prilagodbi i štednji energije.


Dakle, u čemu je trik?


Probajte povisiti vlagu (reducirati ventilaciju, ubaciti posudu s vlažnom vatom i sl.) i povisiti temperaturu. Ovdje govorimo o tropskim žoharima koji se neće razmnožavati na temperaturama manjim od 30C.


Ja svoje boksove držim na dnevnoj temp. 30-40C (uz vlagu preko 90%), a po noći temperatura pada do cca 20C (vlaga se penje na 100% - formira se lagani kondenzat na stijenkama posude). Uz ovakav režim niti jedna ženka nije imala problema s trudnoćom, mladunci su mnogobrojni i preko 95% njih odraste u odrasle, zdraveprimjerke.








Edited by: Nino G

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Zohari
« Odgovori #79 u: Listopad 14, 2006, 00:40:00 prijepodne »
nino jel imas koju sliku posude u kojoj ih drzis
R-46

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Zohari
« Odgovori #80 u: Listopad 14, 2006, 10:56:00 prijepodne »


Evo:








U ovom boxu je oko 250 odraslih ili gotovo odraslih B. dubia. Dimenzije su 40x28x20cm. Kartoni za jaja poredani su u 4 sloja i pokrivaju otprilike 2/3 površine dna. Na slobodnom dijelu nalazi se hrpica usitnjene pseće hrane (samljevena u "multipraktiku") i par komadića voća/povrća. Moji žohari najradije jedu bananu, jabuku, mrkvu i razno lisnato povrće. Maslačkov list im je osobito omiljen. Potrebno je svježe povrće i voće ponuditi svaka 2, najviše 3 dana (ostatke ukloniti) kako bi se izbjegao razvoj plijesni i patogenih bakterija. Ostali uzgojni boksovi su uređeni na isti način.



Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
Zohari
« Odgovori #81 u: Listopad 14, 2006, 22:09:00 poslijepodne »


I kod mene je slično.I sad sam poslušao tvoj savjet i digao temp i vlagu u boxu.Stavija san unutra night glo 50w(u kantun tako da ne spržim niti jednog žohara) i sad je temp oko 40C,vlaga se isto kondenzira na stjenkama.Sinoč prije te instalacije vidija san još jednu ženku kojoj je patrona s jajima virila van.Danas kad sam čistija box nisan naša niti jednu patronu(valjda ju je vratila u sebe)!
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
Zohari
« Odgovori #82 u: Listopad 15, 2006, 13:38:00 poslijepodne »
Ja svoje žohare držim isto u plastičnoj posudi sa kutijama za jaja i hranom i vatom natopljenom vodom. Sve to držim na terariju i oni se bez ikakvih problema razmnožavaju.

Offline Busman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
Zohari
« Odgovori #83 u: Listopad 15, 2006, 15:00:00 poslijepodne »
Pa vi niste normalni bjez od tih zohara pa to je posast samo takva ak ih ocete odite u bilo koji hotel i
ponesite lopatu za snjeg da ih imate cim natovarit.Ma sjecam se da sam u vojsci ujutro sa sefljom moro vadit te zivine iz caja  a u sobi di je bio kruh tam su zivjeli kapitalci s kojima si se moro dobro pohrvat da ih ubijes fakat su ko kuga.Nego di ima cvrcaka za kupit u Zg slozil bi manji terari s cvrcima tek tolko.

Zagreb/Maximir

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Zohari
« Odgovori #84 u: Listopad 15, 2006, 15:06:00 poslijepodne »
  nije to ista vrsta zohara.

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
Zohari
« Odgovori #85 u: Listopad 15, 2006, 15:21:00 poslijepodne »
Ova vrsta ne može preživit u našem podneblju di temp padne i ispod nule! E samo da vas još pitan svako koliko čistite boxsove?Edited by: gumi
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Zohari
« Odgovori #86 u: Listopad 17, 2006, 11:21:00 prijepodne »
Citat: "Nino G"
A i taj blaberolog mi se čini pun govana.
Tipično muško - ako spazi ikakvu priliku da može ispasti pametan, iskoristit će ju. Druga kategorija opet lovi preko bembara i mečki, surely, nauštrb IQ-a ravnog listu salate na tanjuru... ;)

Citat: "Nino G"
Ja svoje boksove... <snip>
Koje sve vrste držiš? Pretpostavljam za klopu gmazovima...
Također, kako to da nemaš nikakve podloge (hoblovine)? Znam da povlači vlagu, ali znaš i sam koliko se vole zavlačiti u ukapati u podlogu...

Citat: "Gumi"
koliko čistite boxove?
Držala sam dosada svašta (kod mene je naglasak na ličinkama Coleoptera i gusjenicama noćnih leptira) i činjenica je da mora biti čisto. Žoharima (discoidalisima) sam čistila jednom tjedno, ne želim čekati da krenu mirisi... iako ne možete zamisliti koju trulu atmosferu naprave gusjenice Sphingidae u zadnjem stadiju pred kukuljenje. Tome ni muzne krave u štali nisu ravne, što vizualno, što olfaktorno, pa se čisti svaki dan i dodaje novi paket lišća za protuhe.



Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Zohari
« Odgovori #87 u: Listopad 17, 2006, 18:23:00 poslijepodne »


Citat: kju_
...kako to da nemaš nikakve podloge (hoblovine)? Znam da povlači vlagu, ali znaš i sam koliko se vole zavlačiti u ukapati u podlogu...



To je pomalo kontroverzna tema: Neki uzgajivači preporučuju upotrebu podloge, dok se neki opredjeljuju za "bare-bone approach". Pozitivne strane korištenja podloge (hoblovina, treset, i sl) su boljeglede duljeg zadržavanja vlage, što pogoduje tropskim vrstama, veći intervali između čišćenja i, naravno, odlično sklonište za žohare koji se vole ukopavati. S druge strane, otežano je čišćenje, vjerojatnija je pojava grinja iplijesni, i ono što je u mom slučaju presudno, otežano odvajanje žohara određene veličine (a u svrhu prehrane mojih guštera).


Dakle, bez podloge uzgajivač mora biti nešto oprezniji i marljiviji po pitanju održavanje adekvatnog stupnja vlage i čistiti terarije češće, odnosno u kraćim intervalima (ukoliko terariji nisu prenapučeni, jednom u tri mjeseca je sasvim dovoljno). S druge strane, čišćenje je kudikamo jednostavnije i brže, a mogućnost pojave grinja i plijesni minimalna. Imam običaj u redovitim vremenskim intervalim "dijeliti koloniju", dakle odvajati novorođene nimfe od roditelja, tako da u različitim boksovima imam žohare u raznim stupnjevima razvoja što mi uvelike olakšava život kada dođe do hranjenja guštera različitih veličina. Tako nisam prisiljen svakodnevn čeprkati po supstratu ne bih li natrijebio dovoljnu količinu žoharčića prave veličine, već samo zagrabim potrebnu količinu iz boksa s jedinkama prave veličine.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zohari
« Odgovori #88 u: Listopad 18, 2006, 08:08:00 prijepodne »
Da... i ja sam ih u početku držao na stelji(piljevina za glodavce).... a onda kada dođe na red čiščenje....  muka ježova... prvo odvajati velike, pa zatim po stelji kopati i tražiti mlade... reko ma jok! Držim ih bez podloge , kad dođu mladi, njih odvojim u zaseban box.. i tako imamam kak nino veli, sortirane po veličinama. Čiščenje je prejednostavno.... jednom rukom primim kartone, svi žohaći zapale pod njega i onda jednostavno nečistoću isipam van.  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline šokre

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Zohari
« Odgovori #89 u: Listopad 24, 2006, 11:51:00 prijepodne »
nije me bilo kod cure 3 dana i pizdarija se dobodila. mislim pizdarija za nju jer ona ne treba zoharu, odnosno mrzi ih, a ja ih trebam za hranu. dakle kad smo dosli u stan u kuhinji ih je bilo koliko ti srce zeli. svih velicina. dok je na balkonu, ne znam zasto, u vodoravno polozenoj plasticnoj boci od ulja bilo 20-tak velikih (oko 1.5-2cm)crnih zohara. stvarno ne znam dali su se tamo namnozili ili su usli zbog boce ili zbog ulja. zna ko?
Shpaolin

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Zohari
« Odgovori #90 u: Listopad 24, 2006, 13:09:00 poslijepodne »
Nemoj te zohare koristit za hranu,nose razne bolescine koje mogu naskoditi.

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
Zohari
« Odgovori #91 u: Listopad 24, 2006, 13:11:00 poslijepodne »
Citat: Zluf
Nemoj te zohare koristit za hranu,nose razne bolescine koje mogu naskoditi.
Slažem se s tobom!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zohari
« Odgovori #92 u: Listopad 24, 2006, 13:44:00 poslijepodne »
 
Citat: civi
Citat: Zluf
Nemoj te zohare koristit za hranu,nose razne bolescine koje mogu naskoditi.
Slažem se s tobom!


Daj mi molim te reci koje boleštine žohari prijenose? KOme mogu naškoditi? reci barem jednu bolest! Reci da li znaš nekoga tko se je zarazio od žohara ili da je koja životinja uginula od B.dubia?

Nemojte pričati gluposti! Svi Europski uzgajivaći, a sada i večina američkih uzgajivaća gmazova, hrane i uzgajaju B.dubie. To je izvrsna hrana i osobito dobra jedna od vrsta žohara.Dobraje  stoga što su hranjivi, ne mogu hodati po glatkim površinama i nemaju jak i intenzivan miris. Nisu prijenosnici bolesti jer su uzgojeni u zatočeništvu, jedino što mogu imati na sebi su nametnici (mite), koji se redovito javljaju u terarijima u kojima je vlaga visoka. Mite(grinje....) dolaze od prevelike vlage i viška hrane u kutijama. No ti Mite ili ti ga grinje se se rješavaju tako da se kutije dobro očiste i operu, te da se jedno određeno vrijeme hrana i vlaga svede na minim.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Zohari
« Odgovori #93 u: Listopad 24, 2006, 15:07:00 poslijepodne »
Koliko sam shvatio rijec je bila o onome kucnome zoharu a ne B.dubia,ako sam krivo shvatio neka me šokre ispravi...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zohari
« Odgovori #94 u: Listopad 24, 2006, 15:11:00 poslijepodne »
Ista stvar.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Zohari
« Odgovori #95 u: Listopad 24, 2006, 15:26:00 poslijepodne »
Ok ,to je onda stvar pojedinca dali bi svojoj zivotinji dao zohara kojega pronades iza kuhinjskih elemenata,ja nebih.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Zohari
« Odgovori #96 u: Listopad 24, 2006, 16:39:00 poslijepodne »
Zasto?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Zohari
« Odgovori #97 u: Listopad 24, 2006, 18:41:00 poslijepodne »
Zato jer se njemu iza kuhinjskih elemenata skrivaju razne boleščine...    
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Infernal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 631
Zohari
« Odgovori #98 u: Listopad 24, 2006, 18:54:00 poslijepodne »


da pitam samo nesto,da limi se isplati uzgajati zohare posto imam samo jednog pauka,iako ih mislim jos par nabaviti.


a pocinjem uzgajati fobase,tj cekam sad da se zakukulje. i mislim da cu jos i brasnare malo uzgajati
Osijek.....

Offline kju_

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: zero gee
  • zumbi lampiao
    • min.svartberg
Zohari
« Odgovori #99 u: Listopad 24, 2006, 19:21:00 poslijepodne »
Citat: "Tip Sa Najčudnijim Nickom Na Forumu ;)"
Ok ,to je onda stvar pojedinca dali bi svojoj zivotinji dao zohara kojega pronades iza kuhinjskih elemenata,ja nebih.

Reci, uzet ćeš cvrčka ili nekog beskralješnjaka kojeg si u šumi našao i dat ćeš ga pauku/gmazu iako nemaš liječnički karton ili bar determinirano ime? Kako bi to bilo da sam ja svaku Drosophilu/leptira/.. odvela na informativni razgovor prije nego su ih bogomoljke "zdrmale" :D
Šalim se, mislim da pretjeruješ ;)

2 Infernal - uzgoj se _uvijek_ isplati, a ako ti stiže još živina pogotovo. Žohari ne traže toliko zezancije oko održavanja a imaš lijepi source kvalitetne hrane ;)



Bakterije su jedina kultura koju neki imaju.

min.svartberg