Travanj 23, 2024, 20:01:19 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: DIY filter za 120 litara  (Posjeta: 3966 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline KIKLOP26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
DIY filter za 120 litara
« u: Studeni 02, 2008, 18:55:24 poslijepodne »

Dakle ovo je moj projekt filtera i zanimaju me vaša mišljenja ,ima spray bar kao i vanjski filter i čak je i zapremina slična za filter materijal ako ne i ista,zanima me kad bi to složio što mislite vi? ,dobrodošli savjeti od svakoga ili neka poboljšanja u dizajnu filtera ,to je zamišljeno da je ućvrščeno unutar akvarija ,čekam s nestrpljenjem odgovore i pitanja ,pa krečem u izradu

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #1 u: Studeni 02, 2008, 20:32:24 poslijepodne »
Dobro si to složio, šteta samo što zauzima poprilično prostora i nagrđuje akvarij. Rađe pokušaj to isto izvesti izvan akvarija. Pogledaj malo po starim DIY temama, ljudi su koristili nekakve kante za mlijeko od 5 ili 10 litara, sa širokim poklopcem.
TuroPolje - nekad More

Offline KIKLOP26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #2 u: Studeni 02, 2008, 20:42:20 poslijepodne »
Znam da je ogroman filter ali može se zamaskirat nekakvom stijenom ,razmišljao sam o vanjskome filteru ali radi se o tome da je to dodatna zezancija sa cijevima ,protokom vode i ostalim stvarima ,i trebam za vanjski jaču pumpu koja če moč tjerat vode sa donje police iznad u akvarij ,a ovak je to izbjegnuto i nemože doč do curenja
uostalom nemora ovo zgledat loše negdje u čošku akvarija ,pogotovo ak je vanjska kutija od pleksiglasa :)

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #3 u: Studeni 02, 2008, 20:59:07 poslijepodne »
Uopće nisam skužio da se radi o moru.  :doh: Miješam se di poima nemam  :-[
TuroPolje - nekad More

Offline KIKLOP26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #4 u: Studeni 02, 2008, 21:12:18 poslijepodne »
ma nije za morski akvarij zabunom sam upisao ovo pod uradi sam za morski ,molio bi administratora za premještaj teme u slatkovodnu akvaristiku ,hvala unaprije

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #5 u: Studeni 03, 2008, 01:52:58 prijepodne »
Ja se samo bojim da bi ti pumpa mogla ostati na suvom... :nerd: Ovo je po meni kombinacija principa preljevnih staklenih filtera i kansiter filtera (zbog pumpe na vrhu)...
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: DIY filter za 120 litara
« Odgovori #6 u: Studeni 03, 2008, 02:29:47 prijepodne »
ma nije za morski akvarij zabunom sam upisao ovo pod uradi sam za morski ,molio bi administratora za premještaj teme u slatkovodnu akvaristiku ,hvala unaprije

Sređeno.

A zašto ne složiš klasični pregradni filter, on provjereno funkcionira. Ovako nešto recimo: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=19247.0 i samo postaviš na izlaz spraybar.

Ima neki razlog zašto si od njega odustao? Čini mi se da bi tvoja skica mogla funkcionirati, ali valjkasti oblik te unutarnje kutije troši puno dragocjenog prostora. Ako već ima prostora bolje ga je ispuniti filter materijalom, jer nije potrebno da je komora za skupljanje taloga velika, pogotova ako bi stavio na vrh zubce koji bi većinu krupnog otpada zadržavali. Također bi trebalo dodati kakav otvor niže na toj vanjskoj kutiji tako da filter povlači vodu i iz nižih slojeva akvarija. Dodatan razlog za dodavanje donjega otvora je što će ti se s ovim dizajnom dogoditi ono što se događa s morskim akvarijima koji imaju overflow. Pod pretpostavkom da je ta kutija dobro zabrtvljena i ne pušta, uslijed hlapljenja vode neće ti se spuštati razina vode u akvariju nego samo u toj kutiji (koja će isplutati ako nije dobro učvršćena) i sada imaš problem što ti je ta pumpa tako visoko jer će brzo ostati na suhome kako kaže Ninina mama. Na te dimenzije se radi o litri-dvije ishlapljene vode, a to ljeti ishlapi kroz svega par sati. Znači ako bi se držao ovoga dizajna, probuši još par ulaza niže i nekako presloži unutarnju kutiju tako da pumpa bude što dublje u vodi.
« Zadnja izmjena: Studeni 03, 2008, 02:43:49 prijepodne od Maxim »
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"