Travanj 26, 2024, 22:13:44 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Naziv Tarantula ispravan ili ne???  (Posjeta: 4076 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ronin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 142
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« u: Ožujak 17, 2005, 21:29:00 poslijepodne »
Kako je pauk pticar dobio svoje ime.


Neposredno im je dala ime umjetnica Maria Sybilla Merian (1647-1717 ) koja je 1699. putovala kroz Surinam i 1705. objavila sliku na kojoj jedan veliki pauk drzi kolibrija u zubima.

http://www.taschen.com/media/images/190/excerpts_seba_11.jpg

To je potaklo sistematicara Linnea da ovu vrstu nazove Aranea avicularia ( Latinski avis – ptica , avicula – mala ptica , avicularia – maloj ptici slican ).
Zoolog La Marc je primjetio da pauci pticari ne pripadaju porodici Aranea ( danas poznati kao Araneus ) , pa ih je svrstao u novu porodicu Avicularia sto se i do danas zadrzalo kao naziv porodice i vrste. Naziv PAUK PTICAR je potpuno ispravan i ne treba se zavaravati i koristiti americki izraz Tarantel ili engleski izraz Tarantulas. Za ova imena se mora zahvaliti italijanskim iseljenicima koji kad su dosli u Ameriku i vidjeli paukove pticare poistovjetili ih sa Tarantulama iz rodnog kraja ( Apulska tarantula = Lycosa tarentula ) koji su prilicno veliki i otrovni Upravo ova greska je doprinjela da se prosiri ne samopogresnoime veci strah od *otrovnih* paukova pticara koji se zadrzao do danas.

Ime Tarantula se i do danas zadrzao u engleskom govornom podruciju. Francuski se zovu Mygales ( ime je uveo Walckenaer 1802. godine ), u Africi se govori o pauku pavijanu ( Baboon spiders ) ali ne zbog dlaka po tijelu vec zbog umjetnosti penjanja po drvecu. Brazilci ih zovu Aranhas caranguejeiras sto otprilike znaci pauk sto izgleda kao rak. U spanjolskom govornom podruciju prema Bücherlu ( 1971. ) rasprostranjena su jos tri imena : Aranas peludas (dlakavi pauk ), Aranas de caballo ( konjski pauk ) i Aranas mata caballos ( pauk sto ubija konje ). Bücherl spominje i druga imena kao na primjer : Araignées-crabes (pauk rak), Aranas pollitos (pauk pilicar),Aranas revienta caballos ( pauk sto strasi konje do smrti) i indijanska imena kao Nandè-guassü, Nandü-cavallü, Ana-rymbà.
Osijek-Rijeka

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #1 u: Ožujak 17, 2005, 21:45:00 poslijepodne »




Puno je zabluda u svijetu, a ovo je jedna od njih...





Offline Garfi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #2 u: Ožujak 17, 2005, 23:35:00 poslijepodne »
Preumoran sam da razisljam!!

Offline Niko984

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2005, 23:46:00 poslijepodne »


Je istina pauk ptičar bi trebalo bit i orginal samo što su amerikanci počeli sa svojim forama pa tako i zaveli puno ljudi. Oni imaju naziv TARANTULAS koj se dosta puta i kod nas upotrebljava al ja mislim da nije potrebno. A onda su amerikanci još počeli davat svoja imena kao što je Brachypelma Smithi u americi je to kao Red Knee Tarantula.


I tako slično. Dosta ljudi se zbuni. Al ja mislim da bi se ipak latinska imena trebala koristit zato jer su "unikati".


Pozdrav


Nikola
Pozdrav
Nikola

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #4 u: Ožujak 18, 2005, 09:15:00 prijepodne »
Ronin, pa to je tako između nas poznavatelja paukova, ali kako objasniti raji razliku između Pauka ptičara i Tarantule..?!?! , jednostavo nemam snage objašnjavati razlike pa im jednostavno kažem da držim tarantule. A isto tako se slažem i sa Nikom što zbori o latinskim imenima, ono sa common name-ima(što je Niko naveo) mi je totalno neprihvatljivo i glupo. Tako da je na kraju ispalo da mi koji nešto znamo o paucim, pauke ptičare nazivamo paucima ptičarima, a "neznalice" Tarantulama...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline BOORNA

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #5 u: Ožujak 18, 2005, 10:48:00 prijepodne »
Ja bih ga sigurno nazvao Tarantulom, ali, evo, i danas
sam nesto naucio...


Offline Ronin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 142
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #6 u: Ožujak 18, 2005, 20:59:00 poslijepodne »


Jasno je da mnogi ne shvataju razliku izmedju tarantule i pauka pticara i upravo u tome je stvar.


Hrvatska jos nema definitivan zakon o drzanju otrovnih zivotinja kao kucnih ljubimaca, a kad ga bude donijela pokusajte onda objasniti da to nije tarantula( i stim otrovan pauk). Koliko ce ljudi ostati bez paukova jer ce se morati odluciti izmedju stana i pauka ( ako su podstanari ) ili prigovaranja od susjeda koji se boje otrovnih zivotinja, pa se ne ustrucavaju cak i policiju pozvati.Svaki od vas ce se morati boriti da dobije dozvolu za drzanje paukova, da se ne zaboravi i Terarijum koji mora biti prema propisima opremljen i obiljezen.


Ili se hocete odreci paukova ???


Znam da je tesko objasniti ljudima koji nemaju pojma, ali ako se zele i vole ovakve zivotinje onda se ne smije odustajati. Tipican primjer je Italija oni su ih zabranili jer su to TARANTULE, zato mislim da se treba poceti vec sada ljudima objasnjavati razlika i samo sa ispravnim informacijama se odklanja strah, koji mnogi ljudi imaju, prema paucima.


Sto se latinskih imena tice ja sam prvi koji je za to da se samo latinska imena upotrebljavaju, jer svaki izmisli za istog pauka drugo ime i prodaje ga kao novu vrstu( Cista zarada jer nova vrsta , nova cijena )
Osijek-Rijeka

Offline Niko984

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #7 u: Ožujak 18, 2005, 21:09:00 poslijepodne »


Zanimljivo to još nisam znao za te zakone o otrovnim životinjama. I opet sam nešto novo naučijo.


Iskreno da kažem baš neznam kako je to u sloveniji reiješeno.


Pozdrav


Nikola
Pozdrav
Nikola

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #8 u: Ožujak 19, 2005, 01:18:00 prijepodne »
Niko, nikako....  isto kao i kod nas!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Niko984

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #9 u: Ožujak 19, 2005, 01:21:00 prijepodne »
HE HE .....
Pozdrav
Nikola

Offline zulu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 644
Naziv Tarantula ispravan ili ne???
« Odgovori #10 u: Ožujak 25, 2005, 21:58:00 poslijepodne »
Ovo je jako vrijedna informacija. Ja inače kažem pauk ptičarali se ni meni neda objanavat ljudima razlike pa kad oni kažu tarantula ja kažem latinski naziv i onda me čudno pogedaju i dalje ništa ne pitaju!
Helou ljudovi!!! Hau ar vi duing tudej? Dec oukej!

Natura in minimis maxima!