Travanj 25, 2024, 18:25:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Leptiri  (Posjeta: 31586 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mystical

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Ženski   Dob: 42
Odg: Leptiri
« Odgovori #100 u: Kolovoz 02, 2010, 07:27:42 prijepodne »
 :o :o :o Ups! Mislim da su to jaja! Ali kak je to moguce? Partogeneza??
Ostavila ih je na nekoliko mjesta! Sto da radim sad??
Varaždin

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #101 u: Kolovoz 02, 2010, 17:46:02 poslijepodne »
najvjerojatnije su oplođena. stavi ih u neku posudu na vanjsku temp i čekaj da se izlegnu ličinke, neznam kad. mozda dogodine. hrani hrastom (provjeri nisam siguran)
partenogeneza ne, a mogucnost je da je od soka izbacila neoplođena jaja ali ugl su uvijek oplođene

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Leptiri
« Odgovori #102 u: Kolovoz 14, 2010, 23:11:44 poslijepodne »
ovo moram ovdje napisat jer sam još uvijek u šoku :D :D maloprije vani na stupu od rasvjete vidio ne ogromnog nego gigantskog leptira :D nikad u životu do sad nisam vidio tako velikog leptira..raspon krila je sigurno preko 15cm...žutkaste boje je bio...ozi jel znaš možda koja je to vrsta? :)

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #103 u: Kolovoz 14, 2010, 23:34:18 poslijepodne »
antharaea yamamai, sad im je vrijeme leta, ja ko luđak sa mrežom po selu idem ali samo mužjaka našao...


Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Leptiri
« Odgovori #104 u: Kolovoz 15, 2010, 08:41:27 prijepodne »
ee to je taj da...al ovaj kaj sam ga vidio je bio veći od tog na tvom ramenu..izdaleka sam mislio da je neka ptica ili šišmiš ozljeđeni jer nije moglo poletjet sa poda..kad sam se približio valjda se prepao i jedva nekako poletio i na stup se uhvatio...jesu li oni zaštićeni,i kolki im je životni vijek? Bilo mi ga je žao uhvatit,al opet to je stvarno bio poseban primjerak...a opet nisam ni kolekcionar leptira...

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #105 u: Kolovoz 15, 2010, 23:50:53 poslijepodne »
i da jesi kolekcionar, mooras znati sto skupljas:)....da li jednu familiju, da li samo dnevne ili noćne...

eh puno sam pisao o ovoj vrsti ali nitko ne cita :D...žive oko 7-10 dana jer nemaju usni aparat i ne hrane se nego žive na račun sala što ga akumuliraju u stadiju ličinke.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #106 u: Kolovoz 16, 2010, 01:28:50 prijepodne »
E vidis ozi, ja sam razmisljao upravo za ovo sto si ti sad napisao, a to je dali je to vrsta gusenica, jer fakat najveci deo svog zivota, provodi u tom stadijumu sa svim zivotnim karakteristikama, a kao krajnji stadijum dobija krila samo da bi se uparila i produzila vrstu ili mozemo da je nazovemo leptir (sto sa druge strane i jeste). Ne znam dali sam jasan i dali ces shvatit sto sam napisao!
Inace nikad se nisam bavio nocnim leptirima, jer znam da cu se izgubiti u toj materiji, jer sam ipak amater, ali znam ponesto i osnovno, kao i neke vrste kao veliki i mali paunovac, mrtvacka glava i td, a tebi svaka cast sto pruzas pipke u toj obemnoj materiji koja je mogu reci prava dzungla!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #107 u: Kolovoz 16, 2010, 12:36:11 poslijepodne »
heh da, razumijem, ali ipak sa pravom možemo reći da je i gusjenica leptir jer prisjetimo se osnovnog pedijatrijskog pravila: dijete nije čovjek u malom:) ali je opet čovjek:)

ja se noćnim isto ne bavim jer nemam knjige za determinaciju, ali u planu je. da, to je apstraktno široko područje ali sve je to hobi i nema presinga. polako, kad zapneš posavjetuješ se sa prijateljima (koje sve puno pozdravljam jer mi puno pomognu kad zatreba :up:)

priroda je jako jako jako kompleksna pojava ali u njoj vrijede jednostavna pravila. ili jesi ili nisi, uvijek jači jede slabijeg da bi preživio i na taj način indirektno utjecao na smanjenje populacije. dokazano je da mrav formica rufa napada štetočine i to u godinama kada su oni izraženiji, puno je više mrava radnika....dakle sve je jako povezano i zavisno, a mi ljudi si previše dozvoljavamo, nije nas briga što se dešava van naših 4 zida, a često ni taj interijer nije uređen....lova lova i lova. ali nece to moci dugo ovako:)

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #108 u: Kolovoz 16, 2010, 13:17:55 poslijepodne »
Hahahaha znam gde me pogadjas, eee to ti je kapitalizam prijatelju, samo rad, a dostojanstveni zivot niti znamo sta je to! U kapitalizmu, hobi i uzitak je DEBELI luksuz!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #109 u: Kolovoz 16, 2010, 16:23:28 poslijepodne »
nisam na ništa gađao samo konstatiram:) i slažem se sa tobom da su noćni jedno jako veliko područje

Offline Event001

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Leptiri
« Odgovori #110 u: Kolovoz 20, 2010, 20:54:42 poslijepodne »
Da li mi netko može objasniti koji su uvjeti za uzgoj leptira? Oprema, prostor itd. Unaprijed hvala za svaku informaciju

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #111 u: Kolovoz 20, 2010, 21:35:56 poslijepodne »
apsurdno je o tome govoriti jer prvo moras znati koju vrstu zelis. zatim provjeriti njenu biologijuu i ekologiju, čime se hrani, u kojem stadiju hibernira, gdje inače živi, gdje ćeš ih držati itd.........