Travanj 18, 2024, 16:15:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Hang on filter  (Posjeta: 4925 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline thor_86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Hang on filter
« u: Rujan 26, 2019, 10:27:27 prijepodne »
Razmisljam vanjski filter zamjeniti hang on filterom. Znam da je to "s konja na magarca" ali imam klinca od godine dana kojem je najzanimljivije kopat po i oko filtera. Obzirom na to, da izbjegnem poplavu ili sam kvar filtera, uzeo bi neki hang on filter pa trebam preporuku koji?!
Akvarij je 34l, betta, 4 microrasbora galaxy i 4 otača.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #1 u: Rujan 26, 2019, 10:39:55 prijepodne »
eheim liberty, mislim da je to najbolje kaj se tice ulozeno/dobiveno a da ga mozes kod nas kupiti. Inace, imas i fluval C seriju koja je isto OK ali kosta dosta vise. Ako hoces narucivati izvana, pogledaj i seachem Tidal seriju. Imas i brdo kineza raznih...... sve ti to radi na istu foru. Razlika ju uglavnom u zavrsnoj obradi i buci koju (ne)proizvode. I u tome kako se daju kombinirati materijali unutra. I tu uglavnom brendirani prednjace.

Offline thor_86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: Hang on filter
« Odgovori #2 u: Rujan 26, 2019, 11:07:37 prijepodne »
Najvaznije mi je da ne procuri i da mogu stavoti sto vise filter materijala.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #3 u: Rujan 26, 2019, 12:56:05 poslijepodne »
pa obzirom na akvarij, liberty 200 bi trebao biti sasvim dovoljno velik. A tidal 110 je vec ruksak  :D

Offline thor_86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: Hang on filter
« Odgovori #4 u: Rujan 26, 2019, 14:22:25 poslijepodne »
 :up:

Kaj nebi liberty 200 bio prejak za 34l? Znam da se protok da smanjit ali da li smanjenje vise od 50% od full protoka utjece na filter ko kod jbl vanjskih filtera?
S druge strane, liberty su mi malo ruzni filteri  :)
Gledao sam amtrine niagare al cini mi se da fali malo mjesta a ak uzmem veci opet se vracam na predhodno pitanje

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #5 u: Rujan 26, 2019, 15:28:44 poslijepodne »
a gle, ako hoces veci volumen onda uz to ide i veci protok. Ne vidim razlog zasto bi smanjeni protok bio problem. Kod karnistera je drugo jer tamo voda zapravo slobodnim padom dolazi a motor onda to mora vracati natrag. Ali kod HOBa motor vuce a voda se sam prelijeva natrag.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #6 u: Ožujak 10, 2021, 14:44:49 poslijepodne »
Bok, novi sam ovdje na forumu zanima me isto nabavka hang on filtera.
Imam 54 litre akvariji na njemu atman 100 koji mi se čini ok ali premalo mjesta za filter materijal a i brzo se začepi, gledao sam onaj versamax mini od aquaela, ali nisam siguran koliko je dovoljan.
Ugl problem je što sam probao onaj jeftini resun hf 2001 i katastrofa, ptotok je prejak, nemože se smanjit protok, a od deklariranih tih 340 l/S izgledaloje unutra da bude svo bilje odneslo, i sad mi se taj mini čini ok jer ima 240 l/S.
Imate li neku preporuku za sličan ili neznam više kakav filter, dal unutarnji ili zbunjen sam totalno, čak sam gledao od hailea he 200, unutarnji hang on, ali nigdje video recenzije.
Fluval c2 mi se čini opet prejak, može smanjit protok al šta sam dobio.
Ako je neko od pomoći i savjeta dal stavit neki nutarnji ili bi bio ok taj, u nešto skuplje nebi zasad,.
Hvala i nezamjerite za poduži text.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #7 u: Ožujak 10, 2021, 15:45:30 poslijepodne »
ne kuzim kak ti 340l protok na 54l moze biti prejak. Pa toliko imaju samo skimmeri. I to je pumpa, bez icega. Kad natrpas materijal i malo se zacepi.....dobijes kapanje. Ja sam imao eheim 2222 na 54l i nije bio prejak.
Onak realno, trebas filter za akvarij od 100l. Na kojem mozes regulirati protok. Ovaj versamax mini........taman za 10l kozicnjak.
I dalje mislim da nema nis vecega za manje love od tog liberty 200. One njegove uloske s vremenom pobacas i stavis unutra spuzvu i eventualno neki bio mterijal.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #8 u: Ožujak 10, 2021, 18:13:23 poslijepodne »
Vjerovatno tolko košta kolko i vrijedi, vjeruj mi to je tolku cirkulaciju radilo u akvariju da sam mislio da bude sve odneslo.
Prvo sam i ja mislo da sam možda trebo uzet onaj veći resun 2002 koji ima 570 l/S al kad sam ovo vidio koma, vjeruj koma, jednostavno prejaka struja se stvarala u akvariju.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #9 u: Ožujak 10, 2021, 18:29:59 poslijepodne »
ne znam kaj da ti velim ali.......ja u 60l vode imam jedan skimmer od 300 l/h i hang on od 2000 l/h. OK, filter naravno ne radi na 100% ali oboje zajedno vrti barem 600-700 litara.
Kod hang on filtera  je jako bitno kolika je razina vode i kako mu je zapravo napravljen izlaz. Kod kineza je to uglavnom samo preljev pa kak ide ide.
Moj ima difuzor ali promjena visine vode od 1cm i razlika je ogromna.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #10 u: Ožujak 10, 2021, 18:37:51 poslijepodne »
...

Svi ti filteri kaj si nabrojal, osim Fluvala C2 su minifilteri za akvarijiće 15-tak litri.
Resun 2002 je stvarno minimum za 54 litre. Imam ga doma na 25-litrašu...
možda nebi bilo loše da poslikaš taj akvarij...

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #11 u: Ožujak 10, 2021, 19:03:17 poslijepodne »
Evo ovak to izgleda, 30 x 30 x 60, dimenzije i sad kad je na ovo mjesto do%u0161ao taj resun, meni se nije svidla ta cirkulacija, stim da sam naguro nutra i vate i kerami%u010Dkih valj%u010Di%u010Da, spu%u017Eve dodatne, nutra je po meni bilo ko da pu%u0161e jak vjetar, ili brzac rijeke, a da to gledam takav akvari, jok.
Vratio sam filter, da sam bar snimio %u0161ta je to bilo, ovak vam se %u010Dini da pricam bezveze, alvjeruj mi, oluja doslovce.
I zezno sam jer sam poklopac rezo i sad bilo koji filter bude rupa tu, sad dok gledate u akvarij ravno s kontra na poledini je filter, vise na desno odnosno oko 15 cm od desne strane akvarija
« Zadnja izmjena: Ožujak 10, 2021, 19:09:28 poslijepodne od Bacosyx »

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #12 u: Ožujak 10, 2021, 19:10:45 poslijepodne »
Nešo zeza sa š,ć i č neke znakove mi baca umjesto toga a zašto, samo kod ispravljanja jer sam mjenjo tj dopunjavo još

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #13 u: Ožujak 10, 2021, 19:12:36 poslijepodne »
i dalje stojim kod toga da je 340l nista za 54l akvarij. No, taj filter ima relativno uski izlaz i dubina vode je 30cm.
I ne kuzim kaj je tu voda nosila kad skoro niceg nema unutra. To da bilje leluja je normalno i pozeljno, ne zelis vodu stajacicu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #14 u: Ožujak 10, 2021, 19:14:13 poslijepodne »
U takvim malim filterima, znači govorimo o skoro svim filterima osim vanjskih kanistarskih filtera, sve druge vrste filtermaterijala osim spužve i uventualno neke takne gaze il komada filtera za napu na početku i nemaju baš nekog efekta.
Moć filtracije se ne mjeri protokom, nego količinom filtermaterijala. Znači nije isto jel ti u filter stane neka mala spužva ili duplo veća...
Protok je bitan kako bi voda cirkulirala kroz cijeli akvarij...
Ne samo radi filtracije nego i radi biljaka...

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #15 u: Ožujak 10, 2021, 19:21:01 poslijepodne »
Znam da al nigdje nisam vidio kod nekoga da je u akvariju koda je brzac rijeke, tak da mi se to nije svidlo, i ribe su bile uznemirene, i sve je letilo jest da se diglo i smeča s dna al realno prejako, gledo sam fluval c2 na youtube mi se čini da mu drukčije voda izlazi i koda nede takvom žestinom van.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #16 u: Ožujak 10, 2021, 19:22:41 poslijepodne »
A i kad je Kinggo već spomenul...
Pa to baš i nije neki biljni akvarij...
Ja nisam biljni akvarist, al uz takvu rasvjetu, podlogu i ostalo mislim da nebu baš puno toga preživjelo...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #17 u: Ožujak 10, 2021, 19:27:13 poslijepodne »
gle ovo

ok, lik ima 2 filtera i to je nekih 150l akvarij. Ali takav aquaclear 50 sam ja imao na 54l prije nego sam stavio vanjski eheim 2222. 

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #18 u: Ožujak 10, 2021, 19:32:06 poslijepodne »
Znam da al nigdje nisam vidio kod nekoga da je u akvariju koda je brzac rijeke, tak da mi se to nije svidlo, i ribe su bile uznemirene, i sve je letilo jest da se diglo i smeča s dna al realno prejako

Vjerovatno ti se smeće diglo zato jer ga svo vrijeme nije imalo kaj pokupit, a valda ni ribe nisu bile naučene na takav protok...
Koje ribe, između ostalog???
Vidim jednog gupija...
I kolko je star akvarij, odnosno taj postav akvarija???

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #19 u: Ožujak 10, 2021, 19:43:05 poslijepodne »
Oko mjesec i po dana od prelaska s 30 litara na 54, sad mi žao što nisam uzeo veći al šta je tu je sad, imo i nekih problema, uginuli mi i gupiji, tako sam odlucio nanovo sve startati i kupio taj akvarij veći. A riba je nutra 2 ženke gupija i jedan mužjak, 5 malih gupija starih oko tjedan dana, dva koridorasa, 2 ancistrusa.
 2 kozice sam uzo sad nedugo, one neke prozirne.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #20 u: Ožujak 10, 2021, 19:48:00 poslijepodne »
gle ovo

ok, lik ima 2 filtera i to je nekih 150l akvarij. Ali takav aquaclear 50 sam ja imao na 54l prije nego sam stavio vanjski eheim 2222.
E dada je tak bilo to bi bilo ok tu se ni biljka skoro nije pomakla i voda izlazi ravnomjerno van, a tam kod onoga se kod izlaza kak bi objasnio koda se zarotira i tak ulazi u vodu žestoko, ma po ovoj snimci je ovo potočić, a ono je buru napravilo,.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #21 u: Ožujak 10, 2021, 20:13:46 poslijepodne »
Možda nepravilno složen filtermaterijal pa se zato vrtložilo, al opet, ni 2002 nemre napravit prejaki protok za 50-litraša...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Hang on filter
« Odgovori #22 u: Ožujak 10, 2021, 20:18:58 poslijepodne »
drito to, skimmer je sama pumpa pa opet tih 300 l/h nije tak strasno na 60cm a izlaz je kaj, mozda 15mm promjera. Kako god, filter to mora vise rasprsiti.

Offline Bacosyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
Odg: Hang on filter
« Odgovori #23 u: Ožujak 10, 2021, 20:25:28 poslijepodne »
Možda nepravilno složen filtermaterijal pa se zato vrtložilo, al opet, ni 2002 nemre napravit prejaki protok za 50-litraša...
Probo sami bez i još naštopat al jok, zato i košta ovaj 100 kn a fluvalov 300

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hang on filter
« Odgovori #24 u: Ožujak 10, 2021, 20:34:00 poslijepodne »
Ukratko...
Možemo do sutra raspravljat, al nije problem u filterima koji su ionako debelo preslabi za dotični akvarij (štagod na njima pisalo), već u postavu akvarija ili vjerovatnije u tvojem poimanju protoka i filtracije...