Travanj 26, 2024, 19:57:32 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 70l , prvi put :)  (Posjeta: 1329 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
70l , prvi put :)
« u: Travanj 05, 2013, 18:45:38 poslijepodne »
Za početak hvala svim dobrim ljudima s foruma koji su mi pomogli što sa savjetima što sa biljkama, ribama, opremom, podlogom i ostalim.
Akvarij je startan prije 5 tjedana. 70l s filterom atmanf303 protok 400l/h, rasvjeta diy sa dvije štedne žarulje od 23w 6700K, u podlozi je 1 cm zemlje za cvijeće i preko toga šljunak. Od biljaka ima svašta, neznam ni imena svim biljkama, al za sad relativno sve dobro napreduju uz co2 od kvasaca i malo algi. Kada su se biljke razrasle shvatio sam da ih možda nisam baš najbolje posadio po planovima kako bi trebale ići ali pošto sam bez ikakvog predznanja uletio u sve to zadovoljan sam.
Od stanovnika tu su: 4 cory aenausa, 2 cory paleatusa, 3 mlada ancistrusa, 7 barbusa i nekoliko puževa.

Sve vaše kritike i savjeti su dobro došli vezano uz dodavanje još ribica, biljaka, premještanja biljaka u akvariju i svega ostalog :)
« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2013, 18:56:29 poslijepodne od prasac »

Offline Bancek182

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
  • Spol: Muški   Lokacija: Vukovina,Velika Gorica
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #1 u: Travanj 05, 2013, 19:02:38 poslijepodne »
Meni je sve super samo bi ovu visoku biljku stavio u zadnji plan! Inace jako lijepi akvarij,al stane tu uz dobri filtraciju jos stanovnika:)))

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #2 u: Travanj 05, 2013, 19:05:09 poslijepodne »
Sto se tice ribica dna imas ih dovoljno
Barbusa mozes jos,dok druge ribe sa njima moras pazljivo birati jer nesmiju imati duze peraje jer ce ih grickati
Ovo gore vrijedi da moze jos ribica zbog litraze,ali sa ovim filterom koji imas ja nebi isao na vise od ovoga,jer taj filter je jako loš,filter mora imati sto vecu kolicnu filter materijala,a u tim filterima je smijesno sta stavljaju za filter materija
Ako imas mogucnost nabavi veci i bolji filter,tek onda mozes i podebljati broj riba

Ovo bilje na prednjem staklu cupaj van,i stavi odozada,kasnije ce se razrasti i neces nista vidjeti u akvariju,a to nije nikome u cilju

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #3 u: Travanj 05, 2013, 19:25:15 poslijepodne »
A što se tiče filtera, uz originalni filter materijal, stavio sam ja još unutra spužve i vate, al planiram u skorije vrijeme neki vanjski stavit. A te biljke sta su naprijed skroz prvo sam mislio da je saggitarija pa sam ih zato stavio tak, al izgleda da je to valisnerija :D

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #4 u: Travanj 05, 2013, 19:29:09 poslijepodne »
Vatu vadi van,jos ce ga samo zacepiti,ili ju moras mijenjati svaki par dana,a to cesto dosadi,pa se zaboravi,pa onda ne bude dobro,zato bolje bez
U svakom slucaju bolji filter svakako

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #5 u: Travanj 05, 2013, 19:38:47 poslijepodne »
Je, to naprijed je Sagittarija,samo izgleda da joj je svijetlo preslabo pa raste u visinu.Ili joj se sviđa kod tebe.
Jako lijepo je ispalo.

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #6 u: Travanj 05, 2013, 21:22:45 poslijepodne »
ne znam u sto si stavljao zemlju, ali ce ti se dignuti a to znas ako budes premjestao  :(

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #7 u: Travanj 07, 2013, 22:21:47 poslijepodne »
a pod pretpostavkom da nabavim bolji filter koje još ribe bi mi preporučili za stavit unutra? Po mogućnosti da su isto hiperaktivne i razigrane kao barbusi, ali i da ne smetaju jedni drugima?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #8 u: Travanj 07, 2013, 22:26:04 poslijepodne »
Barbus green.

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #9 u: Travanj 07, 2013, 22:29:43 poslijepodne »
Barbus green.
imam vec unutra u jatu 4 tigrasta i 3 zelena

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #10 u: Travanj 07, 2013, 22:53:38 poslijepodne »
To je u redu. Da probaš sa jatom nekih tetri ili zebrice.

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #11 u: Lipanj 15, 2013, 21:58:41 poslijepodne »
Evo mali update. Moram priznati nekako bas nisam prezadovoljan sa izgledom akvarija, kao da mi nešto fali al nemam pojma sta da izmjenim. Pa ako ima tko kakav strucan savjet :) i neko kamenje bi možda nabacao unutra, nemam pojma  :D

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #12 u: Lipanj 15, 2013, 22:38:48 poslijepodne »
lijep je meni se samo ne sviđa kako su panjevi(drvo) odrezani, a uvijek ce nesto faliti i nedostajati ;) bitno je da je lijep i da uzivas

Offline prodz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #13 u: Lipanj 16, 2013, 00:26:18 prijepodne »
odrezani panj, samo ti se to ne svida?! ajd... :roll:


ok, sve raste i za sada skupljaj iskustva na vlastitoj kozi oko rasta bilja, izbjegavanja algi i ostalih stzvari koje ne mozes nauciti preko foruma i knjiga...

mozda za kasnije, a vidjet ces i sam, izbor bilja i nije bas najsretiji. svo tvoje bilje je sa dosta velikim listovima i ostavlja dojam da je akvarij puno manji nego sto u stvari jest. predlazem ti da nabavis nesto mahovina preko oglasnika i njom oblozis tu granu koju imas. tako ces barem sakriti te odrezane djelove koji stvarno ne izgledaju prirodno (ili probaj nabaviti neki drugi, prirodnijeg izgleda, panj).
kriptu sa desne strane ostavi ali ovu naprijed izvadi jer ce ti nakon mjesec-dva "pojesti" pola akvarija. sagitarijom popuni samo srednji plan, povadi ono naprijed i isto posadi u sredinu. nju je dosta tesko kontrolirati kada krene, samo baca runnere u svim smjerovima.
ne znam koja je to biljka u sredini, ali ju slobodno odrezi po sredini i zasadi odrezane komade pored, tako da se formira grmolik izgled. ovako izgleda štrkljavo.  ;) isto tako i sa biljkom na lijevoj strani.
cini mi se da izmedu te dvije biljke imas jednu stabljiku hygrophilie. probaj ju smjestiti ispred filtera i kada tamo naraste isto ju prepolovis i formiras grm.

prijedlog za prednji plan, najjednostavnije ti je napraviti tepih od mahovine. nades nekoliko manjih plosnatih kamencica i na njih povezes mahovinu. jednostavno a efektno...

dalje, mada mi se takva podloga svida i volim zaobljene kamencice, trebao si odabrati sitniju podlogu jer i ona dosta smanjuje izgled akvarija. ali sada je kasno.  :'(

najbitnije ti je da imas neku viziju kako ce ti akvarij izgledati kada se sve razraste. ali naravno to sve dolazi sa iskustvom... svi smo mi bili pocetnici...
provedi neko vrijeme gledajuci druge akvarije. tako mozes dobiti dosta ideja oko uredenja. predlazem ti da pogledas jednu od galerija IAPLC. prvih dvijesto, bilo koja godina natjecanja...

al sam se raspisao...

poz iz djakova!

P.S. evo ti fotka sa malo korigiranim white balance-om...

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #14 u: Lipanj 16, 2013, 00:43:35 prijepodne »
e hvala punoo na tako iscrpnom odgovoru i savjetima :)
« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2013, 01:27:25 prijepodne od prasac »

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #15 u: Lipanj 16, 2013, 00:57:21 prijepodne »
Ma to u sredini između panjeva je sve jedna biljka (Hygrophila angustifolia) al se je tako blesavo razrasla, razrezat cu ju onda i stavit na mjesto gdje je filter jer sam nabavio hang on pa ovaj unutarnji ide van.

Offline prodz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #16 u: Lipanj 16, 2013, 02:04:58 prijepodne »
bolje ostavi jedno tjedan dana taj unutrasnji zajedno sa tom hang on filterom. tako ce se bezbolnije zaciklirati taj vanjski filter.

pripazi malo na broj riba, nemoj pretjerivati...ipak je to samo 70 litara...

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #17 u: Lipanj 17, 2013, 20:37:30 poslijepodne »
Ovo je za početak dosta solidno.Sada uviđaš u čemu si pogriješio i nije ti problem ništa izmjeniti. Samo polako.
Osnovu imaš slijedi nadogradnja.

Offline prasac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 70l , prvi put :)
« Odgovori #18 u: Lipanj 29, 2013, 21:36:03 poslijepodne »
Bilje počupano i presađeno, panjeve sam malo izokrenuo. Još čekam da mi se javi netko za mahovinu da ju stavim po drveću i u prvi plan. Išao sam i u dućane vidit al nemaju mahovine  :'(