Ožujak 28, 2024, 10:01:22 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi reef  (Posjeta: 32508 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #25 u: Svibanj 18, 2020, 08:59:57 prijepodne »
Mislim da bi bilo dobro pokušat izbječi "đepove" u kojima mpže ostati zraka ili vode (gornja slika) čisto iz praktičnih razloga...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #26 u: Svibanj 18, 2020, 13:11:54 poslijepodne »
Na koji dio tocno mislis?

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #27 u: Svibanj 19, 2020, 14:32:32 poslijepodne »
Neznam kako si zamislio smjerove vode ali ispod plave crte ti sve ostane potopljeno pa voda stoji a kako je more živo može odstajat pa kad se opet pomiješa može poremetit parametre. (neka moja razmišljanja)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #28 u: Svibanj 19, 2020, 16:34:39 poslijepodne »
Nisam siguran da sam te pravilno razumio, no, voda nigdje ne moze stajati....

Dakle, crvene crte oznacavaju protok vode, voda iz povrata ide gore kroz jednu cijev, racva se, veci dio vode ide ravno (gdje je sad ovaj vodoravni ventil) do akvarija, manji dio vode (okomiti ventil) ide prema reaktoru, iz kojeg se opet vraca u sump..

Znaci, jedini scenarij gdje voda stoji u ovom U dijelu (od t komada do reaktora) je ako ventilom zatvorim protok, te sav preusmjerim gornjom cijevi u akvarij. Ili u slucaju prestanka rada pumpe, ali onda ionako sve svugdje stoji.

Mozda ce biti jasnije kad bude cijeli cjevovod gotov, no, s obzirom da pumpa tjera vodu kroz obadvije cijevi, mislim da se ne moze desiti da negdje voda ostane stajati. Ako sam te pravilno shvatio o cemu govoris...


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #29 u: Svibanj 20, 2020, 00:26:32 prijepodne »
Profi..   :klap:
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #30 u: Svibanj 20, 2020, 07:34:33 prijepodne »
Ok, prema opisu je ok nisam valjda pratio kako treba... :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #31 u: Svibanj 20, 2020, 21:56:47 poslijepodne »
Samo ti prati, jbg, malo me stislo kad sam procitao tvoje pitanje, ono u stilu, jbt.... gdje sam fulao.  :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #32 u: Svibanj 22, 2020, 22:06:34 poslijepodne »
Update....

Cijevi gotove, sve spojeno kako sam zamislio.....

Naravno, kako to uvijek bude, jednostavno je nemoguce nesto ne predvidjeti, pa tako i ovaj put - sve sam super smislio, osim kako cu otvoriti reaktor radi izmjene materijala. Ne da ga nemogu otvoriti, vec kako ga otvoriti i skinuti posudu a ne prosuti litru vode po laminatu....  :(  8) jer, on "visi" iza sumpa, sto je odlicno za ustedu mjesta, a ne tako odlicno za manipulaciju.

No, ok, smislio sam rjesenje, o tome vise u slijedecem apdejtu.

I da, konacno stigao iveral, izbusene rupe za cijevi na gornjoj ploci....  :klap:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #33 u: Lipanj 19, 2020, 21:29:29 poslijepodne »
Jeste, mislili ste da je projekat krepao.... :D :D :D

Malo sam se sada orijentirao s faze "radim nesto svaki dan po akvariju", na fazu "prikupljam sarene kutijice"....

Tako su i danas stigle dvije.

Da odmah iskoristim priliku za rijec-dvije, ako netko razmislja o njima...

Cijeli dojam doduse je malo "el jeftinjara", ali, zato ono sto je meni bitno, a to je rad - nema zamjerke. Pumpe su izrazito male, tako da sam se uhvatio kako drmam kutiju da vidim gdje je ostatak pumpe, jer velicinom je trecina neke "ozbiljne" pumpe...cetvrtina cak.

Kad usporedim ovo s prvom serijom Jebao pumpi, WP.... ista snaga u cetiri puta manjem pakovanju. 700-8500L, puta 2, sasvim dovoljan protok za soft reef.

Glasne (ili tihe kako uzmete) - prosjecno. Nisu necujne, daleko od toga, tko je koristio jebao, zna otprilike sto moze ocekivati, tko nije, mozda ce mu biti malo preglasne.

No, tko je (poput mene) spavao s atmanovim pumpama i wp-40 pored glave, ove su totalno necujne....  :D :D :D

Ambalaza u rangu home made proizvoda s placa, ali opet, koga briga.

Pumpe rasturaju. Na 150 cm duzine, dva komada postavljene jedna pored druge, na minimalnoj snazi rade val 2cm... na max snazi - izbacuju vodu van, na radost ljepse polovice zbog mokrog tepiha. Kao i sve jebao, DC su pumpe, s pripadajucim kontrolerom, jeftini komadici plastike ali rade svoj posao. Par modova, par mogucnosti stimanja i jedna totalno... ajde necu reci neupotrebljiva stvar, ali u kategoriji "lajsne na vratima u boji karoserije".... dakle, zgodan feature, ali u praksi - who gives a fuc....

To je wifi povezivanje pumpi. Radi, nije da ne radi. Radi odlicno. Samo ne u onom modu gdje je najpotrebnije, a to je wave mod, jer kako god namjestis, rade istovremeno, dakle nema mogucnosti (ili je ja jos nisam skuzio) da prvo recimo pumpa 1 radi "val", pa onda se gasi, druga preuzima, i tako naizmjenicno.

No, kako navedeno odlicno radi u onom "sine" modu, gdje pumpa "puse" random, kroz sve modove, snage i varijacije, tu pumpe rade naizmjenicno, pa mi se cini da je "wave" mod namjerno izbacen u ovoj klasi pumpi.

Ok, da ne duljim, solidne, ne bas jeftine pumpe, po vidjenom, dvije ce biti dovoljne za moj akvarij.

Ukoliko nekoga bude zanimalo, mogu detaljnije poslikati i/ili napisati jos stogod o njima.

Eh, odljepio sam na ATI logo..... nisam do sada primjetio taj detalj, no ocigledno je, nekad, negdje, usput, ATI odlucio da "preuzme" jebao, pa su pumpe tako pod nazivom "Ati aquaristik SOW-8 (by Jebao)"....

A i radi se ponesto, no o tome u slijedecem apdejtu....
« Zadnja izmjena: Lipanj 19, 2020, 21:32:57 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #34 u: Lipanj 20, 2020, 00:16:29 prijepodne »
Ja se ne razmem baš u morsku pa ni nemrem niš pametnoga reć, al važno da si ti zadovoljan!
Al smanji malo taj grdi rječnik, u jednom postu si pet put je.... spomenul!
Pa ovo i deca čitaju!  :a045k:
 :D :D :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #35 u: Lipanj 20, 2020, 19:50:46 poslijepodne »
mislim da je ATI naJebao...tj.da su ih kinezi kupili, pa će sad biti rebrandiga i blah...

samo ti polako... ko je žurio, taj je najebao :D

Dante, kaj to misliš pod obuzdavanjem jezika? Ne kontam jebote?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #36 u: Lipanj 20, 2020, 19:58:29 poslijepodne »
Dante - a cuj, razlika izmedju morske i slatkovodne akvaristike je jako mala, osnova je ista - kantica s vodom, razlikuje se samo u vrsti vode...

Vidis, onda ni razlika izmedju akvarista i alkoholicara nije velika, obadvojica se zabavljaju s kanticama vode.... :D :D :D :D

Vedran - a valjda se salio na ono "Jebao", mislim, sto se moze, firma se tako zove, svaka slicnost sa stvarnim radnjama je slucajna.

Aha, vidis, nije mi palo na pamet da je Jebao Ati, vec Ati Jebao, odnosno da kinezi stavljaju Ati logo na svoje, mislio sam da Ati stavlja svoj logo na kineske.

Kako ova recenica nema nikakvog smisla, nadam se da kuzite poantu.... :up:

Ide polako, kronicni nedostatak vremena kojeg volja ne uspijeva kompenzirati, pa onda ide ovako polako, ali opet, nije da mi se zuri....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #37 u: Lipanj 20, 2020, 20:54:49 poslijepodne »
Dante, kaj to misliš pod obuzdavanjem jezika? Ne kontam jebote?

Malo si zajebavam poslovnog suradnika!  :D
Kad on mene nesme! Inaće bum se tužil njegovom gazdi pa bu vidil kog bu zajebaval!!!  :a045k:
 :D :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #38 u: Lipanj 21, 2020, 13:02:37 poslijepodne »
Vazduh trepti kao da nebo gori, druze Dante.

Revolucija se sprema, gazde postaju manje bitne.... :D :D ;)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #39 u: Lipanj 21, 2020, 15:43:32 poslijepodne »
Sprema se oluja, druže Damire!  :pioneer:
 :D :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #40 u: Srpanj 19, 2020, 12:48:25 poslijepodne »
Znas, mogli bi....

E sad, covjek bi pomislio da s godinama stekne dovoljno iskustva i mudrosti da zna, da kad cuje ove rijeci, treba poceti bjezati.... brzo, i daleko....

Yebesga, nisam uspio pobjeci.  :D :D :D

Za one koji se pitaju, kakve veze ovo ima s akvarijem - citaj dalje. Za one koji se nista ne pitaju - nek rade nesto drugo.  ;)

Gdje sam ono... a, da.... "Znas, mogli bi" se u mom slucaju odnosilo na novi kauc. Uz prigodne, pa sad, novi dnevni, novi akvarij, pola sata govora kojeg se nisam ni trudio slusati bas, odjednom sam se nasao kako guram novi trosjed u dnevni boravak.

I dalje se pitate kakve ovo veze ima s akvarijem?

Da skratim, kako je prokletinja dosla u dnevni boravak, shvatio sam da nema sanse da otvorim vrata od ormarica (postolja) akvarija. Jednostavna matematika je pokazala da mi fali cca 70cm prostora da bih uspjesno otvorio vrata....sto nebi bio nikakav problem, da ustvari nije neophodno da pristup sumpu bude brz i neometan.

Gurati prokletinju svaki put kad zelim baciti oko u sump, ili nesto cackati (da, omiljeni hobi - cackanje po sumpu)..... e to je vec veliki problem.

Kako sam dobio veto i prijetnju sankcijama na moj prijedlog rjesavanja problema - izbaci prokleti kauc van iz dnevnog - morao sam smisliti drugo rjesenje.  :D

U medjuvremenu sam, dok sam razmisljao o rjesenju problema, shvatio da je poprilicno debilno, nakon svog ulozenog truda (i onog kojeg planiram uloziti) u sump, izgled i sve, to jednostavno zatvoriti, da se ne vidi nista.

Pa sam uzeo par metara aluminijskih profila (kocka, L i U), te sklepao tri odvojena panela, odnosno okvira u dimenzijama "vrata", zavrsio ih s plocama 4mm pleksiglasa, te dobio poprilicno dobro rjesenje. Paneli se samo povuku van, odloze sastrane, pristup sumpu neometan, kako su okviri lagani, manipulacija njima je jednostavna....a sto je najbitnije, i sa "zatvorenim" ormaricem imam odlican pogled na sump i ono sto se desava u njemu. Da bi ostali na svoje mjestu, brinu se magneti....

Iako nisam u startu ovako zamislio ormar, u konacnici sam prezavodoljan kako je ispalo, osnovna funkcija je zadovoljena - sump je zatvoren, pristup je omogucen, a dodatni plus je to sto u svakom trenutku vidim unutra, bez potrebe za otvaranjem.

Istina, jos nedostaje forex obrub da sve bude u bijeloj boji, no to cu raditi puno kasnije, kad budem radio obrube akvarija i dijelova ovog postolja.

Ja zadovoljan.

E kako mi se sve vise cini da je cijela corona situacija izmisljena samo da bi meni paketi kasnili, tako jos uvijek cekam neke neophodne stvari za finalizaciju sumpa, nadoljevanja, rasvjete ormarica, kontrolera i slicnih piydarija koje idu dolje, no o tome u nekom slijedecem apdejtu.

I to sad sve izgleda nekako ovako.... pleksi je mutan jer je folija jos na njemu, a i nemam bas nesto inspiracije sve to sad glancati i cistiti....  :D :D :D




Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #41 u: Srpanj 19, 2020, 12:56:56 poslijepodne »
Pa kaj neznaš uzet metar i zmjerit prije neg kupiš trosjed?!  :a045k:
Ljubičaste zidove si isto pretpostavljam ti birao???  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #42 u: Srpanj 19, 2020, 12:59:10 poslijepodne »
Vjerovatno je taj dio o dimenzijama bio u onom "pola sata govora kojeg se nisam ni trudio slusati"....  :D :D :D :D

No, ovo mi je cak i bolje, tako da, vise se ni ne bunim.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #43 u: Srpanj 22, 2020, 20:25:29 poslijepodne »
gdje ima volje ima i načina :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #44 u: Srpanj 22, 2020, 20:46:16 poslijepodne »
Ma mogu ti reci, bas uzivam u ovom polaganom buildu, svaki dan 10 minuta barem posvetim akvariju, radim polako, ne zurim, kako sam vec rekao, pokusavam sve predvidjeti, sve prirediti, sve ustimati onako kako sam si zamislio, jer kad jednom napunim vodom, ne zelim vise nista cackati, namjestati, preradjivati, doradjivati....

Da bas zelim forsirati, akvarij bi do subote bio napunjen, jer u osnovi, glavne stvari imam skoro pa spremne, samo ga treba zaljepiti, ali onda bi jos imao mali milion sitnica za doraditi, a to pokusavam izbjeci pa makar mjesecima radio jednu jedinu stvar, dok ne budem zadovoljan, ne prelazim na slijedecu fazu....

Naravno, ni cinjenica da paketi mjesecima putuju mi ne pomaze, pa poprilicno obolis na zivce kad nesto vrijedno 3kn cekas par mjeseci, a neophodno ti je da nastavis dalje.....  :-X

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #45 u: Srpanj 22, 2020, 23:05:43 poslijepodne »
Naravno, ni cinjenica da paketi mjesecima putuju mi ne pomaze, pa poprilicno obolis na zivce

Eto, tolko godina si u akvaristici i još nisi naučil da se niš nemre nabrzaka!  :a045k:



kad nesto vrijedno 3kn cekas par mjeseci, a neophodno ti je da nastavis dalje.....  :-X

Kad kupuješ iz Kine! Kupi kod nas pa bu te koštalo 100kn, al buš imal odmah!   :fingers:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #46 u: Srpanj 23, 2020, 21:12:35 poslijepodne »

Kad kupuješ iz Kine! Kupi kod nas pa bu te koštalo 100kn, al buš imal odmah!   :fingers:

Cak niti to, ponekad jednostavno nikakvi novci kod nas neke stvari ne mogu kupiti. Isao sam na minimalno narucivanje stvari iz kine, odnosno da vecinu stvari uzimam lokalno, neke stvari iz EU, i opet, ostalo je stvari za koje je kina jedini izbor, jednostavno - nema ih nigdje.


Offline zvonac97

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Novi reef
« Odgovori #47 u: Kolovoz 27, 2020, 20:49:27 poslijepodne »
Bok :)
Novi sam u ovome i sanjam o startanju svog prvog reefa kroz narednih nekoliko mjeseci. Sviđa mi se pristup da ideš polako, detalj po detalj, bez žurbe. Imaš neki update koja je sada faza tvog akvarija? :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #48 u: Kolovoz 29, 2020, 20:32:13 poslijepodne »
Hvala na podrsci.

Nije to nista strasno, niti tesko, samo treba strpljenja, volje, vremena, i naravno, bez precica i losih kompromisa....

Sto se "akvarija" tice.... Pa, ima nekog napretka. Slab sam sa vremenom, i voljom po ovim vrucinama, tako da se to sve vuce, ali svaki dan odradim barem nesto malo.

Doduse kako sam i u uvodu rekao, ovo je long term projekt, ja bih bio presretan ako do kraja ove godine rijesim svu tehniku, te slozim sump i akvarij, pa cemo onda nagodinu razmisljati o soljenju vode.....  :D :D

Jos traju petljanja po sumpu, u medjuvremenu sam napravio drzac za carape, i jos neke sitnice vezane za dovod vode u sump, u zavrsnoj fazi je i overflow box, nista to nije fotogenicno da bi se slikalo, ali poslikat cu, slika ne moze docarati kako nesto tako jednostavno moze oduzeti toliko vremena i zivaca....

Dodatni problem u svim problemima je i dostava stvari iz kine, sada umjesto da skupljam pakete, ja skupljam refundove, ocigledno je masa selera odlucila iskoristiti ovu koronu kako bi uzela novce i onda po sistemu app ne slati pakete.... Ili sam ja takve  :-X srece, da od 10 paketa 4 stignu, 6 se izgubi u transportu,.,..... Tako da, sad ide novi proces narucivanja stvari, znaci tri mjeseca cekanja da bi shvatio da paket nece stici, onda par dana dok dobijem novce nazad, sad opet narucivanje, pa opet cekanje....

Ovo je posebno pogodilo rasvjetu, doduse nebih je po ovim vrucinama ni radio, ali planirao sam do sada imati sve pripremljeno, ali eto, idemo ponovno u narucivanje dijelova. Sto je s jedne strane ispalo dobro, jer sam ponovo redizajnirao kompletnu rasvjetu, dakle puno crtanja, racunanja.....

Okacim sutra koju sliku, tek toliko da ne bude samo tekst ovdje.... :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #49 u: Rujan 28, 2020, 22:27:12 poslijepodne »
više nije vruće..di su slike? :D