Travanj 26, 2024, 00:23:27 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mrijest Ocelarisa  (Posjeta: 8102 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Mrijest Ocelarisa
« u: Srpanj 01, 2009, 13:37:23 poslijepodne »
   Trenutak prije izvaljivanja...

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #1 u: Srpanj 01, 2009, 14:08:50 poslijepodne »
   Trenutak prije izvaljivanja...

Žalosno je što ih je nemoguće uzgojiti u normalnom akvariju... A opet da je tako moguće tko bi sa svim tim Ocelarisima....

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #2 u: Srpanj 01, 2009, 23:54:00 poslijepodne »
crni koliko su ti stari ti klauni?
kakva spiza bi trebala da dobiš miini klaune?

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #3 u: Srpanj 02, 2009, 01:19:12 prijepodne »
evo imam i ja par slika samog cina mrijesta mojih bivsih maroona...
Split / Hrvatska

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #4 u: Srpanj 02, 2009, 01:36:51 prijepodne »
crni koliko su ti stari ti klauni?
kakva spiza bi trebala da dobiš miini klaune?
Stari su minimalno 3 i pol godine!
trebalo bi uzgojiti plankton. Nije neka velika mudrost, ali opet nije da nije. Iziskuje vrijeme i paznju....

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #5 u: Srpanj 02, 2009, 01:39:39 prijepodne »
evo imam i ja par slika samog cina mrijesta mojih bivsih maroona...

   Fora izgleda.
Svugdije na Net-u nalazim slike sa narančastim jajima!
Kod mrijesta, jajca ovih mojih ocelarisa nikad nisu narančasta. Više su prozirna ili siva!

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #6 u: Kolovoz 02, 2009, 19:02:56 poslijepodne »
da se i ja priključim ovome. Upravo maloprije moja anemona se skupila u "kuglicu" i prikazao mi se mrijest. Na žalost imao sam vrlo malo vremena pa slike nisu baš najbolje ali ću pokušati pratiti "razvoj situacije". Da li je netko uspio uzgojiti ocellarise u akvariju odnosno da li išta trebam/mogu napraviti?

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #7 u: Kolovoz 03, 2009, 00:53:29 prijepodne »
   Prva liga!  :up:
Ako ih misliš uzgojiti...jaja bi trebalo prebaciti u zasebni sistem...uzgojiti plankton te kad se izvale sa njime ih hraniti. U kratko...ništa preteško, ali opet...iziskuje vrijeme i trud!
U zajedničkom akvariju, nažalost, nemaju šanse!

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #8 u: Kolovoz 03, 2009, 09:32:10 prijepodne »
Zavaljujem na komentaru iako je očekivan. Na žalost nemam "rezervni" sistem. Jedino filterski sistem a i onda ne znam kako bih prebacio kamen na mojem je anemona. Da li trebam prebaciti i roditelje ili je dovoljno samo ikru?

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #9 u: Kolovoz 03, 2009, 11:07:11 prijepodne »
   Samo jajca se prebacuju. Inače se na to mjesto gdje inače polažu jaja stavi komad plastike te ako varka uspije tada se prebaci samo taj komadic plastike sa jajima!

Offline Frida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1745
  • Dob: 46
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #10 u: Kolovoz 03, 2009, 11:10:56 prijepodne »
Crni,imaš možda veću sliku,ja bi si to na desktop  :-[

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #11 u: Kolovoz 03, 2009, 16:55:28 poslijepodne »
Crni, hvala na savjetu. Moram priznati da mi se to prvi put desilo i da sam bio poprilično izneneđen. Imati ći na umu za slijedeći put (ako ga bude)

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #12 u: Kolovoz 03, 2009, 23:39:05 poslijepodne »
   Vjerojatno ćemo ubrzo složit jedan članak i o uzgoju ocelarisa pa prati naslovnicu!

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #13 u: Kolovoz 04, 2009, 00:56:56 prijepodne »
Zavaljujem na komentaru iako je očekivan. Na žalost nemam "rezervni" sistem. Jedino filterski sistem a i onda ne znam kako bih prebacio kamen na mojem je anemona. Da li trebam prebaciti i roditelje ili je dovoljno samo ikru?

Treba pogoditi vrijeme mrijesta, najveci problem su bakterijske infekcije ( radi toga ih maticni par non stop cisti i cirkulira) ako se izvadi prerano i prebaci u uzgojni akvarij bakterijska infekcija ce unistiti ikru, naravno ako se izvadi prekasno izleci ce se u akvariju. Ikra je narandasta pri mrijescenju te kako mladi rastu tako postaje srebrna i vidu se crne tockice (oci). Izlijeganje ovisi o temperaturi sto je veca temperatura prije se izlegnu, ima tabela i trenutno sam zaboravio koliko je vremenski rok, po tabeli se moze izracunati datum izlijeganja u odnosu na temperaturu, svaki stupanj je dan prije ili kasnije.

Mrijest klauna u akvariju nije problem, kad se maticni par uskladi moze se ocekivati polaganje jaja svakih 14 dana. Najveci problem je mikronska ziva hrana velicine 40 mikrona (velicina oka izlijegnutih klauna) klauni se jednostavno uzgajaju jer trebaju relativno veliku hranu dok npr ostale ribe zahtijevaju jos manju (specijalne lijije rotifirsa manjih od 40 mikrona). Da bi uzgojili rotifirs prvo trebamo nauciti uzgajati fitoplankton koji je hrana rotifirsima. U globalu uzgoj morskih riba je 90 % uzgoj rotifirsa i fitoplanktona sto je vrlo problematicno radi kompliciranog uzgoja istih zbog cestih krahiranja. Zbog toga treba mijesecima prije stvoriti stabilnu koloniju fitoplanktona i rotifirsa, posto se naravno za uzgoj tih organizama ne moze koristiti filtracija (barem ne u hobistickim uvijetima jer su ti sustavi veliki i preskupi ) vrlo cesto se dogodi da rotifirsi krahiraju zbog otpada u uzgojnim akvarijima. U globalu treba imati desetak akvarija ili posuda za uzgoj te dvije vrste planktona te za uzgoj fitoplanktona treba imati i rasvijetu. Naravno treba nabaviti i pocetnu koloniju/jajasca jednog i drugog planktona. Takoder treba i specijalno sito da se moze odstraniti veliki rotifirs od manjeg jer manji treba ostati za daljni uzgoj, ta specijalna sita su vrlo skupa.

U realnosti se cesto dogada da imamo rotifiers kada nema klauna a kad se izlegnu klauni onda rotifirs krahira.

Mali klauni oko 14 dana trebaju rotifiers nakon toga ih se moze hraniti specijalnim manjim artemijama a nakon toga klasicnim artemijama, artemije nije problem uzgojiti.

Veliki problem nakon sto savladamo uzgoj rotifirsa je odrzavanje akvarija gdje su mali klauni, posto ni tamo nema filtracije velika količina zive nepojedene hrane vrlo brzo zagadi akvarij te mladi klauni mogu uginuti ili dobiti bakterijske infekcije.

Kada to sve prode onda ih treba mijesecima hraniti i odrzavati da bi postigli relativnu velicinu za prebacivanje u glavni akvarij.

Uzgoj klauna je vrlo skup, ja sam potrosio davne 2000-e oko 1500$ da bi uzgojio 40-tak klauna, da ne govorim o mijesecima rada sa uzgojem planktona, problemima, frustracijama.... Opet zadovoljstvo ih je uzgojiti samo je pitanje da li se zeli potrositi toliko novaca za uzgoj klauna koje je puno jeftinije kupiti.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #14 u: Kolovoz 04, 2009, 01:01:20 prijepodne »
Tko je blizu marikultura brancina i slicnih riba moze napraviti kontakt sa tim ljudima koji rotifirs imaju na tone te ih pitati da poklone ili prodaju par boca rotija, sa gotovim rotifirsom od marikulture uzgoj je pojednostavljen za 90 posto i vrlo je jednostavan kada se savladaju osnove uzgoja (vadenje ikre u pravo vrijeme, dobra higijena u uzgojnim akvarijima da se sprijecu infekcije i bolesti).
 

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #15 u: Kolovoz 04, 2009, 16:47:23 poslijepodne »
Blue, ovo je bilo vrlo interesantno. Uglavnom, slažem se da je cijeli postupak dosta složen a vjerojatno i skup ali zadovoljstvo eventualnim uspjehom.... Nije li i cijela akvaristika pogotovo morska otprilike na istoj liniji. Ja, na žalost, za sada niti nemam uvijeta da bih pokušao nešto u tom smjeru pa ću pustiti stvar da ide svojim tokom (znam da zvuči okrutno, ali ako i dođe do izlijeganja barem će ostali imati malo žive hrane).
Trenutna situacija je da su jajašca dobila tamno smeđu boju. Na žalost ne mogu poslati nikakve slike jer mi je anemona cijelo vrijeme otvorena i pokriva kompletan mrijest. Ako se bar malo skupi nešto ću pokušati snimiti.

Offline damir0408

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
Odg: Mrijest Ocelarisa
« Odgovori #16 u: Kolovoz 12, 2009, 17:20:14 poslijepodne »
tek toliko da završim priču....izgleda da su se u toku noći ribice izlegle. Uglavnom ujutro više nije bilo jaja na kamenu (a ni ribica u vodi). Samo malo svijetliji trag na keamenu gdje je bila ikra. Šteta što nisam imao prilike gledati. Možda drugi put.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #17 u: Studeni 01, 2009, 11:22:39 prijepodne »
nešto malo okolo gledam o uzgoju klauna po internetu pa me zanima da li sam ja dobro shvatio
prvo treba uzgojiti phytoplankton da bi mogao hraniti zooplankton,kojeg onda jedu klauni prije nego što mogu počet jesti baby brine shrimpove.
zanima me jer itko uzgajao taj phytoplankton i koliko je to teško te kako tu kulturu nabaviti u hrvatskoj?
zanima me i koliko je vremena prošlo prije nego su vam se klauni počeli mrijestit.
 

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #18 u: Studeni 01, 2009, 14:58:36 poslijepodne »
A mene zanima jel itko uzgojio morske ribe??
      Ajmo maheri!!

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #19 u: Studeni 01, 2009, 16:49:30 poslijepodne »
Naravno da ima i takvih! Pa zar ste sumljali u hrvatske akvariste!

Pored kompliciranih riba ima i malo manje zahtjevnih kojima ne treba planktonska hrana tog tipa, iako, ako se nabavi kultura planktona, i nije ju prekomplicirano uzgajati. Koliko sam čitao Amphiprioni su malo nezgodni, jer akvarijski malci budu neuhranjeni i kržljavi, ni približno slični onima odraslima u prirodi, pa se ljudi s time previše i ne bave.

Riba koja se da uzgojiti na živoj Artemiji je Bangaii Cardinalfish i koliko znam poštovani kolega dužan poštovanja gospodin Šipuš Mario ih je uspješno uzgajao koliko ja znam. Slikica ribe je na kraju posta.

Inače nije samo problem uzgoj planktona, već i kako održati parametre u akvariju kad svakih par sati sipaš smeće u obliku planktonskih pripravaka u njega. Zamislite da se svako malo kad zagusti popišate u vlastiti akvarij i tako cijeli dan, tjedan, mjesec... jao!  :pain30: Još ako ste netko tko voli pivo... :D

Inače ima još jedna lijepa ljubičasta ribica pogodna za uzgoj, ne znam više kako se zove, to otkrijte sami malo googlajući.

Poz!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #20 u: Studeni 01, 2009, 19:21:09 poslijepodne »
žac koliko sam ja čitao to se radi u posebnim tankovima -na hranjenje mislim,a ne u glavnm tanku.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #21 u: Studeni 01, 2009, 20:43:58 poslijepodne »
   Morino! Tema se već par puta ponavlja.
Evo jedna u kojoj si i ti sudjelovao i na kraju stranice je Blue sve lijepo i detaljno odgovorio.
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=32628.0

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #22 u: Studeni 01, 2009, 20:44:23 poslijepodne »
Da naravno, male ribe se drže najlakše u posebnom akvariju, ali i njega treba nešto čistiti. Iako mislim da je moguće i u glavnom tanku ograditi dio ili ih nekako izolirati od ostalih stanovnika.

Čini mi se da se i Synchiropus splendidus moze mrijestiti u akvariju, ali nisam siguran.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #23 u: Studeni 01, 2009, 21:05:00 poslijepodne »
   Morino! Tema se već par puta ponavlja.
Evo jedna u kojoj si i ti sudjelovao i na kraju stranice je Blue sve lijepo i detaljno odgovorio.
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=32628.0
stoji nakon postavljanja nasao to  :D
kolovoz 09,postajem senilan  :dead: jer moze tko spojit s onom temom,
zanima me cjena tih kultura i iskustva više ljudi jer rijetko tko klaune uzgaja vidio sam nes uspjeha na sloreefu ali kod nas osim tada odgovora blua nitko ništa nije nudio,s tim da o tomu što je on pričao spominju se velike cifre,a čitao sam da je ekipa uspjela s kombinacijama u kučnoj radinosti,znači zanimaju me iskustva.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: phytoplankton i zooplankton (uzgoj klauna)
« Odgovori #24 u: Studeni 02, 2009, 22:06:37 poslijepodne »
Da naravno, male ribe se drže najlakše u posebnom akvariju, ali i njega treba nešto čistiti. Iako mislim da je moguće i u glavnom tanku ograditi dio ili ih nekako izolirati od ostalih stanovnika.

Čini mi se da se i Synchiropus splendidus moze mrijestiti u akvariju, ali nisam siguran.

Ima dosta riba koje se mogu mrijestiti u akvarijima. Dosta pseudochromisa, Ocelarisa, banghai kardinali, morski konjići, neki gobiji,..