Ožujak 28, 2024, 14:44:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mikroelementi u jadranu/tropskim morima i sintetičkoj soli  (Posjeta: 14539 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Mikroelementi u jadranu/tropskim morima i sintetičkoj soli
« u: Svibanj 12, 2015, 22:25:50 poslijepodne »
Magnezij na 1300 dići
Što se tiće jadrana savjetujem samo za cikliranje,kasnije dobra sol. I parametre zaboravi u ovakvom akvariju uz redoviu izmjenu 1 mj. :up:
za alge salarius fasciatus
Može objašnjenje za nas početnike, zašto jadran samo za cikliranje a poslije ne???
nekoliko je razloga,a dva su krucialna
1 jadran ima jaći salinitet,ali je u glavnim i elementima u tragovima siromašniji,
2 Čistoća mora je rulet

Dakle s vremenom pogotovo u akvarijima sa puno koralja dolazi do disbalansa i nastaju problemi.

Osmoza i dobra sol rješavaju 90% igre :up:
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2015, 15:31:00 poslijepodne od Renta »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #1 u: Svibanj 12, 2015, 23:26:16 poslijepodne »
Miza, može info odakle ti informacija da je jadran siromašniji u trace elementima od sintetičke soli?
Istraživanje, znanstveni rad, link, bilo što...

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #2 u: Svibanj 13, 2015, 08:46:57 prijepodne »
Ja neznam što je bolje, tek sam počeo ali mogu reči da mi je faza cikliranja prošla bez ciana,diatoma i čega vec sve ima a koristio sam samo (razrijeđeni) Jadran, rasvjeta je normalno paljena.imao sam kratko samo nekakvu zelenu algu,ko travica ali kako došla tako i nestala. E sad jel to do mora ili dobrog kamena neznam,vrijeme ce pokazati.More uzimam s jednog udaljenog otoka gdje civilizacija još nije kročila ;)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #3 u: Svibanj 13, 2015, 11:16:59 prijepodne »
Miza, može info odakle ti informacija da je jadran siromašniji u trace elementima od sintetičke soli?
Istraživanje, znanstveni rad, link, bilo što...
uglavnom Renta literatura Atlantik-pacifik,te solana Pagr :)
mislio ja pakirat sol ali na analizi koju sam dobio puno toga je manje i kad pogledam što sve treba dodati,što oduzeti,bolje da to radi Sicce  :D
a sa druge strane ipak 10 god. Reefanja mi je na nekoliko primjera iz praxe to potvrdilo,da ne prićamo o ruletu ćistoće,silikata....ćitaj Dinara i sl.
ps.
za primjer zašto se većina novih akvarista mući sa cianom,hair alga i sl.  a sa druge strane sps je nemoguća misija u Hrvata,osim ćast pojedincima...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #4 u: Svibanj 13, 2015, 11:21:28 prijepodne »
U ovako malom akvariju sto god da se izmijeni ima za posljedicu drastične promjene kemije. Činjenica je da imam nešto više parametre Mg i Ca kada miješam sintetsku sol u odnosu kada dio zamijenim morskom jadranskom vodom. Zadnja dva puta je to bilo more iz Dramlja, danas evo idem prema Šibeniku pa ću ponesti 5l šibenskog mora.
nije to samo problem,što je sa 70-ak vrlo bitnih elemenata u tragovima...
ps.Diskus u prirodi ne jede goveđe srce jer krave ne padaju u rio Negro. I sl. ;)
evolucija je stvorila uvjete,a mi ju silujemo....ne bu išlo
prirodu se prati,a ne nagurava!
Lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #5 u: Svibanj 13, 2015, 11:31:09 prijepodne »
Ja neznam što je bolje, tek sam počeo ali mogu reči da mi je faza cikliranja prošla bez ciana,diatoma i čega vec sve ima a koristio sam samo (razrijeđeni) Jadran, rasvjeta je normalno paljena.imao sam kratko samo nekakvu zelenu algu,ko travica ali kako došla tako i nestala. E sad jel to do mora ili dobrog kamena neznam,vrijeme ce pokazati.More uzimam s jednog udaljenog otoka gdje civilizacija još nije kročila ;)
ja kako i u svemu savjetujem poćetnicima dobru literaturu,a onda ide razmjena iskustva na forumu....
kako sam i rekao cikliranje-naravno ali kada idu koralji s vremenom se prića mijenja i to je i na ovom forumu potvrđeno stotinu puta i danas neki idu linijom manjeg otpora i kad ispucaju sve jeftine recepoote ide
Miza pomozi....
a sve pitate i napravite u poćetku kontra...
no ruku na srce i ja sam prvi puta htio biti pametan,onda sam popušio jer škrtac plaća dvaput,triput :D
onda sam se uhvatio knjiga i danas mi ribe i koralji kuću grade :up:
lp
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #6 u: Svibanj 13, 2015, 12:11:27 poslijepodne »
Solana Pag ti uvozi sol iz Afrike ;-) ne zezam nego znam ljude koji tamo rade.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #7 u: Svibanj 13, 2015, 14:33:26 poslijepodne »
Miza, može info odakle ti informacija da je jadran siromašniji u trace elementima od sintetičke soli?
Istraživanje, znanstveni rad, link, bilo što...
uglavnom Renta literatura Atlantik-pacifik,te solana Pagr :)
mislio ja pakirat sol ali na analizi koju sam dobio puno toga je manje i kad pogledam što sve treba dodati,što oduzeti,bolje da to radi Sicce  :D
a sa druge strane ipak 10 god. Reefanja mi je na nekoliko primjera iz praxe to potvrdilo,da ne prićamo o ruletu ćistoće,silikata....ćitaj Dinara i sl.
ps.
za primjer zašto se većina novih akvarista mući sa cianom,hair alga i sl.  a sa druge strane sps je nemoguća misija u Hrvata,osim ćast pojedincima...


A gle, ovako kako si ti napisao je "rekla kazala".....s tim ne možemo ozbiljno diskutirati o trace elementima u jadranu.
Logika stvari na prvu sugerira baš suprotno - jadran ima jači salinitet jer je djelomično zatvoreno i plitko more pa bi i svi drugi trace elementi trebali biti zasićeniji. S druge strane odakle proizvođačima sintetske soli svi trace elementi iz tropskih mora da bi ih ubacili u kantu soli. Misliš li da mjere sve trace elemente i da su im jedinice uvijek iste po svakoj seriji proizvodnje pakirane soli. No way!
No, i to spada samo u nagađanje. Bez ozbiljne znanstvene analize/mjerenja/dokaza ove moje i tvoje tvrdnje su samo jeftini materijal za razbijanje dokolice reef hobista.
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2015, 14:37:42 poslijepodne od Renta »

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #8 u: Svibanj 13, 2015, 20:11:06 poslijepodne »
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #9 u: Svibanj 13, 2015, 20:42:32 poslijepodne »
Solana Pag ti uvozi sol iz Afrike ;-) ne zezam nego znam ljude koji tamo rade.
:up: znam,znam ....Tunis,
ali sam ja tražio analizu naše i nije to to
a ovo s Tunisom,a što reći......
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #10 u: Svibanj 13, 2015, 20:54:08 poslijepodne »
Renta ti si pravi fiškal :)
Treba slušati i čitati....meni se baš neda sada razglabati o logici,ali si fulao u uvjerenju da su svi prevaranti ;)
što se tiće toćnosti elemenata za to služe kemijske i labosi koji mjere i važu.
Što se tiće analize npr.sol od Siccea ne ide van dok se ne npravi sve po ps-u,a to znaći labaratorijska anliza koja mora jamćiti toćnost
ali to su teme koje mi se baš i ne da piskarat,ti moraš poznavati zakonodavne norme Hr zakona ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #11 u: Svibanj 13, 2015, 22:05:13 poslijepodne »
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...
Osim Aquamedic, najjeftiniju koju nađeš, biti će dobra.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #12 u: Svibanj 13, 2015, 22:08:48 poslijepodne »
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...
Do sada sam koristio 4 vrste soli i redom do sada bi ih stavio ovako
1 TROPIC MARIN-odlična sol
2 probao GROTECH-osiromašena Ca I mg-om -? posebno se dodaje Ca i Mg-loša kombinacija i marketinška navlakuša ,ao za profesionalce...a onda skužiš da te rade na Mg i Ca,a i sam dojam je bio loš..na okoliš
Nju sam uzeo jer mi je kolega iz Zadra uvoznik...Skimeri su im OK ali sol :'( uostalom osim akrila ništa ne proizvode pa je bilo i za očekivati...
3.Pošto TM kod nas nema redovito prešao na RED SEA PRO odlična sol,ali sam zbog uvoznika jednom morao uzeti fish only...cjena ista znamo o kome se radi :D :D :D-STRAVA loša ,puna Ca(OH)2 loše se topi ne preporučam....pogotovo ne za REEF
4. I to pomno planirana u suradnji sa SICCE koji zaista grabi kvalitetno naprijed u svim segmentima,pa tako dobivamo na našem tržištu kako sam i naglasio SICCE HIPERSALT formula uzeta sa područja istočne AUSTRALIA i Polinezija....ipak je tamo koraljni svijet najbrojniji i sve 99% dolazi od tamo u naše akvarije-
-Dakle probao sam tu sol dobio na test i probu prototip i rezultati su očekivani...No :)
Naravno da sa 8 kg nisam vidio ništa što nije bilo do sada ali sam primjetio da se sol rastapa brže od bilo koje do sada u roku 5-10 min kristalna voda.
Imam data sheet nutrijenata i po svemu što sam uspio po literaturi usporediti dečki iz ITA & USA su odradili pošten i kvalitetan posao....

Naravno kao i sve što prodajem to i koristim...s razlogom ;)
Svi znaju da moj REEF počiva samo na JBL,SICCE i JUWEL :-[
ipak sam ja prvo akvarista pa onda trgovac

Dakle od 1.6.2015 koristit ću samo SICCE HIPER SALT :up:

Razlog je naveden,a kao drugo i cijenovno i dostupno bit će u HR stalno i konstantno.
Sa druge strane kako sam i pisao u postu tu sol za sada će imati
ITA,USA,HR i SLO preko nas naravno...
Dakle u Njemačkoj iAustriji . NIX :D :D :D
Jer kako oni čuvaju sebe,tako ćemo mi sa Talijanima koji su mi dali puno povjerenje (jedini u EU)raditi na našim brandovima i okrenuti novu politiku na tržištu akvaristike...

Evo nadam se da sam od srca bio dovoljno transparentan i ne pristran :up:

mala isprika vidim da mi slovo K šteka pa se ispričavam da ne popravljam... :'(..popravio :D :D
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2015, 22:16:37 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #13 u: Svibanj 13, 2015, 22:20:42 poslijepodne »
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...
Osim Aquamedic, najjeftiniju koju nađeš, biti će dobra.
Renta mislim da to nije ispravna preporuka.....no -? jer da je tako svi bi sve najeftinije i bili bi doista najeftiniji narod...
sorry ali moram zamisli da netko treba advokata i pita za preporuku,a neko kaže najeftinijeg  -? 8)

Mislim da ipak ne treba banalizirati izuzetno zahtjevan i skup hobi koji do 1985 nije bio moguć komercijalno ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #14 u: Svibanj 13, 2015, 23:59:04 poslijepodne »
A gle Miza, dopustiti ćeš valjda da svatko ima svoje mišljenje, temeljeno na dugogodišnjem iskustvu u reef akvaristici. Marka sintetičke soli je uz model grijača akvarija valjda najmanje bitan faktor u uspješnosti reef akvarija. Znalci reef akvaristike u svijetu će uz opremu koju imaju napraviti uspješan, pa i SPS akvarij, uz bilo koju marku soli, jer, one su sve tu negdje vrlo blizu, u parametrima na etiketi, razlike su minorne i zanemarive a masu tih elemenata u tragovima je teško ili nemoguće kvalitetno izmjeriti pa možemo samo nagađati što ima u pojedinoj soli. Da ne kažem, da je reef akvaristika još uvijek na početku i u svijetu pa još uvijek nije uopće poznato čemu koji element u tragovima služi i dali te kakav učinak ima na rast koralja i jeli potrebno ga uopće dodavati ručno i putem soli koju koristimo. Ključni parametri, Ca, KH, Mg, se ionako za koraljni reef akvarij posebno dodaju pa time i porihtavaju po želji i potrebi, pa je marka tvorničke soli tu zaista sporedna stvar. Ali to ionako znaš i sam. ;)

Sve ostalo je reklama usmjerena na poboljšanje prodaje određenog proizvoda. Kao što i sam znaš ova tema nije u oglašivačkom djelu DDL i Sicce programa već u, otvorenom za slobodnu diskusiju, djelu foruma. Shodno tome, dopuštena su svakojaka mišljenja i upisi forumaša o kvaliteti ili preporuci pojedine marke soli.
Ako želiš reklamirati Sicce sol kao jedinu i najbolju preporuku za reef akvarije gdje ti nitko neće proturiječiti, lijepo te molim, kao djelatnika tvrtke DDL, da to činiš u oglašivačkom prostoru podforuma tvrtke DDL koji zastupa Sicce proizvode.
Jer u suprotnom, cijeli morski dio ovog foruma pretvoriti ćeš u oglašivačko mjesto za Sicce, JBL i Juwel proizvode koje zastupaš, a složiti ćeš se, da to stvarno nebi bilo korektno.

Mislim da sam bio jasan. Pozz
« Zadnja izmjena: Svibanj 14, 2015, 01:17:50 prijepodne od Renta »

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #15 u: Svibanj 14, 2015, 10:41:55 prijepodne »
A gle Miza, dopustiti ćeš valjda da svatko ima svoje mišljenje, temeljeno na dugogodišnjem iskustvu u reef akvaristici. Marka sintetičke soli je uz model grijača akvarija valjda najmanje bitan faktor u uspješnosti reef akvarija. Znalci reef akvaristike u svijetu će uz opremu koju imaju napraviti uspješan, pa i SPS akvarij, uz bilo koju marku soli, jer, one su sve tu negdje vrlo blizu, u parametrima na etiketi, razlike su minorne i zanemarive a masu tih elemenata u tragovima je teško ili nemoguće kvalitetno izmjeriti pa možemo samo nagađati što ima u pojedinoj soli. Da ne kažem, da je reef akvaristika još uvijek na početku i u svijetu pa još uvijek nije uopće poznato čemu koji element u tragovima služi i dali te kakav učinak ima na rast koralja i jeli potrebno ga uopće dodavati ručno i putem soli koju koristimo. Ključni parametri, Ca, KH, Mg, se ionako za koraljni reef akvarij posebno dodaju pa time i porihtavaju po želji i potrebi, pa je marka tvorničke soli tu zaista sporedna stvar. Ali to ionako znaš i sam. ;)

Sve ostalo je reklama usmjerena na poboljšanje prodaje određenog proizvoda. Kao što i sam znaš ova tema nije u oglašivačkom djelu DDL i Sicce programa već u, otvorenom za slobodnu diskusiju, djelu foruma. Shodno tome, dopuštena su svakojaka mišljenja i upisi forumaša o kvaliteti ili preporuci pojedine marke soli.
Ako želiš reklamirati Sicce sol kao jedinu i najbolju preporuku za reef akvarije gdje ti nitko neće proturiječiti, lijepo te molim, kao djelatnika tvrtke DDL, da to činiš u oglašivačkom prostoru podforuma tvrtke DDL koji zastupa Sicce proizvode.
Jer u suprotnom, cijeli morski dio ovog foruma pretvoriti ćeš u oglašivačko mjesto za Sicce, JBL i Juwel proizvode koje zastupaš, a složiti ćeš se, da to stvarno nebi bilo korektno.

Mislim da sam bio jasan. Pozz

Renta mišljenje je dopušteno naravno,ali iza mišljenja treba stajati realno i u ovom slučaju znanstveno obrazloženje!
Dakle veliki je problem koji se provlači pogotovo kod nas u zadnjih 10-ak godina kod nas to da se sve banalizira i nataj način stvara teza kako je sve i isto i ništa ne valja.
To se protivi svim načelima znanja i znanstvenog napretka koji je btw. zaslužan da se bavimo ovime ili onime pogotovo na znanstvenom polju ovakve i sve druge prirode koja radi na polju napretka općeg dobra na planeti !
Samo za primjer,dakle nema ljutnje ja slušam,čitam i analiziram ..to mi je posao ;)
citiram
Citat: trpimirovich - Jučer u 20:11:06
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...

Renta napisao;
Osim Aquamedic, najjeftiniju koju nađeš, biti će dobra

 već ovdje se pobijaš i šalješ čudne i nerazumljive poruke
citat gut Renta
Marka sintetičke soli je uz model grijača akvarija valjda najmanje bitan faktor u uspješnosti reef akvarija

Dakle i sam vidiš i pišeš onako kako ne misliš...ili radiš...sad ja moram postaviti pitanje koga i sa kojim razlogom i kojom porukom pomažeš ili odmažeš akva sceni,pogotovo kod mladih i neiskusnih akvarista btw. to se radi kod nas oduvijek i sve samo sa čudnim informacijama koje svakom inteligentnom čovjeku koji poznaje materiju stvari zna zašto i iz kojeg razloga ;)
No da mi nismo takvi kao nacija ne bi ni bili u ovakvim problemima,ali ulaskom u EU neke stvari se moraju mjenjati po sili prirode nametnute od onih za koje smo mislili  :D da će nas vaditi.....
Sada blago rećeno smo neovisni onoliko kao i u svom stanu-kući.. dok podmirujemo raćune...ti zasigurno znaš o čemu pričam!

Kada govoriš da je jedino bitno Ca,Mg i Kh - što reći  :'( ,a što reći....
Dakle za čovjeka je bitno da jede samo MESO,KRUH I MLJEKO :o
Eto nemoj se ljutiti Renta ali želeći mi-nama poručiti i okrenuti priču sa stvarnosti radiš kardinalne greške,a kao osoba  koja se bavi dugi niz godina akvaristikom morao bi znati,i trebao bi imati stajalište kao intelektualac..pa zar nisi pravnik?!

Dakle što se tiče mene i reklamiranja,educiranja i svih ostalih radova vezanih za Ihtiologiju-akvaristiku je rezultat koji nikad nije bio bolji i na višoj razini  u HR na svim segmentima-danas ,to su činjenice-koje ti iz svog stajališta ne vidiš i iz svih drugih tebi poznatih razloga nećeš ni prihvatiti.

Da je tome ipak tako govori HR i sada SLO tržište koje vidi što time dobiva i koji je Sizifov posao napravljen od strane mene i DDL-a.
Ono što moraš znati nije DDL stvorio u akvaristici mene,već ja DDL i ponudu uz njegovu financijsku pomoć.

Ja ne radim kao trgovac radi na nivou znanosti i činjenica...i to je cijena uspjeha U SVEMU!
Ko god misli da može nešto postići obmanom,prevarom i lažima u tome su kratke noge :)i kratak rok trajanja...

Kada kažeš da ja samo i isključivo propagiram JBL,JUWEL I SICCE,opet moram reći da ne čitaš-ne slušaš ...valjda ti znaš zašto? meni nerazumljivo od tebe.

no ja za razliku kako se ti voliš i poneki izraziti da sam ja trgovac pa navlačim vodu na svoj mlin :roll:
Kako kada činjenice govore suprotno
1. za razliku od ostalih trgovaca ja se bavim aktivno (profesionalno) akvaristikom 12 godina
2.amaterski mi je staž od 36 god  ;) (počeo sa 10)-nikad prekid  8) ;)
3.za razliku od ostalih trgovaca akvarista ja svoj akvarij-i koji je itekako uspješan tretiram samo sa svojim brandovima jer sam ih uzeo zato
   što znam njihovu kvalitetu i poznajem ih osobno od tvornice do dućana (akvarija)
4. ono što mi fali ,a to su "sitnice" :) (tipa samo stroncij,samo jod,samo kalij,kalij test,stroncij test) i ....to je to.ups i sol do sada :D
    ali i to sada dobivamo od SICCE-a pa mi za to neće faliti ponuda

Dakle ima tu još nekih stvari koje bi trebale i brandova,naravno u daleko manjem opsegu,ali za koje tržište  :D :D

Tako da Renta mišljenje je dozvoljeno ali kada neko iznosi svoje mišljenje kao tvrdnju ,a ne kao činjenicu(znanstveno dokazanu) onda radi kako se to kod nas lijepo kaže u službi vraga,a taj ti ga kad tad metne odostraga ;) :D :D

Zato budi to što jesi i budi svoj :up:

Moj interes je samo jedan,da HR nacija hoda uz bok EU akvarističkim nacijama (Niskozemska,Germani i sl) koliko je god to moguće više i kvalitetnije i zapamtite da dok se ja ovim bavim pazim i pazit ću da ne uđe ništa sumnjivo u HR sa našim brandovima i od njih :up:

Da to i dokažem na jednom primjeru ;)

Zašto u HR i SLO nema JBL zračnih pumpi i powerhedova???? :P 8)

ja mislim da sam pametnima sve rekao ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #16 u: Svibanj 14, 2015, 15:24:30 poslijepodne »

Renta mišljenje je dopušteno naravno,ali iza mišljenja treba stajati realno i u ovom slučaju znanstveno obrazloženje!

Kada sam upravo tebe dva posta gore tražio znanstveno obrazloženje/dokaz/link na znastveni rad za tvoju tvrdnju kako je jadransko more siromašnije trace elementima od sintetičke soli, nisi od dokaza ponudio apsolutno ništa već samo filozofiju. Time pobijaš sebe.

Citat: trpimirovich - Jučer u 20:11:06
OK, da ne ode ova tema u nekom krivom smjeru... koju sintetsku sol bi preporučili odnosno koju koristite a da se pokazala dobrom. Cijena nije upitna s obzirom da pričamo o 11 litara pa ako dobro računam za taj volumen mi treba cca. 365g soli...

Renta napisao;
Osim Aquamedic, najjeftiniju koju nađeš, biti će dobra

 već ovdje se pobijaš i šalješ čudne i nerazumljive poruke
citat gut Renta
Marka sintetičke soli je uz model grijača akvarija valjda najmanje bitan faktor u uspješnosti reef akvarija.

Da je čovjek pitao zašto ne Aquamedic sol napisao bih - zato jer se spori topi i  prilično je agresivna za koralje na prvu, za tjedan dva, mjesec, neće vidjeti nikakvu razliku na rastu i zdravlju koralja prema drugim markama soli.



Kada govoriš da je jedino bitno Ca,Mg i Kh - što reći  :'( ,a što reći....
Dakle za čovjeka je bitno da jede samo MESO,KRUH I MLJEKO :o

Upravo tako, za zdravi rast koralja su bitni ova tri sastojka i uredni salinitet. Pravu ulogu trace elemenata na rast, zdravlje i boju koralja ni ti ni ja niti Sprung, Delbek, Chingchai, neznamo precizno. Postoje razna istraživanja, mišljenja, preporuke ali svi ozbiljni znanstvenici, autori ili reeferi se uvijek ograđuju i ne žele kategorički tvrditi nešto kao apsolutnu istinu. Tako da, prava uloga trace elemenata i ono glavno, pitanje dali ih se treba dodavati je velika nepoznanica još uvijek u svijetu. Ono što se može preporučiti je samo izmjena mora s kojom bi trace elementi bili nadoknađeni ako ih fali i ako su potrebni.
Toliko o trace elementima a ti slobodno udri u komercijalnu spiku da su naravno potrebni i da ih treba kupovati i trošiti novce. Ono što osobno mogu priznati da mi je ostalo još nešto trace elemenata kojih sam kupio prije 6 godina na veliko pa ih eto kad se sjetim dodam jednom ili dva puta mjesečno čisto da ih ne bacim kad sam ih već platio. Ali da smatram da su nužni za reef akvarij i da mi je s njima reef akvarij bolji - ne mislim. Kad ih potrošim nebi ih nikad više kupio.



Ja ne radim kao trgovac radi na nivou znanosti i činjenica...i to je cijena uspjeha U SVEMU!

Onda se slobodno pozovi na neki znanstveni rad, knjigu, link, bilo što kad tvrdiš da je jadran siromašniji trace elementima od kupljene soli! Čekam.


Tako da Renta mišljenje je dozvoljeno ali kada neko iznosi svoje mišljenje kao tvrdnju ,a ne kao činjenicu(znanstveno dokazanu) onda radi kako se to kod nas lijepo kaže u službi vraga,a taj ti ga kad tad metne odostraga ;) :D :D

Onda da ponovim, slobodno iznesi činjenicu (znanstveno dokazanu) da je jadran siromašniji trace elementima od kupljene soli. Ako je nemaš nego si to izmislio onda, ah, što reći, Miza...


ja mislim da sam pametnima sve rekao ;)

Jesi Miza, meni je jasno da nemaš dokaza za smanjene trace elemente u jadranu prema kupljenoj soli (i kojoj).... Ako priznaš da si bubnuo, pola ti se prašta. :D

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #17 u: Svibanj 14, 2015, 16:13:43 poslijepodne »
Renta,vidim se da si se uzrujao ,a još nije rujan... ;)

Ne mogu ti dati link jer ja sa interneta u manjem omjeru vučem stvari ali za početak možeš pročitati ulogu tracea i opće stvari,pa između ostaloga i vrijednosti pojedinih lokaliteta.
Objavio J.Sprung mislim vol.3 btw. J. Sprung nije znanstvenik pa da zna kemiju već objavljuje radove ,publikacije i sve to spaja u Bookić,
za točne i preciznije informacije služe djela i radovi istraživački (labaratorijski) koji su dostupni i putem weba,ne svi ali ima i tamo možeš tražiti detalje i študirati.

Pričati da nitko nije izmjerio elemente u moru,slatkoj vodi i sl. je nešto što bi ti morao znati,a osnove si čak učio i školi.
Pa ne da se nešto takvo može ne danas već unazad 60-ak godina je dostupna takva analiza pod normalno.

Pa nije forum mjesto gdje ću ja prepričavati ono što sam ja čitao ili netko što je nešto objavljivao u knjigama

Pa zato ljudima i savjetujem kupite koju knjigu ,čitajte.....

Po tvome ispada kao i prije nekoliko godina kad je također jedan ovdje član koji je bubnuo ovakvu notornu glupost da su trace elementi voda :klap:

Pa kad sam rekao neka nasipa tu "placebo" vodicu u svoj akvarij...nije imao komentara,

Po tome znači da kemija u službi u ovom slučlaju akvaristike -LAŽE,da svi koji proizvode i "pune" lažu,da prodaju svetu vodicu....
Pa Renta ne mogu vjerovati da smo do takvih konotacija došli sa tvoje strane...bez uvrede znamo se ali ovo nisam očekivao od tebe..

Dakle po tebi je more jalovo,koralji su svinje,a proizvođači lažovi i prevaranti  :question: :roll:

Dakle svi TM,AM,SICCE,JBL,RS,IL,AL,SACEM,SERRA... svi su lažovi i prevaranti....no coment -?

Ja volim gledati i obožavam mučke "only fools & horsis" ali ovo je sad već crna komedija ...sorry to mi dođe ko da u tvojoj struci kažeš da možeš raditi bez činjenica=dokaznog materijala,makar je on na strani kontra stranke i sud dosudi na osnovu priče bez dokaza u tvoju korist,

To možeš samo ako ova druga strana nema kontra argumente,ali u ovom slučaju je znanost odavno definirala kemijske sastave i astave organizama i njihove potrebe ,
i btw. REEF je već isfuran i uopće nije više interesantan kao 70 i 80 -ih prošlog stoljeća  :)

Dakle da si pročitao samo jednu knjigu od ponuđenih zasigurno bi znao i mislio drugačije....
ja također šarlatane ne doživljavam ozbiljno :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #18 u: Svibanj 14, 2015, 16:17:01 poslijepodne »
Poštovana gospodo, vi ste svi u teškom problemu i s nekom dijagnozom... pristojan sam pa neću upotrijebiti neku drugu riječ. Zahvaljujem na odogovrima ljudima koji su mi se javili na PP a ostale molim da raspravu prebace pod neki drugi topic....

Da slažem se kad je cigo ubio brata ,nda traži mir  :D :D :D
poznatao..

da,da nismo u problemima ne bi bili zadnji u uniji :D :D :D :up:
kak da ovdje budemo napredniji,kad ko nekad upalu pluća liječimo rakijom :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #19 u: Svibanj 14, 2015, 16:19:57 poslijepodne »
I samo ovo za kraj da ne ostanem dužan Renti ,uz isprike za tvoj post ali si i ti mogao puno naućiti...

Renta kad je tako kako ti kažeš,daj molim te koristi kuhinjsku sol sa Paga (čitaj Tunis) ili možda još bolje stavi u svoj akvarij Tuzlansku ona ti je najeftinija  :up: :D :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #20 u: Svibanj 14, 2015, 16:23:10 poslijepodne »
Sprunga vol. 3 pročitah prije 5 godina...

Uzrujan? Ni najmanje. Samo mi je smiješna ova tvoja diskusija. :)
Miza, čitaj što pišem... nema znanstvenih dokaza koje trace elemente koralji troše i koliko, čemu pojedini služi, dali ih treba posebno dodavati ili je dovoljna promjena mora s kojom "nešto trace elemenata uđe u sistem", itd, ima još toga...

A ti posebno nemaš dokaza za tvrdnju da je jadran siromašniji s elementima od kupljenih soli.
Ako imaš nešto, slobodni napiši, svi bi voljeli nešto novo naučiti.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #21 u: Svibanj 14, 2015, 16:37:38 poslijepodne »
Mozda je off topic  :D kojim putem rasprava ide ali ja mijenjam i dodajem Jadran. Jednom u 20 dana 15% i sve lipo zivo i zdravo. Glasser balling i samo to bez trace. Znaci cisti Jadran 15% i to je to.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #22 u: Svibanj 14, 2015, 21:16:47 poslijepodne »
Sprunga vol. 3 pročitah prije 5 godina...

Uzrujan? Ni najmanje. Samo mi je smiješna ova tvoja diskusija. :)
Miza, čitaj što pišem... nema znanstvenih dokaza koje trace elemente koralji troše i koliko, čemu pojedini služi, dali ih treba posebno dodavati ili je dovoljna promjena mora s kojom "nešto trace elemenata uđe u sistem", itd, ima još toga...

A ti posebno nemaš dokaza za tvrdnju da je jadran siromašniji s elementima od kupljenih soli.
Ako imaš nešto, slobodni napiši, svi bi voljeli nešto novo naučiti.
Kada si prčitao knjigu onda samo za početak si mogao na 180 str.chapter four vidjeti jednu tablicu u poglavlju fizikallni i kemijski parametri u REEF vodi.
Dakle tamo je nešto netko izmjerio i napisao trace elemente u sastavu kakvo je u prirodi,ne znam čime su to mjerili nadam se da nije po duhu svetom ;) valjada su imali neke instrumente.
Onda se tu opisuju ti issti elementi koju funkciju imaju i na što koji kod pojedinih koralja pogotovo u pomanjkanju kakav učinak ima.

Onda jedan prigodni za tebe iz 1965 :)
http://link.springer.com/article/10.1007/BF00677917#page-2
evo jedan zgodan sa uranijem  :D 1981
http://link.springer.com/article/10.1007/BF00286535#page-2
evo jedan lagani
https://tspace.library.utoronto.ca/handle/1807/49422

Imaš textova ,javno objavljenih radova ,samo treba čitaiti i učiti

Na kraju krajeva da li znaš koji je rezultat izgradnja panamskog kanala imala na koralje i ribe sa jedne i druge strane ?

Na kraju krajeva ne vidim smisao svega ovoga kada ti banaliziraš apsolutno sve i ne vidim ni smisao ni razlog zašto se baviš ovim hobiem.

Pa oceanografija,ihtiologija je toliko radova izbacila i toliko toga na razini molekularne biologije obznanila da je uopće apsurd ovdje i na ovaj način o tome raspravljati....

Jedno pitanje da li pas vidi boje ili ne ?
i na osnovu čega se zna ta činjenica,o kojoj još danas mnogi raspravljaju ko da je pitanje postavljeno jučer?

Zašto koralji ispuštaju sluz?

Zašto koralji ugibaju?

Zašto koralji gube tkivo?

Zašto koralji gube boju?

Zašto meni rastu koralji,brže nego u prirodi? :D :D :D

Zašto ribe kada dođu iz prirode moraju u karantenu,a u prirodi ne moraju ? :)

Evo tebi ovako mogu do jutra i šta ti ćeš pitati di je dokaz :roll:

Renta u knjigama sličnim ali mnogo kompliciranijim od prava !

Tako da je ovo uvjeravanje prozirno za bilo koga ko imalo poznaje materiju prirode i prati znanost i usvaja koliko može,želi i stigne,a kamoli za one koji su to doveli do granice da bi ljubitelji mogli uživati u tome,na duge i kvalitetne staze-dakle znanost je došla do komerzijalizacije za vlastite potrebe...a ti postavljaš pitanje koja je razlika između diskusa i zebrasome...ma nikakva Renta obje su ribe i trebaju vodu za gibanje :up:




život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #23 u: Svibanj 14, 2015, 21:38:12 poslijepodne »
Mozda je off topic  :D kojim putem rasprava ide ali ja mijenjam i dodajem Jadran. Jednom u 20 dana 15% i sve lipo zivo i zdravo. Glasser balling i samo to bez trace. Znaci cisti Jadran 15% i to je to.
Slim,dakle govorimo o friškom akvariju o LPS-u koji btw. treba najmanje od tri grupe....no
svi traže u početku softy jer im je rečeno da su najednostavniji,a baš je obratno ;)

A kad se dotaknemo sps-a onda je ma ne to kod mene neće,još je rano,ma probo 3,4 puta i sl.

U svakom slučaju svako more ima sve elemente ali su bitni udjeli,,,
Naravno da ćeš stalnim mijenjanjem održavati nivo u gornjoj ili donjoj granici,opet je pitanje koliko dugo i sa kojom kvaliteto REEF grebena

Nadalje probaj samo razmisliti koliko tvrdih koralja živi u Jadranu, koliko u Atlantiku,a koliko u Indo pacifiku....
to ti je prva smjernica za razmišljanje što to trebaju acropre,pocilopore,što trbaju gorgonije,a što tubastree

Dakle nije ništa onako kako izgleda.....

Također moramo razdvojiti napredni i bogato razrasten reef i reef koji je u početnoj fazi do 1 godine se računa .

Nadalje ja za primjer imam u 600 litara 53 matična koralja i frag tank sa cca 35 komada od toga je možda 10% softy,vodu mijenjam u prosjeku svakih 45 dana i to 5%  8)
A riba sada se nutra kupa 31 komad ;)

sad ti meni reci koji bi smisao bio kada bi samo sol mijenjao tako često ,a da ne pričamo o stabilnosti vode koja život znači...

Dok sam radio u shopu svojevremeno najdraže pitanje mi je bilo

Imam dvije zlatne ribice,mijenjam im vodu svaki dan i nijedna ne živi dulje od 10 dana?
Pa zar toliko malo žive, ;) :D :D

Ja znam da će svako snaći da prođe što jeftinije ali je pitanje da li kornjača može trčati kao Etiopljanin ....tako dugo i tako brzo :)

Moje je da prenesem što znam,tvoje je da probaš,vidiš i odlućiš što je dobro ili nije i to promijeniš !

Nije ni evolucija došla preko noći,pitaj svoje kako je bilo lovit ribu na vesla ;) a nije bilo tako davno :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Rasprava o mikroelementima u jadranu i sintetskoj soli
« Odgovori #24 u: Svibanj 14, 2015, 22:33:19 poslijepodne »
Žao mi je što smo čovjeku zaspamali temu, riješiti ću to kasnije i ovu raspravu odvojiti u zasebnu temu.

No, Miza, moja je greška što s tobom ulazim u rasprave ovakvog tipa. Oprosti ali ti nisi sugovornik za ozbiljnu raspravu na adekvatnom nivou koji zahtjeva ova kompleksna tematika.
Ovo što ti pišeš je hrpa besmislica, nebuloza i prodavanja magle kroz lekcije o životnim mudrostima i filozofiji koju možeš prodavati djeci ili početnicima u akvaristici. Ja sam malo prestar za ta s..nja.

Linkovi koje si postavio su potpuno irelevantni za ovu temu i ne daju odgovor na pitanje koliko koralji troše mikroelemenata (trace elementi) u jedinici vremena ili brzini rasta, koliko ih treba dodati, kako ćemo to izmjeriti ako želimo dodavati. To, da u tijelu koralja postoje i mikroelementi, kao i u svakom živom biću, jest opće poznato i to nije sporno. Ali, kako ćemo znati koliko im treba i čemu pojedini element kod konkretnog koralja služi? Tu znanost o koraljima ima još dosta posla.
Apsurd je da ti ovdje na otvorenom neoglašivačkom djelu foruma želiš uvjeriti ovaj napaćeni narod da odgovor na ta brojna pitanja daje upravo nova sol na tržištu - Sicce sol...a odgovor nema niti Sprung kojeg već navodiš. Da nije žalosno bilo bi smiješno.

Na 180. strani vol.3 Sprunga upravo gledam tablicu, na koju se pozivaš, koja ima slijedeći naslov: The range of concentration in the sea of selected elements of special intererest to aquarists.
Znači ništa od odgovora na pitanja koja su gore postavljena, tek koncentracije mikroelemenata u morskoj vodi.

Malo dalje Sprung objašnjava pojedine elemente pa tako za neke nama zanimljive kaže:
The addition of iodine (jod) to reef aquariums was first popularized by Peter Wilkens in his early books (Wilkens 1989) but its benefits remain debated even today..

O željezu (Iron) Sprung kaže slijedeće: Studies of the affects of iron supplementation on corals have given mixed results. In some studies, the zooaxanthellas in corals were shown to increase on number, darkening the coral Stylophora pistillata (Ferrier-Pages et al. 2001) whereas other studies have shown that corals (Porites lutea) actually lost zooaxanthellea when exposed to elevated iron levels (Harland and Brown, 1989).

Slično je i sa ostalim mikroelementima a što reći za njih 70 ukupno, do onih najmanjih, znanost još na to do danas nije dala odgovor čemu služe, koliko ih koralj troši i slično.

To je što se tiče trace elemenata u jednom dijelu rasprave.


A što ćemo s tvojom tvrdnjom kako je u jadranskom moru manja koncentracija mikroelemenata nego u tvorničkim mix solima??
Imaš za to kakav dokaz da potkrijepiš tu tvrdnju...ili si to onako bubnuo i ostao živ?!? :)


Evo da ti pomognem jer si se izgubio.. ;) Link na istraživanje i usporedbu trace elemenata u moru (nije jadran doduše) i mix tvorničkim solima.
A Chemical Analysis of Select Trace Elements in Synthetic Sea Salts and Natural Seawater
http://www.advancedaquarist.com/2004/9/aafeature

Sažetak linka za one kojima se neda čitati:

The results of this study demonstrate that the vast majority of synthetic sea salts for use in marine aquaria do not have concentrations of the trace elements examined that are substantially greater than that of the natural seawater available to the marine hobbyist. Furthermore, for some trace elements natural seawater had a greater value than some of the synthetic sea salts. Moreover, Catalina Water Company, which is a natural seawater product, had a lead value that was one to two orders of magnitude higher than other samples. It is clear that most synthetic sea salts do not add substantial amounts of trace levels to aquaria when compared to the natural seawater available to the majority of hobbyists.

However, whether this is beneficial or detrimental to the aquarium environment is not known. As previously mentioned, there are no scientific studies applicable to marine aquaria which allow one to say with a high degree of confidence that a certain amount of a particular trace element is absolutely necessary in the marine aquarium or that a constant low level of a certain element may cause a poisoning of the aquarium. This is one area in need of much research.

In summary, trace element testing and toxicity are complex and many factors must be considered besides just a hard to determine analytical value. However, this study demonstrated several important conclusions in regards to comparing synthetic sea salts to natural seawater that should be of major importance to marine aquarists:

- most synthetic sea salts do not have high levels of many trace elements,
- natural seawater is not automatically a safe alternative to synthetic sea salts when it comes to comparing amounts of trace elements in the two solutions,
- past comparisons of synthetic sea salts to natural seawater are flawed because they compared synthetic sea salts to a hypothetical natural seawater that is not available to the majority of marine hobbyists,
- and synthetic sea salts are quite acceptable for long-term use in marine aquaria when considered from the viewpoint of not adding detrimental concentrations of trace elements to the system.


Miza, meni dosta, uživaj.

Renta over and out.
« Zadnja izmjena: Svibanj 15, 2015, 10:54:26 prijepodne od Renta »