Travanj 28, 2024, 22:33:19 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432739 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1000 u: Siječanj 05, 2012, 23:08:04 poslijepodne »
Za ovu hrpu treba ipak vise od jedne stedne :)
Dobro izgledaju, jedino su ovo prevelike casice za pocetak.

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1001 u: Siječanj 05, 2012, 23:12:42 poslijepodne »
Za ovu hrpu treba ipak vise od jedne stedne :)
Dobro izgledaju, jedino su ovo prevelike casice za pocetak.

Nisam nasao manje case.. Ne znam sta cu sa tolikom hrpom bilo ih je jos vise pa sam bacio...
Sto se tice stedne imam jednu od 20w Daylight oce li bit dovoljna ili da ostavim ovu od 100w obicnu ali trosi vise struje... Nekako mi se taj substrat susi pa dali da to zaljevam svaki drugi dan ili kao i do sada svaki dan po malo...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1002 u: Siječanj 05, 2012, 23:54:34 poslijepodne »
Obicno se stave na nekih 10-15cm ispod stedne zarulje tako da je max nekih desetak komada na zarulju, , obicna zarulja je beskorisna zbog spektra.  Zalijes posteno pa tek kad se osusi.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1003 u: Siječanj 06, 2012, 02:20:26 prijepodne »
Uoci pocetka svake sezone rezolutno odlucim da cu svaki korak zabiljeziti kako bi konacno slozio kompletan vodic za one koji se tek pocinju susretati s ovim iznimno zabavnim hobijem da bi uredno vec nakon prvih par unosa izgubio volju i odustao - praksa koji marljivo odrzavam vec petu godinu u komadu  Ali bas svake godine izade poneka debela prenapuhana prica u novinama, neka budala se blamira zvacuci na Jubito i odjednom bi svi uzgajali pa dnevno odgovaram na desetke poruka ponavljajuci jedne te iste eseje.
Zato sam ove godine odlucio ustrajati jer mi je daleko jednostavnije znatizeljne uputiti na forumsku temu. Isto tako moram naglasiti da sve napisano ne mora biti apsolutno tocno ali isto tako stojim iza svega napisanog jer su sva iskustva proizisla iz visegodisnje prakse, puno proucavanja te podosta eksperimentiranja gdje mi je glavni cilj uvije bio maksimalno pojednostavniti i pojeftiniti pricu te na kraju dobiti ovo:




Za pocetak treba razjasniti jedan bitan detalj - iako se skrivaju iza egzoticnih naziva poput Bhut Jolokia, Trinidad Scorpion, Naga Morich, Scotch Bonnet, Habanero itd. uzgoj je trivijalno jednostavan i svatko tko je ikad uzgojio paradajz ili krastavac iz sjemena je vec prekvalificiran jer papricice zahtjevaju znatno manje paznje. Sve sto nam je potrebno za ovaj hobi je kvalitetno sjeme, kanta 15-20 litara, vreca najjeftinije kupovne zemlje i osuncani balkon.

Krenimo redom od najbitnijeg dijela price - sjemenje.


Na pocetku mog bavljenja ovim hobijem, u neka davna vremena, sjemenje se kupovalo od uzgajivaca koji su vrlo ljubomorno i na kapaljki dijelili plodove svog truda i to po vrlo paprenim cijenama.  S vremenom se sve vise ljudi pocelo baviti ovom pricom i danas cak i kod nas nema mjesta s barem jednim lokalnim trovacem  Iako sadasnje stanje izgleda savrsenim za jednostavnu i jeftinu nabavku sjemenki, na zalost istina je bitno drukcija. Prodaje se sve i svasta, uvaljuje se lokalne ukrasne sorte pod egzoticne, uzgaja se hrpetina sorti na jednoj hrpi i dolazi do krizanja - najgore je sto su papricice izrazito sklone krizanju pa je dovoljno malo nesretnih okolnosti da u sljedecoj sezoni dobijemo mutanta koji znaju biti zanimljiv ali isto tako vrlo cesto prvo strada sama ljutina.
Cesto se pokusava iskoristiti sjemenke koje su dosle s vec osusenim papricicama - na zalost u vecini slucaja su osusene u susilicama koje razvijaju visoku temperaturu koja unisti sjemenke i ucini ih neupotrebljivima za daljnju primjenu.

Poucen losim iskustvima, uredno na kraju sezone podijelim biljke, papricice i sjemenke te ih za sljedecu sezonu kupujem od pouzdanih dobavljaca.
Moj osobni favorit je ludi Australac Neil "TheHippySeed" koji je zahvaljujuci svom Jubito kanalu s mnostvom clipova gdje degustira papricice zainteresirao mnostvo ljudi. Neil je relativno skup (desetak USD za 10 sjemenki) ali kod njega se uvijek mogu naci vrlo raritetne sorte i za sve jamci. Obicno pismo stigne za tjedan dana, vrlo cesto s jako zgodnom markom
Drugi vrlo pouzdan izvor (ne samo za papricice) je Premier Seed na britanskom eBayu gdje uvijek drze dvadesetak atraktivnih sorti i za svega par funti, a posiljka obicno stize za tjedan dana.  S carinom nikad nisam imao problema oko uvoza jer njih pisma ionako ne zanimaju, ali koliko se sjecam uvoz ovako male kolicine za osobne potrebe je dopusten.  Postoji jos more kvalitetnih trgovaca ali posto vec godinama nabavljam iskljucivo od ovih nemam iskustva niti preporuka za druge.

Kad smo rijesili sjemenje, dolazimo da najbitnijeg dijela price zvanog pocetak ili klijanje.  Papricice su biljke iz toplijih krajeva te osim iznimno dugog vremena klijanja zahtjevaju i dug period toplog vremena kako bi stigle uroditi punom snagom i u svoj raskosi.  S obzirom na nase klimatoloske uvjete,  sredina sijecnja ili pocetak veljace se smatra optimalnim vremenom za pocetak - dakle ako je netko dobio volju jos stigne sve nabaviti na vrijeme.

Za optimalno klijanje sjemenke traze visoku vlaznost uz konstantnu temperaturu
od 25-30C pri cemu prosjecno klijanje zna potrajati 14-28 dana, uz pojedine iznimke. Kod tako dugog klijanja neminovna je pojava plijesni prije ili kasnije pa je sterilna i cista podloga uz isto takve posude i opremu obvezna.  Iako ovo sve na prvi pogled djeluje jako komplicirano zapravo je krajnje jednostavno.

Vecina uzgajivaca zbog pozitivnih osobina preferira male tresetne plocice koje se navlaze i nabubre, u originalu zvane "jiffy pads". Kod nas su nabavljive u vecini bau centara na vrtnim odjelima, ako ih nema posluziti ce i obicna komercijalna zemlja ali ako imate malo sjemenki za koje vam je jako stalo da dobiju najbolje onda je ipak bolje uloziti malo truda i osigurati savrsene uvjete.



Iako ce plocice nabubriti kad se poliju obicnom hladnom vodom, ja ih najvise volim preliti kipucom jer doslovno nabubre za par trenutaka.  Svaki uzgajivac ima neku svoju tajnu koja ima manje ili vise uporista u stvarnosti, ali se vecina slaze da blagi caj od kamilice ima vrlo blagotvorni ucinak za klijanje sjemenki, a zahvaljujuci poznatim ljekovitim svojstvima pojava plijesni je znatno reducirana. Obicno koristim pola uobicajene doze kamikice s kojom skuham pola litre napitka sto je dovoljno taman za desetak peleta.  Kipuci napitak polako prelijemo preko plocica i ostavimo ih dok se ne ohlade. Na zalost plocice dostupne u nasim ducanima su losije kvalitete pa cesto na vrhu ostane visak mrezice kojeg je dobro odrezati skaricama.




Kad imamo malo sjemenki u svaku plocicu sadimo po jednu i to u sredinu.
S pincetom proceprkamo rupicu od max. 5mm i umetnemo sjemenku, te je lagano prekrijemo ali bez ikakve sile, glavno da su potpuno prekrivene podlogom.



Ako imamo viska sjemenki mozemo staviti i do tri komada u jednu plocicu, isti nacin ukopavanja ali jednu stavimo u sredinu i druge dvije svaku na svoju stranu.




Nakon ovog zahvata dolazimo na najvazniji dio price - toplinu i vlagu.
Iako su prozori ili radijatori najcesca mjesta koja prva padnu na pamet u stvarnosti su najgora - prevelike oscilacije temperature gdje je prozor daleko najgori jer je dovoljno malo sunca da temperatura skoci iznad gornjih granica te skuha sjemenke.  Postoji sva sila komercijalnih propagatora i grijacih podloga ali su preskupi s obzirom koliko ih doista trebamo.  U fazi klijanja svjetlost nije potrebna tako da imamo puno jednostavnijih opcija za smjestaj klijalista - blizu bojlera, na vrhu hladnjaka,  na nekom receiveru,  ADSL ili WiFi ruteru, prijemnik od kablovske... Sve su to potencijalna mjesta sa konstantnom temperaturom i samo nam treba termometar da utvrdimo da li je unutar idealnih 25-30C

Moj osobni favorit je T-Com Thomsom TG782i ADSL ruter koji je ionako uvijek upaljen te generira sasvim solidnu kolicinu topline.
Kao idealna posuda savrseno ce posluziti kutijica s poklopcem od tanke plastike koje se masovno koriste po trgovinama, slasticarnicama i sl. - posto svjetlo nije bitno mogu posluziti i bijele.  Na vrhu izbusimo par rupica zbog ventilacije.



U vrlo kratkom roku ova ce kutijica s desetak namocenih plocica, smjestena na ADSL ruter te uz nekih 20C sobne temperature, osigurati idealnih 28-30C sto su savrseni uvjeti za klijanje papricica.  Ako je u prostoriji preko noci hladnije jedna prebacena krpica ili rucnik ce posluziti kao odlican izolator.I sada nam preostaje cekanje, svakodnevno otvorimo poklopac na par minuta da prostruji zrak,  ako plocice djeluju suho ili prelagano pospricamo ih uz pomoc rasprsivaca obicnom odstajalom vodom. 
VAZNO - zbog visoke temperature unutar posude i na poklopcu se stvara obilna kondenzacija vode pa svakakp prije otvaranja preporucam malo kucnuti prstima po poklopcu da se voda ocijedi te prije otvaranja maknuti posudu s ADSL rutera jer bas ne vole vodu.



I sad nam preostaje samo strpljivo cekati do prvog znaka zivota.
« Zadnja izmjena: Siječanj 06, 2012, 02:43:20 prijepodne od AndrejX »

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1004 u: Siječanj 06, 2012, 02:31:46 prijepodne »
ovo je odličan tutorijal za sve, čini mi se da je bolje krenuti kasnije sa sadnjom ilitiga klijanjem jer su povoljniji vremenski uvjeti a ne treba i posebno svjetlo i ostale zezancije, ako uzmeno u obzir da ovisno od sorte treba 90 do 120 dana od sadnje do plodova...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1005 u: Siječanj 06, 2012, 02:38:41 prijepodne »
Slazem se, ali je pocetak veljace nekakav krajnji rok za vecinu.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1006 u: Siječanj 06, 2012, 02:40:30 prijepodne »
da, tako i planiram...

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Re: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1007 u: Siječanj 06, 2012, 03:04:09 prijepodne »
Dal ce bit nastavak tutoriala kad trebaju pod lampe?
I jos jedna stvar, dal skodi da su lampe vise, na vecoj udaljenosti jer mi je u planu stavit stari poklopac od akv sa 2 neonke nad malo dublju posudu


Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1008 u: Siječanj 06, 2012, 04:02:46 prijepodne »
Bude kad dode vrijeme :)

Kao i kod akvarijskog bilja bita je kolicina svjetlosti, a ne udaljenost lampe.
Na kutiji od prije par godina su dvije neonke od po 36W bile na cca. 30cm.

Isto tako nemoj zaboraviti i na najvazniji dio kod kutija - ventilaciju.
Na velikoj plasticnoj kutiji s pedesetak biljaka sam s jedne strane izbusio hrpu rupica, s unutrasnje strane kutije usarafio jedan veci ventilator od PC napajanja tako da uvlaci svjezi zrak izvana te na kontra strani izbusio rupice kroz koje je izlazio topao zrak.
Na taj nacin dobijes iznimno vazno strujanje te jake biljke koje rotiras tako da nisu uvijek iste najblize ventilatoru.

Osim rasvjete i ventilacije bitna je temperatura - ljudi misle da temperatura nije bitna kad jednom proklikaju pa ih stave negdje gdje i nije toplo kad se ugasi lampa. Nekakav minimum od 20C je vrlo bitan za dobar rast biljke

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1009 u: Siječanj 06, 2012, 13:01:45 poslijepodne »
ja mislim ovo stavit u podrum di i nije bas toplo al ne mislim gasit lampe...

a kaj se tice strujanja, ima poklopac sa zadnje strane rupe a i nije dimenzija ko kutija tak da ce zraka uvijek bit. racunam da ce sve isklijat, bhut jolokie jos nisu i par big jimova. trebalo bi bit 28 biljaka.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1010 u: Siječanj 06, 2012, 14:05:05 poslijepodne »
Ventilator je sam po sebi vrlo pozeljan, makar i najmanji.

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1011 u: Siječanj 06, 2012, 16:22:57 poslijepodne »
stavljeno 20 sadnica pod 2 neonke od 14w, i sad samo mogu cekat i boga molit da bu raslo kak bog zapovjeda.
R-46

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1012 u: Siječanj 06, 2012, 16:37:25 poslijepodne »
Evo i mene u ovoj temi, sjemenke nabavljene. i od starog akvarija sam složio klijalište. Znači akvarij 75litara sam napunio sa cca 10l vode  i jedan grijač od 50w, iznad vode stavio stiropor i na njega ću slagat sadnice sve sam pokrio staklom(još jedan stari akvarij), na to sam stavio rasvijetu od starog akvarija 3*24w t5, sad će radit 2dana da vidim kako to funkcionira i onda ću počet sa sađenjem u plastične časice od o 1dcl(nemam manje)  pa ćemo vidjet kako će to krenut

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1013 u: Siječanj 06, 2012, 16:40:05 poslijepodne »
rade stavi da ti pluta stiropor da direkt prenosi toplinu
R-46

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1014 u: Siječanj 07, 2012, 14:03:26 poslijepodne »
Mislim da stiropor i nebi nešto prenosio toplinu budući da je jako dobar izolator trebao sam stavit neku drugu ploču ali samo to sam imao pri ruci, inače unutra je ugodnih 26stupnjeva ali kad ugasim lampe padne na 22 tako da mislim da ću pustiti svjetlo da gori stalno da bude kostantna temperatura(ili možda ne?).
Danas posađeno 5komada bhut Jolokia red, 15 komada Fatalli i 16 komada Habanero Red.
Posadio sam u zemlju za cvijeće koju sam prije obradio u pećnici 15min na 200 i 15min u mikrovalnoj tako da pretpostavljam da sam ubio većinu neželjenih organizama i sjemenki u zemlji. Zemlju sam dobro namočio vodom i onda posadio u zemlju na 1cm dubine.
To bi bilo to za sad jedino bi me zanimalo kakav je režim poljevanja dok ne proklije budući da je u inkubatoru jako velika vlaga ne vjerujm da bitrebalo prečesto možda jednom tjedno?

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1015 u: Siječanj 07, 2012, 14:50:11 poslijepodne »
trebao si onda jednostavnije stavit neku posudu, tipa lavor na vodu il tak nekaj, on ce potonut od tezine casica i grijat ce voda zemlju i unutra casice i nemas brige, svijetlo ti nije bitno ako je voda na nekih 26 C jer ce ti samo isusit zemlju bezveze, bitna je temperatura podloge, svijetlo mozes komotno ugasit da ne trosis struju. po meni netrebas zalijevat uopce, osim ak ne vidis da se zemlja pocela susit.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1016 u: Siječanj 07, 2012, 14:56:20 poslijepodne »
Meni i dalje nije jasna cijela komplikacija s vodom i rasvjetom.  Kod mene je od njih deset 4 komada proklijalo za 6 dana.

Zaljeva se (sa rasprsivacem) kad se zemlja osusi, samo nemoj zaboraviti i da nije dobro kad je premokro jer ce sjeme istruliti ili ga napasti plijesan.

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1017 u: Siječanj 07, 2012, 15:29:49 poslijepodne »
voda je tu zato jer imam jedino akvarijski grijač a on ne može raditi na suho a u prostoriji je prehladno da bi bilo bez grijača, a rasvijeta je tu za kasnije kad sve proklija i bude trebalo svjetlo za rast prvih mjesec do 2 a onda ćemo nešto smislit za dalje.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1018 u: Siječanj 07, 2012, 22:58:14 poslijepodne »
Hvala na detaljnim uputama za početak sadnje, željno očekujem nastavak cijele priče... a u međuvremenu idem nabaviti sve što je potrebno.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1019 u: Siječanj 08, 2012, 18:02:23 poslijepodne »
Nema na cemu kolega  :)


Nego vec dulje vrijeme namjeravam isprobati kamenu vunu koja je dosta omiljena kao medij klijanja kod onih koji se gnjave s hidroponskim uzgojem.
Na zalost kod nas ili nema ili je nemoguce nabaviti bilo koju drugu osim gradevinske, a posto je imam par ploca u podrumu budem probao s njom nakon temeljitijeg pranja.

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1020 u: Siječanj 08, 2012, 23:33:30 poslijepodne »
Nema na cemu kolega  :)


Nego vec dulje vrijeme namjeravam isprobati kamenu vunu koja je dosta omiljena kao medij klijanja kod onih koji se gnjave s hidroponskim uzgojem.
Na zalost kod nas ili nema ili je nemoguce nabaviti bilo koju drugu osim gradevinske, a posto je imam par ploca u podrumu budem probao s njom nakon temeljitijeg pranja.
imas je na hidroponika.com, ja sam je prosle godine narucio, a i nesto citao o tome...kako stvari stoje, ne razlikuje se od gradjevineske kamene vune. Razlika postoji izmedju kamene i staklene vune, tako da te dve ne bi trebalo mesati.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1021 u: Siječanj 09, 2012, 00:08:35 prijepodne »
Znam za takve izvore, ali nema nigdje po principu sjednem u auto i kupim.  Posto je kamena dostupna bas svugdje volio bih se uvjeriti da je dobra za tu namjenu. Naravno da je staklena iz neke druge price, imam i nje par bala u podrumu  :D

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1022 u: Siječanj 09, 2012, 23:03:06 poslijepodne »
Nabavio sam na forumu sjeme Bhut Jolokia (unatoč opasnostima križanja različitih vrsta) te kupio tresetne i kokosove pločice čisto radi usporedbe. Imam samo još jedno pitanje, kad se stavi plastična posuda na ruter (s obzirom da on ima otvore i na gornjoj strani) da li staviš nešto između rutera i plastične posude tako da napraviš mali razmak i te rupe ne zatvoriš u potpunosti (da se ruter npr. ne pregrije) ili to nema nikakave veze? Pitam samo zato jer ne bih htio upropastiti ruter,,, -?

Ovaj prvi pokušaj smatram čisto uhodavanjem u problematiku, a slijedeće godine bih, ako ova prođe prema planu, naručio sjeme i preko interneta, čisto da probam i neke druge vrste. Inače, ne volim užasno ljute stvari samo blago do srednje ljutkaste... nadam se da se ovi monstrumi ako su u prahu mogu dozirati u toliko maloj količini da ipak ručak bude jestiv i običnim ljudima. :-[
« Zadnja izmjena: Siječanj 10, 2012, 00:16:26 prijepodne od Werther »

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1023 u: Siječanj 10, 2012, 00:31:15 prijepodne »
Ako zelis mozes staviti nesto izmedu, ja nisam.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1024 u: Siječanj 10, 2012, 03:18:59 prijepodne »
Trenutak kad uocimo da je prva papricica proklijala je divan ali nakon pocetnog ushita ubrzo nastupa razocarenje - OK, prva je ovdje ali gdje su ostale ?




Nista neobicnog niti cudnog jer gotovo pa uvijek klijaju stihijski - obicno 1-2 izadu u rekordnom roku (ove godine za svega 5 dana) pa tjedan dana nista pa opet jedan val od njih nekoliko i tako u ciklusima.  Nema razloga za brigu, to je potpuno normalno i cim je prva proklijala to je znak da nismo nigdje pogrijesili i da sve ide po planu. Upravo zbog takvog nepresvidljivog klijanja se uzima nekakav prosjek od 14-28 dana iako koji tjedan vise nije neobican.

Svake sezone ima obicaj posebno oznaciti primjerke koji su prvi proklijali i njima dodijeliti povlasteni tretman kroz uzgoj. Kako to vec biva, bas svake sezone uspijem zametnuti oznake pa vise ne znam koja je koja ali sam prilicno siguran da upravo te biljke imaju kvalitetnije plodove i bogat urod

Najvaznije je odrzavati konstantnu temperaturu i vlagu, u slucaju visoke temperature isparavanje iz tresetnih plocica je izrazeno i ponekad navlazivanje rasprsivacem jednostavno nije dovoljno, a klasicno zaljevanje je nepozeljno jer bi mlaz vode mogao uznemiriti ili unistiti osjetljive klice.
Zato je najbolja tehnika navodnjavanja s donje strane koja ima toliko prednost u odnosu na klasicnu da je obicavam koristiti kroz sve faze rasta - stavimo tresetne plocice u zdjelicu ili dublji tanjur s malo odstajalom vodom ( voda neka je max. visine plocice da ne potone) u roku od par minuta pplcica ce se napiti taman koliko treba, a istovremeno necemo uznemiriti sjemenje. Treba obratiti paznju na suhe plocice jer imaju tendenciju plutanja pa se lako prevenu tako da je prvu minutu treba pridrzati prstima dok ne povuce dovoljno vlage.




U jednom od prethodnih primjera sam opisao postupak kada imamo visak sjemenki pa ih sadimo po tri u jednu plocicu. Svrha te tehnike je da smanjimo prazan hod u slucaju jedne lose sjemenke i da povecamo vjerojatnost klijanja, a ne da uzgojimo tri biljke u malom prostoru . Suvisne izdanke je preporucljivo cim prije odrezati skaricama do podloge, ako ga ipak zelimo sacuvati dobro namocimo podlogu i uz puno paznje lagano prstima izvuci izdanak te ga transplantirati u pripremljeni novu zasebnu podlogu.  Za divno cudo ovaj zahvat ima veliku uspjesnost.

Pojavom izdanka biljka vise nema sto traziti u klijalistu i to je trenutak kada je vrijeme za seobu.  Optimalno vrijeme za vadenje je kad uocimo dva mala listica koji samo sto se nisu otvorili.  Ako predugo ostanu u klijalistu izdanci ce krenuti u potragu za svjetlom i dobiti cemo dugacke i krhke stabiljke. Na svu srecu sam razvoj je relativno spor tako da cemo prilikom dnevne rutinske provjere uociti izdanke kojima je vrijeme za seobu, ako nam se cini da jos nije vrijeme slobodno odgodimo za jos jedan dan.

Ponekad se zna dogoditi da se izdanak ne uspije izvuci iz ljuske sjemenke koja onemogucava otvaranje listica. Iako svi dobijemo poriv pomoci slabasnom malisanu to nije preporucljivo jer koliko god bili pazljivi uvijek cemo ostetiti listove.  Uz pomoc rasprsivaca dobro navlazimo biljku kojoj ce tako izvlacenje biti olaksano, ako ne uspije niti nakon par dana mozemo ipak pomoci jer je manja steta ostetiti listice nego izgubiti biljku.

Proklijavanjem sjemenke zavrsava delikatna faza i pocinje druga, jednostavnija ali s nekoliko detalja na koje trebamo paziti.

Idealno bi bilo odmah mlade biljke preseliti u uzgajaliste gdje ce pod obiljem svjetlosti i u kontroliranom idealnom omjeru vlage i temperature biljke doslovno eksplodirati. Idealno pa cak i pozeljno ali ne i obvezno - uzgajalista su divna ali pocetniku s desetak biljaka prevelik i nepotreban trosak.  Sama izrada/kupnja kutije ili prenamjena starog ormara je sam po sebi zahvat, kupnja neonki i balasta ili ventilacije velik trosak, a na kraju sve to netko treba sklopiti uzevsi u obzir da vlazan okolis zahtjeva i prikladna grla/ozicenje.  Veliki zahvat i to za svega max. dva mjeseca jer zahvaljujuci nasoj dobroj klimi vec sredinom ozujka ili pocetkom travnja biljke vec mogu postupno van pod besplatno i znatno ucinkovitije sunce.  Nadobudni obicno sloze slicna uzgajalista s namjerom da u njima simuliraju sezonu tako da usred zime imaju berbu, ali obicno usljedi razocarenje - to se nece dogoditi, barem ne uz amaterski opremu i bez enormnih troskova elektricne energije.

Zapravo najbolje mogu opisati s mojim primjerom - prvih par sezona sam nadobudno slozio nekoliko prilicno sofisticiranih verzija zahvaljujuci visku opreme od mog drugog hobija, akvaristike. Kako sam svaki put pretjerao u brojnosti sorti tako bez obzira na velika uzgajalista uvijek je poneka biljka bila visak. a kako mi ih je  bilo zao tako sam uvijek nasao neku lampu sa stednom zaruljom. Nije mi se jednom dogodilo da zaboravim upaliti lampu pa su koji dan ostale u mraku, nisam ih redovito zaljevao itd.  Kad je konacno nastupilo pravo proljece i pocele pripreme za presadivanje sama usporedba onih iz idealnih uvjeta i ovih sirocica je bila ocita - biljke iz uzgajalista su bile nekoliko puta vece, velikih listova, duboko zelene boje te naocigled pucale od zdravlja za razliku od ovih drugih.
Presadio sam ih u velike tegle i vec nakon prvih tjedan dana slabije biljke su rapidno krenule rastom tako da nakon prvih mjesec dana vise nije bilo moguce vizualno uociti razliku izmedu onih koje su pocele u idealnim uvjetima i onih koje su bile zlostavljane.

I to je bit price koju ponavljam svakome tko se odluci na uzgoj: papricice se jedne od vecih oportunista u biljnom svijetu i vrlo ce se lako priviknuti na losije uvjete te vrlo brzo i bez ikakvih problema prebaciti na ubrzani mod ako su dobri uvjeti i obrnuto. Toliko o teoriji, ajmo na praksu.

Da bi mladi izdanci uspjesno krenuli s razvojem moramo im osigurati tri bitna elementa - toplinu, svjetlo i vlagu.

Za optimalan rast potrebna je temperatura ne manja od 20C i na to treba paziti, posebno u prostorijama koje se ne griju preko noci.

Kao izvor svjetlosti savrseno ce posluziti neonka ili lampa sa stednom zaruljom, klasicne ili halogene zarulje na zalost ne svijetle u dobrom spektru dok LED tehnologija (ona prihvatljive cijene) na zalost jos nije upotrebljiva - crveno/plavi LED paneli s 225 dioda s eBaya su samo glupo bacanje novca, imam ih nekoliko

Posto opisujemo najjednostavniji nacin uzgoja s minimalnim troskovima kao izvor svjetla i topline ce nam posluziti obicna stolna lampa s jeftinom stednom zaruljom, cim jacom tim bolje - spektar je bitan ali realno nema se smisla bacati u trosak u ovom slucaju, one od dvadesetak kuna ce sasvim solidno posluziti.
Jedna stolna lampa ce sasvim solidno zadovoljiti desetak biljaka u pocetnoj fazi, svaka lampa viska je dobrodosla i ne moze skoditi.

Prvi dan-dva dok se listici ne otvore do kraja lampu postavimo na cca, 10cm od biljke da bi je s otvaranjem listica maksimalno priblizili na svega par cm - tek toliko da zarulja ne dodiruje listice jer ih visoka temperatura lako spali. Nekakvih desetak sati pod rasvjetom dnevno je optimalno ali sam isto tako primjetio da se nece previse buniti niti pod 24 satnom rasvjetom sto je korisno ako se nalaze u hladnijoj prostoriji pa lampa ujedno sluzi i kao izvor topline.




Idealna pozicija bi bila uz neki juzni prozor gdje ce biljka uz umjetnu svjetlost dohvatiti ovo malo podnevnog zubatog sunca dostupnog u zimskim mjesecima - sasvim ce solidno prezivjeti samo s umjetnom svjetloscu, ali i ovo malo sunca ce biti vise nego kvalitetan bonus. Samo oslanjanje na prirodnu rasvjetu u ovo doba godine na zalost nije opcija.  Kod smjestaja na prozorsku dasku pripazite na temperaturne razlike - osuncani prozor s obliznjim radijatorom u vrlo kratkom roku moze rezultirati iznenadujuce visokim temperaturama.

Dosta ljudi u ovoj fazi koristi minijaturne plastenike koji su dostupni gotovo svugdje ali uz pojedine prednosti imaju i nekoliko vecih mana - kada je poklopac na mjestu rasvjeta je jednostavno predaleko od izdanaka, a kondenzacija vlage usljed topline samo pogorsava pricu.  Ako ih imate dobro ce doci kasnije, ali kupnja nije nuzna.

Blizina lampe znaci i vece isparavanje pa treba paziti da se plocice ne osuse do kraja, ali nikako ne pretjerivati sa zaljevanjem nego uvijek balansirati na suhu stranu - pustit da se podloga lagano osusi, da plocica postane lagana i tek je onda dobro navlaziti i to kao sto sam prije opisao, s donje strane.  Rasprsivace vode sad moramo izbjegavati, sitne kapljice na listovima djeluju poput povecala i pod jakom rasvjetom ce vrlo efikasno stvoriti opekotine koje mogu ostetiti listove i unistiti biljku.

Dakle da rezimiramo - stolna lampa, jeftina stedna zarulja i tanjuric su sve sto trebamo od opreme u ovoj fazi

I to bi bilo sve u sljedecih desetak dana, polako cekamo pojavu prvog para pravih listica (ovi sadasnji su kotiledonski ili "sjemenski" listovi) i izbijanje tankih bijelih korijencica po rubovima podloge sto je znak da je biljka konacno prodisala punim plucima i krenula s rastom.

Napomena:  kablovi pod naponom ili zarulje u kombinaciji s vlagom mogu rezultirati nezeljenim posljedicama pa dobro pazite sto radite i gdje smjestate takve sklopove. Na zalost u cilju ustede vecina proizvodaca koristi jeftine komponente koje nisu predvidene za neprekidan rad - velika je vjerojatnost da ce stedne zarulje bez problema izdrzati par tjedana kontinuiranog rada ali uvijek moramo uzeti u obzir i nezeljene ishode.