Ožujak 28, 2024, 11:48:12 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Opasnost morskog  (Posjeta: 11329 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #25 u: Siječanj 20, 2017, 13:21:49 poslijepodne »
Znaci nadopuna teme je da se ne gazi na ribu pauka u akvariju.hahahah

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #26 u: Siječanj 20, 2017, 13:43:26 poslijepodne »
Ispricavam se na odvodjenju teme u off. Al ipak, nije toliki ok... @renta: sitni pijesak je bio...

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #27 u: Siječanj 20, 2017, 15:17:26 poslijepodne »
Ja imam jedan kamen obrastao palythoom i ide na proljeće van, jer mi je preveliki pritisak to imati u akvariju. Što napraviti? Pustiti ga da se osuši, očisiti i vratiti ili sve skupa baciti? (naravno, žao mi kamena...) Dora otrovna? Što kako? Inače, godinu dana imam akvarij, nisam imao "otrovanja"... zato sam ljetos na Jadranu na*ebao... stao na ribu pauka i fino se zabavljao par tjedana... :(
Žarkec nisam ni ja znao dok se nisam napičil na leđnu ..peraju-bodlju :'(
a prst,ruka... počel naticat ko kod a je to kad ga  kresne čekičem :D :D :D

do tada nisam imao info za tu ribu osim klasike(škarpina,plavoprstenasta hoba,paun,riba kamen,tetradon,cube meduza i sl.) no to su zaista otrovne i opasne po zdravlje,sve ostale su također navodno otrovne ali sa puno manjim udjelo  tetrodotoxina  ....

pa i dora  :dead:

Inače btw.je za zdravog čovjeka bezopasan,to nije otrov ni blizu kao kod zmija ili pajkeca....termolabilan i sa vručom vodom ga gotovo neutraliziraš

Hmm znam da većina te ribe kao Dori ili Žuće zovu Tangovi al ako znaš da se nazivaju i Doktori ili Kirurzi
(Engleski Surgeonfish) dobili su ime po bodlji na ledenom peraju koja podsjeća na kirurški skalpel ;) onda je sve jasno !
Al po meni dolazi takva " iznenađenja" zbog slabe ili nikakve informacije šta se stavlja u tank !!!
  riba pauk je opasna a i otrovna vrsta iz Jadrana iz porodice Škorpion riba i srodne sa Škarpinom a i Lionfish ! Pauk iz Jadrana nema smrtonosni otrov , dolazi do bolnih komplikacija al rijetko  do teži posljedica , uglavnom kod osoba  sa velikim alergioloskim senzibilitetom !
Otrov je termolabilan sa toplinom se samo ublažavaju simptomi ! Neutalisanje otrova toplinom je
" nemoguce " jer su potrebne temperature veće od 80 stupnjeva Celzijusa , sto bi dovelo do opeklina 2. I 3.stupnja sto bi pogoršalo infekciju ! Znaci samo toliko vruće  na kožu koliko se može izdržati da smanji simptome i dejstvo toxina!

Ovo oko kuhanje kamena za Palythoama je isto kao i zaledjivanje  opasno po život jer se otrov širi zrakom kao aerosol !!!


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #28 u: Siječanj 20, 2017, 16:43:28 poslijepodne »
Ja imam jedan kamen obrastao palythoom i ide na proljeće van, jer mi je preveliki pritisak to imati u akvariju. Što napraviti? Pustiti ga da se osuši, očisiti i vratiti ili sve skupa baciti? (naravno, žao mi kamena...) Dora otrovna? Što kako? Inače, godinu dana imam akvarij, nisam imao "otrovanja"... zato sam ljetos na Jadranu na*ebao... stao na ribu pauka i fino se zabavljao par tjedana... :(
Žarkec nisam ni ja znao dok se nisam napičil na leđnu ..peraju-bodlju :'(
a prst,ruka... počel naticat ko kod a je to kad ga  kresne čekičem :D :D :D

do tada nisam imao info za tu ribu osim klasike(škarpina,plavoprstenasta hoba,paun,riba kamen,tetradon,cube meduza i sl.) no to su zaista otrovne i opasne po zdravlje,sve ostale su također navodno otrovne ali sa puno manjim udjelo  tetrodotoxina  ....

pa i dora  :dead:

Inače btw.je za zdravog čovjeka bezopasan,to nije otrov ni blizu kao kod zmija ili pajkeca....termolabilan i sa vručom vodom ga gotovo neutraliziraš


Hmm znam da većina te ribe kao Dori ili Žuće zovu Tangovi al ako znaš da se nazivaju i Doktori ili Kirurzi
(Engleski Surgeonfish) dobili su ime po bodlji na ledenom peraju koja podsjeća na kirurški skalpel ;) onda je sve jasno !
Al po meni dolazi takva " iznenađenja" zbog slabe ili nikakve informacije šta se stavlja u tank !!!


Kolega Joško, nije otrovna bodlja/skalpel na tangovima ona samo sječe kao kirurški skalpel. Kolega Mizerak se ako sam dobro razumjeo upikao na vrhove leđne peraje kod hepatusa kao što je npr. otrovna kod foxfacea rabbitfish - Siganus vulpinus/unimaculatus.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #29 u: Siječanj 20, 2017, 18:10:20 poslijepodne »
Tak je Renta,

Joško skalpel je na repu i samo reže,ali leđne su joooooj :D ;)
i bez brige i da mi nisu dali tetanus niš ne bi bilo,več voda od 40°c rešava oticanje i bol...kod blažih-..

inače zadnji put kad me ugrizo poskok(prije 15+ god.,jadan nije preživio ja jesam :D :D :D :'(
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #30 u: Siječanj 20, 2017, 18:17:50 poslijepodne »
Kolega Renta
 ako pazljivo procitas moj komentar vidjeces , nije napisano da je skalpel /bodlja otrovna vec da  mu je ona nanijela povredu ne trovanje !
Moramo razlikovat otrovnos /toksicnost i povrede ili posljedice (uboda ,ugriza ,kontakta sa kozom ili sluznicama )
Cesto dolazi do mjesanja  da nesto nije opasno jer je samo otrovno a ne smrtonosno (na srecu ;) )
Ima dosta organizama kao recimo Jadranski a i neki tropski jezevi koji NISU otrovni al kod uboda dolazi  do komplikacija , upala pa i recimo do trovanja krvi (sepse ) znaci NE otrovni organizam prouzrukuje (naknadno ) trovanje !
Poenta je bila da probam ukazati  i apelirati na sve da se informisu sta drze ili unose u akvarij prije bolnih iskustava !
  cisto zbog informativnog ,statisticki najsmrtonosniji  toxicni organizam  na ovoj planeti sa najvecim brojem zrtava je PCELA I OSA ! Prvi su jer se to najcesce dogadja a menju ubodenim statisticki ima dosta ljudi sa alergijom !Znaci oprez treba a ne panika !
    Renta nadam se da es se sloziti sa mnom kad spekulativno kaazem da "80 % " akvarista koji drze Tangove  nisu culi za ovu bodlju i moguce al dosta rijetke povrede i posledice kao sto je kolega imao


Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #31 u: Siječanj 20, 2017, 18:20:51 poslijepodne »
Tak je Renta,

Joško skalpel je na repu i samo reže,ali leđne su joooooj :D ;)
i bez brige i da mi nisu dali tetanus niš ne bi bilo,več voda od 40°c rešava oticanje i bol...kod blažih-..

inače zadnji put kad me ugrizo poskok(prije 15+ god.,jadan nije preživio ja jesam :D :D :D :'(
Sorry ja sam procitao da je doslo povreda od posjekotine a ne uboda !Kako god bitno je da se dobro zavrsilo i  da ljudi koji ovo nisu znali procitaju o mogucem riziku

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #32 u: Siječanj 20, 2017, 18:29:55 poslijepodne »
Tak je Renta,

Joško skalpel je na repu i samo reže,ali leđne su joooooj :D ;)
i bez brige i da mi nisu dali tetanus niš ne bi bilo,več voda od 40°c rešava oticanje i bol...kod blažih-..

inače zadnji put kad me ugrizo poskok(prije 15+ god.,jadan nije preživio ja jesam :D :D :D :'(
Sorry ja sam procitao da je doslo povreda od posjekotine a ne uboda !Kako god bitno je da se dobro zavrsilo i  da ljudi koji ovo nisu znali procitaju o mogucem riziku

 :up:
ma nije bitno ali dobro znati
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #33 u: Siječanj 20, 2017, 18:50:18 poslijepodne »
Svida mi se ova rasprava.evo opet ja osobno nisam znao da je zuti tang "opasan" i zato sam napravio ovu temu.rokajte dalje ljudi a ja samo radim popis.odlicno je ovo sve znat

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #34 u: Siječanj 21, 2017, 13:19:17 poslijepodne »
Ma nije to baš tako crno. Dora i Žuti nisu opasni.
g.mizerak je vjerojatno vadio ribu iz mrežice kada ga je ubola.
Nevjerujem da je uzdignute leđne peraje plivala unatrag za vrijeme njegovog brčkanja

Leđna peraja joj je uglavnom spuštena, podigne ju kada je na oprezu. U tom trenutku zna i boju promjeniti.
Temperamentom jako zbunjena riba, ko u crtiću.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #35 u: Siječanj 21, 2017, 16:38:46 poslijepodne »
Phrsak nisu te ribe "opasne" ali radi se o tome da opasnost i povrede mogu doći i od " bezopasnih " vrsta! Zato je potreban oprez i informiranje ! Nikad se ne može isključiti sav riziko i nije potrebno
Paniku niti satanizirati neke organizme ! Oni su tu jer smo ih MI unijeli u nas akvarijum i sa tim preuzimamo brigu o njima i mjere opreza !
Tako da ja morsku akvaristiku nebi nazvao opasnim hobijem iako držimo opasne organizme ako se
pametno radi !

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #36 u: Siječanj 21, 2017, 19:29:15 poslijepodne »
Pa poanta je u tome da pocetnicima to sve lijepo izgleda a slabo se prica o tome na sta se sve mozemo nabost itd.informacije ovako skupljene na jednom mjestu su itekako vrijedne za nas pocetnike u morskoj

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #37 u: Siječanj 21, 2017, 20:20:02 poslijepodne »
Pa poanta je u tome da pocetnicima to sve lijepo izgleda a slabo se prica o tome na sta se sve mozemo nabost itd.informacije ovako skupljene na jednom mjestu su itekako vrijedne za nas pocetnike u morskoj

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Bitna stavka kako iskusnijima tako i pocwtnicima je da sta manje stavljaju ruke u tank. Samim time ce imat zdraviji ljepsi tank i nece imat problema a ubodima, opeklinama itd. Mene osobno samo sinularija opekla ali nista bitno.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #38 u: Siječanj 21, 2017, 21:29:52 poslijepodne »
Sinularija? S čime?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #39 u: Siječanj 21, 2017, 22:38:42 poslijepodne »
Svojim polipima. Ona moja velika sinularija unutarnji dio podlaktice. Crvenilo iste dobrig 3 mjeseca i svrab cim stavim ruku pod vodu. Mazao melemom i nakon 3 mjeseca proslo.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #40 u: Siječanj 22, 2017, 07:06:01 prijepodne »
Nisam znao da može opeći

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #41 u: Siječanj 22, 2017, 11:33:41 prijepodne »
Evo jos novosti.to je to

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #42 u: Siječanj 22, 2017, 17:45:10 poslijepodne »
Ma nije to baš tako crno. Dora i Žuti nisu opasni.
g.mizerak je vjerojatno vadio ribu iz mrežice kada ga je ubola.
Nevjerujem da je uzdignute leđne peraje plivala unatrag za vrijeme njegovog brčkanja

Leđna peraja joj je uglavnom spuštena, podigne ju kada je na oprezu. U tom trenutku zna i boju promjeniti.
Temperamentom jako zbunjena riba, ko u crtiću.
tak je u sumpu bila za prodaju kapitalac 15+cm i zašla između pumpe i stakla ja da ju pomaknem van ona digla leđnu a ja nisam vidio i .....
oticanje ruke počelo za 10-ak minuta,a ja kreten prst u hladnu vodu :D tak da sam pojačao djelovanje....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #43 u: Siječanj 22, 2017, 17:48:05 poslijepodne »
inače sinularija i sarko ..... su dve najtoksičnije beštije od koralja,to kad crkne u akvariju ,septička je goli ku....c ,sve crkava od koncentracije ...
zati ih ne rezati fragirati u akvariju ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #44 u: Siječanj 27, 2017, 00:16:29 prijepodne »

[/quote]
tak je u sumpu bila za prodaju kapitalac 15+cm i zašla između pumpe i stakla ja da ju pomaknem van ona digla leđnu a ja nisam vidio i .....
oticanje ruke počelo za 10-ak minuta,a ja kreten prst u hladnu vodu :D tak da sam pojačao djelovanje....
[/quote]

Neugodan i bolan osjecaj  :'( :'(
15+ cm je jos daleko, daleko  od kapitalca  tj odraslog i izraslog primjerka ;) ;)

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #45 u: Siječanj 27, 2017, 00:43:22 prijepodne »
ovdje smo na temi pomenuli mnoge otrovne ili opasne organizme iz nasih akvarijuma ili sta se sve drzi po tankovima !Posto se tema zove opasnost od morskog akvarijuma mislim da smo zaboravili jedan veliki rizik po stanovnike akvarija kao i samog akvaristu ;) !Najveca opasnost po zivot i najvise tragicni  slucajeva nisu nanijeli toxicni organizmi vec ELEKTRICNA ENERGIJA / STRUJA  :p050: :p050: :p050:
Opasnos od kombinacije struja i voda pogotovo morska sa puuno vecom provodljivoscu je svima jasna !
   Najcesce dolazi do problema kod defekta el. uredjaja tj kablova ili ostecenja kucista pumpi ili skimera ! Veliku sigurnost pruzaju uredjaji koji su na 12 umjesto 220 V  Ostecenje kablova  .vremenski jer postaju krhki ,  mehanicki ostecenja recimo od prikljestenja sa kamenom ili od  organizama  , morski jezevi su najcesce za to odgovorni a i Trigger fish sa svojim zubicima zna isto kablove dirati !    Dogadjalo se i da necije citave konzole  resvjete zarone u vodu :( ovisno o kvaliteti osiguraca moze biti  gusto za organizme ne samo ribe vec i vecina beskicnenjaka a pogotovo koralja vrlo osjetljivo reaguje na elektricnu struju !
Opasne su i slabe struje koje "probijaju " izolacioni maaterijal i tako gmizu po izolacionom materijalu ( engleski : creeping current, current leak, leakage current) i ostecuju organizme a kad akvarista stavi ruku dolazi  do kaosa jer je "dobro uzemljen "  i kobno za ribe i ostale !Jednom akvaristii sa nasih prostora se uprvo to dogodilo sa fatalnim gubitcima  riba jer mu je kabal skimmer "bacao struju !
  Svima je jasna ova kobna kombinacija struje i vode a i sami ste svi vidjeli (i ovdje na forumu ) masu slika kako je postavljena  kaoticno struja i  kablovi ispod glavnog tanka kod nekih akvarista  !

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #46 u: Siječanj 27, 2017, 14:41:17 poslijepodne »
Vidis nisam o tome uopce razmisljao.dobro je i to znat.u svakom slucaju ak je u igri struja i voda bolje ic na neku varijantu sa 12/24 v naponom bas da ne zasvijetlimo posto smo svi lijeni kad je u pitanju iskapcanje stvari prije rada po akvariju

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #47 u: Siječanj 27, 2017, 14:55:18 poslijepodne »
inače sinularija i sarko ..... su dve najtoksičnije beštije od koralja,to kad crkne u akvariju ,septička je goli ku....c ,sve crkava od koncentracije ...
zati ih ne rezati fragirati u akvariju ;)

A što ako imaš tako mali akvarij da ako makneš kamen van doslovce si rastavio čitav akvarij? Ja se spremam narezati sinulariu za kojih mjesec dana, a to mogu jedino u tanku. Ideja je narezati ju, promijeniti vodu, i ubaciti hrpu aktivnog ugljena u filter. Pod narezati ne mislim raskasapiti ju na sto komadića već odrezati jedan do dva komada koji mi smetaju.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #48 u: Siječanj 27, 2017, 15:11:44 poslijepodne »
inače sinularija i sarko ..... su dve najtoksičnije beštije od koralja,to kad crkne u akvariju ,septička je goli ku....c ,sve crkava od koncentracije ...
zati ih ne rezati fragirati u akvariju ;)

A što ako imaš tako mali akvarij da ako makneš kamen van doslovce si rastavio čitav akvarij? Ja se spremam narezati sinulariu za kojih mjesec dana, a to mogu jedino u tanku. Ideja je narezati ju, promijeniti vodu, i ubaciti hrpu aktivnog ugljena u filter. Pod narezati ne mislim raskasapiti ju na sto komadića već odrezati jedan do dva komada koji mi smetaju.
u velikom akvariju 500 + lit. jedan-do dva reza je Ok i naravno imaš AU,ali ali kod manjih ... -?
ne kužim izvadi van akvarija odreži malo pusti da odstoji u vodi i onda vrati u akvarij,a ostatak režeš vani kak hoćeš...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Opasnost morskog
« Odgovori #49 u: Siječanj 27, 2017, 15:12:07 poslijepodne »