Ožujak 29, 2024, 02:21:06 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ... a i ciklidni  (Posjeta: 27935 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline suabhiz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Ženski   Dob: 68
  • Lokacija: pula
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #25 u: Travanj 22, 2015, 09:18:30 prijepodne »
Neznam za one koji imaju stijene, ali ja imam po sredini akvarija malo kamenja, ne velikih, tako da ribice plivaju ispred, iza, iznad. Za sve lijepo posložiti sa nekakvim skrovištima treba ti širina, a i da se riba od npr. 12-15 cm može kretati u svim pravcima.
Možeš napraviti biljni akvarij sa jatom malih ribica......

Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #26 u: Travanj 22, 2015, 17:40:37 poslijepodne »
Evo da ti odgovorim na zadnje pitanje, nemožeš imati 2 - 3 različita mužjaka tropheusa bez ženki a nemožeš imati ni ikole i bembe skupa općenito, mislim sve se može naravno ali s kakvim posljedicama..
 

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #27 u: Travanj 22, 2015, 19:14:30 poslijepodne »
Evo da ti odgovorim na zadnje pitanje, nemožeš imati 2 - 3 različita mužjaka tropheusa bez ženki a nemožeš imati ni ikole i bembe skupa općenito, mislim sve se može naravno ali s kakvim posljedicama..

e, sad pitanje, zašto? Tuče ili? Zašto ne mogu Ikole i Bembe? Mislim, zaista nikad nisam držao tropheuse, pa ... eto svaki komentar vezan za njih mi je dobrodošao. Mislim, jako se dvoumim, uopšte i dal da iih ubacujem u akvarijum,

Preporuke za mbune ispod 10 cm? Konkretni nazivi.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #28 u: Travanj 23, 2015, 07:55:50 prijepodne »
Evo da ti odgovorim na zadnje pitanje, nemožeš imati 2 - 3 različita mužjaka tropheusa bez ženki a nemožeš imati ni ikole i bembe skupa općenito, mislim sve se može naravno ali s kakvim posljedicama..

e, sad pitanje, zašto? Tuče ili? Zašto ne mogu Ikole i Bembe? Mislim, zaista nikad nisam držao tropheuse, pa ... eto svaki komentar vezan za njih mi je dobrodošao. Mislim, jako se dvoumim, uopšte i dal da iih ubacujem u akvarijum,

Preporuke za mbune ispod 10 cm? Konkretni nazivi.
U vezi tropeusa ne znam, a mbune ispod 10 cm po meni nema, svaka mbuna ako je u pravilnim uvjetima naraste deset cm i više.
Pogotovo muzjaci.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #29 u: Travanj 23, 2015, 09:08:03 prijepodne »
Čime vi to hranite te vaše ribe? I kolko puta dnevno??? Mislim kad rastu ...

Kod mene mužjak Mpange 9 cm (star 3 godine), drugi oko 8 cm star godinu i po . Maigano isto što sam pre imao bili oko 9 cm. Mislim, hranio ma ih kao što su preporučivali, isključivo hrana na biljnoj osnovi (ono što pojedu u roku 5 minuta) dva puta dnevno ujutru i uveče, 6 puta nedeljno (nedeljom nisam hranio). Jednom do dva puta nedeljno sam dodavao proteinsku hranu. Mrestovi konstantni (što me jako iritiralo u zadnje vreme).
Pišem ovo jer za Mpange piše citiram " taj je ciklid manjeg rasta, u dužinu dostiže od 8-10 cm. Kao takav idealan je za manje akvarije. Sama boja mužjaka tipična je za predstavnice roda pseudotropheus, dakle plave boje, na kojoj se pronađu crne okomite crte, a mužjak je lako prepoznatljiv baš po žutoj boji na repnoj, kao i na kraju leđne peraje." I ovaj podatak sam našo na više mesta. Drugi podatak je da Mpange npr u akvarijumu rastu i do 15 cm u proseku oko 12 cm (a ovo je direktno povezano sa načinom ishrane).
Maigano piše da rastu do 10 cm, a i to se poklopilo sa mojim iskustvom.
E sad, ponekad se zaprepastim kad vidim kod pojedinaca kolko su ribe velike i debele.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #30 u: Travanj 23, 2015, 09:40:01 prijepodne »
Ribe hranim tri puta dnevno dok ne dodu na 3 cm, dva puta dnevno dok ne porastu na 5cm, nakon toga prelazim na jednom dnevno.
Hranim isključivo biljnom hranom, tropical spirulina, jbl malawi, i nekad im dam malo proteina (jednom tjedno).
Mpange ti mogu slikati svoje, stare god i pol, imaju 10cm minimum a narasti ce još barem 2-3 cm.
Njih drzim u tanku 550litara, imaju mjesta za sve, plivanje, skirivanje, mrijest.
Kazem jedno je sto kazu ameri na netu, drugo je kako je u našem tanku,a trece je kako je u malawi jezeru.

A veličina ribe ovisi o puno stvari, najbitnije je kakvi su uvjeti u tanku (čistoća vode), prehrana ribe (kvaliteta hrana i učestalost hranjenja), te takoder mozda i najbitnije VELIČINA tanka u kojem se nalaze! Što je tank veći riba je sretnija i raste veća ako su ispunjena prva dva osnovna uvjeta.

Uglavnom neda mi se više tipkati u ovoj temi, vidim i drugi odustali, radi kako mislis da je u redu. LP!

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #31 u: Travanj 23, 2015, 09:52:25 prijepodne »

Uglavnom neda mi se više tipkati u ovoj temi, vidim i drugi odustali, radi kako mislis da je u redu. LP!

Samo su najhrabriji ostali  :klap:

Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #32 u: Travanj 24, 2015, 16:18:51 poslijepodne »
Evo da ti odgovorim na zadnje pitanje, nemožeš imati 2 - 3 različita mužjaka tropheusa bez ženki a nemožeš imati ni ikole i bembe skupa općenito, mislim sve se može naravno ali s kakvim posljedicama..

e, sad pitanje, zašto? Tuče ili? Zašto ne mogu Ikole i Bembe? Mislim, zaista nikad nisam držao tropheuse, pa ... eto svaki komentar vezan za njih mi je dobrodošao. Mislim, jako se dvoumim, uopšte i dal da iih ubacujem u akvarijum,

Preporuke za mbune ispod 10 cm? Konkretni nazivi.

Zbog tučnjave do besvjesti da, bembe i ikole spadaju u istu porodicu tropheusa dok duboisi ne pa ih se može mješati ali ne opet samo mužjake naravno..uostalom šta god staviš uz ikole i bembe u tank zbog međusobne agresive napast će i sve ostalo u tanku, dovoljan ti je jedan solo mužjak bembe da tuče sve u akvariju, zavisno o pojedinom karakteru, nisu ni oni svi identični..
 

Offline dadox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #33 u: Travanj 24, 2015, 16:23:33 poslijepodne »
Kazem jedno je sto kazu ameri na netu, drugo je kako je u našem tanku,a trece je kako je u malawi jezeru.

Točno to  :klap:
 

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #34 u: Svibanj 15, 2015, 12:27:09 poslijepodne »
Samo da obavestim da je u akvarijumu zaplivalo  pored dva mpanga muzjaka još i 5 novih muzjaka :) (po jedan od svake vrste)

Pseudotropheus cyaneorhabdos (Maingano)
Cynotilapia afra (Cobue)
Cynotilapia sp. "Hara" Gallireya Reef
Pseudotropheus polit 
Pseudotropheus demasoni


Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #35 u: Svibanj 15, 2015, 23:58:50 poslijepodne »
Ljudi, treba mi preporuka, za crvenu (ili pretezno crvenu) ribu (muzjaka) koja raste do 10-11 cm a može s mbunama?

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #36 u: Svibanj 19, 2015, 15:42:29 poslijepodne »
Za 6 meseci (ukoliko se setim) okačiću slike i video ovog akvarijuma. Do tad, možda na nekom drugom mestu budete mogli da pratite razvoj ovog akvarijuma.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #37 u: Lipanj 10, 2015, 15:08:11 poslijepodne »
Danas dodata nova ekipa:
- Melanochromis Maingano
- Pseudotropheus elongatus Chewere
- Statotilapia aeneocolor "Yellow belly albert" (2 komada)

Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #38 u: Lipanj 10, 2015, 19:45:37 poslijepodne »
fire fish ti je crven,a moze sa mbunama,aako nadjes kvalitetnog bice praco crven

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #39 u: Lipanj 11, 2015, 14:08:30 poslijepodne »
Hvala smcm5 razmišljaoi sam u tom pravcu i našao ok, ali nekako mi se nije uklapala.

Astatotilapia aeneocolor "Yellow Belly Albert" - Zaista prelepa i fascinantna riba. Mene lično oduševio i koloritom i ponašanjem.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #40 u: Kolovoz 15, 2015, 16:59:33 poslijepodne »
Malo bolje osvetljen :)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 15, 2015, 17:19:12 poslijepodne od eQuilibrium »

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #41 u: Listopad 10, 2015, 18:10:03 poslijepodne »
Evo malo video da vidite.

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #42 u: Studeni 01, 2015, 18:27:00 poslijepodne »
Dakle, za sad u akvarijumu stvari funkcionisu ok (da ne ureknem samo)

Preksinoć sam dodao još par novih stanovnika (mladi momci oko 3-4 cm)
Pseudotropheus Daktari
Pseudotropheus Red Top Ndumbi
Pseudotropheus Polit
Pseudotropheus el. Chewere
Metriaclima Msobo Magunga
Labidochromis Caeruleus Kakusa

E sad stvari stoje ovako posle par meseci. (pričam o starim ribama koje imam od pre, a ne ove nove sto sam sad uzeo)
Ribe se odlično slažu. Nema tuče (tu i tamo neko kostrešenje i pojurivanje i to je sve). Lepo krenuli svi da se boje, jedino AfraCobue, nikako da primi boju. Polit se ispostavilo da je žensko (zato sam i uzeo drugog).

Ribe koje sam uzimao a koje nisu uspele da se naviknu na akvarijum (obe sa istim simptomima završile priču) su : Maingano (u prvoj količini) i Chewere (u drugoj količini). Oba su bili odrasli muzjaci (oko 9cm) stari oko godinu dana. Od kako su bili ubačeni zavlačili su se po uglovima i supljinama i jednostavno bili su pod stresom. Na kraju uginuli. Znači potpuno isti simptomi.

Drugo zapažanje jako bitno (ovde sam uradio grešku što sam ih uzeo) Astatotilapia aeneocolor jedan muzjak drugog psihicki iscrpljuje (tj celo vreme ga maltretira) tako da potčinjeni mužjak već počeo da izgleda jadno. Doduše, kod njih sam primetio i da im hrana ne odgovara. U par navrata sam dodavao visoko proteinsku hranu (svaki dan) i gađao da uzmu samo njih dvoje i lepo se ovaj drugi oporavio, ali nemam vremena za takve stvari (plus toga akvarijum je od gore kompletno zatvoren pa to prilično komplikuje).

Treće zapažanje. Pošto se ispostavilo da je Polit ženka, kad joj nadođe vreme mresta u akvarijumu izbiju mikro ratovi (bez velikih konfliktnih situacija). Posle mresta (koji se desi obavezno sa Mpangom muzjakom), akvarijum se opet smiri. Naravno, ni jednom nije uspela da iznese mlade. Pokušao sam u više navrata da je odstranim iz akvarijuma, ali ne ide. Dakle, definitivno ženke podstičnu agresivnost kod mužjaka. Jer napominjem još jednom, kad ženki nije vreme mrestu akvarijum je miran (kao da su J.Amerikanci u njemu).

Što se tiče bilja, kao što sam i naveo Anubiasi nikako ne mogu sa mbunama, dok se Criptocorine odlično uklapaju i za sad mogu reći bujaju. Oštećenja na listovima se dešavaju, ali ne da direktno gricnu ribe list, nego kad kidaju algu s lista desi se da pocepaju list.
Primetio sam i da bilje jako smiruje agresivnost.

Eto to bi bio neki izveštaj posle 6 meseci. Video imate u postu iznad.


p.s. primetio sma da nedostaje jedan post, dal je greškom obrisan ili namerno, nebitno. Samo da dodam da su pre par meseci dodati i:
Labidochromis sp. “Hongi” Sweden
Labidochromis Caeruleus
« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2015, 18:34:51 poslijepodne od eQuilibrium »

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni (all male mbuna tank)
« Odgovori #43 u: Studeni 04, 2015, 17:48:50 poslijepodne »
Promena naziva teme, dodato još (all male mbuna tank)

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #44 u: Studeni 10, 2015, 19:23:21 poslijepodne »
Moj Demasonac ... svi su odusevljeni njime :)

Offline eQuilibrium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 85
    • LT-Stand (sto za laptop)
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #45 u: Studeni 20, 2015, 18:56:36 poslijepodne »
Danas, inspirisan nekim youtube video materijalima, rešio sam da odradim DIY kanister filter protoka 800 litara.
Slike ne kačim, jer mislim da toga ima dosta po netu, jedino što će biti malo glomazniji (visine 100 cm, a prečnika 11 cm) . Javim kad ga pokrenem kako radi i kakvi su utisci.

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #46 u: Prosinac 06, 2015, 16:02:56 poslijepodne »
Evo malo video da vidite.


eQuilibrium pozdrav,

pogledala sam video. žao mi je tvojih riba. zaista. vidi se da ti je akvarij isključivo dekorativni predmet. ovdje je mnogima akvarij simulacija prirodnog staništa i akvaristi se u pravilu trude ribama stvoriti najbolje moguće uvjete. to su živa bića, ne govore, ne laju, ne grebu, međutim upravo u tvom videu se vidi kako se jadno osjećaju. tvoje ribe krenu plivat i nakon par cm se zaustave i stop. i tako rade niz isprekidanih pokreta, ali one zapravo NE PLIVAJU. okrenut se maltene nemogu na siromašnu širinu ispod 20cm i sve što si još potrprao unutra.
ako ti u njemu uživaš kao takvom postigao si svoj cilj, međutim uz neku normalnu širinu od 40+ cm imao bi (sigurna sam!) zadovoljnije ribe i daleko ljepši prizor. moj je 50cm širine (- par cm zbog stijene u koju međutim mogu ulaziti i skrivati se) i dužine 150cm i ribe plivaju, da... PLIVAJU! -ono što u prirodi inače rade!
tvoj akvarij-tvoje ribe-tvoj izbor, međutim ti ribe držiš kao psa na lancu od metar duljine u hodniku od 5 metara. razmisli.
lp :bye1:



 

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #47 u: Prosinac 08, 2015, 08:50:34 prijepodne »
Potpuno se slažem s Dori, ovaj tank i cijela priča oko njega je opća katastrofa...  :down: :down: :down:
Vidiš i sam da nitko ne kometira u tvojoj temi, jer se nema što pametno reći, ali nažalost još uvijek živimo u vremenu kad su takve stvari dopuštene, pa svatko može sa svojim ljubimcima raditi što želi, ali siguran sam kad bi ribe govorile da bi ti rekle da ih vadiš van iz tog okvira za slike. LP!

Offline papicdu1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #48 u: Prosinac 08, 2015, 20:20:47 poslijepodne »
pol toga,ako ne više treba izbaci van

Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: ... a i ciklidni
« Odgovori #49 u: Prosinac 09, 2015, 07:46:54 prijepodne »
Potpuno se slažem s Dori, ovaj tank i cijela priča oko njega je opća katastrofa...  :down: :down: :down:
Vidiš i sam da nitko ne kometira u tvojoj temi, jer se nema što pametno reći, ali nažalost još uvijek živimo u vremenu kad su takve stvari dopuštene, pa svatko može sa svojim ljubimcima raditi što želi, ali siguran sam kad bi ribe govorile da bi ti rekle da ih vadiš van iz tog okvira za slike. LP!

zasto tebi ribe sluze?