Travanj 19, 2024, 05:24:17 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 160863 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: pitanje u vezi morskog akvarija!!!
« Odgovori #375 u: Prosinac 29, 2013, 17:17:09 poslijepodne »
Hm, s obzirom koliko slusas savjete...vidi se u ovoj temi:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=91771.msg861606#msg861606
neznam ima li smisla bilo sto pisati...ovako i onako ces napraviti po svoje. U svakom slucaju..uz saaaaaaaaaaaaaamo maaaaaaaaaaaaaalo truda nasao bi super članke na portalu..ja ću eto, izdvojiti neke...nije mi teško:
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/272-jednostavan-uvod-u-morsku-akvaristiku
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/626-nano-i-piko-reef-akvariji
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/474-filtracija
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/269-osnove-morske-akvaristike-1-uvod
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/270-osnove-morske-akvaristike-2-svjetlo-u-morskom-akvariju
http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/271-osnove-morske-akvaristike-3-filtracija
Hvala delbi... A evo vec sam izbacio male stanovnike u mali akvarij od 20 litara... A sto se tice zlatica idu kod none u vrt, odnosno privremeni" bazen, a na proljece cu iskopat baricu nekakvu, vec cu nesto smislit...
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: pitanje u vezi morskog akvarija!!!
« Odgovori #376 u: Prosinac 29, 2013, 22:23:30 poslijepodne »
stavi morsku vodu odi negdje dalje od obale uzmi čistu vodu i počni cikliranje stavi i morski pijesak odmah, kad nosiš vodu ali ne suhi sa obale nego iz vode a za kamen kako češ možeš izvaditi iz mora pa ga oprati od nečistoče ili keramiku mada je lakše i brže keramika i moj savjet ne slušaj puno razne priče i savjete velike kod mene kažu puno babica ispadne kilavo dite.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #377 u: Prosinac 29, 2013, 22:54:00 poslijepodne »
sve je navedeno u ovoj temi pa i sire po forumu.. ima hrpa linkova gdje mozes svasta nauciti i krenuti..

sto se tice keramike i kamena, sve ovisi sto tko vise voli.. i keramika i kamen imaju svoje ucinke.. ali keramiku nije dobro stavljati, barem koliko ja znam, ako keramika nije zaciklirana, i ako npr u akvariju ili u sumpu nema zivoga kamena, nevidim gdje bi se sto na nju moglo naseliti.. tako da ako uzimas keramiku uzimas zacikliranu..

od opreme ti je najpotrebnija dobra rasvijeta, stream pumpe, skimmer, sump ako ga mislis raditi, ali na tu litrazu je po meni obavezan, i td.. znaci sve o tome sto tebe zanima imas u temi ovoj..

Lp i sretno!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #378 u: Prosinac 29, 2013, 23:24:36 poslijepodne »
ali keramiku nije dobro stavljati, barem koliko ja znam, ako keramika nije zaciklirana, i ako npr u akvariju ili u sumpu nema zivoga kamena, nevidim gdje bi se sto na nju moglo naseliti.. tako da ako uzimas keramiku uzimas zacikliranu..

sorry ali ne.

keramiku ja nikad nebih uzeo zacikliranu. Stovise, vise nikad nista nebih uzeo zaciklirano. Glavna prednost keramike je sto ti omogucava clean start. Bez neugodnih iznenadjenja, nametnika, i slicnog.

Sto ce se na nju naseliti? Pa bakterije. A sto jos treba??  :D Zezam se malo ali mislim da je poanta itekako vidljiva. Radije bih imao cisti komad keramike na kojoj ce se naseliti bakterije (a hoce, neupitno), nego "zacikliran" komad keramike koji ce mi mjesecima raditi cuda s vodom i kemijom.

Bas kao i kamen, ako je dobar, onda je dobar. A ako nije, e onda imas problem. A saznas prekasno ustvari.

A ovo naseljavanje o kojem ti pricas ce se desiti, mozda malo kasnije, ali to ima svojih prednosti. Komad-dva kvalitetnog kamena iz pouzdanog izvora, i jako brzo ce i keramika vrvjeti zivotom - puzici, asterine, zvjezdace, crvi...... a kad pocme ubacivati koralje, tek onda ce dobiti svega i svacega, ponesto dobroga, vecinom losega.  :D :D :D (opet sala).

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #379 u: Prosinac 30, 2013, 10:25:55 prijepodne »
ali keramiku nije dobro stavljati, barem koliko ja znam, ako keramika nije zaciklirana, i ako npr u akvariju ili u sumpu nema zivoga kamena, nevidim gdje bi se sto na nju moglo naseliti.. tako da ako uzimas keramiku uzimas zacikliranu..

sorry ali ne.

keramiku ja nikad nebih uzeo zacikliranu. Stovise, vise nikad nista nebih uzeo zaciklirano. Glavna prednost keramike je sto ti omogucava clean start. Bez neugodnih iznenadjenja, nametnika, i slicnog.

Sto ce se na nju naseliti? Pa bakterije. A sto jos treba??  :D Zezam se malo ali mislim da je poanta itekako vidljiva. Radije bih imao cisti komad keramike na kojoj ce se naseliti bakterije (a hoce, neupitno), nego "zacikliran" komad keramike koji ce mi mjesecima raditi cuda s vodom i kemijom.

Bas kao i kamen, ako je dobar, onda je dobar. A ako nije, e onda imas problem. A saznas prekasno ustvari.

A ovo naseljavanje o kojem ti pricas ce se desiti, mozda malo kasnije, ali to ima svojih prednosti. Komad-dva kvalitetnog kamena iz pouzdanog izvora, i jako brzo ce i keramika vrvjeti zivotom - puzici, asterine, zvjezdace, crvi...... a kad pocme ubacivati koralje, tek onda ce dobiti svega i svacega, ponesto dobroga, vecinom losega.  :D :D :D (opet sala).

Ti si protivnik živog kamena zato što si pokretao akvarije sa lošim kamenom.
Takav kamen treba kupit i startat akvarij :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #380 u: Prosinac 30, 2013, 12:31:27 poslijepodne »
I da i ne.

Ja nisam protivnik live rocka kao takvog. Stovise, imam ga i ja u poprilicnoj kolicini. Da, nasjeo sam, dobio cigle, na svu srecu, na vrijeme mi je ukazano da to nece valjati, pa je steta bila mizerna, malo vode, i sitno novaca koje sam dao za kamen.

Ja sam samo mozda malo vise nagnut onoj neukoj, priglupoj i pocetnickoj strani price. A pocetnik ima velike sanse da nasjedne na pricu, i kupi "kvalitetan live rock" po nevjerovatno smijesnoj cijeni.

I onda ce biti problema. Najvjerovatnije.

Ali, ako ne zali koju kunu vise, ima nekoga tko ce mu ukazati na to da kvalitetan kamen kosta, ali da bez njega nema srece, onda da i uvijek - live rock. Keramika je super stvar, ali ima neka svoja ogranicenja i mane, barem sto se mene tice.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #381 u: Prosinac 30, 2013, 13:13:00 poslijepodne »
nemam nista protiv keramike, do sada ju nisam imao, al vjerujem da dobro sluzi. ali meni je kamen kamen.. do sada sam imao i kvalitetnih i nekvalitetnih kamenja koje sam kupovao pa nikad nisam imao problem sa njim, cak ni sa nekvalitetnim. ipak zaciklirana keramika a i sam kamen je puno ucinkovitiji nego mrtva keramika a takoder i kamen.. svatko ima svoje iskustvo, tako da je ovo okej da svatko iznese nesto od sebe sto je prosao. sigurno znas vise o keramici koju si imao, ali ja i dalje tvrdim po meni je puno bolje imati nesto zaciklirano i na neku ruku zivo nego krenuti sve ispocetka, recimo sa novom mrtvom keramikom.. osim toga, ako u sumpu imas nekoliko kg zivog kamena i naravno u glavnom tanku novu keramiku onda je to sasvim druga stvar.. a keramiku bez icega zivoga nebi pokretao.

i slazem se sa Burom.. i drago mi je da si na neku ruku naucio i slozio sve na svoje i sad sve uspijeva i dobro napreduje..
« Zadnja izmjena: Prosinac 30, 2013, 13:28:18 poslijepodne od alen_zgb »

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Pocetak u moru
« Odgovori #382 u: Ožujak 18, 2014, 19:11:32 poslijepodne »
Nakon nekog vremena odlucio sam preci iz slatkovodne akvaristike u prekrasnu morsku, no posto sam novi imam par pitanja. Da bi napravi bi novi akvarij od 250l sa OF boxom, imam manji akvarij koji bi koristio kao pomocni gdje bi bio skimer, grijac itd. Pa evo pitanja: :)
1. Morski pijesak ili sljunak
2. Koliko bi kg zivog kamenja bilo potrebno za 250l akvarij
3. Dali da radim poklopac za akvarij, jer mi je reko jedan covjek da ne radim, da ce se akvarij previse zagrijati no bez poklopca akvarij mi nije toliko lijep

Unaprijed hvala

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Pomoc oko sumpa
« Odgovori #383 u: Ožujak 21, 2014, 21:55:39 poslijepodne »
Napravio sam ovu shemu sumpa, pa bi molio da mi netko kaze dali je ovo uredu. Sump ne bi pregrađivo vec bi bio ko kako je na slici. Stavio sam dosta pumpi jer se bojim da protok vode ne bude preslab  :roll: tako da mislim da ih je mozda previse.

PS zaboravio sam nacrtat grijac

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #384 u: Ožujak 21, 2014, 22:13:24 poslijepodne »
ne kuzim dali ovo samo na crtezu djeluje tako, ali ti si napravio nekakvu seriju od svega?

izmedju svakog elementa ti imas jednu pumpu?

protok kroz sump ne odredjuje kolicina pumpi, mozes ih imati 20, ali samo jedna povratna, i bas ona odredjuje koliko vode ide gore, toliko se slijeva dolje=protok kroz sump.

ovo sto si ti skicirao meni djeluje besmisleno, ako je to jedan pravocrtni niz.

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #385 u: Ožujak 21, 2014, 22:17:20 poslijepodne »
da sve je spojeno u jednu seriju. Ne bi trebalo biti ili? (Sorry na glupim pitanjima al tek se upoznajem s ovim)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #386 u: Ožujak 21, 2014, 22:19:35 poslijepodne »
Pa mislim da ne.

Svaki komad opreme ima svoju pumpu koja dostavlja vodu do njega, a izmedju 2 elementa (skimmer i reaktor npr) naravno da ti ne treba pumpa.

Nista ti brzi protok neces dobiti kroz sump, s tom serijom bi eventualno samo brze gurao vodu kroz elemente, ako bi ti uopce funkcioniralo na taj nacin.

tebi treba samo jedna pumpa,i to ona povratna, svaki ostali komad opreme ima svoju pumpu, ako mu treba, i spajati ih medjusobno je besmisleno.

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #387 u: Ožujak 21, 2014, 22:26:19 poslijepodne »
Aha, a dal onda treba pregrađivati sump? Jer ako voda udje u neki element i izbaci se van u isti spremnik sta se nece onda mjesat sa prljavom vodom? Pa bi onda filtracja bila slabija?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #388 u: Ožujak 21, 2014, 22:32:37 poslijepodne »
A vidi, mislim da ti jos malo trebas prouciti tu tematiku.

ovo o cemu ti pises bi podrazumjevalo da voda ide u element A, iz njega direktno u element B, i tako dalje. mozda to moze tako funkcionirati, ali...

Nebi ti filtracija bila slabija, ali prouci to jos malo, pregrade nisu obavezne,netko ih stavlja, netko ne.

Offline cipli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 116
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: pula
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #389 u: Ožujak 21, 2014, 22:37:46 poslijepodne »
 u sump ti ide samo povratna pumpa i niš više sve ostalo od opreme ima svoju pumpu netreba niš dodatno a bržu cirkulaciju trebaš u akvariju a ne u sumpu.Ja nemam skimer samo pregrađeni sump u jednoj polovici je morski pijesak debljine 40-ak cm i preko njega idde voda iz akvarija tu su i makro alge prolazi voda kroz filter vatu labirint i dolazi u drugu polovinu sumpa gdje je pumpa za povrat i to je to

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc oko sumpa
« Odgovori #390 u: Ožujak 21, 2014, 23:51:33 poslijepodne »
Koji bi mi skimer preporucili? (250l akvarij)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #391 u: Ožujak 22, 2014, 02:42:15 prijepodne »
Kao sto su ti kolege rekli.. malo jos prouci oko svega, iako u ovoj temi imas sve od A do Ž sto god da te zanima izvuci ces iz nje.. sto se tice poklopca, tvoja volja.. morski tank je bolje da je otvoren zbog plinova, ali ako ides na sump onda je manje vazno nego bez sumpa, ali jos uvijek igra ulogu otvoren akvarij kako god okrenuo.. Nevidim po cemu bi bio ruzan ako nema poklopac, ako na njega ugradis visecu rasvijetu, po meni puno ljepse nego sa poklopcem.. al opet stvar ukusa..

sto se tice skimera, sve ovisi koliko si naumio dati novaca za njega, dal ces uzeti novi ili polovni.. dosta se vec prica o skimerima zadnjih dana pronadji na drugoj temi, mislim da su sinoc pisali o tome..

uglavnom sve se moze kad se hoce, samo trebas puno truda uloziti da bi naucio nesto i uzeo u obzir da ti ovdje nitko nezeli zlo nego ti zele izaci u susret.. tako da sto god ti kazu pokusaj ih shvatit na dobar nacin i uciniti kako su ti rekli, barem priblizno.. reci sto imas trenutno od svega sto jepotrebno za morski, imas li stogod ili nemas nista, znaci kreces od nule?

Pijesak mora biti koraljni, znaci morski, ne stavljati obicni iz trgovine, nego moras kupiti morski.. a kamen, ovisno o tebi, minimalno 15ak kg ti treba. ovisno sto zelis napraviti kakav setup, sa dva grebena, sa jednim ili drugacije..

Lp
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2014, 02:46:28 prijepodne od alen_zgb »

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #392 u: Ožujak 22, 2014, 13:30:58 poslijepodne »
Krecem od nule, imam sump i grijac stoga da je sump obicni akvarij od 60l sad cu vidjet dal cu ga pregradjivati ili ne, akvarij cu dat raditi(vjerojatno kod GROF-a) i stalak isto samo ne znam gdje bi mi ga napravili u Zg-u, a sta se tice skimera nudili su mi u Viliju neki za valjda 400l akvarij za 900kn pa razmisljam da njega uzmem iako nisam siguran, hocu cuti jos misljena iskusnih ljudi u moru  :D

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #393 u: Ožujak 22, 2014, 21:28:43 poslijepodne »
a koji su ti tocno skimmer nudili tamo? da nije mozda wave 400p?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #394 u: Ožujak 22, 2014, 22:01:58 poslijepodne »
Nazalost bojim se da za 900kn ne mozes uzeti ni posten polovan skimmer, a kamoli novi u trgovini.

Racunaj da ces za skimmer za takav akvarij dati barem 1500kn (oko 200 eura), ako kupujes novi.

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #395 u: Ožujak 22, 2014, 22:40:33 poslijepodne »
Ne znam stvarno koji je model bio, koje je po vama neki skimer koji ima najbolji omjer cijene i kvalitete. Dao bih max nekih 1500kn za skimer. Jer sam cito po netu i stvarno je veliki izbor i sada treba napravit dobar odabir. Mislio sam da ako je akvarij od 250l da onda skimer bude za 500l, malo jaci.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #396 u: Ožujak 22, 2014, 22:49:26 poslijepodne »
imas za te novce kupiti nov skimmer Bubble Magus NAC 7.. sad dal smijem pisati tu od koga, radije nebi, javi se na inbox pa cu te proslijediti..uglavnom taj skimmer kosta oko 1500kn NOV i jako je hvaljen i dosta njih ga uzima.. tako da malo proguglaj o njemu, pa ces vidjeti i odluciti..


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #397 u: Ožujak 22, 2014, 23:08:18 poslijepodne »
+1 za nac7 u toj cjenovnoj kategoriji

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #398 u: Ožujak 22, 2014, 23:26:50 poslijepodne »
Nije mozda taj nac7 prejak za 250l? pise da je on za 490-700l akvarije

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #399 u: Ožujak 22, 2014, 23:29:09 poslijepodne »
To sto pise zanemari.

Skimer za 700l akvarij, ali da to stvarno moze tjerati sigurno ne kosta 200 eura