Travanj 20, 2024, 01:06:46 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 160989 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #325 u: Studeni 21, 2013, 18:07:54 poslijepodne »
108 X 54 X 52 - 10mm, doljnja uzdužna pojačanja, bez trbuha

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #326 u: Studeni 21, 2013, 22:05:45 poslijepodne »
mozes bez brige od 8mm raditi, uz pojacanja naravno.

10mm je mislim previse, ako si mozes priustiti, onda naravno zasto ne, ali da je neophodno nije.

moj je 150x50x60v, od 10mm stakla s pojacanjima, i nema trbuha niti ikakvih deformacija stakla, ali su pojacanja i poprecna i uzduzna.

Previše sigurno nije i ja se nebi igrao sa 8mm staklom na visinu 55cm.
Lijepio sam svakakve akvarije i nije baš da sam neki ziceraš jer sam lijepio akvarij 90 x 40 x 30v od 4mm stakla i držao je ali mu treba samo malo da ga kvrceš i bude puknuo.
Moj akvarij je 200x70x55 od 10mm stakla sa svim mogučim pojačanjima.

U biti možeš lijepit od 6mm stakla i vjerojatno da neće odmah puknut ali je pitanje vremena

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #327 u: Studeni 22, 2013, 17:51:38 poslijepodne »
akvarij se ljepi samo jednom, a kad moraš drugi put onda lupaš glavom u zid!
Kako kaže Bura može od 6 mm , no za adrenalinske igre ima i boljih od akvaristike, šta dobijaš sa time šta ćeš imati akvarij od 8mm,a sa 10 si miran .
Ja sam isto mogao ljepiti 2000x650x700 od 10mm , no išao sam na 12mm i nije mi žao!
Sigurno je sigurno

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg:
« Odgovori #328 u: Studeni 27, 2013, 22:05:15 poslijepodne »
Pozdrav svima. Prije par mjeseci sam bio na forumu raspitujuci se o pocetku bavljenja ovim hobijem. Nisam se zaletio nego vrijem proveo informirajuci se i dosao do sljedecih pitanja. Puno toga su mi objasnila 2 forumasa ali evo da i vas nesto priupitam. Kupit cu RIO 125, Juwel skimmer 3.0 i Sicce voyager 4 pumpu. Kupujem i zacikliranu keramiku i zaciklirani pijesak. Jel to ok? Nadalje, nemam morske vode za prvo punjenje pa bi kupio destilirane vode 125l i pomijesao sa koraljnom soli. Koju uzeti? Kad bi to sve stavio u akvarij plan je ostaviti to nekih mjesec dana prije ribica. Da li u tom medjuvremenu mogu kupiti koju anemonu i staviti da bude spremna za Nemice jednog dana? Na sto jos obratiti paznju? Jel to ok zamisljeno? Kolko je to sve skupa glasno, posto bi mi akvarij bio skoro do ulaska u spavacu sobu? Kako staviti anemone i ostale koralje unutra ako bi bila keramika a ne zivo kamenje? Ili kupiti to na kamenju pa tako staviti? Imam jos pitanja, ali zasada ovo pa onda dalje... hvala i pozdrav svima ps: svjestan sam da trebati testirati vodu svako malo, dodavati sto ce trebati pa ako netko moze baciti koju recenicu o tome, bio bih zahvalan. Teme sam na morskoj procitao sve.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #329 u: Studeni 27, 2013, 22:50:58 poslijepodne »
Dobronamjerni savjet - hajd ti jos malo procitaj i informiraj se o svemu.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Odg: Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #330 u: Studeni 28, 2013, 03:46:31 prijepodne »
Dobronamjerni savjet - hajd ti jos malo procitaj i informiraj se o svemu.

Upravo je gornji post pokusaj informiranja koji ocito jednom znalcu zvuci smijesno ili kako vec. Nitko ne moze odmah znati sve i zato je ovo helpdesk - pretpostavka je da se pomogne nekome. Ovakav post - informiraj se o svemu, stvarno mislim da ne sluzi nicemu i nikome. Svejedno hvala, nagnao da me vise ne pitam. Molim ako ima netko zainteresiran, da mi se javi na pp pa cu platiti ako treba da mi odgovori na neka pitanja, jer ovako nemam osjecaj da mogu brze i bolje nauciti. A ako moj gornji post smeta, molim moda da ga i obrise. Hvala :-)
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg:
« Odgovori #331 u: Studeni 28, 2013, 06:02:54 prijepodne »
Pozdrav svima. Prije par mjeseci sam bio na forumu raspitujuci se o pocetku bavljenja ovim hobijem. Nisam se zaletio nego vrijem proveo informirajuci se i dosao do sljedecih pitanja. Puno toga su mi objasnila 2 forumasa ali evo da i vas nesto priupitam. Kupit cu RIO 125, Juwel skimmer 3.0 i Sicce voyager 4 pumpu. Kupujem i zacikliranu keramiku i zaciklirani pijesak. Jel to ok? Nadalje, nemam morske vode za prvo punjenje pa bi kupio destilirane vode 125l i pomijesao sa koraljnom soli. Koju uzeti? Kad bi to sve stavio u akvarij plan je ostaviti to nekih mjesec dana prije ribica. Da li u tom medjuvremenu mogu kupiti koju anemonu i staviti da bude spremna za Nemice jednog dana? Na sto jos obratiti paznju? Jel to ok zamisljeno? Kolko je to sve skupa glasno, posto bi mi akvarij bio skoro do ulaska u spavacu sobu? Kako staviti anemone i ostale koralje unutra ako bi bila keramika a ne zivo kamenje? Ili kupiti to na kamenju pa tako staviti? Imam jos pitanja, ali zasada ovo pa onda dalje... hvala i pozdrav svima ps: svjestan sam da trebati testirati vodu svako malo, dodavati sto ce trebati pa ako netko moze baciti koju recenicu o tome, bio bih zahvalan. Teme sam na morskoj procitao sve.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Evo da ti ja ukratko odgovorim na neka tvoja pitanja koja te recimo donekle zanimaju, ima podosta gresaka koje si upitao, ali da netrazis previse, iako na forumu sve mozes pronaci i sve saznati o morskoj, bez da ista upitas, ali svaki upit dobro dode.. i naravno odgovor uz to.

Sto se tice akvarija, nije los potez za pocetak, litraza je okej.. za Juwel skimmer neznam previse, neki ga hvale, neki bas i ne. Ovisi koliko novaca kosta, jer ako je u trgovini onda za te novce na forumu kupis mozda bolji skimer.. uglavnom, vidim napisao si da je keramka i pijesak zaciklirani, znaci najbolje bi ti bilo da nabavis takodjer i zacikliranu vodu, barem vise od pola, a ostalo napravis da malo osvjezis.. jer uz sve zaciklirano raditi novu vodu, sve vracas recimo na pocetak i kroz sve moras proci na dosta tezi nacin nego sa vec zacikliranom vodom, stime ces izbjeci veci dio posla.. Kad sve pokrenes, neracunaj na ribe barem 2-3 mjeseca, nema veze sto je sve zaciklirano, nego idi ipak na onu soluciju da budes siguran da je akvarij barem donekle u solidnom stanju i da je barem donekle poceo funkcionirati, e onda ides malo po malo, znaci korak po korak. Naravno poneke koralje koji nisu zahtjevno mozes ubaciti vec nakon 3-4 tjedna da vidis stanje, koje ces zakljuciti po njihovom ponasanju. A sto se tice anemone, ona je ipak nesto drugo, zahtjevnija je i zahtjeva dosta cistu i dobru vodu, znaci da sve bude kak treba.. Nju takodjer po meni nebi trebao ubacivati barem 2 mjeseca nakon pokretanja, dok nevidis stanje kako sam vec i upisao.. Sto se tice riba, tj nemića, oni mogu unutra prije nego anemonu ubacis, a mogu ici i nakon ubacivanja anemone. jer nemora znaciti da ce se odmah prilagoditi anemoni i ulazitiu nju, tako da na to neobracaj pozornost. jest da svi cekamo i ocekujemo da nam se svakome nemaći uvaljaju u nju, ali to je pitanje vremena..

Da nastavimo sa drugim stvarima, sol imas za kupiti u ponekim trgovinama, zoo vili, pet centar na vrbanima, aqua shop i td... nemogu ti tocno reci gdje kad nevidim odakle si, jer ti profil nije ispunjen (nadopuni ga da te mozemo lakse informirati i slati na lokacije koje su tebi u blizini da mozes lakse stvari pribaviti). Nije bitan kamen ili keramika, koralji se hvataju na isti nacin za jedno i za drugo.. sve ces to saznati kad akvarij dode na svoje, kad dode vrijeme za to.. najbitnije ti je prikupiti svu opremu i kemiju, da imas sve na jednom mjestu, a s vremenom ces saznati sve sto bude potrebno, sto i kako.. Sto se tice buke, ja imam svoj u svojoj sobi gdje spavam, nemam nikakvih problema, nesmeta mi nista, a niti se cuje toliko.. sve ovisi kakav skimer budes imao, dal bude glasan ili ne, jer ostala tehnika nebi trebala raditi buku.. Ponajprije nabavi sebi dobru rasvijetu, jer bez najmanje 4 lampe nemozes krenuti u sve to, ali to je samo za pocetak, bit ce ti dovoljno 4x 24w.. jer taj rio koliko znam je duzine 80cm, pa u njega nemogu vece lampe..

eto toliko od mene, ovo dobro procitaj i polako kreni u nabavku, kad sve nabavis onda se javi, pa cemo te uputiti dalje.. imas sve u ovoj temi sto ti je potrebno da bi pokrenuo tank, ali ako gdje zapnes javi se.. Lp i sretno!
« Zadnja izmjena: Studeni 28, 2013, 06:12:28 prijepodne od alen_zgb »

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #332 u: Studeni 28, 2013, 08:13:23 prijepodne »
zahvaljujem na korisnom i konstruktivnom odgovoru. skimmer košta 600 kn preko ebay, kod nas je 880 kn. uezo bih njega, dobio sam preporuke, vjerujem da će biti dobar. ako neće, kupit ću drugog. ovo mi je manje više sve jasno, osim gdje nabaviti zacikliranu vodu? jel to mogu zatražiti u oglasniku na forumu? moja lokacija je okolica Zg tako da mi trgovine u Zg dolaze u obzir. lampe ću staviti marine i blue, mislim isto Juwel. hvala ti puno :)
« Zadnja izmjena: Studeni 28, 2013, 08:22:06 prijepodne od zarkec »
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #333 u: Studeni 28, 2013, 09:05:19 prijepodne »
zahvaljujem na korisnom i konstruktivnom odgovoru. skimmer košta 600 kn preko ebay, kod nas je 880 kn. uezo bih njega, dobio sam preporuke, vjerujem da će biti dobar. ako neće, kupit ću drugog. ovo mi je manje više sve jasno, osim gdje nabaviti zacikliranu vodu? jel to mogu zatražiti u oglasniku na forumu? moja lokacija je okolica Zg tako da mi trgovine u Zg dolaze u obzir. lampe ću staviti marine i blue, mislim isto Juwel. hvala ti puno :)
A jesi zapeo za juwel :D
Imaš u oglasniku puno boljih hang on skimmera od juwela i neznam gdje si ga našao za 600kn.Ja sam našao skimmer za 600 i još poštarina 150kn
A lampe imaš u aquashopu,Narva,JBL po nekim dučanima imaš dosta dobre a jeftine sylvanie.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #334 u: Studeni 28, 2013, 09:20:50 prijepodne »
nije nužno da je juwel, može preporuka i za jeftinije i bolje. nekako mi se na prvu dopao Juwel pa valjda zato. inače, otvoren sam za prijedloge. Skimmer je 79,90 EUR + 7 eur ako se šalje u HR. ne znam dal smije staviti link ali ti mogu poslati ako trebaš.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #335 u: Studeni 28, 2013, 11:31:39 prijepodne »
nisi skuzio poantu.

je ovo helpdesk, a ja sam ti odgovorio onako kako su i meni odgovorili - hajde ti jos malo procitaj i prouci tematiku.

I moja reakcija je bila identicna tvojoj, ali sad ti mogu reci da su mi ljudi najvise pomogli s takvim komentarom - sjedi i citaj, nego da su mi pisali neke svoje teorije, ideje i savjete, jer tek onda masu stvari nebi znao, i nebi rjesio.

Ali, ako bas zelis, idemo redom.

Po meni akvarij je jako los izbor. S tim dimenzijama, imati ces problema s rasvjetom. 81cm duzine akvarija=problem s lampama. 39w lampe predugacke, 24w lampe prekratke.
Naravno, juwel dimenzije lampi taman odgovaraju, ali si onda ogranicen izborom samih lampi. A one za koje se nekako smatra da su najkvalitetnije za more - ati lampe - se rade u klasicnim duzinama. Gdje ti ponavljam 24w nece biti dovoljno.

Dalje, u tom akvariju placas poklopac, koji ti ne treba. Osim sto ti ne treba, ogranicava te s lampama. Pa ces izvesti 101 shemu i varijantu da u poklopac naguras sto vise lampi, potrosit ces pare, i na kraju krajeva neces biti zadovoljan.

Kako znam? Zato sto je moj akvarij identicne duzne (ok, 3cm duzi (84cm)), i imao je original poklopac. I nikad zadovoljan, sve dok ga nisam maknuo i stavio visecu rasvjetu. Ja sam akvarij s poklopcem imao od prije, ali ako planiras tako nesto kupiti - razmisli opet.

Dalje - voyager 4 ti je prejaka pumpa. Opet, kako imamo maltene identicne duzine akvarija, jedan voyager 2 model, pojacan s jos jednom manjom i slabijom pumpom ce ti biti i vise nego dovoljno cirkulacije.

Za juwel skimmer neznam. ALi znam da je skimmer osnova morskog akvarija, i da tu en treba stedjeti. I znam da je kvalitetan skimmer barem 200+eur.

Isto tako, morski akvarij bez sumpa je upitna kombinacija. Prouci malo tematiku sumpa i ostalog, pa ces vidjeti. Iako moze i bez sumpa, svi prije ili kasnije rijese i to, i konacno budu zadovoljni. Znam, i ja sam isao bez sumpa i shvatio da mi puuuno toga fali.

Ako nemas, a shvatio sam da nemas, pristup velikim kolicinama morske vode ja se nebih igrao s nekim zacikliranim pijeskom. Takav pijesak treba dobro isprati, da ga se ocisti od smeca i detritusa, u suprotnom si mozes napraviti veliki problem. Radije suhi pijesak, ili ovaj dobro ubij i operi. zaciklirana keramika ili kamen - svakako.

Sol, sve su dobre, red sea coral, reef octopus, fauna marin....imas i dobru a jeftinu croreef sol....nemozes fulati.

Destilirana voda je losa ideja, preskupo je to. Jer nije to samo zamjesati pocetnu kolicinu vode, trebas imati i za izmjene, trebas imati i za nadoljevanje.

Bez kvalitetnog ro uredjaja, ja nebih ni pomisljao na morsku akvaristiku. Dalje, kvalitetan refraktometar je nuzan.

Sto se organizama tice - nista za pocetak.

Ja bih lijepo napunio akvarij vodom, zamjesao sol, upaliio pumpe i ostavio par dana, da se sol dobro promjesa, kemija odradi svoje. Nakon par dana bih ubacio tu keramiku, stavio je pod jak protok pumpi, da izbaci svo smece. Nakon par dana, usisao smece, i stavio pijesak. Suhi, mrtvi. I onda zaboravi sve mjesec dana barem. Kontroliraj slanost i temperaturu, ostalo te ne zanima.

Nakon mjesec dana recimo, provjeris parametre - no2, no3, i slicno. ako je sve ok, stavio bih neki jednostavniji koraljcic, neku gljivu, zoe i slicno. i gledao. ako je ok, opet dodao nesto. i tako polako. znaci racunaj barem mjesec-dva pracenja i laganog popunjavanja jednostavnim ogranizmima (kozica, rak, puz), ako je sve ok, tek onda ribe.

Anemonu ne stavljaj, sto duze mozes izdrzati, ona ima svoje zahtjeve koje friski akvarij najcesce ne moze zadovoljiti. imas vremena. Strpljenje je osnova.

Bolje?  ;)

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #336 u: Studeni 28, 2013, 11:37:24 prijepodne »
nije nužno da je juwel, može preporuka i za jeftinije i bolje. nekako mi se na prvu dopao Juwel pa valjda zato. inače, otvoren sam za prijedloge. Skimmer je 79,90 EUR + 7 eur ako se šalje u HR. ne znam dal smije staviti link ali ti mogu poslati ako trebaš.
Ma ne treba mi, a i da mi treba kupio bi si provjereni skimmer. A jeftinije od juwela a da valja teško da ćeš naći

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg:
« Odgovori #337 u: Studeni 28, 2013, 12:02:35 poslijepodne »
Ovo je super sad. Hvala. Sto se tice izmjene i dolijevanja vode, koliko ide to otprilike mjesecno? Postotak vode ili koliko ishlapi ili prema nekim drugim parametrima? Sto se tice destilirane vode, nije dobra opcija zbog cijene ili? Ima u Lidlu na akciji 5l za 7 kn. Nesto je malo skuplja u Metrou.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Odg: Odg:
« Odgovori #338 u: Studeni 28, 2013, 12:09:30 poslijepodne »
Ovo je super sad. Hvala. Sto se tice izmjene i dolijevanja vode, koliko ide to otprilike mjesecno? Postotak vode ili koliko ishlapi ili prema nekim drugim parametrima? Sto se tice destilirane vode, nije dobra opcija zbog cijene ili? Ima u Lidlu na akciji 5l za 7 kn. Nesto je malo skuplja u Metrou.

Naravno radi isplativosti, kupio bih i neki RO uredjaj, ali kasnije. Sad bi polako krenuo ovako kako ste me usmjerili.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #339 u: Studeni 28, 2013, 12:40:05 poslijepodne »
Prvo - cijena.

Drugo - neprakticnost.

Trece - jesi i koliko si siguran da ces bas svaki put naci identicnu vodu, znaci istih karakteristika?

Vode ishlapi onoliko koliko ishlapi. Nema tu pravila, matematike niti postotaka, ni na dnevnoj, ni na mjesecnoj, ni na minutnoj bazi.

A kako je salinitet najbitnija stvar, odnosno ona posljednja stvar za koju zelis da nije stabilna i da oscilira - sve ti je jasno.

rucno nadoljevanje vode je neprecizno, zahtjeva previse vremena, i moze biti uzrok problema. Automatsko nadoljevanje vode je jedini nacin da drzis salinitet konstatnim, bez oscilacija, i naravno, bez ikakve muke i truda.

Ro uredjaj je nezaobilazan, bez njega nemoj ni pocimati. Vec sam napisao, bez ro uredjaja i refraktometra, nemoj ni pomisljati da punis akvarij vodom.

Vjeruj mi, ja sam isprobao manje vise svaki zaobilazni nacin, polovicno rjesenje, i svaku glupost koje sam se mogao sjetiti, sve pod nekim motom "polako, bitno je poceti, kasnije cu....".... i shvatio sam da nema toga. Ili imas ili nemas.

kasnije mozes kupiti koralj. Kasnije mozes kupiti ribu. Kasnije mozes jako puno stvari, ali ako osnove ne rijesis odmah i kvalitetno, nikad neces biti zadovoljan. a dok neke osnove nemas, nemoj ni kretati, ustedjet ces si jako puno novaca, muke i zivaca.

Osmoza. Sump. Kvalitetan skimmer. Kvalitetne stream pumpe. Top-off. Kvalitetan kamen ili keramika. Refraktometar. Sol. Osnovni set testera (no2,no3, amonijak cak i ne moras uzimati). kvalitetna rasvjeta.

Sto se tice juwel lampi, nisam isprobao, jednostavno su preskupe, ne nude nista (po mom misljenju), a od nikoga nisam mogao dobiti potvrdu da je to dobra stvar. 2 lampe koje imas na izbor mislim da ne zadovoljavaju u vecini slucajeva. a opet - kostaju koliko i dobre i provjerene (dokazane) ati lampe. Ili sylvania, koje jesu nesto niza klasa u odnosu na ati, ali i dalje dovoljno dobre.

jedina prednost im je u stvari sto stanu u te dimenzije poklopca, ali isto tako, brzo ces skuziti da akvarij s poklopcem nije najsretnije rjesenje iz vise razloga.

za cijenu tog ria 125 (neznam dali uzimas novi ili polovni - svejedno), mozes napraviti akvarij istih dimenzija+sump.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #340 u: Studeni 28, 2013, 13:00:51 poslijepodne »
Moje mišljenje
Možeš startat akvarij bez osmoze i ako imaš nekog akvaristu u blizini možeš od njega kupit RO vodu.
Možeš imat dobar  akvarij bez sumpa ali treba bit dobar skimmer.
Nadoljevanje vode je jeftino pa se isplati složit
Bez veze je kupovat akvarij za za slatkovodnu akvaristiku pa sve mijenjat za morsku opremu.
U sumpu ćeš imat samo skimmer i ugljen a ima hang on skimmera koji imaju komore za ugljen pa sump i nije toliko neophodan.Prednost je što bi imao više vode u sistemu

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #341 u: Studeni 28, 2013, 14:28:47 poslijepodne »
nije nužno da je juwel, može preporuka i za jeftinije i bolje. nekako mi se na prvu dopao Juwel pa valjda zato. inače, otvoren sam za prijedloge. Skimmer je 79,90 EUR + 7 eur ako se šalje u HR. ne znam dal smije staviti link ali ti mogu poslati ako trebaš.

stavi link da vidimo o kojem je skimmeru rijec, mozda nije niti dovoljan za tu litrazu.. ima kolega prodaje deltec na oglasu, jako dobar skimmer i za tu litrazu ce biti i vise nego dovoljan, jer kolega Che ga ima na akq rio 125 taj skimmer deltec, odradjuje izvrstan posao, a vjerujem da je puno bolji od tog juwela.
« Zadnja izmjena: Studeni 28, 2013, 14:32:17 poslijepodne od alen_zgb »

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #342 u: Studeni 28, 2013, 14:44:48 poslijepodne »

rucno nadoljevanje vode je neprecizno, zahtjeva previse vremena, i moze biti uzrok problema. Automatsko nadoljevanje vode je jedini nacin da drzis salinitet konstatnim, bez oscilacija, i naravno, bez ikakve muke i truda.

Ro uredjaj je nezaobilazan, bez njega nemoj ni pocimati. Vec sam napisao, bez ro uredjaja i refraktometra, nemoj ni pomisljati da punis akvarij vodom.


Slozio bih se donekle sa Damirom, ali to nemora biti pravilo i obaveza da se ovo mora imati.. ja imam akvarij pokrenut ca 8 mjes, akvarij funkcionira i vise nego dovoljno, sto ce biti kasnije nitko nezna, ali se trudim odradjivati i drzat ga na srednjem nivou, da sve bude u redu.. Nekazem da nije dobro imati ovo sto je Damir naveo, ali moze se i bez toga.. Ja vodu nadolijevam rucno i po meni puno laksi postupak i bolje rijesenje, to je po mom iskustvu, nemora biti tocno sto ja mislim.. RO uredjaj nemam takodjer, vodu nadolijevam iz pipe direktno u akvarij, ili eventualno pricekam 24h da se voda malo ustabili u kanisteru pa onda ubacujem, a tako i mjesam sol u pipovaci.. Nemam nikakvih problema. Dok sam mjesao sa RO vodom imao sam podosta algi, koje nisam mogao rijesiti nikako, pa sam pokusao sa obicnom vodom koja se je pokazala ucinkovita. Tako da to nemora biti cisto rijesenje i obaveza. Svatko ima akvarij na svoj nacin i tako ga goni.. Svi bi mi danas zeljeli svasta, ali uvijek fali ono najbitnije, penezi.. :)

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #343 u: Studeni 28, 2013, 14:51:46 poslijepodne »
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #344 u: Studeni 28, 2013, 16:12:48 poslijepodne »
Pogledaj si ovaj skimmer,naspram delteca juwel je igračka :)
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=90779.0

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #345 u: Studeni 28, 2013, 16:35:23 poslijepodne »
Slazem se sa Burom, puno bolji je deltec.. plus hang on je i nezauzima prostor u akvariju, dok juwel zauzima kut akvarija.. nisam strucan oko juwela, ali mislim da je vec bila tema za njega.. ima ga za kupiti u belugu, tam sam ga vidjao.. i da casica od juwela mi je presmijesna, tu nestane nista  :D :D

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #346 u: Studeni 28, 2013, 17:09:52 poslijepodne »
Više manje su ti Damir, Bura i Alen rekli sve ali ima i alternativa tome svemu.
Neznam koliko si sklon DYI pothvatima, ali mišljenja sam da kod nas nemožeš kupiti dobar tvornički tank (ako i možeš košta više nego što treba). Evo kako bi ja krenuo na novi tank
1. Metar u ruke i izmjeri prostor kamo ide tank, daj napraviti ili sam zaljepi akvari največi koji ti ide u zadani prostor, ako je kakvo skladište ne pretjeruj u startu ti netreba tank od 1000 i više l, teško ga je napuniti i skupo održavati  :)
2. Sump planiraj obavezno, što veči to bolji, površinom dvije trečine glavnog tanka, trečina prostora ti treba za tehniko koja mora biti na suhom a u sumpu možeš imati od pregrade za top of do špageti alge i svih mogučih reaktora, ako se budeš ozbiljno bavio akvaristikom bit če svakakvih ideja tokom vremena.
3. Ne štedi na živom kamenu i pijesku, znam da se cifra za to dvoje može popeti u nebesa ali to ti je temelj, možeš napraviti i sasvim solidan tank na keramici ali puno teže i s puno više problema posebno u startu.
4. Rasvjetu odma planiraj LED, napraviš li T5 sigurno češ več za mjesec dva početi maštati o LEDu
5. Razmisli o alternativnim filtracijama. Proguglaj ATS i pogledaj kod nas na forumu, relativno jednostavno za napraviti, u startu češ uz mrvicu više posla imati puno bolje rezultate a s tim sistemom možeš prve ribe i otpornije koralje matati u tank več nakon tri tjedna. Uz ATS se možešm izvuči i s pipovačom kao top off ovdom (alge ti potroše teške metale iz vode) makar prije ili poslje češ nabaviti i RO  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #347 u: Studeni 28, 2013, 23:13:52 poslijepodne »
RO uredjaj nemam takodjer, vodu nadolijevam iz pipe direktno u akvarij, ili eventualno pricekam 24h da se voda malo ustabili u kanisteru pa onda ubacujem, a tako i mjesam sol u pipovaci.. Nemam nikakvih problema. Dok sam mjesao sa RO vodom imao sam podosta algi, koje nisam mogao rijesiti nikako, pa sam pokusao sa obicnom vodom koja se je pokazala ucinkovita.

Vidis, ovo me je uvijek intrigiralo kod tvog akvarija. I dugo sam se bavio razmisljanjem da pokusam i ja na taj nacin, barem za top off, dok sam rucno nadoljevao, pa i sad kad imam slozenu automatiku, jos uvijek razmisljam o toj ideji.

Medjutim, dosao sam do nekakve ideje ili zakljucka, koji uopce ne mora biti tocan, ali mi je nekako logican.

Cista voda iz pipe kao takva i nebi bila pretjerano stetna za koristenje u morskom akvariju, cak bi u nekim dijelovima mogla biti i korisnija od sterilne ro vode. Ono sto mene brine je da ta voda iz vodovoda najcesce nije konstantne kvalitete. Dakle, svaki put kad otvorim pipu, ja ustvari neznam sto tocim. U par navrata sam testirao vodovodnu vodu, najbanalnijim testerima na tvrdocu, ph, iz zezancije i na no2 i no3.... 2 ista rezultata iz iste pipe nisam dobio. I to je ono sto mene brine.

Dakle, RO apsolutno nije nuzan, neophodan,, i u tom kontekstu moja izjava da bez njega ne vrijedi ni pocimati nije istinita.

istinita je u kontekstu ako zelimo svaki put natociti istu vodu, istih karakteristika i svojstava. e onda ti ro treba.

Iskustva drugih su pola pola. nekima je kao tebi, pipovaca rjesila problem s algama, bez ikakvih nezeljenih posljedica. drugima je smrdala cijeli akvarij i uzrokovala masu problema. treci ne vide nikakvu razliku, ali svuda se nametne zakljucak da to mozda i nije mudro.

reaktori, ats i slicne divote su svakako korisna stvar, prije ili kasnije ce ti pasti na pamet, ali ako nemas sumpa - nista od toga.

hang on skimmeri, iako apsolutno nema nikakvog razloga da oni ne rade identicno kao i njihovi in-sump i external rodjaci, opet nekako ces jako rijetko i slabo vidjeti neki ozbiljan reef sa hang on-om. Za taj juwel neznam (ponavljam), ali opet, u svijetu hobi skimmera, juwel nije ime koje se spominje i preporucuje naveliko. Opet, apsolutno nema nikakvog razloga da on ne radi svoj posao, ali....

Iako para nikad dosta, morska akvaristika je skupa, pokusaj ne stedjeti na tim bitnim stvarima.

Keramiku mozes koristiti, naravno, ali mozda ti je mudrije investirati i u par kila kvalitetnog kamena, mozda ti on realno ni ne treba, ali kamen je kamen.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg:
« Odgovori #348 u: Studeni 29, 2013, 02:11:15 prijepodne »
Da, mislio sam uzeti tu keramiku a i investirati u pokoji kamencic. Sto se tice vode pipovace, a sto je s vodom koja prodje kroz BRITA filter? Jel bi onda i to moglo posluziti jer on kao ocisti vodu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #349 u: Studeni 29, 2013, 07:34:47 prijepodne »
Uzmi keramiku ili kamen. Ne mjesati. Neizgleda najjjj!
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]