Ožujak 29, 2024, 01:56:27 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159744 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #300 u: Rujan 10, 2012, 18:36:31 poslijepodne »
nitko ispod. a ako je netko i ostao ispod cementa, taj se sigurno nece buniti.  :D :D :D

Dodatno pitanje - cijevi postavljam na visinu da ona najniza bude tocno onoliko koliko sump moze primiti, hajmo reci 30 litara, jer pretpostavljam da se ni sump ne filuje vodom do cepa, ostavi se prostora za nedajboze?

Offline pero111

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #301 u: Rujan 10, 2012, 18:55:14 poslijepodne »
Tocno, zakon spojenih posuda. Zamisli kada zaustaviš povratnu pumpu, gdje i kojim putevima ce se spustiti voda iz glavnog akvarija u sump. Malo racunanja zapremine preljeva i koliko ti se vode iz glavnog tanka prelije kroz cijev od povratne pumpe. Cijev od povratne pumpe mora biti uronjena u akvarij ali ne preduboko jer kada pumpa stane iz akvarija se prelije sve dok cijevi ne povuku zrak.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #302 u: Rujan 10, 2012, 19:02:27 poslijepodne »
Naravno, proba svega vani u dvoristu, par dana, dok se ne uvjerim da sve radi kako treba.  :D :D

Offline pero111

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #303 u: Rujan 10, 2012, 19:13:44 poslijepodne »
Naravno, proba svega vani u dvoristu, par dana, dok se ne uvjerim da sve radi kako treba.  :D :D

Nije tako riskantno. Napuniš glavni tank. Napuniš vodu do nivoa koji želiš imat u sumpu+ koliko vode stane u preljev. Otvoriš ventile na povratku na maksimum, upališ pumpu i lagano poešavaš ventile. Ako nivo u glavnom opasno poraste da ce se preliti akvarij imaš pretanke cijevi. Ako ne sve budeš Podesio na ventilima. Ako su predebele cijevi Preljev je preglasan. Prvih par mjeseci buš se budil ponoci i pipal pod u kuci ;) naviknes se s vremenom :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #304 u: Rujan 10, 2012, 19:17:54 poslijepodne »
ustvari, na klokotanje i sum vode sam se navikao, u sobi mi je i jedan akvarij sa on-top filterom, koliko taj tek piski i klokoce, ali navikne se. Uz par apaurina, naravno.  :D :D :D

Offline pero111

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #305 u: Rujan 10, 2012, 19:19:39 poslijepodne »
Oprez akvaristika moze izazvati ovisnost ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #306 u: Rujan 10, 2012, 19:24:52 poslijepodne »
Pricaj mi.  :D :D :D

Ja sam se zaustavio na 11 akvarija. Onda mi nestalo apaurina, pa sam ih se poceo rjesavati, trenutno ponosni vlasnik samo 2 komada, s time kad morski profunkcionira gasim jedan slatkovodni. 2 su i vise nego dovoljna.  :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #307 u: Rujan 11, 2012, 10:35:15 prijepodne »
Sad sam tek vidio da sam zaboravio napisati jedan bitan detalj.

Overflow bih radio od pvc cijevi, dakle, bez busenja akvarija. Sistem sam isprobao, djeluje mi prilicno idiot-proof, pa bih mozda radije isao na tu varijantu, bez obzira na sve manje.

Pa ponavljam pitanje za sve diy majstore, potrebna sirina cijevi za dobiti neki protok od cca 1000 litara?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #308 u: Rujan 11, 2012, 10:51:21 prijepodne »
1000l/h ti moze proci kroz 20mm bez problema, moguce i manje, ali ja nebih isao na nize od 20 ili cak 25mm.

Mozda nisam dobro pratio kako mislis napraviti OF bez busenja samo s cjevi?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #309 u: Rujan 11, 2012, 11:53:44 prijepodne »
ustvari jako jednostavno, iako neznam koliko cu moci objasniti.

Dakle, treba par komada pvc cijevi, istog promjera. 5 komada tocnije, od toga su 2 komada identicne duzine, jedan je najduzi, preostala 2 su proporcionalno manja od prethodnog, a i dalje manja od ova 2 identicna komada. Po cca 2-3cm kraca.

Dalje, treba 3 komada koljena, odnosno 3 muska i 3 zenska L koljena. Treba i jedan T razdjelnik.

I dalje se spoji ovako nekako kako je nacrtano na slici 1.

Na slici 2 se vidi princip rada.

Ono sto je bitno, da prvo koljeno koje spaja cijev u akvariju s vanjskom cijevi, mora imati rupicu s komadicem crijeva i ventilom. To sluzi za prvo startanje OF-a, kasnije se ventil zatvori i ne dira se vise. Isto tako je bitno da najduza cijev na vrhu bude zatvorena poklopcem, ali isto tako i da ima probusenu malu rupicu za izbijanje zraka. I onda je to sistem koji se sam starta u slucaju nestanka struje i slicno.

Ali, mislim da slike sve govore.

Offline pero111

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #310 u: Rujan 11, 2012, 11:59:39 prijepodne »
Moglo bi raditi, ja ipak preferiram rupe ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #311 u: Rujan 11, 2012, 12:02:45 poslijepodne »
radi sigurno. Ma i ja bih radije rupe, ali, trenutno neizvedivo. Kako sam vec pisao, staklari nisu pretjerano zainteresirani busiti gotov akvarij, barem ne za neke normalne pare. Ja opet nisam pretjerano zainteresiran za 2 rupe platiti kao za cijeli akvarij maltene. S trece strane, ako ga razljepljujem, nosim stranicu na busenje, pa bulkovi, pa ovo ili ono....financijski neisplativo za probu.

Ovako, za par kn doslovce, ako sam dobio dobru informaciju, cijevi ce kostati cca 8kn, koljena i prikljucci jos par kn.....imam overflow. ako radi fenomenalno, ako ne radi, nista strasno.

A neki ozbiljniji of ide na nekom ozbiljnijem akvariju, ako ga bude, sto se iskreno nadam da hoce.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #312 u: Rujan 11, 2012, 12:50:34 poslijepodne »
Da, na slican nacin radi vanjski overflow od tunzea, AM i sl.

Samo se mislim za ono "Ono sto je bitno, da prvo koljeno koje spaja cijev u akvariju s vanjskom cijevi, mora imati rupicu s komadicem crijeva i ventilom. To sluzi za prvo startanje OF-a, kasnije se ventil zatvori i ne dira se .....".

Sto ako ti nestane struje, ti nisi kuci, mali ventil je zatvoren, struje dojde, povratna pumpa pocme pumpati vodu u tank, a nema ko da otpusti ventil i ispusti zrak iz cijevi vani. Al ko sto si rekao, ako imas mogucnosti iztestiraj sve kombinacije, pa ces biti siguran.

Sto se tice busenja sljepljenog tanka, da i ja sam imao taj problem na Caymanu 110, al ipak sam ga busio na kraju. Vecina ti nece ga busiti jer nemogu staklo staviti ispod samostojece busilice, ali ako si uporan, i to se moze napraviti. Ja sam busio staklo dok sam drzao busilicu doslovno u rukama. Dosadno je ko q, mijenjali smo se troje nas (jer te zabole ruke drzat stalno na jednom mistu), ali smo ga izbusili. Pa ima neko u blizini s krunom za staklo. Oznaci mjesto za rupu, oko rupe s štukom ili plastelinom napravi pregradicu da mozes unutra ulit tekucinu i da nece istjec okolo (ljudi koriste prave emulzije, ja stavim vulgaris mliko unutra), i busilicu i krunu unutra i lagano rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr... I to je dosadni dio :) Al generalno mislim da ima puno iskusnijih od mene u ljepljenu i busenju stakla, tako da te oni mogu savijetovati. A nikada s ovim vanjskim OF rijesenjima neces biti 100% siguran kao s rupama. Cak i da kupis ova gotova rijesenja, citao sam da je i njima znao on ne startati se ljepo =  poplava.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #313 u: Rujan 11, 2012, 13:01:49 poslijepodne »
Samo se mislim za ono "Ono sto je bitno, da prvo koljeno koje spaja cijev u akvariju s vanjskom cijevi, mora imati rupicu s komadicem crijeva i ventilom. To sluzi za prvo startanje OF-a, kasnije se ventil zatvori i ne dira se .....".

Sto ako ti nestane struje, ti nisi kuci, mali ventil je zatvoren, struje dojde, povratna pumpa pocme pumpati vodu u tank, a nema ko da otpusti ventil i ispusti zrak iz cijevi vani. Al ko sto si rekao, ako imas mogucnosti iztestiraj sve kombinacije, pa ces biti siguran.


Za ispustanje zraka iz cijevi se brine ona najduza cijev, ona na sebi ima cep i probusenu rupicu. A kako je duzinski veca od svega ostalog, nivo vode se u njoj nikad ne moze podici na tu mjeru da bi kroz nju curilo van. Medjutim, kako se nivo vode u njoj podize, tjera zrak kroz tu rupicu van.

Gornja cijevcica sluzi sa startanje sistema. Znaci ono inicijalno pokretanje, koliko sam ja to shvatio, kao na vanjskim filterima, kad "povuces" zrak kroz crijevo, za njim krene voda i puni dalje sistem sama.

Dakle, ako nestane struje, voda prestaje iz sumpa ici u gornji akvarij. U njemu je razina vode tolika kolika je u tom momentu nestanka. Ako je iznad razine cijevi, voda ce ulaziti u cijev i sljevati se u sump samo do razine cijevi, nize od toga nemoze. Dio vode iz cijevi ce se vratiti nazad u akvarij, medjutim, u cijevi ostaje dovoljno vode, da paljenjem pumpe i povecanjem nivoa vode u akvariju iznad ulazne cijevi, voda automatski nastavlja uljevanje i prolazak kroz cijevi, i daljnje izljevanje u sump. Eventualni zrak koji udje se izbija kroz najduzu cijev i kroz rupicu na njoj.

Danas cu pokusati sloziti jedan posten overflov,eksperimentirao sam sa preuskim cijevima, savijanim, ljepljenim ljepilom i slicnim, i sistem radi. Ali planiram sad do trgovine po prave cjevi i koljena, pa cu to sloziti kako treba.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #314 u: Rujan 11, 2012, 14:12:58 poslijepodne »
Trebaš ovako nešto (kako je Vipko napisao) ...imam ga na akvariju preko godinu dana i sve ok...mislim da u ovom slućaju diy=poplava
« Zadnja izmjena: Rujan 11, 2012, 14:16:48 poslijepodne od Balto »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #315 u: Rujan 11, 2012, 15:46:10 poslijepodne »
Hvala! moze info gdje tako nesto nabaviti, koja je ccca cijena i slicno?

I usput - sipak. Obisao cijeli grad, nigdje koljena i T profila. Imaju one elektricarske, ali taj U profil kad se spoji ima 15 cm u sirinu, sto je neprihvaljivo. Tako da, odgadjam ideju o ovakvom of-u do daljnjega.  :down: :down: :down:

Nasao sam bakrene profile, tip se kune u "decu bake svoje pokojne tetke s strinine strane" da su 100% sigurni za vodu, ali ideja bakra+soli mi se ne svidja nimalo. Ili grijesim?

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #316 u: Rujan 11, 2012, 16:27:19 poslijepodne »
Ne bih se ja igrao s nikakvim bakrom u moru  :nuclear:
Za vecinu beskralježnjaka pise da nepodnose preparate s bakrom  -?

Citat:
...is very sensitive to high levels of copper-based medications and will not tolerate high nitrate levels.

Offline pero111

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #317 u: Rujan 11, 2012, 18:39:32 poslijepodne »
Uzmeš aku bušilicu.... Kruna u bauhausu je cca 200 kn ima spužvu u sebi koju svako malo namocis u vodu i busis bez brige. Ja sam busio refugium pun vode ;) ne preporucam ali je moguce ;)

Evo ti link za pvc-c cijevi, trgovina je na rudeskoj cesti u Zg

http://www.volf-prom.hr/gdje-smo

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #318 u: Rujan 12, 2012, 14:07:52 poslijepodne »
Pronasao sam borere, ali idu samo do 8-10mm, krune nisam pronasao, ali ne zuri mi se.

Da pitam usput - upotrebljivost juranon kamena? Imam jedan lijep komad, zao mi ga baciti, pa sam ga mislio upotrijebiti i negdje ga uklopiti. Moze li on? Mislim, znam da od njega i nema neke koristi sto se filtracije tice, to me ne zabrinjava, to ce rijesavati druge stvari, vec cisto onako u estetske svrhe, lagan je, ne zauzima puno mjesta, a odlicno izgleda.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #319 u: Rujan 12, 2012, 14:13:26 poslijepodne »
Hvala! moze info gdje tako nesto nabaviti, koja je ccca cijena i slicno?

I usput - sipak. Obisao cijeli grad, nigdje koljena i T profila. Imaju one elektricarske, ali taj U profil kad se spoji ima 15 cm u sirinu, sto je neprihvaljivo. Tako da, odgadjam ideju o ovakvom of-u do daljnjega.  :down: :down: :down:

Nasao sam bakrene profile, tip se kune u "decu bake svoje pokojne tetke s strinine strane" da su 100% sigurni za vodu, ali ideja bakra+soli mi se ne svidja nimalo. Ili grijesim?
Probaj online potražiti i naručiti, ovaj Tunze je bio 400KN rabljen....
Ti trebaš U tube, već napravljena kakva ti treba i ima na vrhu koljeno s cijevčicom za ventil...sorry ako sam offtopic ili kasnim s odgovorom

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #320 u: Rujan 12, 2012, 14:18:23 poslijepodne »
ne kasnis, nista jos nije odluceno, jos sve razmatram.

Pronasao sam nekakva rjesenja gdje se umjesto L i U adaptera koristi obicno savitljivo crijevo (ono narebrano), Dakle jednostavno se ubodu cijevi, crijevo se savije i namjesti na U profil i to je to. Ono sto me brine je neminovno povecanje-smanjenje unutrasnjeg promjera na ovom sistemu.

Jer ako je unutrasnji promjer cijevi 20mm recimo, fleksibilno crijevo treba imati unutarnji promjer 22mm, da bi uopce mogao ugurati cijev u njega. I tu dolazi do povecanja unutarnjeg promjera cijelog sistema. Onda opet na sljedecoj cijevi se promjer smanjuje na 20, na sljedecem koljenu se povecava na 22....a to me brine, nisam siguran da to nece praviti problem u protoku i stabilnosti tog overflowa.

Offline malimaks

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zg / Vrbani III
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #321 u: Siječanj 31, 2013, 16:11:18 poslijepodne »
Pozdrav,
akvarij 50l visina je 35 cm rasvjeta bi bila na visini cca 10cm od razine vode.
Dali je previse rasvjete 10w bijela 10000k i 30w royal blue za taj tank?
Radi se o 1 kom 10w led bijela i 10 kom 3w royal blue.
U tanku nece biti zahtjevni koralji. Dali je bolje da maknem 3 plave i umjesto njih stavim 3 bijele?
Hvala

Offline sinke2605982

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb-Malešnica
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #322 u: Studeni 21, 2013, 14:15:57 poslijepodne »
Pozdrav!

Ja sam novi član i htio bi imati morski akvarij. Trenutno sam u fazi prikupljanja svih mogučih informacija i učenja o morskoj akvaristici. Imam jedno pitanje. Kada si budem radio akvarij koji će biti dimenzija dužina 110, širina 45 i visina 55 cm (272 litara), debljina stakla 8mm i neće biti u nikakvom metalnom okviru. Dali je potrebno staviti pojačanja od stakla na gornji dio akvarija?

Hvala.

Siniša
Pozdrav!
Siniša Jurišić
e-mail:  [email protected]

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #323 u: Studeni 21, 2013, 14:39:02 poslijepodne »
Pozdrav!

Ja sam novi član i htio bi imati morski akvarij. Trenutno sam u fazi prikupljanja svih mogučih informacija i učenja o morskoj akvaristici. Imam jedno pitanje. Kada si budem radio akvarij koji će biti dimenzija dužina 110, širina 45 i visina 55 cm (272 litara), debljina stakla 8mm i neće biti u nikakvom metalnom okviru. Dali je potrebno staviti pojačanja od stakla na gornji dio akvarija?

Hvala.

Siniša
Za tu visinu stavi 10mm staklo i pojačanja.
Ja sam imao akvarij 120x60x50 v od 10mm stakla bez pojačanja i imao je trbuh.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #324 u: Studeni 21, 2013, 15:12:13 poslijepodne »
mozes bez brige od 8mm raditi, uz pojacanja naravno.

10mm je mislim previse, ako si mozes priustiti, onda naravno zasto ne, ali da je neophodno nije.

moj je 150x50x60v, od 10mm stakla s pojacanjima, i nema trbuha niti ikakvih deformacija stakla, ali su pojacanja i poprecna i uzduzna.